نحوه پرورش بلدرچین در قفس و بررسی مزایا و معایب آن

نحوه پرورش بلدرچین در قفس و بررسی مزایا و معایب آن - چیکن هچ

بررسی مزایا و معایب پرورش بلدرچین در قفس و نحوه انجام این کار

امروزه پرورش بلدرچین بعنوان یکی از فعالیت های رایج و محبوب، در صنعت پرورش ماکیان محسوب می گردد. زیرا بلدرچین علیرغم جثه کوچک خود در مقایسه با بسیاری از انواع ماکیان، دارای قابلیت رشد و بلوغ جنسی سریع تری می باشد. چرا که پس از 50 روز کاملا بالغ شده و آماده جفتگیری و تولید مثل می شود. از طرفی این پرندگان، دارای قابلیت تخمگذاری بالایی هستند و در صورتیکه طبق چارچوب و اصول صحیح پرورش داده شوند، می توانند تعداد بسیار زیادی تخم تولید کرده و پرورش دهنده را به سود بالایی برسانند. همچنین دوره جوجه کشی از تخم نطفه دار بلدرچین، کوتاه بوده و فقط حدود 17 الی 18 روز طول می کشد. به همین دلیل پرورش دهندگان می توانند در بازه زمانی کوتاهی، جوجه های یکروزه و نیمچه های گوشتی این پرنده را تولید نموده و به فروش برسانند.

اگر شما نیز در حال برنامه ریزی برای پرورش بلدرچین هستید و می خواهید از طریق فروش محصولات این پرنده به سود بالایی دست یابید، توصیه می کنیم حتماً مقاله نحوه بازاریابی و فروش محصولات بلدرچین را مطالعه نمایید.

از دیگر مزیت های پرورش بلدرچین، می توان به تراکم بالای پرورش اشاره نمود. زیرا جثه کوچک این پرندگان، به شما این امکان را می دهد که در فضایی معین، تعداد بیشتری پرنده را پرورش دهید. گوشت و تخم بلدرچین دارای طعم دلچسب و خواص بیشماری بوده و به همین دلیل، به لحاظ بازارپسندی نیز در جایگاه خوبی قرار دارد. از طرفی بلدرچین ها پرندگان نسبتاً مقاومی هستند و اگر بطور اصولی پرورش داده شوند، کمتر بیمار خواهند شد.

در نتیجه تمام عوامل ذکر شده، پرورش بلدرچین به لحاظ سرعت بازگشت سرمایه و همچنین سوددهی، از بسیاری از انواع ماکیان سبقت گرفته است. البته دستیابی به این سود، در گرو اجرای صحیح روش های پرورشی و تأمین تجهیزات استاندارد و باکیفیت جهت پرورش این پرندگان می باشد.

در این مقاله از وبسایت چیکن هچ ، قصد داریم در ارتباط با یکی از روش های پرورش بلدرچین، یعنی سیستم پرورش در قفس و تمام مزایا و معایب آن، صحبت نماییم.

کار پرورش بلدرچین را چگونه شروع کنیم؟

شما می توانید به سه طریق ذیل، پرورش بلدرچین (چه گوشتی و چه تخمگذار) را آغاز نمایید:

یک. تهیه تخم های نطفه دار و دستگاه جوجه کشی، جهت تولید جوجه های یکروزه بلدرچین

دو. خرید جوجه یکروزه بلدرچین

سه. خرید نیمچه بلدرچین و یا بلدرچین بالغ

برای اینکه تعداد زیادی از تخم های نطفه دار بلدرچین، به جوجه تبدیل شوند و در واقع جوجه کشی موفقی را تجربه کنید، در وهله اول باید تخم های نطفه دار تازه و باکیفیت را از مراکز معتبر خریداری نمایید. همچنین شما به یک دستگاه جوجه کشی استاندارد و باکیفیت احتیاج خواهید داشت. بدون یک دستگاه جوجه کشی خوب، اغلب تخم ها، حتی در صورتیکه سالم و نطفه دار باشند، شانس تبدیل شدن به جوجه را نخواهند داشت.

کار پرورش بلدرچین را چگونه شروع کنیم؟ - چیکن هچ

با مراجعه به وبسایت فروشگاه چیکن هچ، می توانید انواع متنوعی از بروزترین و پیشرفته ترین دستگاه های جوجه کشی خانگی و صنعتی با راندمان هچ بالا را خریداری نمایید.

همچنین اگر قصد شما پرورش بلدرچین تخمگذار می باشد، توصیه می کنیم از روش سوم برای آغاز پرورش استفاده ننمایید. زیرا بلدرچین هایی که با هدف تولید تخم پرورش داده می شوند، باید از جیره غذایی مخصوص بلدرچین تخمگذار و همچنین برنامه نوردهی خاصی برخوردار باشند، تا بتوانند حداکثر راندمان تولید تخم را داشته و کیفیت تخم های تولیدی نیز بالا باشد. پس بهتر است بلدرچین های تخمگذار را، از همان زمان جوجگی خودتان پرورش دهید و بر روند جیره غذایی و نوردهی آنان نظارت داشته باشید، تا بلدرچین ها به پیک تولید تخم برسند.

خرید جوجه های یکروزه نیز، روش دیگری برای شروع پرورش بلدرچین است. تنها عیب این روش، حساسیت بیشتر جوجه های یکروزه در مقابل بیماریها و … می باشد. به همین دلیل باید نیازهای جوجه ها را بطور کامل بشناسید و بخوبی از آنان مراقبت کنید، تا با تلفات بالا در گله پرورشی، مواجه نگردید.

سیستم های پرورش بلدرچین

پرورش بلدرچین در حالت کلی، از طریق دو سیستم پرورش در قفس و پروش روی بستر، انجام می پذیرد.

در سیستم پرورش روی بستر، بلدرچین ها بر روی زمینی که با مواد مناسبی بسترسازی و پوشش داده شده، پرورش می یابند. در سیستم پرورش در قفس، از یک سری قفس های چند طبقه مخصوص، جهت پرورش این پرندگان استفاده می شود. در حالت کلی برای پرورش بلدرچین، چه گوشتی و چه تخمگذار، سیستم پرورش در قفس به دلیل مزایای متعدد آن پیشنهاد می شود.

مزایای سیستم پرورش بلدرچین در قفس در مقایسه با پرورش روی بستر

یک. تراکم بالای پرورش و استفاده بهینه از فضا:

از آنجائیکه قفس ها چند طبقه هستند، در یک واحد سطح معین، تعداد بیشتری بلدرچین را در خود جای می دهند. از طرفی رفت و آمد در سالن و نظارت و آمارگیری در این روش، راحت تر انجام می پذیرد.

دو. مدیریت راحت تر موارد بهداشتی:

در این روش جهت جمع آوری فضولات بلدرچین ها، یک سری سینی های مخصوص، در زیر هر قفس تعبیه می شود. در نتیجه تخلیه روزانه فضولات بلدرچین ها، راحت تر صورت می پذیرد و از طرفی پرندگان برخلاف روش پرورش روی بستر، با فضولات و انواع میکروب ها و باکتری های موجود در آن، تماس پیدا نمی کنند.

مدیریت راحت تر موارد بهداشتی - چیکن هچ

از طرفی در این روش، فضولات بطور مرتب جمع آوری می شوند، در نتیجه مشکل تولید گازهای خطرناک ناشی از آن و همچنین حشرات موذی نیز برطرف می گردد. بدین ترتیب، بلدرچین ها از انواع امراض و مشکلات ناشی از تجمع فضولات در امان می مانند. علاوه بر همه این ها، در سیستم پرورش بلدرچین در قفس، مشکل پرت دان و کثیف شدن آبخوری ها و دانخوری ها نیز، تا حد زیادی کاهش می یابد.

سه. مصرف بهینه دان و آب:

در سیستم پرورش در قفس، از یک سری آبخوری ها و دانخوری های استاندارد مخصوص این سیستم استفاده می شود، که از هدر رفتن آب و دان جلوگیری می کنند. بدین ترتیب، در هزینه های مربوط به خرید دان صرفه جویی می شود. از طرفی مشکل ریخت و پاش آب، که در روش پرورش روی بستر وجود دارد، رفع می گردد. همچنین در این روش، آب دهی و غذا دهی به بلدرچین ها هم بسیار سریع تر و راحت تر از سیستم پرورش روی بستر صورت می پذیرد.

چهار. امکان مدیریت و نظارت آسان تر گله پرورشی:

در این روش، شما می توانید بر روند تخمگذاری یا سلامتی و بیماری بلدرچین ها راحت تر نظارت نموده و در صورت لزوم، پرندگانی که بیمار هستند و یا به لحاظ تخمگذاری در وضعیت مناسبی قرار ندارند، از سایرین جدا نمایید. بدین ترتیب بلدرچین های بیمار، قبل از سرایت بیماری به سایر پرندگان، تشخیص داده شده و حذف می شوند و به همین دلیل از اتلاف گله پرورشی و وارد شدن خسارات بیشتر پیشگیری می شود.

در صورتیکه علاقمند به کسب اطلاعات کامل در ارتباط با تخمگذاری بلدرچین ها و راهکارهای افزایش راندمان تخمگذاری این پرندگان هستید، مقاله راه های افزایش تخمگذاری بلدرچین را مطالعه نمایید.

پنج. نظافت راحت تر تجهیزات:

در سیستم پرورش در قفس، شیوه نصب دانخوری ها و آبخوری ها، به گونه ای است که امکان کثیف شدن آنان توسط بلدرچین ها، کمتر می شود. به همین دلیل در مقایسه با روش پرورش روی بستر، نظافت دانخوری و آبخوری راحت تر و سریع تر صورت می پذیرد.

شش. سوددهی بیشتر و خسارات کمتر:

کف قفس پرورش بلدرچین دارای مقداری شیب می باشد. به همین دلیل تخم ها راحت تر و سریع تر جمع آوری می شوند. از طرفی تعداد تخم هایی که توسط بلدرچین ها می شکنند کمتر و به تبع آن، تعداد تخم های سالم که قابل عرضه به بازار می باشند، نیز بیشتر خواهد بود.

معایب سیستم پرورش بلدرچین در قفس

یک. نیاز به سرمایه نسبتاً زیاد جهت خرید قفس و سایر تجهیزات

دو. ایجاد ترس و افسردگی در بلدرچین ها

سه. حضور بلند مدت بلدرچین ها در قفس، گاهاً می تواند باعث بروز عوارضی مانند تغییر در فرم پا، خستگی، حالت نیمه فلجی و … در این پرندگان گردد. البته در صورت استفاده از قفس های استاندارد این مشکلات به وجود نخواهند آمد.

یک قفس استاندارد برای پرورش بلدرچین باید دارای چه ویژگیهایی باشد؟

قفس استاندارد برای پرورش بلدرچین - چیکن هچ

یکی از مهم ترین معیارهای موفقیت در این سیستم پرورشی، استفاده از قفس ها و تجهیزات استاندارد، مقاوم و باکیفیت می باشد. به همین دلیل، در ادامه به معرفی ویژگیهای یک قفس استاندارد و مناسب و سایر تجهیزات لازم برای پرورش بلدرچین، می پردازیم.

مشخصات کلی قفس استاندارد:

قفس پرورش بلدرچین، باید از جنس فلز ضدزنگ (مانند گالوانیزه مرغوب) ساخته شده و دارای استحکام بالایی باشد. استفاده از قفس های پلاستیکی، باعث سرایت بیماری های قارچی به بلدرچین ها خواهد شد. پس توصیه می کنیم که به هیچ عنوان از قفس پلاستیکی استفاده نکنید. همچنین قفس پرورش بلدرچین، باید در ابعاد استاندارد ساخته شده باشد، که در بخش های آتی به این موضوع خواهیم پرداخت. قفس ها بایستی از شرکت های معتبر و با سابقه خریداری شده و به لحاظ کیفیت و خدمات پس از فروش، قابل اطمینان باشند.

از آنجائیکه خرید قفس بلدرچین، بخش قابل توجهی از هزینه های مربوط به پرورش این پرنده را به خود اختصاص می دهد، بنابراین لازم است جهت حفظ سرمایه و صرفه جویی در هزینه ها، از همان ابتدا با دقت و حساسیت کافی، اقدام به انتخاب و خرید این محصول نمایید. جهت خرید قفس یک طرفه و دوطرفه بلدرچین در انواع ظرفیت ها و با کیفیت، دوام و طول عمر بالا، امکان اسمبل ساده و تجهیزات اتوماتیک، به فروشگاه چیکن هچ مراجعه نمایید.

مشخصات توری های قفس استاندارد:

یک قفس بلدرچین باکیفیت، باید دارای توری های مقاوم و استاندارد در قسمت کف، سقف و دیواره ها باشد. توری های استاندارد، از مفتول هایی با پوشش گالوانیزه گرم ساخته می شوند. به همین دلیل دارای استحکام و خاصیت کشسانی خاصی هستند، که در قفس پرورش بلدرچین از اهمیت بالایی برخوردار است.

الف. توری کف

ابعاد شبکه ها یا همان روزنه های موجود در توری کف، باید به گونه ای باشد که پای پرنده از آن عبور نکند و از طرفی فضولات براحتی به پایین سقوط کنند. توری کف باید دارای خاصیت ارتجاعی کافی باشد، تا تخم به هنگام برخورد با آن و در مسیر خروج از قفس ترک نخورد یا نشکند.

توری کف قفس پرورش بلدرچین - چیکن هچ

کفه باید دارای شیب کافی و مناسب باشد. شیب بیش از حد، باعث خستگی و جمع شدن پرندگان در بخش جلویی قفس می شود. از طرفی شیب زیاد، کیفیت جفتگیری و تولید تخم های نطفه دار و در نتیجه راندمان هچ را نیز، تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین در صورتیکه شیب کف خیلی زیاد باشد، تخم ها با سرعت زیادی از قفس خارج شده و ممکن است دچار آسیب شوند. بدیهی است که تخم های آسیب دیده، قابل مصرف یا جوجه کشی نمی باشند و پرورش دهنده را متضرر خواهند نمود. یک قفس استاندارد بلدرچین، باید دارای کفه ای با شیب 10 الی 12 درصد باشد.

ب. توری جلویی

درب های طراحی شده در توری جلوی قفس، باید قابلیت استفاده آسان و خروج ایمن برای پرندگان را فراهم سازند. همچنین ابعاد شبکه های توری، باید به گونه ای باشد که پرندگان کوچک تر نتوانند از آن عبور کنند.

ج. توری های دیواره و پشت قفس

توری های دیواره و پشت قفس که در واقع نقش ستون را ایفا می کنند، باید از استحکام کافی برخوردار باشند. در غیر اینصورت توری کفه قفس، به مرور زمان دچار انحنا و گودی خواهد گردید. در واقع یکی از وظایف این توری ها، مهار نمودن توری کفه و ممانعت از شکم دادن آن است.

د. توری های سقف قفس

ابعاد شبکه های توری سقف، باید به گونه ای باشد که عبور جریان هوا به سمت بالا را براحتی میسر سازد. همچنین سقف باید دارای ارتفاع کافی، جهت نصب آبخوری ها باشد. از طرفی اگر ارتفاع سقف کوتاه باشد، ممکن است بلدرچین ها به هنگام پرش به آن برخورد نموده و آسیب ببینند.

فاصله استاندارد طبقات:

فاصله استاندارد بین طبقات قفس بلدرچین، جهت عبور راحت تر هوا و توزیع مناسب نور در قفس، بسیار ضروری می باشد. بدین منظور باید حداقل 40 سانت فاصله، بین طبقات در نظر گرفته شود.

تعداد طبقات استاندارد:

تعداد طبقات استاندارد در قفس پرورش بلدرچین - چیکن هچ

قفس های پرورش بلدرچین، در حالت استاندارد، باید بصورت چهار طبقه بر روی یکدیگر قرار بگیرند. برخی از پرورش دهندگان، به منظور استفاده بهتر از فضای سالن یا به دلیل محدودیت فضا، قفس ها را به صورت 5 طبقه نیز قرار می دهند. این کار معایبی چون عدم دسترسی راحت به طبقه آخر و همچنین اختلاف دما بین طبقه اول (در نزدیکی کف سالن) و طبقه بالا را در پی دارد، که می تواند به پرندگان آسیب وارد سازد.

ویژگی پایه های استاندارد برای قفس:

به منظور نگهداری، ثبات و عدم حرکت قفس و تجهیزات نصب شده بر روی آن، باید از شاسی های مقاوم و استاندارد استفاده گردد. در غیر اینصورت، به مرور زمان و در نتیجه لرزش قفس، اتصالات و تجهیزات شل شده و حتی ممکن است بشکنند.

ویژگی سینی تخلیه کود استاندارد:

سینی فضولات یا همان سینی تخلیه کود، باید از گالوانیزه مرغوب و ضخیم ساخته شده باشد. این بخش از قفس، بطور مرتب در تماس با فضولات مرطوب بلدرچین ها بوده و به همین دلیل در مقایسه با سایر بخش ها، سریع تر فرسوده می گردد. در حالیکه طول عمر متوسط یک قفس استاندارد و باکیفیت حدود پانزده سال می باشد، سینی های تخلیه کود، در بهترین حالت سه سال دوام می آورند و به همین دلیل باید هرچند سال یکبار تعویض شوند. در صورتیکه سینی باکیفیت نباشد، حتی ممکن است در کمتر از یک سال نیز پوسیده و غیر قابل استفاده شود.

اهمیت تهویه سینی کود:

در یک قفس استاندارد، باید فضای کافی بین سینی کود و کف قفس بالایی و سقف قفس پایینی، در نظر گرفته شود. دلیل آن هم، جریان بهتر هوا در این ناحیه می باشد، که به لحاظ بهداشت قفس و پیشگیری از بیمار شدن پرندگان از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر می خواهید انواع بیماریهای بلدرچین را بطور کامل بشناسید، توصیه می کنیم مقاله مهمترین بیماری های بلدرچین و نحوه پیشگیری و درمان آنها ، را مطالعه نمایید.

آبخوری استاندارد برای سیستم پرورش بلدرچین در قفس

بهترین آبخوری قابل استفاده در این سیستم پرورشی، آبخوری نیپل می باشد. این نوع آبخوری ها، دسترسی پرندگان داخل قفس به آب را، بویژه در بدو تولد، آسان تر می سازند و از ریخت و پاش و هدر رفتن آب و همچنین آلوده شدن آن توسط پرندگان، جلوگیری می کنند. در سیستم پرورش در قفس، از آبخوری های نیپل تک جهت و فشاری، استفاده می شود.

آبخوری استاندارد برای سیستم پرورش بلدرچین در قفس - چیکن هچ

در این سیستم آبخوری، از نعلبکی های مخصوص دوپایه ای استفاده می گردد که مانع از ریخته شدن آب به سینی فضولات و خیس شدن آنان می شود. از طرفی در صورت پرش بلدرچین ها، مانع برخورد سر آنان با نیپل می گردد. نیپل ها باید در هنگام نصب هواگیری شوند. آبخوری های نیپل، دارای انواع گوناگونی چون استیل و سایر فلزات و همچنین پلاستیکی می باشند.

نکته: در سیستم پرورش بلدرچین در قفس، به هیچ عنوان آبخوری های ناودانی و … جهت آبرسانی به پرندگان توصیه نمی شود.

دانخوری استاندارد برای سیستم پرورش بلدرچین در قفس

طراحی و ابعاد یک دانخوری استاندارد، برای سیستم پرورش بلدرچین در قفس، باید به گونه ای باشد که بلدرچین ها بتوانند به تمام دان موجود در ظرف، دسترسی پیدا کنند و از طرفی دان به اطراف پاشیده نشده و هدر نرود. بعنوان مثال، اگر دانخوری بیش از حد عمیق باشد، بلدرچین ها به دان موجود در قسمت های پایین تر ظرف دسترسی نخواهند داشت. همچنین در صورتی که ارتفاع لبه های خارجی دانخوری کوتاه باشد، دان به اطراف پخش شده و باعث اتلاف سرمایه شما خواهد شد.

ابعاد و ظرفیت استاندارد قفس پرورش بلدرچین

ارتفاع استاندارد برای قفس پرورش بلدرچین 40 الی 50 سانت می باشد. رعایت این ارتفاع به منظور گردش مناسب جریان هوا در قفس امری ضروری است. از طرفی، در صورتیکه قفس دارای ارتفاع کافی نباشد، ممکن است بلدرچین ها به هنگام پرش، به سقف برخورد نموده و آسیب ببینند. ارتفاع قفس برای نصب آبخوری های نیپل نیز، باید مناسب باشد.

عرض قفس باید طوری باشد که به جوجه بلدرچین ها امکان تحرک داده شود. عرض مناسب برای قفس پرورش بلدرچین، در حدود 40 سانت می باشد، اما می تواند بیشتر هم در نظر گرفته شود.

طول قفس بستگی به فضای سالن دارد و می تواند تا 2 متر و بیشتر هم برسد.

حال می خواهیم ببینیم که ظرفیت استاندارد یک قفس پرورش بلدرچین چیست؟

مسلماً بلدرچین ها باید از فضای کافی داخل قفس برخوردار باشند، تا بتوانند بخوبی رشد نموده، امکان تحرک داشته و مجبور به تجمع در کنار یکدیگر نباشند. اینکه یک قفس به حالت استاندارد می تواند چند بلدرچین را در خود جای دهد، بستگی به ابعاد آن دارد.

بعنوان مثال یک قفس به ابعاد 45×75×90 سانتیمتر، برای 100 عدد جوجه بلدرچین در دو هفته اول زندگی مناسب می باشد.

همچنین یک قفس با ابعاد 45×75×120 سانتیمتر، در حالت استاندارد برای 50 عدد بلدرچین، در سنین سه الی شش هفتگی کافی است.

شرایط بهینه سالن در سیستم پرورش بلدرچین در قفس

سالنی که قرار است قفس های بلدرچین را در خود جای دهد، باید مجهز به آب سالم، برق و گاز بوده و تا حد امکان دور از هرگونه سر و صدا و آلودگی صوتی باشد. زیرا بلدرچین ها در مقابل صدا حساس هستند و اگر در معرض آلودگی صوتی قرار بگیرند، دچار استرس شده و راندمان تخمگذاری آنان کاهش می یابد. بنابراین سالن نباید در مناطق مسکونی و شهری قرار داشته باشد. این مورد علاوه بر آلودگی صوتی برای بلدرچین ها، به لحاظ بوی نامطبوع حاصل از این پرندگان نیز اهمیت دارد.

شرایط بهینه سالن در سیستم پرورش بلدرچین در قفس - چیکن هچ

اگر قصد پرورش بلدرچین در مقیاس های بالا (چندین هزار پرنده) را دارید، حتماً باید سالن پرورشی را خارج از شهر و شهرک های صنعتی و در فاصله چند کیلومتری از کارخانجات و همچنین سایر مرغداری ها و واحدهای پرورش دام و طیور، احداث نمایید. تمام این ها نکاتی است که به هنگام اخذ مجوز، توسط سازمان های مربوطه مورد بررسی قرار می گیرند. پس لازم است قبل از هرگونه اقدامی، محل تأسیس سالن پرورشی را با در نظر گرفتن معیارهای فوق، تعیین نموده و سپس مراحل بعدی را شروع کنید.

سالن باید به اندازه کافی آفتابگیر باشد. در مناطق گرمسیر، سالن باید طوری احداث گردد که آفتاب بطور مستقیم به داخل آن نتابد. در مناطق سردسیر نیز، سالن باید در جهتی ساخته شود که آفتاب از طریق پنجره ها به داخل تابیده و محیط را گرم کند.

تجهیزات مورد نیاز سالن در سیستم پرورش بلدرچین در قفس

سالن علاوه بر دسترسی به آب تمیز، برق و گاز شهری باید شامل تجهیزات کامل مانند قفس، سیستم های آبخوری و دانخوری، سیستم تهویه مطبوع، سیستم رطوبت ساز (مه پاش، بخار ساز و …)، سیستم تأمین برق اضطراری، سیستم های گرمایشی و سرمایشی جهت تأمین دمای بهینه برای بلدرچین ها، دماسنج، رطوبت سنج، سیستم نوردهی منظم و … باشد.

اهمیت نوردهی در پرورش بلدرچین در قفس

نوردهی کافی و مناسب یکی از ضروری ترین فاکتورها در پرورش بلدرچین، چه در قفس و چه روی بستر می باشد. زیرا این پرندگان به نور بسیار حساس هستند. جوجه بلدرچین ها باید در دو هفته اول زندگی بطور 24 ساعته، در معرض نور مستقیم لامپ قرار داشته باشند. پس از این بازه زمانی، میزان نوردهی برای بلدرچین های گوشتی، باید روزانه به 12 ساعت کاهش پیدا کند. اما بلدرچین های تخمگذار جهت بهبود راندمان تخمگذاری، روزانه به 17 ساعت نور احتیاج خواهند داشت.

دما و رطوبت بهینه در سیستم پرورش بلدرچین در قفس

جهت رشد و نمو صحیح بلدرچین ها، دچار نشدن پرندگان به تنش های گرمایی و در کل حفظ سلامت و عملکرد آنان، باید دما و رطوبت سالنی که قفس های پرورش بلدرچین را در خود جای داده است، همواره در سطح بهینه حفظ گردد. بلدرچین ها بخصوص به دما بسیار حساس هستند و به همین دلیل در مراحل مختلف رشد، به دمای خاصی نیاز خواهند داشت.

دما و رطوبت بهینه سالن، در سیستم پرورش بلدرچین های گوشتی و تخمگذار در قفس، به شرح ذیل می باشد:

سن رطوبت سالن (برحسب درصد) دما (برحسب درجه سانتیگراد)
یک روزه 65 35
دو روزه الی یک هفتگی 65 34
هفته دوم 60 31
هفته سوم 60 28
هفته چهارم 60 26
هفته پنجم تا بلوغ کامل 55 25

با نگاهی به جدول، متوجه می شویم که دمای بهینه برای جوجه بلدرچین ها، بویژه تا سن دو هفتگی با دمای بهینه برای بلدرچین های بالغ، تفاوت زیادی دارد. همانطور که قبلاً نیز اشاره نمودیم، بلدرچین ها به دما فوق العاده حساس هستند. به همین دلیل جوجه ها و پرندگان بالغ باید بطور مجزا نگهداری شوند.

اهمیت تهویه در سیستم پرورش بلدرچین در قفس

استفاده از سیستم تهویه مناسب، جهت پاکسازی هوا و خروج بوی نامطبوع، گازهای مضر، گرد وغبار و … یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که باید در پرورش انواع ماکیان، از جمله بلدرچین در نظر گرفته شود. در سیستم پرورش بلدرچین در قفس، به دلیل نگهداری پرندگان داخل یک فضای محدود و تراکم بالای پرورش، تهویه مطبوع، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

بدین منظور، استفاده از هواکش های رو به داخل در فصل تابستان و هواکش های رو به بیرون، در فصل زمستان توصیه می گردد.

اهمیت رعایت بهداشت در سیستم پرورش بلدرچین در قفس

رعایت بهداشت سالن و تجهیزات پرورش بلدرچین، فارغ از روش پرورشی (قفس یا بستر)، از اهمیت بسیار بالایی جهت پیشگیری از انواع بیماری ها و مشکلات، برخوردار می باشد. در سیستم پرورش بلدرچین در قفس، به منظور حفظ بهداشت محیط، می توانید به طریق ذیل اقدام نمایید:

✅ قفس ها را به صورت هفتگی یا دو هفته یکبار بطور کامل بشویید.

✅ فضولات جمع شده در سینی ها را، بطور مرتب جمع آوری و از پرندگان و محیط قفس و سالن دور کنید.

✅ دان بلدرچین را از فروشگاه های معتبر عرضه دان طیور خریداری نمایید.

✅ آب آشامیدنی بلدرچین ها باید تمیز و سالم باشد.

✅ دانخوری ها و آبخوری ها باید بطور مرتب شسته و تمیز شوند.

✅ سالن پرورشی باید مجهز به سیستم تهویه مطبوع باکیفیت و 24 ساعته باشد.

✅ کف سالن باید هر روز جارو شود.

✅ از ورود پرنده ها و موجودات وحشی به داخل سالن و هم غذا شدن با بلدرچین ها جلوگیری کنید.

✅ قبل از ورود به سالن از لباس مخصوص، چکمه و ماسک و دستکش استفاده کنید.

✅ از ورود افراد متفرقه به داخل سالن جلوگیری کنید.

جیره غذایی استاندارد برای بلدرچین

بلدرچین ها باید از یک جیره غذایی مقوی، حاوی انواع مواد مغذی برخوردار باشند، تا بخوبی رشد و نمو یافته و دچار انواع بیماری ها نشوند. تغذیه بلدرچین ها، بخش حساسی از پرورش این پرندگان محسوب می گردد و علاوه بر سلامتی خود آنان، رابطه مستقیمی با کیفیت گوشت و تخم تولیدی این پرندگان دارد.

دان مخصوص بلدرچین ها، با استفاده از موادی همچون پودر گوشت، پودر یونجه، پودر صدف، پودر ماهی، سبوس گندم، روغن سویا، کنجاله سویا، کنجاله کلزا، دانه ذرت، دانه گندم و … تهیه می شود.

جیره غذایی استاندارد برای بلدرچین - چیکن هچ

یک فرمول غذایی استاندارد و مناسب برای بلدرچین ها، توسط متخصص تغذیه طیور و با توجه به سن، جنسیت و میزان نیاز روزانه آنان نوشته می شود. زیرا بلدرچین ها، در هر دوره از زندگی و همچنین با توجه به گوشتی یا تخمگذار بودنشان، به مقادیر و درصدهای متفاوتی از مواد مغذی احتیاج دارند. بعنوان مثال، این پرندگان در دوره های ابتدایی زندگی، باید مقادیر زیادی پروتئین دریافت کنند. در مراحل بعدی، هر یک از بلدرچین های گوشتی و تخمگذار، باید از جیره غذایی مخصوص به خود، که حاوی مواد مغذی مورد نیاز آنان است بهره مند باشند.

تغذیه جوجه بلدرچین در بدو تولد:

اگر خودتان از تخم های نطفه دار بلدرچین جوجه کشی نموده اید، پس از اینکه جوجه ها هچ شدند، باید اجازه دهید که به مدت 24 ساعت داخل دستگاه باقی بمانند، تا کاملاً خشک شوند. در این مرحله، جوجه بلدرچین ها هنوز خیلی ضعیف هستند و بدن آنان نباید به محض خروج از تخم، در معرض هوای بیرون قرار بگیرد.

در طول این بازه زمانی 24 ساعته، نباید به جوجه بلدرچین ها هیچ نوع غذایی داده شود. زیرا جوجه ها از طریق جذب کیسه زرده، از مواد مغذی داخل آن استفاده می کنند و نیاز به غذای دیگری ندارند. از طرفی تغذیه جوجه هایی که به تازگی از تخم بیرون آمده اند، می تواند باعث عوارضی چون عفونت کیسه زرده و حتی تلف شدن پرنده گردد.

اگر می خواهید از تخم های نطفه دار بلدرچین، با موفقیت جوجه کشی نموده و درصد بالایی از تخم ها به جوجه های سالم تبدیل شوند، باید قبل از هرچیزی اصول جوجه کشی از تخم های نطفه دار این پرنده را یاد بگیرد. بدین منظور می توانید مقاله نحوه جوجه کشی از بلدرچین را که شامل اطلاعات کامل و جامعی در این زمینه می باشد، مطالعه نمایید.

تغذیه جوجه بلدرچین ها 24 ساعت پس از تولد (یک روزگی):

پس از بیرون آوردن جوجه ها از داخل دستگاه، باید آنان را با محلول شکر و آب گرم (10 درصد شکر و 90 درصد آب) و همچنین مولتی ویتامین ها، تغذیه نمایید.

جیره غذایی جوجه بلدرچین تا 29 روزگی:

پس از گذشت 24 ساعت از عمر بلدرچین ها در خارج از دستگاه، می توانید تغذیه آنان را با جیره غذایی استارتر مخصوص بلدرچین، شروع کنید.

همچنین جهت تقویت بنیه بلدرچین ها و تأمین ویتامین های ضروری بدنشان، می توانید دو الی سه بار در هفته به آنان مولتی ویتامین آشامیدنی بدهید.

جوجه بلدرچین ها تا پایان 29 روزگی با جیره غذایی پیش دان (استارتر) تغذیه می شوند، که حاوی بالاترین میزان پروتئین در بین جیره های غذایی می باشد. چرا که بدن بلدرچین ها در این دوره ، به شدت به پروتئین احتیاج دارد. با افزایش سن، بلدرچین ها به انرژی بیشتر و پروتئین کمتری احتیاج پیدا می کنند.

تغذیه بلدرچین گوشتی پس از 29 روزگی:

بهترین غذا برای جوجه بلدرچین های گوشتی از این سن تا زمان کشتار، جیره غذایی finisher می باشد.

تغذیه بلدرچین های تخمگذار پس از 29 روزگی:

در این مرحله، پرندگان باید با جیره مخصوص بلدرچین های تخمگذار، تغذیه شوند. دان مخصوص بلدرچین تخمگذار، حاوی سطح کلسیم و فسفر بیشتری در مقایسه با دوره های قبلی بوده و مقدار انرژی آن هم زیاد است. زیرا کلسیم و فسفر، دو ماده مغذی بسیار ضروری، جهت افزایش میزان تخمگذاری و کیفیت تخم های تولیدی می باشند. سطح پروتئین جیره غذایی بلدرچین تخمگذار هم، نباید کمتر از 19 درصد باشد.

توجه نمایید که دان استارتر یا هر نوع دان آماده دیگر را، باید از فروشگاه های معتبر و دارای مجوز از اداره دامپزشکی تهیه نمایید.

دان بلدرچین باید عاری از هرگونه بوی نامطبوع، رطوبت، کپک، حشرات موذی و … باشد.

سرمایه لازم جهت پرورش بلدرچین در قفس

پرورش بلدرچین نیز به مانند هر فعالیت صنعتی دیگری، نیازمند مقداری سرمایه اولیه می باشد. شما باید بدانید که برای پرورش بلدرچین در قفس یا هر سیستم دیگری، به چه تجهیزاتی نیاز دارید. همچنین باید هزینه لازم برای تأمین و خرید هریک از این تجهیزات را، پیش بینی نمایید. زیرا در غیر اینصورت، نتیجه ای جز شکست و از دست دادن سرمایه، عایدتان نخواهد شد.

سرمایه لازم جهت پرورش بلدرچین در قفس - چیکن هچ

از طرفی پرورش صنعتی بلدرچین، فقط در مقیاس های بالا سود و توجیه اقتصادی دارد. در واقع پرورش بلدرچین، تنها در صورتیکه در ظرفیت های بالا (2000 عدد و بالاتر) انجام پذیرد، صرفه اقتصادی دارد. بویژه در صورتیکه می خواهید از سیستم قفس برای پرورش این پرندگان استفاده کنید، نیاز به سرمایه بیشتری خواهید داشت. به همین دلیل برآورد تمام هزینه ها از مراحل ابتدایی تا مرحله عرضه محصولات به بازار، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

اگر شما نیز می خواهید پرورش بلدرچین را با اطمینان خاطر و کمترین ریسک ممکن آغاز نموده و به بازدهی و سود دلخواه دست یابید، توصیه می کنیم حتماً مقاله تجهیزات و هزینه پرورش بلدرچین را مطالعه نمایید.

همچنین اگر مشتاق به برآورد سود حاصل از پرورش این پرندگان هستید، توصیه می کنیم مقاله سود پرورش بلدرچین را مطالعه کنید.

چکیده:

با توجه به اینکه در سال های اخیر، مصرف گوشت و تخم بلدرچین با استقبال فراوانی همراه بوده است، افراد بسیاری جهت کسب درآمد به پرورش بلدرچین تخمگذار و گوشتی، روی آورده اند. پرورش بلدرچین، یکی از فعالیت های پرسود در عرصه پرورش ماکیان به شمار می رود. البته به شرط آنکه قبل از هر گونه اقدامی، در ارتباط با این پرندگان و نیازهای آنان، روش پرورشی مناسب، سرمایه لازم برای خرید تجهیزات، دان و … از ابتدا تا پایان کار، بطور کامل تحقیق و مطالعه نموده و از افراد مجرب مشورت بخواهید.

در این مقاله از وبلاگ چیکن هچ ، تمام نکات و موارد ضروری جهت پرورش بلدرچین در قفس را، به همراه مزایا و معایب آن بررسی نمودیم. امیدواریم از مطالب و آموزش های ارائه شده، نهایت استفاده را برده باشید. در صورت تمایل، می توانید سؤالات، پیشنهادات و تجارب خود در زمینه پرورش بلدرچین در قفس را، از طریق ارسال دیدگاه در بخش پایین مطلب، با ما در میان بگذارید.


دیدگاه‌ها 0
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده