پرورش و نگهداری عروس هلندی

تشخیص نر و ماده بودن عروس هلندی

عروس هلندی یکی از محبوب ترین پرندگان زینتی برای نگهداری در منزل می‌باشد، که تعیین جنسیت آن یکی از دغدغه های اصلی پرورش دهندگان است. اگر از آن دسته افرادی هستید که به تازگی عروس هلندی خریداری کرده اید و از جنسیت آن مطمئن نیستید در این مقاله از چیکن هچ در با روش های تشخیص جنسیت پرنده خود آشنا خواهید شد.

روش های تعیین جنسیت عروس هلندی

پس از انتخاب عروس هلندی مورد نظر باید به این نکته توجه داشته باشید که پرنده ها بالغ باشند. اما روش های بکارگیری شده در شناسایی جنسیت عبارتند از …

تشخیص جنسیت از طریق رنگ سر

پرنده ماده غالبا دارای صورت خاکستری رنگ می‌باشد و رگه های زرد رنگ صرفا بر دور نوک، چشم و بینی مشاهده می‌شود. گونه های ماده کمرنگ تر از گونه های نر بوده و بالها و دم های آن در ناحیه زیرین  دارای نقطه های زرد هستند.

تشخیص جنسیت براساس تاج

تاج عروس هلندی خاکستری نر غالبا زرد است و انتهای تاج مقداری رنگ خاکستری در بر دارد. نرها دارای تاج بلند و یکدست بوده و ماده ها اغلب تاج نسبتا کوتاه به صورت پخش شده بر روی سر را دارا هستند.

تشخیص جنسیت عروس هلندی از روی رنگ گونه

تشخیص جنسیت عروس هلندی از روی رنگ گونه - چیکن هچ

زیبایی چشمگیر عروس هلندی ها در گونه های آنها نیز نمایان است به طوری که  تبدیل به یکی از روش های تعیین جنسیت شده است. پرنده های نر بیشتر دارای رنگ گونه های پررنگ تر بوده و کاملا رنگ  آن متمایز از بدن آنها می‌باشد، در حالی که رنگ گونه های ماده کمرنگ می‌باشد.

تعیین جنسیت از طریق پرهای دم

معمولا عروس هلندی نر دارای دمی به رنگ خاکستری و فاقد طرح، لک و نقطه های زرد می‌باشد. اما دم عروس هلندی ماده علاوه بر رنگ خاکستری دارای نقش، لک و نقطه های زرد است. بنابراین گونه ماده این پرنده از تنوع رنگ کمتری برخوردار است.

تشخیص جنسیت از طریق صدا

تشخیص جنسیت از طریق صدا - چیکن هچ

پرنده نر بیشتر حالت موزیکالی دارد به طوری که دائم در حال آواز خواندن، سوت زدن و یا حرف زدن می‌باشد. پرندگان ماده بیشتر وقتها معمولا در سکوت هستند و صدای ساده و آرام تری همچون جیغ های کوتاه از خود تولید می‌کنند.

تشخیص بر اساس آزمایش خون

از آنجا که جنس نر و ماده پرندگان زینتی از لحاظ ظاهری چندان تمایز چشمگیری از هم ندارند. آزمایش خون یکی از قطعی ترین روش ها برای تعیین دقیق جنسیت عروس هلندی ها است. بررسی DNA پرنده و تست مولکولی PCR امکان تشخیص جنسیت تمامی پرندگان به جز شترمرغ را دارا می‌باشد، که روش بسیار کاربردی است و می‌توان به جای روش های سنتی از آن استفاده کرد.

نوشته های مشابه

تشخیص بر اساس معاینه جسمی

فاصله استخوان های بین لگن نشان دهنده ماده یا نر بودن پرنده شما می‌‎باشد. به طوریکه پرنده ماده در قسمت لگن از پهنای بیشتری برخوردار است، تا بتواند به راحتی تخمها را عبور داده و اقدام به تخم گذاری کند. لگن عروس هلندی نر باریک بوده  و با مقایسه عرض لگن ها می‌توان به این نتیجه دست یافت.

شناسایی جنسیت عروس هلندی ابلق

عروس هلندی های ابلق از تنوع رنگ بالایی برخوردارند و این تشخیص جنسیت را سخت تر می‌کند. نحوه شناسایی دقیق اغلب از روی دم و یا بالهای آن ها صورت می‌گیرد. برای نتیجه دقیق تر بهتر است آزمایش DNA آنها مدنظر قرار گیرد.

شناسایی جنسیت عروس هلندی گل باقالی

عروس هلندی های گل باقالی از بدنی به رنگ خاکستری روشن با زمینه زرد رنگ برخوردار بوده و بیشتر به رنگ زرد و سفید همراه با گونه های نارنجی رنگ هستند. پرنده ماده این‌گونه پرهای خالدار دارد و همچنین صورتش تیره تر می‌باشد. البته طبق بررسی های صورت گرفته می‌توان گفت قریب به اکثریت عروس هلندی های گل باقالی ماده هستند.

روش تعیین جنسیت عروس هلندی لوتینو

روش تعیین جنسیت عروس هلندی لوتینو - چیکن هچ

نژاد عروس هلندی لوتینو یکی از پرندگان محبوب در بین ایرانیان است. لوتینو دارای بدنی به رنگ سفید یا زرد است ( زرد مایل به سفید) رنگ ناحیه سر این پرنده پر رنگ تر نسبت به رنگهای بدنش بوده و تشخیص لکه ها و نقطه های فراگرفته آن  در پرندگان ماده دشوار است.

شناسایی جنسیت عروس هلندی نقره ای

این عروس هلندی ها بیشتر به نژاد خاکستری شباهت دارند. ماده این نژاد دارای بدنی با رنگ روشن و گونه های کدر است و در مقابل، نر بدنی تیره تر دارد.

تشخیص جنسیت عروس هلندی صورت سفید

این عروس هلندی ها صورتی سفید یا مایل به خاکستری دارند. گونه های نارنجی رنگ در این نژادها وجود ندارد. تشخیص جنسیت در این نژاد به آسانی صورت می‌گیرد زیرا ماده ها دارای سر خاکستری رنگ و نرها دارای سر سفید رنگ هستند.

سخن آخر

در این مقاله از چیکن هچ در رابطه با تعیین جنسیت عروس هلندی ها اطلاعاتی آورده شد. همچنین با بررسی نژادهای مختلف عروس هلندی امکان تعیین جنسیت دقیق فراهم شد البته ناگفته نماند بهترین روش برای شناسایی نر یا ماده بودن آنها آزمایش DNA می‌باشد. توجه داشته باشید هنگام تلاش برای دانستن جنسیت پرنده خود در خانه هیچ کاری برای آسیب رساندن به آن انجام ندهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا