علت سکوت و حرف نزدن مرغ مینا

اگر شما هم از یک مرغ مینا به عنوان پرنده ی خانگی خود نگهداری می کنید، به احتمال زیاد در برخی از مواقع شاهد و سکوت و حرف نزدن آن باشید. مرغ مینا پرنده ای بسیار باهوش است و رفتار آن دقیقا مانند یک کودک زودرنج می باشد.

این پرنده تمامی حالات و رفتارهای شما را درک می کند. بنابراین ممکن است در اثر کوچکترین بی اعتمادی به شما از حرف زدن خودداری کند. اما به غیر از آن دلیل زیادی برای سکوت و حرف نزدن مرغ مینا وجود دارد. در این نوشته از چیکن هچ قصد داریم به علت این موضوع بپردازیم و راه حلی را برای آن پیدا کنیم.

دستگاه جوجه کشی آرکام 24 تایی
دستگاه جوجه کشی آرکام 24 تایی
» قابل استفاده برای جوجه کشی حرفه ای از مرغ مینا
» دارای عملکرد دقیق و بهره گیری از تکنولوژی هوش مصنوعی
» مجهز به سنسور SHT نسل جدید
قیمت : 24,000,000تومان

فیلم مرغ مینا سخنگو

قبل از اینکه به بررسی دلایل سکوت و حرف نزدن مرغ مینا بپردازیم، فیلمی از یک مرغ مینا سخنگو و با مزه را برای شما آورده ایم:

مهم ترین دلایل سکوت مرغ مینا

همانگونه که ذکر کردیم، دلایل مختلفی می تواند در حرف نزدن مرغ مینا دخیل باشد که در ادامه به بررسی برخی از آنها می پردازیم:

1) استرس ناشی از عوامل محیطی

یکی از اصلی ترین دلایل سکوت مرغ مینا استرس می باشد. مرغ مینا پرنده ی حساسی است و با کوچکترین استرس احساس می کند که امنیتی در محیط ندارد. به این ترتیب از حرف زدن خودداری می کند. عوامل زیر می توانند در ایجاد استرس در مرغ مینا موثر باشند:

 • جابجایی به محیط جدید

مرغ مینا به محیط زندگی خود حساس است. اگر مکان پرنده را عوض کنید، به احتمال زیاد تا زمانی که به مکان جدید عادت کند، سکوت خواهد کرد. معمولا حداقل یک الی دو هفته طول می کشد تا پرنده به مکان جدید عادت کند. توصیه می شود حدالامکان از جابجایی قفس پرنده پرهیز کنید.

 • معرفی پرنده ی جدید به مرغ مینا

مرغ مینا نیز مانند سایر پرنده ها به قلمرو خود حساس است. این پرنده دوست ندارد که پرنده ی دیگری وارد قلمرو او شود. به علاوه مرغ مینا به شدت حسود است. این پرنده نمی تواند این موضوع را تحمل کند که صاحبش به جز او به پرنده ی دیگری محبت کند.

در این روش باید دو پرنده را در قفس های جداگانه قرار دهید تا فقط از طریق شنیدن صدای هم به همدیگر عادت کنند.  در نهایت آنها را پس از برقراری ارتباط با هم در یک قفس قرار دهید.

 • وجود صداهای بلند در محیط

حدالامکان مرغ مینا را در محیطی قرار دهید که صداهایی از قبیل صدای بوق و آزیر ماشین ها، صدای پرندگان دیگر و سگ و گربه، صدای مکالمه ی افراد، تلویزیون، تجهیزات الکترونیکی مانند سشوار و یا جاروبرقی و … را نشنود. 

 • حضور افراد ناشناس و یا حیوانات شکارچی در محیط

اگر فرد جدیدی وارد خانه ی شما شود ، همین فرد ممکن است برای مینا نا آشنا باشد و حضور او باعث ایجاد استرس در مرغ مینا شود. همچنین مرغ مینا به حضور حیوانات شکارچی از جمله سگ و گربه نیز حساس ات و این حیوانات دشمن مرغ مینا محسوب می شوند.

 • عدم تعادل دما و رطوبت

برای این که مرغ مینا سرحال باشد و بتواند از صدا ها تقلید کند و حرف بزند، باید محیطی که در آن نگهداری می شود، دارای شرایط یکنواخت و ایده الی باشد. از این شرایط می توان به دما و رطوبت محیط اشاره کرد. در صورتی که مرغ مینا در محیطی که دارای نوسان دمایی و رطوبتی بالایی باشد، پرنده دچار استرس می شود.

مهم ترین دلایل سکوت مرغ مینا

2) ترس های شبانه

ترس های شبانه می توانند سبب افسردگی مرغ مینا و سکوت آن شوند. . در برخی موارد مرغ مینا از صدای سگ و گربه و سایر حیوانات در شب ها می ترسد. همچنین دیدن سایه ی افراد یا اشیا در تاریکی نیز می توانند سبب ایجاد ترس در این پرنده شوند.

برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلی بهتر است از یک پارچه و یا کاور مخصوصی برای پوشاندن قفس مرغ مینا استفاده کنید. پارچه نیاید زیاد ضخیم باشد که سبب خفگی او شود و زیاد هم نازک نباشد که پرنده بتواند محیط بیرون را ببیند.

3) تغذیه ی ناکافی

برای اینکه مرغ مینا شاد و سرحال باشد و بتواند با بیشترین انرژی به زنگی روزانه ی خود ادامه دهد، لازم است تا تغذیه ی متعادلی را برای آن در نظر بگیرید. مرغ مینا به یک رژیم غذایی متعادل و متشکل از انواع منابع پروتئین، کربوهیدرات، فیبر، چربی، ویتامین ها، املاح و مواد معدنی نیاز دارد.

در صورتی که پرنده قادر به تامین این نیازهای غذایی خود با استفاده از جیره ی غذایی شاش نباشد دچار استرس می شود. به این ترتیب ممکن است سکوت کند و حرف نزند.

4) آموزش غیر اصولی حرف زدن

اگر مرغ مینای شما حرف نمی زند اما صداهای مختلف را از خود بروز می دهد، به احتمال زیاد در آموزش موفق عمل نکرده اید. اگر پرنده در سن نوجوانی و سه الی چهار ماهگی است می توانید دوباره آموزش را شروع کنید. اما اگر در سنین یک الی دو سالگی و بالاتر قرار دارد به احتمال زیاد آموزش های شما بی نتیجه خواهد ماند. 

مورد بعدی این است که اگر با استفاده از ضبط صوت پرنده ی خود را سخنگو کنید، به احتمال زیاد در حضور شما حرف نخواهد زد. اما در زمان هایی که تنهاست کلمات را تکرار خواهد کرد. برای جلوگیری از مشکل باید حضورا به مینا کلمات را دوباره آموزش دهید.

همچنین شاید مرغ مینای شما از کلمات قبلی خسته شده و تمایلی به بیان آنها ندارد. بنابراین برای شکست این سکوت ، کلمات جدیدتری را به پرنده یاد دهید و منتظر واکنش او باشید. 

5) بیماری

دلیل دیگر سکوت مرغ مینا می تواند بیماری باشد. برخی از پرنده ها به منظور محافظت از خود در برابر دشمنان و برای اینکه در مقابل آنها ضعیف دیده نشوند، علائم بیماری های خود را پنهان می کنند.

در صورتی که سکوت مرغ مینا با علائم و نشانه هایی از قبیل گوشه گیری، کم تحرکی، کم اشتهاییف تغییر رنگ فضله و … همراه باشد می تواند دلیلی بر بیماری او باشد. برای این مورد حتما به دامپزشک مراجعه کنید. 

6) مشکلات ژنتیکی

اگر مرغ مینای شما از زمان تولد و یا زمان خرید ساکت است، به احتمال زیاد به صورت ژنتیکی لال است. چون این عارضه در میان سایر پرندگان نیز وجود دارد. متاسفانه راهکاری برای درمان این عارضه در مرغ مینا و پرندگان دیگر وجود ندارد.

سوالات متداول

آیا قطره ی ضد استرس پرندگان برای درمان استرس مرغ مینا خوبه؟

بله. یکی از راهکار های رفع استرس مرغ مینا استفاده از قطره ی ضد استرس برای آن است. این قطره علاوه بر مرغ مینا می تواند برای سایر پرندگان نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

علائم استرس مرغ مینا چیست؟

مرغ مینا در هنگام بروز استرس ممکن است رفتارهای پرخاشگرانه از قبیل حمله کردن، نوک زدن، گاز گرفتن، کوبیدن خود به در و دیوار قفس و … را انجام دهد.

چرا مرغ مینایی که تازه خریدم حرف نمی زنه؟

مرغ مینا نیز مانند سایر پرندگان به محیط زندگی خود حساس است و جابجا شدن را دوست ندارد. این پرنده وقتی وارد محیط جدیدی می شود دچار استرس می شود و سکوت اختیار می کند. حداقل دو هفته زمان لازم است تا به شرایط زندگی جدید خود عادت کند.

اطراف نوک مرغ مینام جوش زده. چطور درمانش کنم؟

ایجاد شدن ضایعات جوش مانند در اطراف نوک مرغ مینا یکی از علائم اولیه ی آبله در این پرنده می باشد. در صورتی که تعداد آنها در زیر بال ها، لای پر ها، کشاله ی ران و … نیز افزایش یابد، در این حالت برای درمان حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید.

مرغ مینا از چه چیزی خوشش میاد؟

مرغ مینا به میوه هایی مثل هلو، سیب، گیلاس، گلابی، موز، آناناس، هندوانه و… علاقه زیادی دارد. بنابرای می توانید از آنها برای خوشحال کردن آن استفاده کنید. به این پرنده از برقراری ارتباط و بازی کردن با صاحب خودش نیز خوشش می آید.
سخن آخر

در این نوشته از چیکن هچ به تمام عواملی که سبب سکوت مرغ مینا می شوند اشاره کردیم. مرغ مینا می تواند به خاطر عوامل مختلفی از جمله استرس، کمبود تغذیه، بیماری، مشکلات زنتیکی و … سکوت کند و حرف نزند. در صورتی که می خواهید مرغ مینای شاد و سرحال داشته باشید، که بتواند حرف بزند و از صداها تقلید کنید، باید شرایط زندگی ایده آلی را برای آن در نظر بگیرید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫1,197 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید چه غذای براش بگیریم بعدبرنج پخته می خوردزلرنداردبراش

  1. سلام محمد جان
   برنج بهتره استفاده نکنی تو غذاش چون دارای آهن ست و به پرنده آسیب می زنه
   درمورد غذاش این مقاله ای که برات لینک میدم رو بخونش : تغذیه مرغ مینا

 2. سلام من یه مرغ مینا خریدم دو روزه حدود 8 ماهشه صاحبش می گفت که میگه نکن بدو بیا ولی الان که اوردمش هیچ حرفی نمیزنه و فقط مثل صدای کلاغ واق واق می کنه، یعنی لال هست.. میشه کمک کنید

  1. سلام سوگند
   چون تازه خریدیش برای همین به شرایط زندگی جدیدش عادت نکرده
   به تو هم به اندازه ی کافی اعتماد نداره برای همین چنین رفتاری رو نشون میده
   باید تو این مدت به تغذیه و بهداشتش رسیدگی کنی و کاری نکنی بهش استرس وارد بشه
   حداقل دو هفته زمان می بره تا سازگار بشه و بسته به شرایط نگهداری پرنده این مدت می تونه بیشتر هم باشه

 3. سلام من یک دونه مینا دارم نمیدونم مریضه یا نه نمیتونه از دماغش نفش بکشه و بال هاش هم از خودش دور میکنه باید چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   دمای محیط نگهداریش چقدره؟
   اگه پرنده بی حال باشه به سختی نفس بکشه و بال هاشو از خودش دور نگه داره یعنی گرمشه و این کارو برای خنک کردن خودش انجام میده
   دمای مناسب نگهداریش 25 تا 27 درجه هس و بیشتر از اون براش خیلی گرم به حساب میاد و مضره

 4. درود مرغ مینا م رو بما پرنده فروش انداخت ورفت بعد فهمیدیم ک بزرگه.. حالا راهنمایی میخوام چطور به حرفش بیارم
  یکی میگفت سعی کن اکترماقع روقفسو بندازی تا حرف زدن یادبگیره اینکار یکهفته کردم فایده نداشت. لطفا راهنماییم کنید

 5. سلام وقتتون بخیر
  مینای من خیلی وابستست بهم چراکه همیشه پیشمه میزاره نازش کنم و… یعنی می‌خوام بگم اعتماد رو داره
  اما از بچگی هرموقع میخواست حرف بزنه می‌رفت دور از من حرف میزد یعنی در کنار من صحبت نمیکنه دلیلش چی می‌تونه باشه؟

 6. بادرودوخسته نباشید،من ۶ساله که دوتامینادارم،الان یکماهی میشه که بامن دیگه حرف نمیزنه،ازم فرارمیکنه،قبلاهمیشه روشانه م بود،گوشه گیرشده،آب تنی نمیکن،ولی غذاخوب میخوره،البته کف پاش فکرکنم زگیل زده،هرشب پاهاش میشورم وچرب میکنم،بیزحمت بنده رو راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   تمامی دلایل ممکن در مورد حرف نزدن مرغ مینا تو مقاله نوشته شده مطالعه کنید
   و اصلی ترین دلیلش افسردگی بیماری و ترس هست
   الان ببین کدوم مورد براش صدق میکنه
   پاش هم خوب میشوری خشکش میکنی
   تتراسایکلین رو با پماد A چشمی مخلوط میکنی میکشی به پاش و باند پیچی انجام میدی

  2. سلام خسته نباشید مینای من ۱ ساله است و وقتی که میبیند حواسم نیست یا سروصدا است که مطمین است حرفهایش را نمیشنوم حرف میزند خلاصه بگم توی تنهایی خودش حرف میزند

   1. سلام دوست عزیز
    این میتونه چند تا دلیل داشته باشه
    یا پرنده بهت به اندازه ی کافی اعتماد نداره
    یا بهش استرس وارد میشه برا همین سعی می کنه تو خلوت خودش حرف بزنه
    یا به اندازه ی کافی تعامل و ارتباط باهاش نداری و باهات راحت نیست
    یا هم نحوه ی آموزشش درست نبوده که تو حضور افراد گیج میشه و نمی تونه صحبت کنه

 7. سلام من یک مینا دارم خیلی حرف میزنه همین امشب درب حیاط باز بود گربه اومد کناره قفسش خیلی ترسید الا میخوام بپرسم که از حرف افتاده یانه؟

  1. سلام دوست عزیز
   تو اونجایی میبینیش که حرف میزنه یا نه
   من از اینجا که نمیتونم تشحیص بدم از حرف افتاده یا نه

    1. دو قطره گلاب طبیعی بچکون تو دهنش
     محیط رو براش امن کن
     تا دوباره بتونه احساس امنیت کنه پیشت

 8. سلام خسته نباشید مینایه من 6ماهش هست دو ماه هست که هیچ صدای ازش در نمیاد و همش تلو تلو میخوره چیکار کنم خوب بشه

  1. سلام دوست عزیز
   تلو تلو خوردن یکی از نشونه های نیوکاسل هست
   چک کن ببین فضلش هم سبز رنگ شده؟

 9. سلام یه مرغ مینا گرفتم تقریبا یک ماهی میشه روی سرش یه دونه داشت الان رنگش قرمز شده گاهیم سرشو میکشه ب چوب چیز خاصیه یا ن

  1. سلام دوست عزیز
   چون از نزدیک ندیدم نمیتونم تشخیص دقیقی داشته باشم
   بهتره ببرید دامپزشک

 10. سلام وقت بخیر من ی مرغ مینو خرید م نمیدو چند ماه هست فقط میشه ی کم متوجه شد که فقط ی کلمه میگه اون هم واضح نیست ممنون میشم راهنمای کنید

 11. سلام مرغ من از یک ماهگی دوتا مرغ مینا خریدم که کنار همدیگه بودن خیلی باهاشون حرف زدم و تمرین کردم اما سوت و صدا درمیاره اما حرف نمیزنه امکان داره به خاطر دوتا بودن باشه میشه کمکم کنید تا به مینام حرف زدن یاد بگیره

  1. سلام مقاله رو خونید . بله چون دوتا هستن اموزش نمی بینن ولی الان دیگه نمیشه کاری کرد . سنشون رو میدونید ؟ الان جداشون نکنید دیگه

   1. سلام وقت شما بخیر من مرع مینا نزردیک یک ماه میشه خریدم گفته تا 60کلمه حرف میزنه این الان 5کلما بیشتر حرف نمیزنه ترسده یا چیزی دیگه چی کار کنم

    1. سلام دوست عزیز
     این برای صاحب قبلی سخنگو شده بوده و اون تعداد کلمه رو میگفته
     الان شما خودتون باید عادتش بدین دوباره و باهاش تکرار و تمرین داشته باشد

     1. سلام ببخشید مرغ مینای ما قبلا حرف می‌زد یکی دوکلمه وچند صدا ولی الان مدتی میشه سکوت کرده البته ۲ماهی میشه یه جفت کنارش گذاشتیم که نزدیک یک ماه دعوا می‌کرد باهاش الان کاریش نداره ولی باهاش انس نگرفته ممکنه دلیلش این باشه

     2. سلام دوست عزیز
      سکوت اغلب به خاطر بیماری، افسردگی و … به وجود میاد

 12. سلام مرغ مینای من چند روز حرف نمیزنه ،خیلی صحبت می‌کرد البته مهمون میاد خونه با اونا حرف میزنه فقط با ما حرف نمیزنه احساس میکنم قهر کرده چیکارکنم لطفا راهنمای کنید ممنونم

 13. سلام مرغ مینا من تعادل نداشت فقت خواب بود بریدیمش پیش دامپزشک گفت عفونت روده داره بعد بهش شربت داد و قرص قبلا حرف میز وقتی قرص هارو که خورد دیگه حرف نمیزنه غذاش هم دانه پارس هست و ۸ماهش هست بگید چیکارکنم

  1. سلام اون کبد چرب داره . غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پاوان بخر . غذای قبلی رو کامل حذف کن . تا سه روز به جای آب بهش چای بده خوب میشه اگر سریع غذاش رو عوض کنی و چای بدی

 14. خب سلام خسته نباشین ببینین من قبلا هم مرغ مینا داشتم ولی جدیدا یه مرغ مینای جدید گرفتم این ۸ ماهشه اوردمش خونه بعد بردمش توی اتاق و درو بستم که فرار نکنه بعد بازش کردم برا خودش بازی کرد منم باهاش حرف زدم بعد خواستم ببرمش تو قفس نمیومد رو دستم خلاصه خیلی تلاش کردم نمیومد اومد یه کاری کردم که خیلی الان عظاب وجدان گرفتم اومدم در حالی که روی زمین بود یه پارچه نازک انداختم روش بعد گرفتمش گذاشتمش توی قفسش البته توی تعقیب و گریزی که باهاش داشتم یبار داشت میدویید خورد به دیوار که خدارو شکر خیلی محکم نبود بعدش شب برای اینکه اد دلش در بیارم دوباره در اوردمش باهاش حرف زدم اومد روی شونم سرم ولی باز برای توی قفس بردنش روباره از همین روش استفاده کردم که گوشه ی اتاق بود اومدم پارچه نازک رو بندازم روش دستم خورد به یا نوکش بود یا سرش بعد سریع گرفتمش حالا سوالم اینه که چطور دستیش کنم و ایا ممنکنه بعد این جریان از من بدش بیاد یا اسیب ببینه خیلی ناراحتم بخدا الان دارم بخاطر رفتارم گریه میکنم ولی حیف الانم مشکلی نداره سالمه هیچیش نیست ولی کلی گفتم ازتون بپرسم اگر میشه درباره اموزش حرف زدنشونم بهم بگید مرسی

  1. سلام از الان که هنوز کوچیکه قفس رو بذارید یک جا و بهش بگین برو تو قفس یا اومد رو دستتون ببریدش طرف قفس با کلمه بدو برو تو قفست که بعدها با این کلمه اشنا باشه و خودش بره من مینامو الان سه ساله با این روش میبرم داخل قفس بدون هیچ اعتراضی میره چون از بچگی بهش اموزش دادم اول شاید سخت باشه اما عادت میکنه و راحت میره داخل

  2. غذای مورد علاقه اشو بذارید داخل قفس خودش میره توی قفس برای خوردن شما درو ببندید این روشی که شما به کار گرفتید به هیچ وجه صحیح نیست و عواقبش بعدها میبینید

   1. سلام یه مینای ۸ ماهه خریدیم الان ۴ ماه میشه ولی خیلی ترسو هست فقط غذا ببینه یا خوراکی میاد میگره وفرار می کنه فقط اواز میخونه هرچی صداش کنم واکنشی نشون نمیده فقط خوراکی که ببینه میاد سمتم چیکار کنم هم حرف بزنه هم دستی بشه

 15. سلام من یک مینا از مشهد برام فرستادن کامل حرف میزنه روز اول که دستم رسید کاملا حرف میزد سوت میزد شب روز اول بردمش بیرون سگ زینتی دید بازی میکرد البته حرف هم میزد ولی از فردا صبحش که قفسش عوض کردم کوچیک بود قفسش دیگه حرف نزد هر چه بهاش حرف میزنم جواب نمیده فقط صبح ها دوکلمه خودش حرف میزنه دیگه سکوت میکنه دلیلش چیه حرف نمیزنه ایا

 16. سلام. مینای من یه هفته سرماخورد. الان خوبه حتی آواز میخونه شیطنت داره اما کلماتی ک قبلاً می‌گفت دیگه نمیگه . حدودا هفت ماهشه

  1. سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟ چون مریض بوده عادیه باهاش تمرین کنید مجدد

 17. سلام مینا من ۱۲ سالشه سرما خورده دیگه هیچ صدایی ازش در نمیاد همه حرکات حرف زدن خندیدن انجام‌میده ولی همش بدون صدا

 18. تا میخوایم باهاش صحبت کنیم چشماشو میبنده میخوابه ولی برای اونایی که غریبه هستن و مهمان میان خونمون کلیی حرف میزنه قبلا برعکس بود جدیدا اینجوری شده

 19. سلام وقتتون بخیر
  مرغ مینای ما یک سالشه ۵۰ تا کلمه حرف بلده بزنه اوایل خیلی صحبت میکرد اما الان ی دوماهی هست که اصلاا با ماها حرف نمیزنه ولی اگه ینفر غریبه بیاد باهاش حرف میزنه مشکل کجاست؟

  1. سلام مقاله رو بخونید . با ضبط صوت بهش آموزش دادین ؟ شاید کاری کردین قهر کرده

 20. سلام وقتتون بخیر ببخشید مینای من الان ۱۰ ماهش ولی هنوز صحبت نمیکنه فقط صبح ها یه صدای مثل کلاغ در میاره میخواستم ببینم امکان حرف زدنش هست اصلا چرا این صدا را میده

 21. سلام، مینای ما حرف میزنه صداش خیلی ضعیفه و یه چند مدتی هست که ضعیف تر از قبل شده یعنی مثلا سلام رو با صدای خیلی کم و به زور میگه، مثله وقتی که آدما گلوشون درد میکنه، اما خب اولا صداش زیاد بود، میتونید بگید مشکل چیه؟ یا چیزی بهش بدیم؟

 22. من از آشنایان خودم پرسیدم علت رو گفتند اگه مینا زبونش سفید باشه لال است ولی اگه زبونش سیاه باشه باهوش است و حرف میزنه من که نتونستم رنگ زبونش رو ببینم ولی یک تیکه ی زبونش رو دیدم به قرمزی رنگ میزد علتی که به من گفتن درسته

 23. سلام مینای من ۶ ماهشه ولی نمیدونم چرا حرف نمی‌زند من حدود دو هفته است که مینا را خریده ام ولی فقط صدای خودش را در می‌آورد

 24. سلام مرغ مینا من ۲سالشه یک سال وخورده بود که گرفتمش خیلی خیلی حرف و جیغ داد می‌کرد ولی الان چند وقته حیوان داره پرهاش میریزه و بال هاش همش میلرزه وبامنی که ازهمون اول حرف می‌زد دیگه حرف نمیزنه فقط با خواهرم حرف میزنه ازاون موقعی اینجوری شده‌ رفتم کلی دارو وغذای ویژه وکرم خشک براش گرفتم ولی درست نشده نمیدونم چرا ازمن میتره

 25. سلام مرغ مینای من الان یک هفته است که ساکت شده قبلا خیلی حرف میزد الان سکوت کرده ولی اشتهاش خوبه گوشه گیر هم نیست ممنون میشم راهنمای کنید

 26. من یه مرغ مینا دارم یک ماهگی اینو خوردیم همون روز اول خیلی باهام خو گرفت با دست بهش غدا میدادم خودش نمیتونست بعد یه هفته ما رفتیم سفر این رو هم بردیم ۱۷ ساعت داخل ماشین ازش نگهداری کردم بعد برگشت دیگه خودش تونست غدا بخوره حدود یک ماه ما سفر بودیم برگشتیم دو ماه گذشت فقط سوت زدن یاد گرفت بعد ما رفتیم سفر اینو به کسی سپردیم بعد برگشت اینو که آوردیم خونه خیلی ناراحت بود و ترسیده با بقیه ۷وب شد ولی هنوز با من خوب نشده ما اصلا باهاش تمرین برای حرف زدن نکردیم خودش حدود ۲۰ کلمه یاد گرفته الان ۶ ماهش هس خیلی علاقه به آب بازی داره هر وقت خوشحال میشه حرف میزنه مثل موقعی که بهش کشمش میدم یا موقع که حموم میکنه ولی الان دیگه هیچ حرفی نمیزنه جاشو عوض نکردم فقط قبلا قفس رو زمین بوده الان چسبوندم به دیوار

  1. چون یه مدت جای دیگه بوده افسرده شده باید باهاش کار کنید . از طرفی کشمش براش مضرره و بهش ندید

 27. سلام مرغ مینا من زیاد با من حرف میزد خیلی با من عادت کرده اما چند روز هست ک اصلا باهام حرف نمیزنه پیشش میرم میترسه خودشو میزنه به قفس غذا میخوره حدود ۱و نیم ساله هست خیلی هم خودشو میخارونه نمیدونم چرا میشه بگید

  1. ممکنه که مدتی تنهاش گذاشته باشید ؟
   احتمال داره وقتی نبودید از چیزی ترسیده باشه ( مپل صدای تلویزیون و . . .)یه مدت محیطی که نگهداری میشه کاملا اروم و بدون رفت و امد کنید ، رفع میشه

  1. اگر تازگیا اینجوری شده شاید یه چیزی تو گلوش گیر کرده
   حلقش رو کامل بررسی کنید

 28. سلام. من یک مینا شش ماهه از شخصی خریدم الان یک ماهه کاملا مفید دارم باهاش کار میکنم هم به ما و هم به محیط کاملا عادت کرده ولی هنوز موفق نشده بعد از یک ماه کلمه سلام رو بگه ولی در عوض سوت و صدا در میاره. لطفا راهنمایی کنید. ممنون.

 29. سلام من به مرغ مینام دون تاپ فید می دم ومینام هم حدودا 2 سال سن داره یه چند ماهی شده که دست من هستش می خواستم بپرسم که: مرغ مینام هر وقت می تونه به من نوک می زنه وحس می کنم که داره سعی خودش رو برای فرار می کنه، و این که با بقیه خوبه ولی با من نه. از دستم هم غذا می خوره ولی اثلا با من کاری نداره. لطفا بگین که چیکار کنم که رفتارش بهتر شه

 30. سلام من الان یه هفته س که مرغ مینا خریدم سخنگو حتی قبل خرید فیلم صحبت کردنش هم رو دیدم ولی از موقعی که آوردم اصلا حرف نزده یکی دو بار آهنگ گذاشتم شروع کرد ب صدا در آوردن ممکنه اصلا حرف نزنه یا زمان میبره؟

 31. سلام خسته نباشین ببخشین مزاحمتون میشم مینای من یک هفته هست آوردیم تا حالا یک بار حرف زده ودیگع حرف نمیزنع غذاش خوب میخورع وضعش خوبع ولی قادر ب حرف زدن نیست چکار کنم ب فروشنده پسش بدم یا میحرفع

 32. سلام مرغ مینای، من خیلی صحبت میکرد دو ماه رفته تو لک پر و کلم سرش داره میریزه تا کی ادامه داره تو لک بودنش نکنه مریض شده

  1. به تغذیه رسیدگی کنید و حتما غذای دارای پروتئین زیاد مثل میلورم و پلت مخصوص مرغ مینا رو بدید
   مولتی ویتامین هم بدید
   از دامپزشک پرنده های زینتی هم می تونید کمک بگیرید

  2. سلام ببخشید من دوری میشه مرغ مینا خریدن از پرنده فروشی فروشنده بهم گفت یک سال سن داره ولی نمیدونم سنشو بهم درست گفته یا نه . آیا میشه تو سن یک‌سالگی حرف زدن یاد بگیره و امکان داره کلمات زیادی یاد بگیره ؟؟؟؟؟؟ لطفا جوابمو بدید چون از سنش میترسم به حرف نیاد

   1. سلام سخته توی این سن بهش حرف زدن یاد داد باید زیر 3 ماه باشه . میشه ولی تلاش خیلی بیشتری میخاد

 33. سلام خدا قوت .سه تا مینا سخن گو دارم یه بیست روزی هست فقط یکیشون میگه سلام حتی یکیش سی چهل کلمه و جمله میگفت ولی سکوت کردن خیلیم نگرانم البته صدای خودشو که صدای طبیعی هست و کماکان در میارن

 34. سلام مینای من زیاد حرف میزنه و می‌خوام براش‌ جفت بگیرم و از دیگران شنیدم که میگن اگه مینا ها جفت بشن دیگه حرف نمی‌زنن‌ میخواستم بدونم حقیقت داره یا ن؟

 35. با سلام یک مرغ مینا گرفتم همین امروز فقط صدای زنگ در میاره بعضی موقعه ها میگه خوبی سوت میزنه ۱ سال و نیم هستش اینارو از صاحب قبلیش یاد گرفته ولی تا امروز اصلا نتونستم چیزی یاد بدم باید چه کار کنم اصلا از قفس نمیاد بیرون از صدای تلوزیون می‌ترسه وقتی بلنده و وقتی ازش دور میشم جیغ میزنه نوک میزنه بم صاحبش چند ماه داشته آوردش پرنده فروشی و من خریدمش به نظرتون چرا تا امروز چیزی یاد نگرفته راهنمایی کنید چه کنم یاد بگیره بیاد رو شونم

  1. سلام چند روزه خریدینش؟ نباید صدای تلویزیون بلند باشه خب
   غذاش چیه ؟ چون سن زیاده ممکنه دیگه نشه اآموزشش داد

 36. سلام مینای منحرف میزده چندروزه بی حال شده واسهال گرفته میشه واسه غذاهایی که خودمون میخوریم بهش دادیم مریض شده چی بایدبخوره

  1. بله باید هم اینطوری بشه
   هر غذایی نباید بهش بدید
   احتمال مسمومیت هست
   هر چه سریعتر به دامپزشک ببریدش

   1. مینای من چند روزه که نه اشتها داره و نه بازیگوشی قدیم رو حرف هم نمیزنه باید چیکار کنم تا خوب شه ؟

    1. محیطش رو گرم نگه دار و مولتی ویتامین پرنده ها رو بده
     اگر بهبودی نیافت به دامپزشک پرنده های زینتی نشونش بده

 37. سلام مینا من حرف خیلی میزد ولی الان حرف نمیزنه هرکاری ک از دستم بر آوند براس انجام دادم ولی باز حرف نمیرنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