ساخت دستگاه جوجه کشی

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی در منزل

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی در منزل

چگونه یک دستگاه جوجه کشی ایده آل بسازیم | صنعت جوجه کشی امروزه پیشرفت قابل توجهی داشته و منبع درآمد مناسبی برای افراد مختلف ایجاد کرده است. همین امر یک چاشنی شده تا افراد مختلف به این زمینه گرایش پیدا کنند. برخی افراد برای جوجه کشی از انواع تخم های نطفه دار ترجیح می دهند از مدل های متفاوت دستگاه های جوجه کشی که توسط شرکت های مختلف در اندازه های خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی تولید می شوند بهره گیری کنند.

این در حالی است که برخی افراد به دلیل سرمایه کم و مهم تر از همه جهت پایین آوردن هزینه ها تلاش می کنند که خود دستگاه جوجه کشی بسازند. در این مقاله تمامی اطلاعات لازم برای ساخت دستگاه جوجه کشی جمع آوری و نوشته شده و شما عزیزان با مطالعه این مطالب خواهید توانست به روش های مختلف (هر کدام که برای شما راحت تر باشد) برای ساخت یک دستگاه جوجه کشی ایده آل بهره گیری نمایید.

ساخت دستگاه جوجه کشی با استفاده از یخچال

برای این کار لازم است که شما در ابتدا چند نکته را مورد توجه قرار دهید:

 • ابتدا توجه کنید که بدنه یخچالی که برای این کار انتخاب می کنید هیچ شکستگی یا درز نداشته باشد، چرا که در این حالت هوا و مهم تر از همه عوامل آلوده کننده به قسمت داخلی یعنی جایی که تخم های نطفه دار قرار داده شده اند نفوذ می کند و تخم های نطفه دار در خطر نابودی قرار می گیرند.
 • باید حتماً قسمت هایی را برای تهویه دستگاه در نظر بگیرید تا هوای تازه به محیط داخلی وارد شده و هوای مصرف شده نیز خارج گردد. برای انجام این کار شما باید سه دریچه بر روی بدنه دستگاه ایجاد کنید. یکی از دریچه ها را در قسمت بالا یعنی سقف ایجاد کرده و دو دریچه دیگر را در دیواره ها ایجاد نمایید.
 • جهت تامین حرارت لازم برای فرایند جوجه کشی باید المنت ها با فاصله ای استاندارد از دیوار قرار داده شود. با توجه به اندازه یخچال شما می توانید از یک المنت 200 الی 300 وات برای تامین حرارت استفاده کنید. فاصله ای که برای قرار دادن المنت ها در نظر می گیرید از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که در صورت رعایت نکردن این مهم، احتمال دارد بدنه بسوزد.
 • به جای المنت حرارتی از 3 لامپ حبابی 100 وات نیز می توانید استفاده کنید.
 • عایق بندی رابطه مستقیمی با راندمان جوجه کشی دارد. از این رو توجه داشته باشید که اگر نوارهای لاستیکی دور یخچال پوسیده شده باشد شما باید اقدام به تعویض آنها نمایید.
 • یکی از حیاتی ترین مواردی که می تواند تاثیر قابل توجهی در بالا بردن راندمان جوجه کشی داشته باشد نوع کنترلر دستگاه است؛ از این رو در انتخاب آنها باید نهایت دقت را به خرج دهید.
 • همانطور که میدانید چرخش تخم های نطفه دار امری بدیهی است و اگر به درستی انجام نشود جنین های داخل تخم از دست خواهند رفت. شما می توانید برای چرخش تخم های نطفه دار از راک های فلزی و موتور جوجه کشی بهره ببرید.

نحوه ساخت دستگاه جوجه کشی

روش های مختلفی برای ساخت دستگاه جوجه کشی در منزل وجود دارد. برای این کار می توانید از یخچال قدیمی، جعبه کارتنی، یخدان یونولیتی، جعبه چوبی و … استفاده کنید. در تمامی این روش های یک سری اصول خاصی باید رعایت شوند و برای انجام این کار، پیش نیازهای مهم را باید رعایت کنید. در ادامه تمامی نکات لازم در هنگام ساخت دستگاه جوجه کشی را توضیح خواهیم داد. شما در منزل خویش با توجه به ابزارها و وسایل در دسترس می توانید به یکی از روش های زیر دستگاه جوجه کشی بسازید.

