چرا مرغ من تخم نمیگذارد ؟ | دلایل قطع تخم گذاری مرغ و راه های رفع آن

چرا مرغ من تخم نمیگذارد ؟ - چیکن هچ

آیا مرغ شما دیگر تخم نمیگذارد ؟ در صورتی که پرنده شما، ناگهان تخم گذاری خود را قطع کرده است؛ حتما این مقاله را مطالعه نمایید. علل زیادی سبب میشود که پرنده تولید تخم مرغ را متوقف نماید. تغذیه، شرایط محیطی، سن و سلامت پرنده تاثیر مستقیم بر تخمگذاری پرندگان دارد. در این مقاله تمامی دلایل قطع تخم گذاری مرغ و راه حل این امر آمده است.

دلایل و راه های درمان قطع تخم گذاری مرغ

این پست از وب سایت چیکن هچ دلایل قطع ناگهانی تخمگذاری مرغ ها را بررسی میکند. با این پست همراه باشید تا بدانیم چرا مرغ تخم نمیگذارد ؟

1- کرچ شدن مرغ

مرغ ها معمولا در اوایل بهار و در اواخر تابستان کرچ میشوند. کرچ شدن مرغ با قطع تخم گذاری، تمایل به خوابیدن در لانه و کاهش اشتها همراه می باشد. چنانچه پرنده شما زمان خود را در لانه طی کرده و دیگر تخم نمیگذارد، احتمالا کرچ شده است.

کپ شدن امری کاملا طبیعی است. برای بدست آوردن تخم مرغ بیشتر، لازم است تا مرغ را رفع کرچ کنید.

2- کمبود پروتئین در جیره غذایی

مرغ های تخمگذار برای تولید تخم مرغ نیاز به پروتئین کافی دارند. در نتیجه نیاز است تا در جیره غذایی پرنده از 10  تا 5 درصد پروتئین نیز استفاده گردد. استفاده از جیره غذایی مخصوص مرغ تخم گذار این مشکل را رفع می نماید.

3- کمبود کلسیم و عدم تخمگذاری مرغ

کمبود کلسیم و عدم تخمگذاری مرغ - چیکن هچ

یکی دیگر از مواد معدنی لازم برای تخم گذاری مرغ، کلسیم است. جیره غذایی پرنده باید حاوی 3 درصد کلسیم باشد. کمبود کلسیم باعث قطع تخم گذاری مرغ، تولید تخم مرغ با پوسته نازک و یا بدون پوسته میشود. شما میتوانید با استفاده از پودر پوسته تخم مرغ، پودر صدف، کف دریا و مکمل های کلسیم، کمبود آن را برطرف نمایید.

برای اطلاع از میزان دقیق کلسیم مورد نیاز مرغ تخم گذار کلیک کنید.

4- افزایش سن، دلیل قطع تخم گذاری

تخم گذاری تمامی پرندگان تاریخ انقضا دارد. کهولت و افزایش سن مرغ دلیلی بر قطع تخم گذاری این پرنده خواهد بود. میزان تولید تخم در این پرنده، پس از 3 سالگی به مرور کاهش می یابد. گاه دیده شده که مرغ ها تا 10 سالگی توانایی تولید تخم را داشته اند.

بهتر است مرغ های جوان را جایگزین پرنده های مسن خود کنید تا تخم های بیشتر و با کیفیت تر تولید کنند.

5- عدم رسیدن به سن بلوغ

مرغ ها معمولا در سن 5 تا 6 ماهگی به بلوغ جنسی رسیده و شروع به تخم گذاری میکنند. در صورت آماده بودن تمامی شرایط تخم گذاری، گاه پرنده در سن 4 ماهگی نیز تخم میگذارد. برخی از مواقع نیز، پرنده تا 7 ماهگی توانایی تخم گذاری نخواهد داشت.

در نتیجه عدم تخمگذاری مرغ قبل از رسیدن به سن بلوغ، امری کاملا طبیعی است.

6- برنامه نوری نامنظم

برنامه نوری نامنظم - چیکن هچ

در روزهای سرد پاییز و زمستان، طول روز کاهش می یابد. در این ایام با کاهش طول روز، تخم گذاری مرغ نیز کاهش یافته و یا به طور کلی قطع می گردد. فراهم کردن نور کافی برای مرغ، در فصل پاییز و زمستان بدون نور مصنوعی امکان پذیر نخواهد بود. در نتیجه لازم است تا برای پرندگان خود نور مصنوعی به مدت 14 تا 16 ساعت تهیه کنید.

با دریافت نور کمتر از 8 ساعت، پرنده قادر به تخم گذاری نمی باشد. از طرفی نوردهی 14 تا 16 ساعته، باعث افزایش تولید و  بالا رفتن کیفیت تخم مرغ می گردد.

7- گرسنگی یا تشنگی

تغذیه ناکافی و بدون مواد معدنی، سبب تضعیف مرغ و قطع تخم گذاری میشود. پرنده به دلیل گرسنگی یا تشنگی توانایی تخم گذاری نداشته و یا به محض تولید تخم مرغ آن را میخورد. ضروری است همیشه تغذیه مقوی و کافی به همراه آب تمیز در اختیار پرندگان خود قرار دهید.

بیشتر بدانید : چرا مرغ تخم خود را میخورد ؟

8- استرس علت قطع تخم گذاری مرغ

استرس یکی دیگر از عواملی است که باعث قطع تخم گذاری مرغ میشود. نگهداری از تعداد زیادی مرغ در یک محیط و رفت و آمد آن ها به لانه باعث افزایش استرس پرنده می گردد. ضروری است به ازای هر 5 مرغ، یک لانه تخمگذاری تهیه کنید.

از طرف دیگر، تعداد زیاد خروس ها و جنگ بر سر جفت گیری نیز دلیل بر افزایش سطح استرس پرنده خواهد بود. به همین منظور به ازای هر 5 تا 10 مرغ، یک خروس در گله خود نگهداری کنید.

همچنین رفت و آمد سگ، گربه و شغال در اطراف محل نگهداری باعث میشود تا مرغ لانه را محل امنی برای تخم گذاری نداند.

دلیل دیگر ایجاد استرس در پرنده جا به جایی لانه و ورود به محیط جدید میباشد. لازم است تا مرغ قبل از تخم گذاری به لانه جدید عادت کند.

9- تو لک رفتن مرغ

تو لک رفتن مرغ - چیکن هچ

مرغ ها معمولا در فصل پاییز و زمستان دچار پر ریزی میشوند. به این پرریزی تولک رفتن مرغ گفته میشود که بسته به نژاد پرنده 6 تا 12 هفته ادامه می یابد. تو لک رفتن مرغ، انرژی زیادی از پرنده گرفته و باعث ضعیف شدن مرغ نیز میگردد. در این زمان پرنده تمام تمرکز خود را بر روی رشد پرها گذاشته و انرژی لازم برای تخم گذاری را ندارد.

پس از گذشتن دوران تولک مرغ، تخم گذاری نیز از سر گرفته می شود.

10- سرما یا گرمای محیط

عدم تنظیم دمای محیط باعث افزایش استرس پرنده می گردد. مرغ ها در دمای بالا دچار تنش های دمایی شده و تا رفع مشکل از تخم گذاری سر باز میزنند. از طرفی سرما نیز باعث میشود تا مرغ تخم نگذارد. پرنده بیشتر انرژی خود را صرف تنظیم دمای بدن خود کرده و محیط را برای تولید تخم مرغ مناسب نمی داند.

بهترین دما برای پرورش مرغ، دمای 20 تا 25 درجه سانتیگراد می باشد.

11- اضافه وزن مرغ و عدم تخمگذاری

با افزایش وزن پرنده، بافت های چربی نیز در بدن مرغ افزایش می یابند. این بافت ها در اطراف مجرای تخم گذاری

پرنده تجمع کرده و باعث مسدود شدن آن می گردند. چاقی مرغ یکی از دلایل عدم توانایی در تولید تخم مرغ است.

لازم است تا از جیره مرغ تخمگذار در تغذیه پرنده استفاده گردد. این جیره با  داشتن درصد معین از پروتئین، کلسیم و سایر مواد مورد نیاز پرنده از چاقی و کمبود ویتامین مرغ ها جلوگیری میکند.

12- بیماری مرغ دلیل قطع تخم گذاری

بسیاری از بیماری ها نظیر نیوکاسل، برونشیت، آنفولانزا، عفونت تخمدان و … بر تخم گذاری پرنده نیز تاثیر دارند. در صورتی که پرنده مبتلا به بیماری باشد، انرژی کافی برای تولید تخم مرغ را نخواهد اشت. علاوه بر آن بیماری های گفته شده باعث تولید تخم مرغ با پوسته عجیب و یا قطع کامل تخم گذاری می شوند.

برای درمان هرچه سریع تر پرنده خود به دامپزشک مراجعه نمایید.

13- گیر کردن تخم در مجرای تخمگذاری

یکی از دلایل دیگر قطع تخم گذاری پرنده، تخم پیچ شدن مرغ و یا گیر کردن تخم در مجرای تخم گذاری پرنده است. در این صورت مراجعه سریع به دامپزشک ضروری خواهد بود. کمبود کلسیم، استرس و عفونت تخمدان می توانند باعث گیر کردن تخم در شکم پرنده گردند.

در صورتی که پرنده به موقع درمان نشود، تخم در مجرا شکسته و مرغ تلف می گردد.

تاثیر خروس بر تخمگذاری مرغ

تخم گذاری مرغ بدون خروس نیز امکان پذیر است. بسیاری از افراد تصور کرده که، اگر مرغ های خود را بدون خروس نگهداری کنند؛ آنها تخم گذاری نخواهند کرد. این تصور کاملا اشتباه بوده و تنها اینکه، مرغ بدون خروس تخم هایی بدون نطفه تولید می کند.

در نتیجه میزان تخم گذاری مرغ به خروس ربط ندارد و تنها جهت تولید تخم نطفه دار، حضور خروس ضروری است.

سخن پایانی

در این متن، تمامی دلایل تخم نگذاشتن مرغ و راه های رفع آن گفته شده است. طبق تجربیات، عمده ترین دلیل تخم نگذاشتن مرغ های بومی، تغذیه نادرست آن ها می باشد. تغذیه مرغ با غذای انسانی و عدم تهیه کلسیم لازم برای این پرندگان، منجر به قطع تخم گذاری آنها می شود. مطالعه مقاله غذای مرغ تخم گذار برای شما ضروری است.

در صورتی که مرغ شما هم تخم نمیگذارد، در قسمت کامنت ها مشکل خود را با کارشناسان وبسایت چیکن هچ در میان بگذارید.


دیدگاه‌ها 0
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده