چگونه تخمگذاری اردک را افزایش دهیم؟

راه های افزایش میزان تخمگذاری اردک - چیکن هچ

راه های افزایش میزان تخمگذاری اردک

اردک ها جزو دوست داشتنی ترین پرنده ها می باشند که دوست دارند در نزدیک برکه ها، حوضچه ها و رودخانه ها زندگی کنند. این پرنده ها از دسته مرغابی سانان هستند و و توانایی پرواز ندارند. امروزه پرورش اردک ها به دلیل تولید تخم و گوشت این پرنده ها می باشد.

خواص و فواید گوشت و تخم اردک ها بسیار می باشد. به همین خاطر پرورش این پرنده روز به روز در حال محبوب تر شدن است. ما در مقالات قبلی نحوه پرورش و نحوه جوجه کشی اردک با ماشین جوجه کشی را شرح دادیم. در این مطلب از بلاگ چیکن هچ راه های افزایش تخمگذاری اردک را خواهیم گفت. با ایجاد شرایطی و رعایت کردن مواردی می توانیم میزان تخمگذاری اردک های مولد را افزایش دهیم.

اردک ها از چه سنی به تخمگذاری شروع می کنند؟

اردک ها تقریباً از 7 ماهگی تخمگذاری را آغاز می کنند. دانستن این نکته خالی از لطف نیست که اردک ها در طول روز تخمگذاری نمی کنند و فقط قبل از طلوع افتاب این عمل را انجام می دهند. بعد از 7 ماهگی اردک ها به مدت دو سال تخمگذاری انجام می دهند و بعد از این مدت تخمگذاری آنها کاهش یافته و متوقف می شود.

برای اینکه تخمگذاری اردک ها افزایش یابد باید هر روز صبح تخم های این پرنده را جمع آوری و شرایط لازم را برای تخمگذاری مجدد این پرنده ایجاد نماییم.

چه شرایطی برای تخمگذاری اردک لازم است؟

اردک ها پرنده هایی می باشند که اشتهای خوبی دارند که باید در سن تخمگذاری دان و آب کافی و مناسب در دانخوری و آبخوری در اختیار آنها قرار بگیرد. محیط و سالن تخمگذاری اردک باید تمیز بوده و از هرگونه آلودگی پاک باشد. سعی کنید به به طور مرتب اقدام به تمیز کردن محیط تخمگذاری کنید تا اردک ها بیمار نشوند. توجه کنید که اردک های سالم تخمگذاری خوبی خواهند داشت و باید از سلامتی آن ها مراقبت کنیم.

چه شرایطی برای تخمگذاری اردک لازم است؟ - چیکن هچ

برای اینکه تخمگذاری اردک ها افزایش یابد و به بیشترین حد خود برسد، باید دان و آب کافی در اختیارشان قرار دهید و محیط نگهداری شان پاکیزه باشد تا اردک های مولد در سلامتی کامل باشند. بهتر است که محیط پرورش اردک ها را با لوازم مرغداری استاندارد مثل آبخوری و دانخوری، لانه تخمگذاری، منبع گرمایشی برای فصل زمستان و … تجهیز کنید.

توجه به سلامتی اردک های مولد همانگونه که گفتیم بسیار اهمیت دارد. اگر اردکی غذای کمتری خورد، اشتها نداشت و هرگونه علامت بیماری در آن ها مشاهده کردید، باید این اردک را از بقیه پرنده ها جدا کرده و در صورت نیاز با دامپزشک مشورت نمایید تا بیماری این اردک هم مداوا شود و هم به بقیه اردک های مولد منتقل نگردد.

بسیار مهم می باشد که لانه تخمگذاری در کف سالن باشد. بستر داخل لانه را بهتر است حداقل دو یا سه بار در یک هفته عوض شود. اگر موارد بهداشتی رعایت شوند شاهد افزایش میزان تخمگذاری خواهید بود.

اردک ها چه میزان در یک سال تخمگذاری می کنند؟

توجه داشته باشید که اردک ها در یک سال در 3 تا 4 دوره در اواخر تابستان و پاییز تخمگذاری می کنند.   نژاد اردک ها در تعداد تخم هایی که می گذارند موثر می باشد. اکثر اردک هایی که در ایران نگهداری و پرورش داده می شوند از نژاد روسی، مسکویی یا اسرائیلی می باشند.

بعضی از اردک ها می توانند تا 300 عدد تخم در یک سال بگذارند. این میزان در برخی دیگر از اردک ها 150 عدد در سال است. اردک های محلی تخمگذاری خیلی پایین دارند و در سال حدودا 30 عدد تخم میگذارند.

اما با رعایت موارد گفته شده می توان تخمگذاری اردک ها را تا حدودی افزایش داد. توجه کنید که این میزان افزایش به مقدار محدود است و انتظار نداشته باشید با رسیدگی به تغذیه و بهداشت محل نگهداری اردک ها میزان تخمگذاری آن ها چند برابر شود.

توجه داشته باشید که در نژاد اردک های مسکویی که تازه شروع به تخمگذاری می کنند اندازه تخم ها در اوایل کوچک هستند و توصیه می کنیم از تخم های نطفه دار کوچک این اردک ها در این زمان برای جوجه کشی بکارگیری ننمایید. همچنین اردک های مسکویی در یک سال 60  تا 110 عدد تخم می توانند بگذارند.

در صورتی که شرایط ایده آل باشد 110 عدد تخم در یک سال تولید می کنند و در صورت مناسب نبودن شرایط میزان تخم های گذاشته شده توسط این اردک ها کمتر می شود. اردک های نژاد روسی نیز در هر دوره از تخمگذاری 10 تا 25 عدد تخم می گذارند. در دوران تخمگذاری اردک ها این پرنده ها به 14 ساعت نور در یک روز نیاز دارند. غذای مورد نیاز این اردک ها در روز حداقل 150 گرم غذا به خصوص کلسیم به میزان کافی است.

تاثیر تغذیه

همانطور که در قسمت های قبل به آن اشاره کردیم تامین تغذیه کافی برای اردک ها باعث افزایش تخمگذاری آن ها می شود. در زمان تخمگذاری، نیاز اردک ها به کلسیم چندین برابر میشود. برای اینکه کلسیم مورد نیاز این پرنده را تأمین کنید میتوانید از پودر صدف دریایی، سنگ آهک و دیگر منابع کلسیم دار استفاده نمایید. توصیه میشود که از پوست تخم مرغ برای تأمین کلسیم طیور استفاده نشود چون ممکن است که بیماری سالمونلوز از این طریق به اردک های تخمگذار منتقل شود.

تاثیر تغذیه در تخمگذاری اردک - چیکن هچ

غذای مناسب برای اردک ها سبوس گندم، سبوس برنج، ذرت و آرد است . میزان دان برای هر اردک باید بر اساس سن و جنس آن باشد. جوجه اردک ها به تعداد زیاد دفعات غذا خوردن نیاز دارند. با افزایش سن این پرنده ها، تعداد دفعاتی که به اردک ها غذا می دهید کاهش می یابد. به عنوان مثال اردک های یک ماهه به دو بار در روز تغذیه نیاز دارند.

برای آشنایی بیشتر با تغذیه جوجه اردک ها می توانید مقاله غذای جوجه اردک را بخوانید.

اردک ها به دانه های جوانه زده نیز علاقه بسیاری دارند. در تغذیه اردک ها شما می توانید از سبزیجات و میوه ها نیز بکارگیری نمایید. در اردک های مولد که تخمگذار هستند نیاز غذایی و نیاز به مواد مغذی بیشتر از اردک های دیگر است. روزانه می توانید به این اردک ها مکمل های غذایی مثل قطره های مولتی ویتامین به تغذیه آن ها بیافزایید. این کار را بهتر است به طور مداوم انجام دهید.

در تغذیه اردک ها بکارگیری برخی از مواد نیز ممنوع می باشند. به این پرنده ها نباید غذاهای چرب و نمک دار، شکلات و دیگر موادی که ارزش غذایی بسیار کمی دارند استفاده کرد.

جمع بندی

در این مقاله از سایت چیکن هچ به بررسی راه های افزایش تخمگذاری در اردک ها پرداختیم. هرچقدر این شرایط ایده آل تر باشند میزان تخمگذاری نیز بیشتر می شود اما باید توجه داشته باشید که این مقدار تخمگذاری حتی اگر بهترین شرایط را نیز ایجاد کنید از یک حد مشخص بیشتر نخواهد شد.


دیدگاه‌ها 0
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده