نحوه بازاریابی و فروش محصولات بلدرچین

نحوه بازاریابی و فروش محصولات بلدرچین

چطور محصولات بلدرچین را بفروشیم؟

پرورش بلدرچین و کسب درامد با فروش محصولات آن یکی از کسب و کارهای سودده و زود بازده می باشد. اما دغدغه نحوه فروش و بازاریابی محصولات بلدرچین همیشه یکی از چالش های مهم پیش روی فعالان این صنعت بوده است. بازاریابی یکی از اصول بسیار مهم تجارت بوده و در مورد پرورش بلدرچین نیز این مهم میزان درامد نهایی شما را تعیین خواهد کرد. اما نگران نباشید، ما در این مقاله از وبلاگ چیکن هچ به کمک شما آمده ایم تا بتوانید به راحتی گوشت، تخم، جوجه و یا بلدرچین بالغ را به فروش برسانید.

شیوه های مختلف کسب درامد با پرورش بلدرچین

با پرورش بلدرچین شما به روش های مختلفی میتوانید کسب درامد کنید که هر کدام از این روش ها نیز بازار هدف و سود فروش ویژه خود را دارند. با توجه به اینکه پرورش بلدرچین بیشتر به شکل سنتی در ایران رایج است پرورش دهنده ها معمولا یک و یا دو روش زیر را برای فعالیت در این شاخه انتخاب میکنند:

  • جوجه کشی و فروش جوجه یک روزه بلدرچین
  • پرورش بلدرچین تخمگذار و فروش تخم خوراکی بلدرچین
  • پرورش گله مادری بلدرچین و فروش تخم نطفه دار بلدرچین
  • پرورش بلدرچین گوشتی و فروش گوشت این پرنده

البته در واحدهای صنعتی که دارای مجوز هستند، تمامی این زنجیره های تولید باید رعایت شود و در واقع پرورش دهنده از تمامی روش ها میتواند کسب درامد کند.

نحوه بازاریابی جوجه یک روزه بلدرچین

از آنجایی که جوجه کشی بلدرچین راحت بوده و ضایعات ندارد، بیشتر افراد برای کسب درامد جوجه کشی بلدرچین را به سایر روش ها ترجیح میدهند. تولید جوجه یک روزه بلدرچین دوره بسیار کوتاهی دارد و در مقایسه با دیگر روش ها سرمایه بسیار کمتری می طلبد. با خرید ماشین جوجه کشی صنعتی و تهیه تخم نطفه دار میتوانید در مدت زمان کمتر از 20 روز به صورت انبوه جوجه یک روزه بلدرچین تهیه نموده و آنها را در بازار به فروش برسانید.

باید بدانید که جوجه های یک روزه می بایست از قبل پیش فروش شوند. یعنی در این نوع کسب و کار شما قبل از هچ جوجه ها باید بتوانید برای آنها مشتری پیدا کنید. بازار مصرف در این شغل محدود بوده و جوجه های یک روزه اگر به موقع به فروش نرسند، به فضای نگهداری و تغذیه نیاز خواهند داشت.

نحوه بازاریابی جوجه یک روزه بلدرچین

بازار هدف شما در این روش کسانی هستند که میخواهند با خرید جوجه یک روزه آنها را برای تشکیل گله تخمگذار، گوشتی و یا مولد پرورش دهند. در ابتدا لازم است که برای تولید جوجه یک روزه باکیفیت از دستگاه استاندارد و تخم های نطفه دار تازه استفاده کنید. زمانیکه جوجه ها با کیفیت باشند، خریداران نیز به صورت دوره ای جوجه ها را از شما تأمین خواهند کرد.

برای فروش جوجه یک روزه باید در بازارهای کشاورزی فعالیت کنید. همچنین در بازار محلی منطقه خویش نیز فرصت دارید که برای محصولات خود مشتری پیدا کنید. وب سایت هایی همچون ایران تجارت، نیاز روز، ایستگاه، بازار بزرگ کشاورزی و … بستر مناسبی خواهند بود تا شما با تبلیغ بتوانید جوجه های یک روزه بلدرچین را به فروش برسانید.

همچنین اگر موفق شوید از جهاد کشاورزی مجوز دریافت کنید، در این صورت شما بعنوان یک مرکز تولید معتبر و مورد تأیید اداره جهاد به افراد مختلف معرفی خواهید شد.

نحوه بازاریابی تخم و گوشت بلدرچین

مصرف گوشت و تخم مرغ در جامعه بسیار متداول بوده و جزئی از غذای روزانه بیشتر خانواده ها میشود. اما در مورد تخم و گوشت بلدرچین نمیتوان چنین گفت. زیرا هنوز افراد زیادی از خواص گوشت و تخم بلدرچین غافلند. خوشبختانه در چند سال اخیر سطح آگاهی افراد جامعه در این زمینه افزایش پیدا کرده به مصرف محصولات بلدرچین علاقه مند شده اند.

نحوه بازاریابی تخم و گوشت بلدرچین

در حال حاضر برخی از پرورش دهندگان صنعتی و سنتی نیاز بازار را تأمین میکنند. در نگاه اول به نظر می رسد، رقابت با این نوع افراد سخت خواهد بود. اما صنعت پرورش بلدرچین در کشور ما هنوز اشباع نشده و ظرفیت های زیادی دارد. بنابراین با برنامه ریزی اصولی و اشنایی با بازار منطقه می توان محصولات بلدرچین را به فروش رساند.

نحوه بازاریابی تخم خوراکی بلدرچین

تخم خوراکی بلدرچین از خواص فوق العاده ای برخوردار می باشد و برای کودکان، بزرگسالان، زنان باردار و افراد مسن بسیار مفید است. اما برای تشویق دیگران به مصرف این محصول باید سطح اطلاع آنها را افزایش دهید. تخم خوراکی بلدرچین بیشتر به شکل بسته بندی های 9 تایی، 12 تایی، 15 تایی و … به فروش می رسد. شما نیز برای فروش محصول خود به روش اصولی اقدام کنید.

اگر مجوز ندارید، میتوانید با شرکت های بسته بندی که دارای لیبل هستند، همکاری کنید. در این صورت هرچند سود نهایی شما کم خواهد شد ولی محصولات شما با بسته بندی استاندارد به فروش خواهند رسید. دقت کنید که مشتری ها به کیفیت و بهداشت بسته بندی زیاد اهمیت میدهند. همچنین بر روی بسته بندی خواص مفید تخم بلدرچین را ذکر کنید. برای تبلیغ بیشتر توصیه میشود که یک کاتالوگ از خواص مفید تخم بلدرچین تهیه نمایید. کاتالوگ را به همراه بسته های تخم بلدرچین به فروشگاه ها بدهید. اگر کاتالوگ شما در معرض دید مشتریان باشد، حتما فروش بیشتری خواهید داشت.

تخم بلدرچین را به صورت فله ای و یا خرده به آشناییان و اطرافیانیان بفروشید. البته خرده فروشی نباید روش اصلی فروش شما باشد. چون هم به وقت زیادی نیاز داشته و هم فروش کمتری دارد. خرده فرشی برای شروع اولیه و آشنایی با بازار خوب است. اما شما باید یک روش منظم برای فروش تخم بلدرچین داشته باشید تا محصول شما همیشه به فروش برسد.

فروش تخم نطفه دار بلدرچین

پرورش گله مولد تفاوت زیادی با گله تخمگذار و گوشتی دارد. برای فروش موفق تخم نطفه دار باید به فرایند تولید بسیا راهمیت دهید. ضریب نر و ماده (1 به 3) در گله رعایت شوند. همچنین تخم های نطفه دار باید به موقع جمع آوری و تحت شرایط خاصی ذخیره شوند. بازار هدف شما در این کار کسانی هستد که قصد جوجه کشی دارند. فروش تخم های نطفه دار نیز محدودیت زمانی دارد و از قبل باید برای آنها خریدار پیدا کنید. معمولا هچری ها از قبل تخم های نطفه دار مورد نیاز خود را از گله های مولد سفارش میدهند.

محصول با کیفیت و بهداشتی تولید کنید

محصولات بلدرچین باید هم به لحاظ بهداشتی و هم کیفیت از درجه قابل قبولی برخوردار باشند. نحوه قیمت گذاری هم مهم بوده و باید رقابتی باشد. صادق باشید و در زمان بازاریابی و یا تبلیغ محصول خود، اغراق نکنید. در غیر اینصورت مصرف کننده نسبت به محصولات شما بی اعتماد شده و در فروش محصول با مشکل جدی مواجه خواهید شد.

محصولات خود را به فروشگاه ها معرفی کنید

برای بازاریابی محصولات خویش آنها را به فروشگاه های محلی عرضه کنید. در زمان فروش محصول به فروشگاه حتما برای آنها اشانتیون نیز در نظر بگیرید. بعنوان مثال با تحویل 10 بسته به فروشگاه، یک بسته رایگان نیز به آن اضافه کنید. در این صورت فروشنده برای خرید محصولات شما ترغیب خواهد شد.

محصولات خود را به فروشگاه ها معرفی کنید

در نظر داشته باشید که فروشگاه های زنجیره ای بزرگ  در زمینه تأمین محصولات فرایند خاصی دارند. بیشتر آنها با قیمت ارزان و به صورت انبوه محصولات فروشگاه را تأمین میکنند. لذا بهتر است که اولویت اول شما فروشگاه های محلی باشد.

مسئولیت بازاریابی را بر عهده بگیرید

شما باید بهترین بازاریاب برای فروش محصولات خود باشید. اشتباه نکنید در اینجا منظور از بازاریابی، فروش آن به مصرف کننده نهایی نیست. شما باید به حلقه های فروش، واحدهایی فراوری و بسته بندی، پخش کننده ها و … نیز دسترسی پیدا کنید. فروش مستقیم هر چند سود زیادی دارد ولی درامد کمتری خواهد داشت.

همچنین در مورد جدیدترین تکنیک های بازاریابی و نحوه حفظ مشتری بسیار تحقیق کنید. بازاریابی و کسب مهارت در این زمینه باید به یک عادت در شما تبدیل شود. بدون کسب مهارت بازاریابی فروش موفقی نخواهید داشت.

فقط به فروشنده های قبلی متکی نباشید و همیشه به دنبال جذب مشتری جدید باشید. همچنین وسوسه نشوید که شما باید تمام نیاز بازار را تأمین کنید. اگر گروه خاصی مشتری داشته باشید و محصولات خود را به آنها بفروشید، به اندازه کافی سود خواهید کرد.

فروش گوشت بلدرچین

برای فروش گوشت بلدرچین نیز باید آن را به صورت بسته بندی شده به فروش برسانید. بلدرچین ها بعد از رسیدن به سن کشتار و ذبح شدن توسط دستگاه پرکن بلدرچین تمیز شده و آماده بسته بندی میشوند.

برای فروش بلدرچین گوشتی میتوان آنها را به کشتارگاه ها و مراکز بسته بندی نیز عرضه نمود. برخی از مراکز نیز به صورت تضمینی محصولات بلدرچین را از پرورش دهندگان خرید میکنند. این نوع مراکز یا فروشنده تجهیزات مرغداری بوده و یا اینکه جوجه و تخم بلدرچین به فروش می رسانند. آنها به مشتریان خود تضمین میدهند که در انتهای دوره محصولات تولید شده را خریدار می باشند. البته این نوع مراکز محصولات را با قیمت ارزان تری نسبت به بازار خرید میکنند. اما برای فروش اولیه و شناخت بازار همکاری با این نوع مراکز به نفع پرورش دهنده خواهد بود.

چند نکته برای فروش بیشتر محصولات بلدرچین

در حال حاضر برای فروش و تبلیغ آسان محصولات میتوان از ابزارها و روش های مختلفی استفاده کرد که عبارتند از:

  • شبکه های اجتماعی و فضای مجازی:

از قدرت شبکه های مجازی غافل نشوید. شما از این طریق به راحتی میتوایند کسب و کار خود را گسترش دهید. بنابراین با ایجاد یک صفحه و یا پروفایل مناسب به تبلیغ و معرفی محصولات خود بپردازید. حتی شما میتوانید با تولید ویدیوها و با در میان گذاشتن مخاطبان از نحوه تولید و بسته بندی محصولات به آنها اطمینان دهید و آنها را برای خرید تشویق کنید.

  • از افراد حرفه ای و متخصصان بازاریابی کمک بگیرید.
  • محصولات خود را تبلیغ نمایید. کانال ها و صفحات پر بازید محل مناسبی برای تبلیغ محصولات شما خواهد بود.
  • از سایت های آگهی رایگان همچون دیوار، شیپور و … نیز استفاده کنید.
  • در صورت امکان شما میتوانید با راه اندازی یک وب سایت اینترنتی محصولات خود را به صورت اینترنتی نیز به فروش برسانید. امروه بیشتر افراد ترجیح میدهند که با جست و جو در اینترنت محصول مد نظر خود را تأمین کنند.


دیدگاه‌ها 0
guest
0 کامنت ها
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده