پرورش بلدرچین در منزل | تغذیه بلدرچین در منزل

پرورش بلدرچین در خانه

پرورش بلدرچین در خانه

بلدرچین نیز همانند مرغ، یکی از مهمترین طیور برای پرورش در منزل میباشد. چراکه بلدرچین هادر برابر بیماری مقاوم بوده، به سرعت بالغ شده و شروع به تخمگذاری میکنند. از طرفی تخم و گوشت این پرنده سرشار از مواد غذایی مهم بوده و مصرف آن برای کودکان و افراد بزرگسال بسیار مفید میباشد. همچنین با پرورش بلدرچین در منزل میتوان نوعی کسب و کار خانگی نیز برای خود راه اندازی کرد و محصولات آن را بازاریابی نمود. اما پرورش این پرنده در منزل ترفندهایی دارد. در این نوشته از وبلاگ چیکن هچ اطلاعات لازم برای پرورش بلدرچین در منزل را به شما ارائه میدهیم.

کدام نژاد بلدرچین برای پرورش در منزل بهتر است؟

تاکنون نژادهای مختلفی از این پرنده شناسایی شده ولی در میان تمامی آنها دو نژاد بلدرچین معمولی و ژاپنی با آب و هوای ایران سازگاری بیشتری دارند. آیا میدانستید که در میان نژادهای مختلف بلدرچین معمولی بومی ایران میباشد؟

پرورش بلدرچین در منزل به چه میزان فضا نیاز دارد؟

بلدرچین جزو پرندگانی است که جثه ریزی دارد، بنابراین در یک فضای کوچک میتوان تعداد بسیار زیادی بلدرچین نگه داشت. بعنوان مثال بر روی بستر به ازای هر مترمربع تا 40 قطعه بلدرچین بالغ میتوان پرورش داد. همچنین پرورش دهنده در صورت استفاده از قفس پرورش بلدرچین میتواند تا دو برابر روش سنتی از فضای مد نظر خویش بهره ببرد.

پرورش بلدرچین در منزل به چه میزان فضا نیاز دارد

برای پرورش بلدرچین در منزل میتوانید از فضای انباری، زیر زمین، پشت بام، حیاط و غیره استفاده کنید. اما محل نگهداری بلدرچین ها باید سرپوش مناسبی داشته باشد تا در فصل های سرد و گرم بتوان شرایط محیطی لازم برای آنها را فراهم نمود.

از کجا بلدرچین تهیه کنیم؟

بلدرچین های پرورشی مورد نیازتان را به روش های مختلفی میتوانید تهیه کنید. خرید جوجه یک روزه ، خرید نیمچه و یا بلدرچین بالغ و یا جوجه کشی از بلدرچین از جمله روش های تشکیل گله بلدرچین میباشد. یکی از روش های مهم خرید دستگاه جوجه کشی و تخم نطفه دار بوده که از این طریق پرورش دهنده میتواند در ظرفیت های مختلف گله دلخواه خود را تشکیل دهد.

در خصوص بلدرچین ها باید ذکر شود که جوجه کشی طبیعی از آنها همانند مرغ آسان نیست. چون غریزه کرچ شدن در بلدرچین ها ضعیف است. به همین دلیل برای تولید جوجه یک روزه بلدرچین بایستی یک ماشین جوجه کشی تهیه کرد.

ویژگی های محل پرورش بلدرچین

بلدرچین توانایی پرواز کردن دارد، بنابراین در فضاهای باز همچون پشت بام و یا حیاط منزل باید از قفس برای نگه داری آنها استفاده کرد. برای این منظور بهتر است یک قفس بلدرچین و یک سرپناه برای آنها تأمین کنید.

یکی دیگر از ویژگی محیط پرورش بلدرچین ها، فاصله آن با همسایه ها و مناطق مسکونی می باشد. باید بدانید که فضله این پرندگان باعث ایجاد بوی نامطبوع شده، لذا اگر قصد پرورش تعداد زیادی بلدرچین در منزل دارید، بوی شدید فضولات آن باعث آزار و مزاحمت همسایگان خواهد شد.

ویژگی های محل پرورش بلدرچین

در صورت استفاده از قفس های مونتاژ شده، میتوانید تا حدود زیادی مشکل بوی نامطبلوع فضولات این پرنده ها را رفع کنید. چرا که این نوع قفس ها دارای سینی جمع کننده فضولات بوده و به راحتی میتوان آنها را تخلیه نمود. مناطق روستایی و یا حاشیه شهر برای پرورش تعداد انبوه بلدرچین توصیه میشود.

در انتخاب محل پرورش بلدرچین باید آب و هوا و سر و صداهای اطراف را هم در نظر بگیرید. دمای مناسب برای پرورش این پرنده دمای 22 درجه است. همچنین محیط نگهداری این پرنده باید به دور از صداهای ناهنجار و بلند باشد، در غیر اینصورت بلدرچین ها دچار ترس و استرس میشوند. استرس نیز به نوبه خود تخمگذاری پرنده را کاهش داده و باعث پرخاشگری پرنده شده و راه را برای بیماری کانیبالیسم طیور باز میکند.

تغذیه بلدرچین در منزل

تغذیه بلدرچین ها با توجه به سن و یا هدف پرورشی متفاوت است. غذای جوجه بلدرچین ها نوع خاصی از دان آماده در بازار می باشد که دان استارتر نام دارد. میزان پروتئین دان استارتر زیاد بوده و برای رشد اولیه جوجه ها بسیار مناسب است. لازم به ذکر است که با توجه به جثه جوجه ها تا سن یک ماهگی باید از دان پودری و آسیاب شده برای تغذیه آنها استفاده کرد.

جوجه یک روزه بلدرچین نیز در ساعات اولیه باید با محلول آب شکر (4 درصد) تغذیه شود.

برای تهیه دان بلدرچین از مواد غذایی همچون ذرت، کنجاله سویا، گندم، روغن سویا، پودر یونجه، پودر ماهی یا پودر گوشت، روغن سویا و ریزمغذی ها نیز استفاده میشود.

تغذیه بلدرچین در منزل

برای تغذیه این پرندگان حتما از دانخوری بلدرچین استفاده کنید. در طول روز نیز 4 وعده غذایی به آنها بدهید. بلدرچین های تخمگذار به نور کافی (14 ساعت در روز) احتیاج دارند. همچنین عدم دریافت نور باعث نرم شدن استخوان پاهای آنها میشود. نور طبیعی تأثیر بهتری بر رشد آنها دارد ولی در روزهای پاییز و زمستان از نور مصنوعی نیز میتوان برای جبران کمبود نور استفاده کرد.

میزان دان مصرفی بلدرچین ها

هر قطعه بلدرچین گوشتی از سن یک روزگی تا رسیدن به سن کشتار به طور متوسط 800 گرم دان مصرف میکند. این پرنده در سن 6 هفتگی اماده کشتار شده و در سن دو ماهگی نیز به وزن کامل گوشتی میرسد.

بلدرچین های تخمگذار نیز در طول روز حدودا 30 گرم دان مصرف میکنند.

آیا از غذای خانگی و سبزیجات میتوان برای تغذیه بلدرچین استفاده کرد؟

غذای اصلی بلدرچین شامل غلات و دانه ها می باشد. اما روزانه حداکثر به میزان 20 درصد از احتیاجات غذایی بلدرچین ها را میتوان با مقداری میوه و سبزی نیز تأمین نمود. این پرندگان در طبیعت از انواع دانه ها، برگ ها، حشرات و گیاهان خود را تغذیه میکنند. لذا با توجه به زیستگاه طبیعی آنها میتوان در رژیم غذایی آنها به مقدار کافی از سبزیجاتی همچون کلم، هویچ، خیار، کاهو، نخود فرنگی، گوجه فرنگی رسیده و شلغم نیز استفاده کرد.

سنگ ریزه، کلسیم و آب تازه از جمله مواردی است که باید همیشه در دسترس بلدرچین ها باشد. بلدرچین ها تقریبا دو برابر غذای دریافتی آب مصرف میکنند. برای رفع این نیاز آنها از آبخوری بلدرچین استفاده کنید.

سنگ ریزه باعث میشود تا غذای دریافتی پرنده به خوبی هضم و جذب شود. برای تأمین کلسیم مورد نیاز بلدرچین ها نیز از منابع مختلف همچون پودر صدف دریایی، پودر پوسته تخم مرغ، سنگ آهک و … استفاده کنید.

اهمیت بهداشت در زمان تغذیه بلدرچین ها

برای جلوگیری از بیمار نشدن این پرندگان دان مصرفی آنها باید تازه و تمیز باشد. در نظر داشته باشید که غلات به شدت مستعد قارچ و کپک زدگی هستند. لذا دان مصرفی آنها را همیشه چک کنید. همچنین سبزیجات و میوه هایی که بلدرچین ها مصرف میکنند نباید فاسد شده باشند.

اهمیت بهداشت در زمان تغذیه بلدرچین ها

در زمان تغذیه بلدرچین ها به بهداشت دانخوری و آبخوری آنها بسیار اهمیت دهید. به صورت مرتب دانخوری و آبخوری آنها را تمیز کنید. اجازه ندهید که دان مصرفی آنها خیس شود، چون به سرعت کپک زده و باعث بیمار شدن بلدرچین ها میشود. آب داخل آبخوری نیز باید هر روز تعویض شود.

غذاها و سبزیجات مضر برای بلدرچین

برخی سبزیجات، میوه ها، گیاهان و خوراکی ها برای بلدرچین ها مضر و سمی میباشد. از مهمترین خوراکی های ممنوعه برای تغذیه بلدرچین میتوان به میوه آووکادو، نوشیدنی های کافئین دار، شکلات، انگور، گوشت، سبزی جعفری، ریواس، ساقه و برگ گیاه گوجه فرنگی، خوراکی های شور، سیب زمینی خام و بیشتر مرکبات اشاره کرد. بنابراین برای تغذیه خانگی بلدرچین ها از این مواد غذایی استفاده نکنید.

استفاده از دان مرغ برای تغذیه بلدرچین؟!

بهتر است که از دان آماده مرغ برای تغذیه بلدرچین استفاده نکنید. چرا که این نوع دان با توجه به احتیاجات غذایی برای مرغ ها فرموله شده و مطمئنا برای رشد بلدرچین مناسب نخواهد بود. همچنین از نگهداری مرغ و بلدرچین با هم در یک مکان خوداری کنید. مرغ و خروس جثه درشت تری نسبت به بلدرچین دارند. اگر مرغ و بلدرچین با هم در یک مکان نگهداری شوند، به احتمال بسیار قوی مرغ ها به بلدرچین ها تا سرحد مرگ نوک خواهند زد و به آنها اجازه غذا خوردن نخواهند داد. مخصوصا اگر نژاد مرغ پرخاشگر باشد.

جمع بندی

در این مقاله در مورد پرورش بلدرچین در منزل و نحوه تغذیه آن بحث کردیم. علاوه بر تغذیه لازم است که شما با انواع بیماری بلدرچین، نحوه جوجه کشی، تشخیص جنسیت و و هر آنچه که برای پرورش این پرنده لازم است را بدانید. برای این منظور مجموعه مقالات کاملی را در بخش آموزش نگهداری و پرورش بلدرچین برای شما جمع آوری نموده ایم که پیشنهاد میشود آنها را مطالعه بفرمایید.


دیدگاه‌ها 0

*
*