آموزش تخمگذاری مرغ | روش های افزایش تخم گذاری مرغ

نحوه افزایش میزان تخم گذاری در مرغ ها

نحوه افزایش میزان تخم گذاری در مرغ ها

یکی از روش های کسب درآمد از پرورش مرغ ، به تخم آوردن آنها و فروش تخم های خوراکی و یا نطفه دار مرغ است. تمامی نژادهای مرغ ها امکان تخم گذاری را دارند اما اگر می خواهید به درآمد بالایی از طریق فروش تخم مرغ برسید بهتر است نژادی را انتخاب کنید که بالاترین میزان تخم گذاری را دارند. به همین دلیل در نوشته بهترین نژاد های مرغ تخمگذار به این موضوع پرداخته ایم. 

در ادامه این نوشته به روش هایی جهت افزایش تخم گذاری مرغ و به تخم آوردن آن خواهیم پرداخت، بنابراین جهت دریافت اطلاعات مفید و کاربردی در این زمینه حتما ادامه این مقاله از چیکن هچ را به دقت مطالعه بفرمایید. 

مرغ در چند ماهگی تخمگذار می شود؟

طبیعت هر موجود زنده ای که به سن بلوغ برسد امکان تولید مثل خواهد داشت. مرغ و خروس نیز زمانی که به سن بلوغ می رسند می توانند جفت گیری کنند و مرغ ها شروع به تخم گذاری خواهند کرد. اما همین موضوع ساده دارای اصول و قواعد خاصی است که در صورت عدم توجه به آن مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

مرغ در چند ماهگی تخمگذار می شود

مرغ و خروس ها بسته به سنی که دارند در سنین 6 الی 7 ماهگی به بلوغ جنسی میرسند و امکان جفت گیری خواهند داشت. بنابراین زمان تخم گذاری مرغ ها نیز از 6 الی 7 ماهگی آغاز خواهد شد. به این نکته مهم توجه کنید که مرغ ها بدون وجود خروس نیز قابلیت تخم گذاری خواهند داشت، این تخم ها بدون نطفه خواهند بود و تبدیل به جوجه نخواهند شد و برای مصرف خوراکی کاربرد خواهد داشت. 

بنابراین می توان گفت که سن تخمگذاری مرغ بومی و سایر مرغ های صنعتی در همان حوالی خواهد بود مگر اینکه پرورش دهنده با استفاده از روش هایی مرغ را برای تخم گذاری بیشتر و زودتر تحریک کند که این روش ها در ادامه همین مقاله توضیح داده شده است. 

شرط لازم برای تولید تخم نطفه دار مرغ

با توجه به گفته های فوق حتما باید به این نتیجه رسیده باشید که شرط لازم و اساسی برای تولید تخم های نطفه دار، جفت گیری مرغ با خروس و انتقال اسپرم از بدن خروس به مرغ است. بنابراین اگر میخواهید تخم هایی نطفه دار جهت جوجه کشی و تبدیل به جوجه به دست بیاورید باید مرغ ها را با خروس ها ترکیب کنید و شرایط لازم برای تخم گذاری و جفت گيری را فراهم کنید. پرورش دهندگان سنتی از خود مرغ مادر برای تبدیل تخم به جوجه استفاده می کنند اما پرورش دهندگان حرفه ای و صنعتی از دستگاه های جوجه کشی برای تبدیل تخم به جوجه در سطح انبوه استفاده می کنند. 

نشانه های مرغ تخمگذار

نشانه های مرغ تخمگذار

زمانی که مرغ های شما به سن بلوغ یعنی 6 الی 7 ماهگی رسیدند باید نشانه های تخمگذاری را در آنها ببینید، پس از مشاهده این نشانه ها در مرغ تخمگذار خود باید شرایط مناسبی را برای تخم گذاری آنها فراهم کنید، از نشانه های مرغ تخمگذار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مرغ تخمگذار نسبت به سایر مرغ ها سرحال تر و فعال تر است.
 • مرغ تخمگذار کنجکاو است و پیوسته در حال گردش در اطراف است
 • مرغی که می خواهد تخم بگذارد معمولا به دنبال یک مکان خلوت و بی خطر برای تخم گذاری است. 
 • نشانه هایی از کندن خاک و لانه سازی را در او مشاهده خواهید کرد.
 • مرغ تخمگذار خوش هیکل است و چشمانی براق و پشتی پهن دارد.
 • اشتهای بیشتری دارد و همیشه به دنبال غذا است. 
 • مرغ هایی که تمایل به تخم گذاری دارند صدای خاصی از خود بروز می دهند که با صدای سایر مرغ ها متفاوت است. 

آماده سازی شرایط تخم گذاری برای مرغ

زمانی که چنین نشانه هایی را در مرغان خود مشاهده کردید، باید شرایط مناسب تخم گذاری را برای آنها فراهم کنید. معمولا این نشانه های در فصول گرم سال مانند بهار و تابستان بروز پیدا می کند چرا که در این مواقع هوا گرم بوده  و در صورت مهیا بودن غذا نیز ، تمایل مرغ ها به تخم گذاری چند برابر خواهد شد. بنابراین شرایط زیر را آماده کنید :

⚡ مکانی گرم و با نور کم برای مرغان تخم گذار در نظر بگیرید.

⚡ در این مکان باید آشیانه هایی با استفاده از کاه و پوشال های نرم بسازید تا مرغ ها در آن استراحت کنند. معمولا به ازای هر مرغ یک آشیانه ساخته می شود. 

⚡ مکانی که مرغ های تخمگذار در آن استراحت می کنند باید کاملا آرام و بدون سر و صدا و هر گونه استرس باشد. 

⚡ همانطور که گفته شد، مرغ ها در هوای گرم و شرایط تغذیه ای عالی شروع به تخم گذاری می کنند، بنابراین محیط آنها باید دمایی بین 25 الی 28 درجه سانتی گراد داشته باشد، برای این منظور می توانید از سیستم های گرمایشی مانند بخاری گازی استفاده کنید. 

⚡ مرغ های برای تخمگذاری به پروتئین، کلسیم و فسفر کافی نیاز دارند بنابراین مهم ترین عامل در تخمگذاری آنها تغذیه است. پس اگر می خواهید مرغ های شما به سرعت تخم بگذارند حتما از جیره غذایی مخصوص و دارای پروتئین و کلسیم زیاد در تغذیه مرغ های تخمگذار استفاده کنید. 

⚡ ساعات نوردهی در سالن مرغهای تخم گذار باید روزانه بین 14 الی 16 ساعت باشد و در مابقی ساعات که اغلب شب است، باید چراغ ها را خاموش کرد. بهتر است از لامپ های رشته ای استفاده کنید که نور طبیعی را برای مرغ ها تداعی کند. 

⚡ برخی از پرورش دهنده های حرفه ای به منظور سهولت در رسیدگی به مرغ های تخمگذار و افزایش میزان تخم گذاری آنها از قفس های مکانیزه مرغ استفاده می کنند. در صورت استفاده از این قفس ها می توان آب و غذا دادن به مرغ ها را به خوبی مدیریت کرد و تخم های گذارده شده به سینی مخصوص منتقل خواهد شد، هم چنین مرغ ها هیچ تماسی با فضولات که منبع بسیاری از بیماری هاست ، نخواهد داشت. 

⚡آب کافی در اختیار مرغ ها قرار دهید، تجربه نشان داده زمانی که مرغ ها آب کافی و البته خنک در اختیار داشته باشند ، میزان تخم گذاری آنها افزایش خواهد یافت. 

⚡ بهتر است آب و غذا را در کنار آشیانه قرار دهید تا مرغ ها برای یافتن آب و غذا از آن دور نشوند. 

روش های تحریک مرغ برای تخمگذاری

روش های تحریک مرغ برای تخمگذاری

این روش ها زمانی کاربرد خواهند داشت که تمامی شرایط فوق را فراهم می کنید اما مرغ های شما هم چنان تخم نمی گذارند و یا اینکه در فصل زمستان با روش های مصنوعی مانند نور و گرمای مصنوعی و غذای کافی سعی در به تخم آوردن مرغ ها دارید، استفاده از این تکنیک ها برای تحریک مرغ ها مناسب خواهد بود که شامل روش های زیر می شوند :

 • از یک تخم مرغ چوبی استفاده کنید، این تخم مرغ مصنوعی را در داخل آشیانه مرغ قرار دهید.
 • در صورت عدم جوابدهی روش فوق از توپ گلف استفاده کنید، تجربه نشان داده که مرغ ها در صورت مشاهده توپ گلف تمایل زیادی به تخم گذاری پیدا می کنند. 
 • تمامی شرایط بالا یعنی غذای کافی ، محیط آرام ، نور کافی ، دمای مناسب و … را فراهم کنید تا مرغ ها را ترغیب به تخم گذاری کنید.
 • از خروس استفاده کنید، خروس ها می توانند با مرغ ها جفت گیری کنند و آنها را به تخم گذاری و تشکیل خانواده وادار کنند. 


دیدگاه‌ها 4
4 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

من یه جوجه مرغ ۴ ماهه دارم در باغچه خونمون نگهداری میکنم. چطور میتونم در فصل سرما ازش نگهداری کنم ؟ تا چه مقدار سرما میتونه تحمل کنه چطور مکان گرم براش درست کنم؟

سرما نمیتونه تحمل کنه
باید براش لونه بسازی و داخل لانه لامپ مادرمصنوعی یا لامپ رشته ای برای گرما بزاری وگرنه تلف میشه
یه لانه چوبی ساده میخواد که بزرگ باشه و یه لامپ رشته ای قوی یا بهتر از اون لامپ مادر مصنوعی و ترموستات بخر و بزار اتوماتیک کنترل کنه دما رو

سلام من یه سوالی داشتم.من و پسر یکی از همسایه‌ها پارسال با هم هر کدوم دوتا جوجه محلی یکی مرغ و یکی خروس خریدیم.الان یه سالشون هست.همشون بزرگ شدن ولی مرغ همسایه از پاییز که شروع کرده تا به امروز هر روز یه تخم می‌زاره ولی مال من از همون اول دو روز یه بار تخم می‌زاره .از نظر تغذیه شرایط مرغ و خروس من خیلی از مال اونا بهتره چون خروس من هم از نظر جثه هم از نظر وزن خیلی از مال اونا بزرگتره حتی مرغم هم خیلی چاق تره.در ضمن مال اونا تو قفسه مال ما تو زیر زمین هستن زیر زمین ما خیلی بزرگه از اتاق من بزرگتره.مرغ هر دوتا مونم فکر کنم از یه نژاد چون اینقدر به هم شبیهن که یه بار جاشون رو عوض کردیم.دلیلش چیه؟چکار کنم تا بیشتر تخم بزاره؟

سلام
لطفا در زمان کامنت دادن اسم خودتون رو تغییر ندید ! با همون اسم قبلی هم بفرستید پاسخ دئاده میشه !!
پرنده اگه در محیطی با دمای نامناسب و همینطور محیط پر استرس از هر نظر قرار بگیره ، تخم گذاریش کاهش پیدا میکنه . همینطور میزان نور دهی در سالن های نگهداری به شدت بر پرورش صحیح تاثیر گذار هست ، کم بودن نور در زیر زمین ، سرد بودن هوا بخصوص و رطوبت زیاد میتونه باعث کاهش این تخم گذاری باشه .

تغذیه ای که میدید چی هست ؟