سیستم حرارتی

ایجاد حرارت در دستگاه جوجه کشی دست ساز با المنت حرارتی - فروشگاه چیکن هچبرای دستگاه خود باید سیستم حرارتی مناسبی در نظر بگیرید. معمولا در دستگاه های دست ساز از یک یا چندین لامپ حبابی 100 وات استفاده میشود. لازم به ذکر است که فرایند جوجه کشی نیاز به دمای گرم (37 الی 38 درجه سانتی گراد) دارد.

علاوه بر لامپ، می توانید از المنت های حرارتی نیز برای تأمین گرمای جوجه کشی بهره ببرید. نکته قابل توجه در نصب لامپ ها و یا المنت حرارتی این است که باید فاصله مناسبی بین سیستم حرارتی و دیواره های دستگاه در نظر بگیرد. برای کنترل حرارت لامپ می توان از دیمر بهره برد. همچنین برای جلوگیری از آسیب دیدن جوجه ها بعد از تولد باید سیستم حرارتی طراحی شده فاصله مناسبی از جوجه ها داشته باشد تا به آنها آسیبی وارد نکند.

استفاده از لامپ بعنوان سیستم حرارتی- فروشگاه چیکن هچ

تأمین رطوبت

یکی دیگر از پیش نیازهای مهم جوجه کشی تأمین رطوبت میباشد. برای این کار نیز میتوانید از یک ظرف آب استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که ظرف آب به تنهایی برای تأمین رطوبت کافی نیست. برای افزایش رطوبت داخل دستگاه جوجه کشی دست ساز، از یک فن کوچک نیز باید کمک گرفته شود. در حقیقت می بایست به سطح آب موجود در ظرف، هوای گرم وزیده شود تا رطوبت داخل دستگاه بالا برود. در غیر اینصورت فقط با گذاشتن یک ظرف آب، رطوبت داخل دستگاه افزایش پیدا نمیکند.

تهویه

اگر از یخچال میخواهید برای ساخت دستگاه جوجه کشی استفاده کنید، باید حتما یک سیستم تهویه در داخل دستگاه نصب کنید. برای این کار می توانید از چندین فن دائم کار بهره ببرید. در نظر داشته باشید که تخم های نطفه دار نیاز به تهویه و اکسژن رسانی دارند. بنابراین در بدنه دستگاه باید دریچه هایی برای ورود و خروج هوا در نظر بگیرید.

چرخش تخم ها

در جوجه کشی تخم های نطفه دار باید مرتبا چرخیده شوند. در غیر اینصورت جوجه به پوسته داخلی تخم می چسبد و نمی تواند به خوبی رشد کند. برای چرخش تخم های نطفه دار می توان روش های مختلفی به کار گرفت. ساده ترین راه چرخش دستی تخم ها می باشد. در این روش بهتر است که یک طرف تخم نطفه دار را علامت بزنید تا دچار اشتباه نشوید. همچنین باید روزی 3 مرتبه تخم ها را با زاویه 45 درجه بچرخانید.

برای چرخش تخم ها در داخل دستگاه، یک سیستم اتوماتیک نیز می توانید طراحی کنید. در این صورت دیگر نیازی نیست درب دستگاه را هر روز باز کنید. پیشنهاد میکنیم تا جای ممکن سعی نماید از یک روش اتوماتیک برای چرخش تخم ها بهره ببرید. زیرا باز و بستن کردن درب دستگاه باعث به هم خرودن دما و رطوبت داخل میشود که برای سلامت تخم های نطفه دار اصلا مناسب نیست.

روش ساده برای ساخت دستگاه جوجه کشی با کمترین هزینه + فیلم آموزشی

طرز ساخت ماشین جوجه کشی ساده با کارتن و یا یخدان یونولیتی - فروشگاه چیکن هچ

در این قسمت روش دیگری برای ساخت دستگاه جوجه کشی در اختیار شما قرار داده می شود. در این روش از کارتن و یا یخدان یونولیتی می توانید استفاده کنید. پیشنهاد میکنیم که از یخدان استفاده کنید، چراکه بدنه یخدان از لحاظ عایق بندی و مقاومت بهتر از بدنه کارتنی می باشد.

برای ساخت دستگاه جوجه کشی با کارتن و یا یخدان به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

 1. جعبه یونولیتی با ابعاد مناسب
 2. لامپ رشته ای و یا لامپ شمعی
 3. سیم و سرپیچ لامپ
 4. ظرف آب
 5. فن کوچک
 6. ترموستات دیجیتال به همراه سنسور
 7. رطوبت سنج
 8. آداپتور 12 ولت

لوازم گفته شده همگی ارزان قیمت بوده و با هزینه اندکی می توان همه آنها را تهیه نمود. لازم به ذکر است که ترموستات دیجیتال به همراه سنسور دما را می توانید از فروشگاه های لوازم برقی و با قیمت 30 الی 40 هزار تومان تهیه کنید. همچنین می توانید به جای ترموستات دیجیتال از یک دماسنج و رطوبت سنج آنالوگ استفاده کنید.

مرحله اول سیم پیچی

نحوه سیم پیچی دستگاه جوجه کشی دست ساز - فروشگاه چیکن هچ

سیم پیچی یکی از مراحل مهم ساخت دستگاه جوجه کشی اتوماتیک میباشد. برای این کار لازم است که به دقت فیلم را مشاهده نمایید. در شکل زیر نقشه اتصال قطعات مختلف ترموستات نشان داده شده است. با استفاده از این ترموستات دیجیتال و تنظیم آن با اختلاف 0.5 درجه می توانید به صورت اتوماتیک دمای داخل کارتن را در محدوده 37 الی 38 درجه گرم نگه دارید.

استفاده از سنسور سنج دما در ساخت دستگاه جوجه کشی ساده و اتوماتیک - فروشگاه چیکن هچ

اما در صورتیکه از ترموستات دیجیتال استفاده نمیکند، باید برای کاهش و یا افزایش حرارت لامپ از دیمر بهره ببرید. پیشنهاد ما استفاده از ترموستات دیجیتال می باشد که با قیمت بسیار ارزان (حدود 40 هزار تومان) می توانید آن را تهیه کنید.

مرحله دوم آماده سازی سیستم تأمین حرارت و رطوبت

در ابتدا باید محل قرارگیری ترموستات، محل قراری گیری لامپ و فن را مشخص کنید. فیلم آموزشی انتهای مقاله را حتما به دقت مشاهده بفرمایید و طبق آموزش های این فیلم اقدام نمایید.

طرز صحیح قرار دادن لامپ و فن و ظرف اب در دستگاه جوجه کشی دست ساز - فروشگاه چیکن هچ

ترموستات بر روی بدنه بیرونی کارتن نصب خواهد شد که از طریق آن می توان دمای داخل را مشاهده نمود. سنسور نیز باید در داخل کارتن قرار بگیرد. همچنین در این روش لامپ و ظرف آب و فن را به یک دیگر به صورت ثابت متصل میکنیم و در داخل کارتن قرار می دهیم. ظرف آب باید به منبع حرارتی نزدیک باشد تا از این طریق رطوبت داخل دستگاه افزایش پیدا کند. در ساخت دستگاه جوجه کشی با کارتن می توانید از انواع لامپ رشته ای، شمعی و کم مصرف استفاده کنید. اگر داخل یخدان با یک لامپ گرم نشود، باید از دو عدد لامپ استفاده کنید.

مرحله سوم ایجاد دریچه های تهویه

برای تبادل هوا شما باید حفره هایی بر روی بدنه و درب دستگاه ایجاد کنید. این سوراخ ها در واقع راهی برای ورود اکسیژن و هوای تازه به محیط داخلی می باشند که البته هوای مصرف شده نیز از همین حفره ها خارج می شود. شایان ذکر است  که جنین های داخل تخم های نطفه دار جهت رشد کردن، نیاز مبرم به اکسیژن دارند.

علامت گذاری و مشخص نمودن محل سوراخکاری دستگاه جوجه کشی - فروشگاه چیکن هچ

ایجاد دریچه های تهویه برای ورود و خروج هوای دستگاه جوجه کشی - فروشگاه چیکن هچ

ایجاد سوراخ های تهویه در درب دستگاه جوجه کشی - فروشگاه چیکن هچ

مرحله نهایی آماده سازی دستگاه

در آخرین مرحله آب را به ظرف یا همان کاسه بیفزایید و لامپ را برای تامین حرارت و همچنین بخار شدن آب روشن کنید؛ کف کارتن را با کاه پوشش دهید و تخم های نطفه دار را بر روی آن بچینید. اگر از ترموستات دیجیتال استفاده نمی کنید لازم است که یک دماسنج مناسب در داخل کارتن قرار دهید.

اماده سازی دستگاه جوجه کشی دست ساز - فروشگاه چیکن هچ

اکنون باید چند ساعت صبر کنید تا محیط داخلی به شرایط استاندارد برسد. دمای لازم برای جوجه کشی از تخم های نطفه دار پرنده های مختلف متفاوت است. دوره جوجه کشی مرغ 21 روز بوده که به 18 روز اول ستر و سه روز آخر نیز هچر گفته میشود. در زمان ستر دمای مناسب برای تخم نطفه دار مرغ، 37.7 درجه و رطوبت 60 درصد می باشد. در زمان هچ (از ابتدای روز 19 ام) دما باید 37.2 و رطوبت 70 درصد باشد.

نکته: در زمان ستر تخم های نطفه دار باید به صورت مرتب چرخیده شوند تا نطفه به پوسته داخلی تخم نچسبد. در زمان هچ نیز چرخش تخم ها متوقف میشود.

برای شروع فرایند حساس جوجه کشی ابتدا تخم ها نطفه دار که در واقع سرمایه اصلی شما هستند را در اتاق قرار دهید تا دمای آنها تنظیم شود. اکنون زمان آن رسیده که آن ها را در داخل دستگاه بچینید و درب را ببندید تا جوجه کشی آغاز گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دستگاه های جوجه کشی ارزان قیمت چیکن هچ کلیک کنید.

آشنایی با برخی از اصطلاحات جوجه کشی

برای جوجه کشی از تخم نطفه دار لازم است که با برخی اصطلاحات آشنا شوید.

تخم نطفه دار: تخم حاصل از جفت گیری موفق پرنده ماده و نر را تخم نطفه دار می گویند. تخم نطفه دار حداکثر تا یک هفته قابل استفاده است و بعد از این مدت به شدت نطفه درون تخم ضعیف میشود.

دوره جوجه کشی: به تعداد روزهایی که طول میکشد تا تخم نطفه دار تبدیل به جوجه شود، دوره جوجه کشی گفته میشود. لازم به ذکر است که دوره جوجه کشی هر پرنده و حتی نژادهای مختلف یک پرنده، متفاوت می باشد. بعنوان مثال دوره جوجه کشی مرغ، 21 روز و دوره جوجه کشی بوقلمون 28 روز است.

دوره ستر: به روزهای اولیه جوجه کشی گفته میشود که در این دوره دما و رطوبت با روزهای پایانی جوجه کشی متفاوت است. بعنوان مثال دما و رطوبت دوره ستر مرغ به ترتیب برابر با 37.7 درجه و 60 درصد میباشد.

دوره هچر: به روزهای پایانی جوجه کشی گفته میشود و در این دوره جوجه ها به هچ کامل می رسند و از تخم خارج میشوند. معمولا 3 روز آخر جوجه کشی به دوره هچر معروف می باشد ولی در بیشتر موارد دوره هچر تا 5 روز می تواند طول بکشد. دوره هچر مرغ از اول روز 18 ام به بعد شروع میشود. دما و رطوبت دوره هچر مرغ به ترتیب برابر با 37.2 درجه و 70 درصد میباشد.

تفاوت دوره ستر و هچر: در زمان ستر تخم های نطفه دار باید مرتبا چرخیده شوند. اما در زمان هر تخم، گردش تخم های نطفه دار باید متوقف گردد. همچنین در زمان هچر دما خنک تر از دوره ستر و رطوبت بیشتر از دوره ستر می باشد.

نطفه سنجی: در زمان جوجه کشی از تخم های نطفه دار باید روند رشد جوجه ها بررسی شود. نطفه سنجی عملی است که از روز هفتم به بعد قابل انجام می باشد.

نطفه بینی تخم های نطفه دار در دستگاه - فروشگاه چیکن هچ

در حین نطفه سنجی می توان به تشکیل نطفه و رشد جوجه پی برد. تخم های بدون نطفه و یا نطفه های مرده باید از داخل دستگاه بیرون آورده شوند. در غیر اینصورت این نوع تخم ها فاسد شده و داخل دستگاه را آلوده میکنند و به سلامت دیگر تخم های نطفه دار آسیب وارد میکنند. در صورتیکه نطفه درون تخم سالم باشد، رگ های خونی شکل گرفته به هم متصل خواهند بود.

سوالات رایج به هنگام استفاده از دستگاه جوجه کشی دست ساز

با توجه به اینکه دستگاه های دست ساز ایرادهای فنی زیادی دارند، بیشتر کاربران در کنترل دستگاه دچار مشکلات مختلفی می شوند. در این بخش به برخی از این نوع مشکلات پاسخ داده ایم. اگر شما نیز به هنگام استفاده از دستگاه جوجه کشی دست ساز خود دچار مشکل شده اید، می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید.

برای کاهش و یا افزایش دمای داخل دستگاه چیکار کنم؟

در دستگاه های دست ساز معمولا از حرارت لامپ برای تأمین دما استفاده میشود. بنابراین با کاهش و یا افزایش شدت نور لامپ می توان دمای داخل دستگاه را کنترل نمود. برای این کار می توان از یک دیمر بهره برد و توسط آن شدت نور و در نتیجه حرارت تولیدی لامپ را کاهش و یا افزایش داد.

چطور می توان دمای داخل دستگاه را ثابت نگه داشت؟

برای ثابت نگه داشتن دمای داخل دستگاه، لازم است که از ترموستات کنترلر دمای دیجیتال استفاده کنید. این نوع کنترلرها دارای سنسور دما، نمایشگر دیجیتال و خروجی های مختلف میباشند که قیمت بسیار ارزانی دارند. نحوه مونتاژ این نوع ترموستات دیجیتال در تصاویر بالا نشان داده شده است.

روزی چند بار باید تخم های داخل دستگاه را بچرخانیم؟

عمل چرخش تخم های نطفه دار در زمان ستر بسیار مهم می باشد. در زمان ستر حداقل روزی سه بار باید تخم ها چرخیده شوند. با کمی خلاقیت می توانید یک سیستم ساده چرخشی برای دستگاه خود درست کنید و بدون باز نمودن درب دستگاه، عمل چرخش تخم ها را انجام دهید.

راهکاری برای چرخش راحت تخم در داخل دستگاه جوجه کشی - فروشگاه چیکن هچ

استفاده از توری و لوله برای ساخت شانه جوجه کشی - فروشگاه چیکن هچ

چرخش اتوماتیک تخم های نطفه دار - فروشگاه چیکن هچ

چرا رطوبت داخل دستگاه بالا نمی رود؟

برای افزایش رطوبت داخل دستگاه بهتر است که از اب گرم استفاده کنید. همچنین ظرف آب باید نزدیک منبع حرارتی باشد. جهت وزش باد گرم نیز باید به سمت ظرف اب باشد تا رطوبت افزایش پیدا کند. همچنین می تو ان برای افزایش رطوبت داخل دستگاه از یک پارچه نم و یا اسفنج خیس استفاده نمود.

آیا از دستگاه دست ساز برای جوجه کشی از پرنده های زینتی هم می توان استفاده نمود؟

دستگاه های دست ساز معمولا ایراد های فنی زیادی دارند و همچنین به صورت دقیق نمی توان دما و یا رطوبت داخل دستگاه کنترل نمود. جوجه کشی از تخم نطفه دار طوطی سانان و پرنده های زینتی نیازمند یک دستگاه جوجه کشی حرفه ای و دقیق میباشد و با دستگاه دست ساز نمیتوان به نتایج مطلوب رسید.

دیدگاه‌ها 6

*
*

  حامد پاسخ

  سلام
  میشه از لامپ های 60 واتی استفاده کرد ؟ از این 60 واتی های پر مصرف

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   باید دید که چه میزان گرما ایجاد میکنه
   بسته به نوع لامپ ، اندازه ی دستگاه و محیط زندگی میشه بررسی کرد

  zahra raminfar پاسخ

  سلام
  برای ساخت دستگاه جوجه کشی حتما نیاز به استفاده از رطوبت سنج هست ؟ اصلا مگه رطوبت سنج که کاری میکنه ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   با استفاده از رطوبت سنج میزان رطوبت محیط سنجیده میشه
   اگه میزان رطوبت مشخص نباشه خوب نمیتونید میزان اون رو کم یا زیاد کنید ! ممکنه نادرست تغییرش بدید و موجب اسیب شدید به نطفه ها بشه

  محمدمصطفی پاسخ

  سلام
  از کارتون معمولی هم میشه استفاده کرد ؟ خیس نمیشه ؟ برای اینکه خیس نشه چیکار میتونم بکنم ؟

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   بله میشه
   مشکل اینجاست که کارتون ممکنه رطوبت رو جذب کنه و به قول خودتون خیس بشه ، در نتیجه هم هوا خفه میشه و همین اینکه رطوبت محیطی کاهش پیدا میکنه
   برای تست میتونید از زر ورق استفاده کنید
   در ساخت دستگاه جوجه کشی همه چیز تسته ، باید درست کنید تست کنید ، نیازی هم نیست که با تخم نطفه دار تست کنید ، با دماسنج و رطوبت سنج تست کنید ثابت بود قضیه اوکیه