اقدامات لازم هنگام شکستن نوک طوطی

آیا به تازگی نوک طوطی شما شکسته است؟ از اینکه هنگام شکستن منقار پرنده خانگی چه اقداماتی انجام داد بی خبرید؟ از نحوه درمان منقار شکسته بی اطلاع هستید؟ با تا انتهای این مقاله از چیکن هچ همراه باشید تا در رابطه با علل ایجاد شکستگی در نوک طوطی و چگونگی درمان و اقدامات مراقبتی لازمه مطالب گوناگونی ارائه شود.

دستگاه جوجه کشی آرکام 24 تایی
دستگاه جوجه کشی آرکام 24 تایی
» بهترین دستگاه برای جوجه کشی از تخم نطفه دار طوطی سانان و پرندگان گران قیمت
» دارای سیستم رطوبت رسانی تمام اتوماتیک
» مجهز به سیستم چرخشی اتوماتیک و 90 درجه ای
قیمت : 24,000,000تومان

چه عواملی باعث شکستن منقار طوطی می شود؟

هنگام مواجهه با مسائل مختلفی امکان شکستن نوک پرنده وجود دارد که در ادامه به معرفی و توضیح هر یک از آنها پرداخته شده است…

برخورد با اشیا و اجسام سخت

پرندگان به علت طبیعتی که دارند باید پرواز کنند و حتی طوطی های خانگی نیز برای حفظ سلامتی بالهایشان روزانه حداقل سه ساعت را باید بیرون از قفس باشند تا بتوانند پرواز کنند در این مواقع امکان برخورد آنها با اجسام سخت نظیر دیوار، پنجره و… وجود دارد بنابراین اگر پرنده نتواند تعادل خود را به خوبی حفظ کند ممکن است در اثر برخورد به موارد گفته شده باعث ایجاد شکستگی در منقار خود شود.

دعوای دو طوطی با یکدیگر

طبیعی است که پرندگان هم گهگاهی با یکدیگر دعوا کنند علی الخصوص اگر کسی به تازگی به حریم آنها پا گذاشته باشد وضعیت قرمز خواهد شد در صورتی که دو پرنده با یکدیگر ناسازگار باشند میتوانند صدمات جدی به یکدیگر وارد کنند در اثر این صدمات قوی ممکن است نوک خود را بشکنند و یا ترک خوردگی هایی در آن ایجاد شود.

دعوای دو طوطی با یکدیگر - چیکن هچ
نکته: اگر طوطی های شما ناسازگار هستند و مدتی است که با یکدیگر سر دعوا دارند و این رفتار رفته رفته شدت پیدا میکند بهتر است که آنها را از یکدیگر جدا سازید تا مشکلات جدی نظیر شکستن نوک در آنها به وجود نیاید.

شیوه نادرست نگهداری

طوطی های خانگی و پرنده هایی که در قفس زندگی خود را سپری می کنند یکسری احتیاجاتی دارند که باید توسط پرورش دهنده و یا صاحبان آنها برطرف شود ممکن است در اثر شیوه نادرست نگهداری مثل انجام تکنیک های نادرست نظافت، نوک چینی، گرفتن ناصحیح پرنده و افتادن آن از ارتفاع زیاد و … منجر به آسیب دیدگی و شکستگی منقار طوطی خود شوید. 

کمبود های تغذیه ای

نداشتن تغذیه مناسب منجر به وارد شدن آسیب جدی به نوک پرندگان میشود اگر جیره غذایی تعیین شده برای مصارف طوطی ها کلسیم، مواد مغذی، ویتامین و علی الخصوص ویتامین A  نداشته باشد در اثر تغذیه نامناسب استحکام خود را از دست داده و ممکن است با کوچکترین ضربه بشکند.

کمبود های تغذیه ای - چیکن هچ
نکته: لازم به ذکر است اگر از آن دسته افرادی هستید که در اختیار پرنده خود دانه هایی با پوسته سخت قرار میدهید ممکن است طوطی در اثر تلاش برای شکستن آنها باعث شکستن نوک خود شود.

