ساخت دستگاه جوجه کشی

ساخت دستگاه جوجه کشی - چیکن هچ

 

چگونه یک دستگاه جوجه کشی ایده آل بسازیم | صنعت جوجه کشی امروزه پیشرفت قابل توجهی داشته و منبع درآمد مناسبی برای افراد مختلف ایجاد کرده است. همین امر یک چاشنی شده تا افراد مختلف به این زمینه گرایش پیدا کنند. برخی افراد برای جوجه کشی از انواع تخم های نطفه دار ترجیح می دهند از مدل های متفاوت دستگاه های جوجه کشی  که توسط شرکت های مختلف در اندازه های خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی تولید می شوند بهره گیری کنند. این در حالی است که برخی افراد به دلیل سرمایه کم و مهم تر از همه جهت پایین آوردن هزینه ها تلاش می کنند که خود دستگاه جوجه کشی بسازند. در این مقاله تمامی اطلاعات لازم برای ساخت دستگاه جوجه کشی جمع آوری و نوشته شده و شما عزیزان با مطالعه این مطالب خواهید توانست از دو روش مختلف (هر کدام که برای شما راحت تر باشد) برای ساخت یک دستگاه جوجه کشی ایده آل بهره گیری نمایید.

ساخت دستگاه جوجه کشی با استفاده از یخچال 

برای این کار لازم است که شما در ابتدا چند نکته را مورد توجه قرار دهید: 

 • ابتدا توجه کنید که بدنه یخچالی که برای این کار انتخاب می کنید هیچ شکستگی یا درز نداشته باشد، چرا که در این حالت هوا و مهم تر از همه عوامل آلوده کننده به قسمت داخلی یعنی جایی که تخم های نطفه دار قرار داده شده اند نفوذ می کند و تخم های نطفه دار در خطر نابودی قرار می گیرند.
 • باید حتماً قسمت هایی را برای تهویه دستگاه در نظر بگیرید تا هوای تازه به محیط داخلی وارد شده و هوای مصرف شده نیز خارج گردد. برای انجام این کار شما باید سه دریچه بر روی بدنه دستگاه ایجاد کنید. یکی از دریچه ها را در قسمت بالا یعنی سقف ایجاد کرده و دو دریچه دیگر را در دیواره ها ایجاد نمایید.
 • جهت تامین حرارت لازم برای فرایند جوجه کشی باید المنت ها با فاصله ای استاندارد از دیوار قرار داده شود. با توجه به اندازه یخچال شما می توانید از یک المنت 200 الی 300 وات برای تامین حرارت استفاده کنید. فاصله ای که برای قرار دادن المنت ها در نظر می گیرید از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که در صورت رعایت نکردن این مهم، احتمال دارد بدنه بسوزد.
 • عایق بندی رابطه مستقیمی با راندمان جوجه کشی دارد. از این رو توجه داشته باشید که اگر نوارهای لاستیکی دور یخچال پوسیده شده باشد شما باید اقدام به تعویض آنها نمایید.
 • یکی از حیاتی ترین مواردی که می تواند تاثیر قابل توجهی در بالا بردن راندمان جوجه کشی داشته باشد نوع کنترلر دستگاه است؛ از این رو در انتخاب آنها باید نهایت دقت را به خرج دهید. 
 • همانطور که میدانید چرخش تخم های نطفه دار امری بدیهی است و اگر به درستی انجام نشود جنین های داخل تخم از دست خواهند رفت. شما می توانید برای چرخش تخم های نطفه دار از راک های فلزی و موتور جوجه کشی بهره ببرید.

روش دیگر برای ساخت دستگاه جوجه کشی با کمترین هزینه 

در این قسمت روش دیگری برای ساخت دستگاه جوجه کشی در اختیار شما قرار داده می شود. در ابتدا می پردازیم به مواد اولیه لازم برای ساخت دستگاه: 

 • به عنوان بدنه شما می توانید از کارتن یا جعبه از جنس یونولیت بهره گیری نمایید. 
 • با توجه به اهمیت بالای حرارت در دوره جوجه کشی شما می توانید از یک سرپیچ لامپ و لامپ رشته ای برای تنظیم کردن دما استفاده کنید. 
 • هر دستگاه جوجه کشی برای نگه داشتن بدنه به یک چارچوب مناسب نیاز دارد. چند عدد چوب می تواند نیاز به چارچوب را رفع کند که در ادامه به بررسی ان خواهیم پرداخت.
 • برای قرار دادن تخم های نطفه دار و نگه داشتن ظرف آب و غذا یک توری فلزی و طلق کفایت می کند. 
 • از جمله فاکتور هایی که در بالا بردن بازده کار می تواند حائز اهمیت باشد استاندارد نگه داشتن دما و رطوبت داخل دستگاه است. برای اندازه گیری دما و رطوبت بکارگیری رطوبت سنج و دماسنج دیجیتال می تواند بهترین عملکرد را به دنبال داشته باشد. 
 •  جهت تامین رطوبت در نظر گرفتن یک ظرف آب مناسب همانند یک کاسه می تواند همه نیازهای رطوبتی محیط داخل دستگاه را برطرف کند. 
 • مقدار چسب برای نگه داشتن محتوا را به عنوان آخرین مورد در لیست نیاز در نظر بگیرید.

اقدامات لازم برای ساخت دستگاه جوجه کشی 

برای ساخت دستگاه باید تمامی مواردی که در ادامه گفته می شود را گام به گام انجام دهید.  

بدنه و چارچوب 

در ابتدا یونولیتی که به عنوان بدنه در نظر گرفته شده را اندازه گیری کنید تا بتوانید چارچوب را به صورت استاندارد بسیازید. البته باید به این نکته هم توجه کنید که این چارچوب در قسمت داخلی و نه در قسمت خارجی دستگاه قرار داده می شود. 

در طراحی و ساخت چارچوب توجه کنید که باید ظرف آب به همراه تخم های نطفه دار، لامپ، فنجان و … در داخل جعبه قرار داده شود. 

اضافه کردن توری فلزی

اکنون که قاب یا همان چارچوب را تهیه کرده اید، باید شما توری فلزی را به قاب متصل کرده و با میخ آن را به طور کامل محکم کنید. 

علاوه بر توری فلزی شما می توانید مواد دیگر نیز بکار ببرید ولی توری فلزی به دلیل مقاومت بالای آن، گزینه بهتری برای این امر به شمار می رود. 

سیستم تامین دما 

بر روی بدنه یونولیت باید یک حفره به اندازه سرپیچ لامپ ایجاد کنید. قسمتی از بدنه که برای لامپ در نظر گرفته شده باید از ارتفاع مناسبی برخوردار باشد که تحت تاثیر گرمای لامپ نسوزد. سرپیچی که قبلاً خریداری شده را در حفره البته در یک ارتفاع مناسب قرار دهید و لامپ را به آن ببندید.

سیستم تهویه

برای تبادل هوا شما باید دو حفره بر روی بدنه دستگاه ایجاد کنید. این سوراخ ها در واقع راهی برای ورود اکسیژن و هوای تازه به محیط داخلی می باشند که البته هوای مصرف شده نیز از همین حفره ها خارج می شود. شایان ذکر است  که جنین های داخل تخم های نطفه دار جهت رشد کردن، نیاز مبرم به اکسیژن دارند. 

آماده سازی دستگاه

در آخرین مرحله آب را به ظرف یا همان کاسه بیفزایید و لامپ را برای تامین حرارت و همچنین بخار شدن آب روشن کنید؛ سپس یک دماسنج مناسب در محیط داخلی قرار دهید.

اکنون باید چند ساعت صبرکیند تا محیط داخلی به شرایط استاندارد برسد. دمای لازم برای جوجه کشی از تخم های نطفه دار پرنده های مختلف متفاوت است که این میزان برای تخم نطفه دار مرغ در حدود 37.2 می باشد. یعنی در واقع برای یک جوجه کشی موفق از این پرنده باید دمای محیط داخلی در بازه بین 37 تا 38 درجه قرار بگیرد و این در حالی است که دومین عامل مهم یعنی رطوبت نیز باید بین 55 تا 65 درصد باشد و فقط در این حالت است که تخم های نطفه دار به جوجه تبدیل می شوند. دوره جوجه کشی مرغ 21 روز بوده و در سه روز آخر دما باید 37.2 و رطوبت 70 درصد باشد. از روز اول تا اخر روز 18، هر روز تخم ها را باید بچرخانید. 

برای شروع فرایند حساس جوجه کشی ابتدا تخم ها نطفه دار که در واقع سرمایه اصلی شما هستند را در اتاق قرار دهید تا دمای آنها تنظیم شود. اکنون زمان آن رسیده که آن ها را در داخل دستگاه بچینید و درب را ببندید تا جوجه کشی آغاز گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دستگاه های جوجه کشی ارزان قیمت چیکن هچ کلیک کنید.

دیدگاه‌ها 0

*
*