معنی حرکات و عادات رفتاری مرغ عشق

مرغ عشق ها به داشتن زیبایی چشم نواز مشهور هستند که اغلب افراد تمایل زیادی به نگهداری از آنها دارند اما از کجا میتوان به شناخت هرچه بهتر مرغ عشق خود پرداخت و عادات رفتاری آن را به خوبی درک و معنی حرکات مرغ عشق را دانست در این مقاله از چیکن هچ به آن پرداخته شده است که کمک میکند با درک زبان بدن مرغ عشق خود به درک هرچه بهتر آن بپردازید پس با ما تا انتها همراه باشید.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
» دارای شانه های مخصوص جوجه کشی از تخم مرغ عشق
» امکان تامین دما به صورت خودکار
» مجهز به پمپ آب و پد سلولزی برای تامین رطوبت
قیمت : 4,970,000تومان

چگونه زبان بدن مرغ عشق خود را درک کنیم؟

دقت به برخی از رفتار و حالات مرغ عشق می تواند درک و شناخت شما را از پرنده خانگی خود بالا ببرد بدین منظور رایج ترین رفتار حرکات مرغ عشق عبارت است از :

خم کردن سر به پهلو

اگر مرغ عشق شما سر خود را به پهلو خم کرده نشان دهنده این است که در مورد موضوعی کنجکاو شده است. آنها اغلب سر خود را برای داشتن دید بهتر بر روی چیزی که در مورد آن کنجکاو شده اند خم می کنند.

چشمک زدن 

چشمک زدن مرغ عشق - چیکن هچ

چشمک زدن مرغ عشق زمانی رخ می دهد که تند تند مردمک چشم خود را باز و بسته می کند این حرکت نشانگر هیجان زده شدن آن است. اگر به تازگی برای مرغ عشق خود اسباب بازی تهیه کرده اید که پرنده شما به آن علاقه مند شده در این صورت میتوانید با دقت به رفتار آن چشمک زدن را حس کنید.

تکان دادن سر 

نه تنها مرغ عشق بلکه اکثرا طوطی سانان هنگام تکان دادن سر به دنبال نشان دادن خوشحالی خود هستند. بنابراین اگر پرنده خود را در حال تکان دادن سر به بالا و پایین دیدید جای نگرانی ندارد بدین طریق خوشحالی خود را از زندگی نشان میدهند. 

همچنین هنگام ابتلا آلودگی های انگلی و تشنج نیز میتوانند یک چنین رفتاری را از خود نشان دهند که اگر تکان دادن سر غیر طبیعی به نظر رسید بهتر است هر چه سریعتر پرنده را به دامپزشک برسانید. در پاره ای از موارد نیز نشان دهنده عفونت گوش پرنده می باشد.

تکان دادن شدید بال

یکی از رفتارهای دیگر که به طور معمول در مرغ عشق ها به چشم می خورد تکان دادن بال ها می باشد  که در موقعیت های مختلف معانی متفاوتی دارد در این راستا اگر پرنده خود را در حال تکان دادن بال های خود دیدید به هیجان زدگی، تمایل به جفت گیری به هنگام مشاهده جفت خود پی ببرید. البته در اکثر مواقع مرغ عشق ها این حرکت را هنگام عصبی شدن و یا ترسیدن انجام می دهند. 

کندن پرها 

یکی از چالش های اساسی که بیشتر پرورش دهندگان با آن مواجه هستند پرکنی مرغ عشق ها می باشد. مرغ عشق ها اغلب این رفتار را زمانی از خود نشان می دهند که در یک محیط استرس زا نگهداری می شوند و پرنده آرامش کافی برای گذران زندگی خود ندارد.

همچنین اگر پرنده تحرکات ذهنی کافی ندارد و بی حوصله شده میتواند به پرکنی روی آورد که در شرایط حادتر این چالش نشان دهنده این است که پرنده از بیماری جدی رنج میبرد که سریعتر باید تحت درمان قرار گیرد.

نوشته های مشابه

کندن پرها - چیکن هچ

کش دادن بال ها

در بیشتر مواقع مرغ عشق ها بال های خود را کش میدهند که در واقع می توان آن را کشش عضلانی برای پرنده دانست همچنین در بیشتر مواقع این کار را برای افزایش گردش خون نیز انجام میدهند.

اگر روزانه چند ساعتی را به پرواز پرنده بیرون از قفس اختصاص نمی دهید و مدت زمان طولانی است که پرنده در داخل قفس است این حرکت را بیشتر در آن خواهید دید.

تکان دادن دم 

مرغ عشق های نر هنگامی که جفت خود را می پسندند اغلب دم خود را تکان میدهند. اما در اصل تکان دادن دم نشان دهنده عصبی بودن و پرخاشگر شدن مرغ عشق شما است که این حرکت را برای دور شدن شما از آن انجام میدهد. اگر تکان دادن دم به صورت بالا و پایین کردن آن است استرس داشتن پرنده را هشدار میدهد.

ایستادن بر روی یک پا 

چنانچه مرغ عشق شما روی یک پا می ایستد میتوانید به راحتی و آرام بودن آن پی ببرید. این رفتار در مرغ عشق ها طبیعی است و جای نگرانی ندارد. همچنین مرغ عشق ها این کار را برای گرم نگهداشتن خود انجام میدهند.

خش خش کردن و خاراندن کف قفس 

مرغ عشق گرسنه اغلب رفتارهای گوناگونی را از خود نمایان میکند که در این میان میتوان به خاراندن کف قفس، خش خش کردن، گاز گرفتن پرندگان دیگر، جویدن اسباب بازی ها، محافظت از ظرف غذا در زمان هایی که غذای کافی دارد، کاوش در کف قفس برای پیدا کردن خرده های غذا اشاره کرد.

تمایل نداشتن به ترک قفس و جیغ زدن

اگر مرغ عشق شما تمایلی به بیرون آمدن از قفس ندارد و بیشتر ساعات روز را در خواب است و بی اشتها شده اغلب نشانگر پریشان بودن پرنده شما می باشد برای جلوگیری از پریشان شدن پرنده خود باید آن را در محیطی به دور از سر و صدا و رفت و آمد افراد قرار دهید. 

پنهان شدن در قفس و بی صدا بودن 

پنهان شدن در قفس و بی صدا بودن - چیکن هچ

مرغ عشقی که تازه به محیط زندگی شما اضافه شده است ممکن است تمایلی به خوردن و آشامیدن نداشته و در بسیاری از مواقع خود را در داخل قفس پنهان کند.

همچنین تا چند روز متوالی ممکن است صدایی از آن را نشنوید و یا احتمال دارد در قفس به طور مکرر اینور و آنور رود تمامی این رفتارها نشات گرفته از عادت نکردن پرنده به شما و محیط جدید می باشد  و جای نگرانی ندارد به مرور با عادت به شما تمامی این مسائل نیز رفع خواهد شد و بهتر است فضایی بدون استرس را برای آن فراهم سازید.

تمیز کردن لانه

مرغ عشق های نر اغلب در زمان هایی که ماده آنها تخم دارد رفتارهای بخصوصی را از خود نشان میدهند به عنوان مثال اقدام به تمیز کردن فضای لانه می کنند و ممکن است برخی از خرده ریزه های موجود در قفس را به داخل لانه ببرند این نشان دهنده رفتار لانه سازی در مرغ عشق ها می باشد.

همچنین مدتی را برای گرم کردن لانه در داخل آن می ماند تا شرایط مناسبی را برای جفت خود به وجود آورند. پرنده های ماده نیز در این دوران بیشتر تمایل دارند در داخل قفس بمانند و از پریدن به نقاط مختلف قفس پرهیز میکنند.

سوالات متداول 

ممکن است برای افرادی که مرغ عشق نگهداری می کنند سوالات مختلفی ایجاد شود که در ادامه به برخی از آنها پرداخته شده است :

مرغ عشق از چی میترسه؟

از آنجایی که مرغ عشق ها دید ضعیفی در شب دارند از تاریکی بیشتر می ترسند و در قدم بعدی قرار گرفتن در مجاورت سگ و گربه و یا مشاهده حیوانات وحشی به آنها استرس وارد خواهد کرد. شما به عنوان صاحب مرغ عشق باید فضایی به دور استرس را برای آن فراهم کنید تا از چیزی نترسد.

علت مالیدن سر مرغ عشق به قفس چیست؟

علت اینکه مرغ عشق سر خود را به سقف و یا میله های قفس می مالد بر حسب شدت خارش متفاوت است به عنوان مثال  اگر شدت مالیدن سر به قفس طبیعی است و گهگاهی رخ می دهد این رفتار صرفا برای خاراندن خود میباشد و جای نگرانی ندارد اما اگر شدت آن زیاد شود میتواند دلیلی بر وجود شپش و کنه در لابه لای پرهای پرنده باشد.

همچنین تحریک شدن پوست سر، بی حوصلگی، پرریزی طبیعی میتواند منجر به بروز این رفتار در مرغ عشق شما شود.

چرا مرغ عشق نر به لانه میرود؟

همانطور که در این مقاله اشاره شد مرغ عشق نر برای آماده سازی لانه و گرم کردن آن برای تخمگذاری مرغ عشق ماده به درون لانه می رود و با مشاهده این رفتار می توانید به تخم دار بودن پرنده ماده خود پی ببرید.

علت آویزان شدن مرغ عشق از قفس چه می باشد؟

مرغ عشق ها علاقه دارند بالاترین نقطه قفس را برای خوابیدن خود انتخاب کنند زیرا تنها در این صورت می توانند احساس امنیت بیشتری نسبت به اطراف خود داشته باشند. آویزان شدن از قفس به این شکل جای نگرانی ندارد.

چرا مرغ عشق من خمیازه می کشد؟

اگر روزانه مرغ عشق شما خواب کافی نداشته باشد همین امر باعث خواب آلودگی پرنده و در نتیجه خمیازه کشیدن آن خواهد بود. لازم به ذکر است گاه ممکن است پرنده مشکل تنفسی پیدا کرده و یا درگیر عفونت های گلو باشد که در این صورت نیز دهان خود را به شکل خمیازه کشیدن باز خواهد کرد.

دلیل چسبیدن مرغ عشق به قفس چیست؟

یکی از دلایل اصلی که منجر می شود مرغ عشق به کنار قفس بچسبد استرس می باشد بخصوص اگر آن را جدیدا خریداری کرده باشید. بنابراین در یک چنین شرایطی پرنده احساس ناامنی می کند و بدین طریق به قفس می چسبد. برای رفع این مشکل بهتر است هر از گاهی به قفس نزدیک شوید و با لحن ملایم با پرنده خود حرف بزنید.

علت بال زدن مرغ عشق در شب چه می باشد؟

اگر پرنده خود را در شب در حال بال زدن دیدید به ترس شبانه مرغ عشق خود پی ببرید شما می توانید برای جلوگیری از ترس پرنده خود در محیط قرارگیری از یک چراغ خواب استفاده کنید و بر روی قفس یک پارچه تمیز بیندازید به طوری که یک طرف آن برای رد و بدل شدن هوای تازه باز باشد. همچنین آن را جلوی پنجره، بالکن یا فضایی که می تواند حیوانات را مشاهده کند قرار ندهید زیرا این مسائل نیز باعث ترس آن خواهد شد.

چرا مرغ عشق تخم های خود را  بیرون از لانه می اندازد؟

دلایل مختلفی برای بیرون انداختن تخم ها از لانه توسط مرغ عشق وجود دارد که گهگاهی ممکن است آن را بشکنند که در این میان میتوان به بی تجربه بودن جفت ها، دستکاری شدن تخم ها ، ترس و استرس، استاندارد نبودن لانه، مستی بیش از حد نر برای جفت گیری مجدد اشاره کرد.

چرا مرغ عشق خودش را باد میکند؟

اگر مرغ عشق شما سالم و سرحال بنظر میرسد و اقدام به پف کردن پرهای خود می کند به جهت گرم نگه داشتن خود میباشد که در این حالت جای نگرانی وجود ندارد. چنانچه پف کردن پرها با سایر علائم نظیر بی اشتهایی، بیحالی و … همراه باشد میتوان به بیمار بودن آن پی برد.

سخن آخر 

در این مقاله از چیکن هچ در رابطه با حرکات و عادات رفتاری مرغ عشق به ارائه مطالب مختلفی پرداختیم که در شناخت هر چه بیشتر و درک بهتر مرغ عشق شما موثر خواهد بود.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام من یک ماده برای نرم خریدم و توی یک قفس هستن نر میخاد با ماده جفت بشه ولی ماده اصلا تمایلی به جفت شدن نداره باید چکارکنم یک دونه قفس دارم

  1. سلام علی جان
   برای تحریکش به جفت گیری بهش جوانه ی گندم برگ ریحان بده

 2. سلام وتبریک سال نو
  جسارتابنده دوجفت مرغ عشق دارم که‌‌متاسفانه هردومرغ عشق نرمه فاصلهیکماه مردند
  والان ماده هاتنهاهستند
  هرازگاهی باهم دعوامیکنند
  چکاربایدبکنم
  میتوانم مرغ عشق نریک جفت بگیرم وپیش انهابندازم

  1. سلام دوست عزیز
   چون اونا جفت هم نیستن و تو یه قفس نگهداری میشن برای همین به خاطر حس قلمروطلبی با هم دعوا می کنن
   بهتره جداشون کنی
   چون اگه یدونه نر بگیری اونم با یکی از ماده ها جفت میشه و اگه جفت بشن دوباره به هوم ماده ای که تنها مونده آسیب می زنن
   همچنین اگه نر جدید بگیری باید اونو بذاری تو یه قفس جدا قفسشم بذاری کنار مال ماده تا باهم ارتباط برقرار کنن و جفت بشن و این مدت می تونه دو هفته و یا بیشتر طول بکشه
   اگه به محض اینکه تهیه کردی بذاری کنار این یکیا سه تایی باهم دعوا می کنن و به هم آسیب می زنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