بیماری 

ابتلا به برخی بیماری ها در طوطی سانان مشکلات جدی میتواند برای آنها ایجاد کند که در این میان میتوان به آبله، بیماری فساد پر و منقار ( ایدز پرندگان)، عفونت های قارچی و … اشاره کرد که با تحت تاثیر قرار دادن بافت منقار آن را مستعد شکستگی می کنند.

بیماری - چیکن هچ

علائم شکستگی در منقار طوطی ها

علائم مختلفی وجود دارد که نشان میدهد نوک طوطی شما ترک برداشته و یا شکسته است که عبارت است از…

 • تغییر شکل منقار
 • مشکل در هنگام خوردن غذا و نوشیدن آب
 • آبریزش بیش از حد بزاق دهان
 • تغییر در آوازخوانی
 • مشاهده خونریزی و لکه های خون بر روی منقار
 • تغییرات رفتاری
 • احساس درد 

برای پیشگیری از شکستگی منقار در طوطی ها چه باید کرد؟

اقدامات مختلفی را به منظور پیشگیری از ایجاد شکستگی در نوک طوطی ها میتوان انجام داد که عبارتند از…

 • تهیه یک قفس جادار متناسب با جثه پرنده برای داشتن فضای کافی جهت گشودن بالها زیرا هنگام نداشتن جای کافی امکان نمود پرخاشگری و آسیب زدن به خود وجود دارد.
 • معرفی تدریجی دو پرنده به یکدیگر یکی دیگر از راهکارهای پیشگیری است زیرا اضافه کردن پرنده جدید به صورت آنی در داخل قفس باعث میشود حس قلمرو خواهی منجر به دعوای شدید در بین آنها شود.
 • برای کوتاه کردن منقار و یا چک کردن مداوم سلامتی طوطی خود آن را نزد دامپزشک ببرید تا در صورت بروز مشکل جدی اقدامات درمانی هر چه زودتر صورت گیرد.
 • جمع کردن وسایلی نظیر پنکه و… از محیط خانه زیرا ممکن است در اثر کنجکاوی منقار خود را در اینگونه موارد فرو برند و باعث شکستگی شوند.
 • قرار دادن علامت خاص بر روی سطوح شفاف و یا آینه ای انجام این کار به تشخیص دادن پرنده کمک کرده و از وارد شدن آسیب جدی به نوک آن جلوگیری میکند.

درمان شکستگی منقار در طوطی سانان 

انجام اقدامات درمانی رابطه مستقیم با میزان آسیب وارده دارد که میتوان برای بهبودی حال پرنده یک چنین درمان هایی را در پیش گرفت …

آتل بندی، بازسازی یا پروتز منقار، تغذیه مناسب ، تهیه آنتی بیوتیک برای کاهش درد را باید در دستور کار خود قرار دهید و تمامی این موارد باید توسط دامپزشک صورت گیرد زیرا شکستگی منقار موردی نیست که به راحتی بتوان در خانه اقدام به درمان آن کرد.

درمان شکستگی منقار در طوطی سانان - چیکن هچ

سوالات متداول

آیا نوک شکسته پرنده دوباره رشد می کند؟

نوک شکسته بسته به میزان آسیب وارده قابل رشد است اما اگر به صورت جزئی این اتفاق رخ داده باشد در غیر این صورت رشد آن امکان پذیر نیست. 

چه مدت طول می کشد نوک شکسته پرنده بهبود یابد؟

زمان بهبودی نوک شکسته نیز به شدت آسیب وارد شده بستگی دارد که میتواند از یک ماه تا چندماه به طول انجامد.

چگونه می توانیم به پرنده با منقار شکسته کمک کنیم؟

بهترین راهکار در این راستا بردن طوطی نزد دامپزشک است و به علت ایجاد مشکل در ناحیه منقار غذای نرم  در اختیار پرنده خود قرار دهید و با مایعات آن را تقویت کنید.

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با عواملی که منجر به شکستگی در نوک طوطی میشود به ارائه مطالب گوناگونی پرداختیم که با توجه به نکات ذکر شده میتوانید از وقوع این اتفاق پیشگیری کند و با مشاهده شکستگی سریعا پرنده را به نزد دامپزشک ببرید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس