منو اصلی

بیماری نیوکاسل در مرغ

علائم بیماری نیوکاسل و درمان آن

علائم بیماری نیوکاسل و درمان آن

بیماری نیوکاسل یک عفونت ویروسی بسیار مسری است که بیشتر گونه های پرندگان خانگی و وحشی را تحت تأثیر قرار می دهد. مرغ های خانگی، بوقلمون ها، کبوترها و طوطی ها بیشترین حساسیت را در برابر این بیماری دارند. در حالیکه اردک ها، غازها، قرقاول ها و مرغ دریایی به صورت خفیف به این بیماری مبتلا میشوند. این بیماری می تواند منجر به علائم بالینی همچون مشکلات تنفسی و گوارشی و نقص های عصبی شود. شدت بیماری نیز ممکن است شامل یک بیماری تنفسی خفیف، تا افسردگی و بی حالی بسیار شدید به همراه افت تولید تخم، افزایش تنفس، اسهال شدید و فلج شدن گردن و بال و پاها شود.

در این مقاله از وب سایت چیکن هچ به بحث در مورد بیماری نیوکاسل پرداخته ایم. در متن این مقاله به سوالات زیر نیز پاسخ داده شده است:

 • چه عواملی باعث ایجاد بیماری نیوکاسل می شوند؟
 • علائم بیماری نیوکاسل چیست؟
 • آیا بیماری نیوکاسل به انسان نیز منتقل میشود؟
 • آیا بیماری نیوکاسل درمان دارد؟
 • راهکارهای پیشگیری از بیماری نیوکاسل کدامند؟

تاریخچه و منشأ بیماری نیوکاسل

بیماری نیوکاسل ابتدا در سال 1926 در کشور اندونزی و شهر نیوکاسل انگلستان کشف شد. در آن زمان کشور انگلیس با انهدام گله های بیمار شده و یا گله های در معرض بیماری و ضدعفونی سالن ها و لانه های آلوده تلاش مضاعفی برای جلوگیری از انتشار جهانی این ویروس انجام داد. اما متأسفانه این بیماری در کشور اندونزی به خوبی کنترل نشد و از طریق پرندگان وحشی و مهاجر به اقصی نقاط جهان منتقل گردید. این بیماری در ایران نیز اولین بار در سال 1329 گزارش شد. بیماری نیوکاسل سویه های مختلفی دارد و در صورت عدم واکسیناسیون به موقع می تواند تلفات 100 درصدی در گله های پرورش مرغ به جای بگذارد.

سویه های مختلف بیماری نیوکاسل

بیماری نیوکاسل (ND) یک بیماری بسیار مسری و اغلب شدید است که هم اکنون در سراسر جهان یافت میشود. این بیماری در اثر ویروس خانواده پارامیکسو ویروس ایجاد می شود.

سویه های مختلف بیماری نیوکاسل

بیماری نیوکاسل دارای سه سویه مختلف بوده که شامل: لنتوژنیک یا خفیف، مزوژنیک یا متوسط ​​و ولوژنیک که فرم حاد و کشنده این ویروس می باشد.

سویه Doyles که به بیماری نیوکاسل ولوژنیک احشایی معروف است باعث عفونت حاد و کشنده در تمامی سنین ماکیان می شود (بیماری VND). سویه های لنتوژنیک بسیار گسترده هستند، اما شیوع بیماری کمتری دارند. این بیماری معمولاً به عنوان یک بیماری تنفسی مطرح می شود، اما افسردگی، مشکلات عصبی یا اسهال ممکن است فرم کلینیکی غالب آن باشد. اشکال شدید این بیماری نیز بسیار کشنده است.

فرم Beach این بیماری نیز بعنوان عفونت حاد و کشنده در تمام سنین خود را نشان می دهد که علائم اصلی آن شامل اختلالات تنفسی و عصبی می باشند. اصطلاحا این نوع بیماری، نیوکاسل و لوژنیک نروتروپیک (NVND) می نامند. باکلان ها و یا مرغان دریایی و کبوترها و پرنده های وارداتی بیشتر در معرض بیماری NVND می باشند.

فرم Beaudette: این تیپ از بیماری نیوکاسل نیز بیشتر در پرنده های جوان مشاهده شده است و معمولا خفیف می باشد. ویروس عامل این بیماری متعلق به پاتوتیپ مزوژنیک بوده و حتی از آن برای مقاومت بدن طیور در برابر بیماری نیوکاسل بعنوان واکسن زنده نیز استفاده میشود.

فرم هیچنر: این فرم بیماری نیوکاسل نیز با عفونت خفیف و یا مشکلات تنفسی همراه است. عامل این بیماری ویروس پاتوتیپ لنتوژن می باشد. این فرم بیماری نیوکاسل نیز بعنوان واکسن زنده به کار می رود.

دلیل بیماری نیوکاسل چیست ؟

دلیل بیماری نیوکاسل ویروسی از خانواده ی پارامیکسو ویروسها می باشد که در صورت عدم واکسیناسیون گله، به سرعت بین تمامی پرندگان منتقل خواهد شد.

درمان بیماری نیوکاسل چیست ؟

این بیماری درمان ندارد. بهترین راه جلوگیری از ابتلا به این بیماری می باشد که با استفاده از واکسیناسیون پرندگان صورت میگیرد.

علائم بیماری نیوکاسل چیست ؟

بیماری به سه صورت خود را نشان میدهد. خفیف ، متوسط و حاد . علائم شامل مشکلات تنفسی ، مشکلات گوارشی و در موارد حاد مشکلات عصبی شامل فلج شدن پرنده گان می باشد.

علائم و شدت بیماری نیوکاسل با توجه به سن پرنده، سیستم ایمنی و نوع ویروس متفاوت می باشد. این بیماری معمولا به عنوان یک بیماری تنفسی مطرح می شود، اما در بیشتر موارد سیستم گوارشی و سیستم عصبی پرنده نیز به شدت تحت تأثیر ویروس این بیماری قرار میگیرند.

مهمترین علائم بالینی بیماری نیوکاسل در مرغ ها شامل موارد زیر می باشد:

علائم تنفسی: همچون نفس کشیدن با دهان باز، له له زدن و تند تند نفس کشیدن، سرفه، عطسه و خس خس سینه

علائم عصبی: نظیر لرزش، افتادگی بال ها و فلج شدن پاها، عدم تعادل در ایستادن، چرخیدن دور خود، پیچ خوردگی گردن، کشیده شدن پاها به سمت عقب، اسپاسم و فلج شدن اندام های مختلف

علائم گوارشی: همچون اسهال شدید و آبکی و سبز

سایر علائم: تورم چشم و گلو، بی اشتهایی و همچنین افت جزئی یا کامل در تولید تخم مرغ از دیگر علائم بیماری نیوکاسل می باشند. تخم مرغ حاصل از پرنده بیمار ممکن است رنگ، شکل یا سطح پوسته غیر طبیعی داشته باشد. همچنین آلبومین موجود در چنین تخم مرغ هایی بیش از حد آبکی است.

بیماری نیوکاسل و خطرات آن برای انسان

بیماری نیوکاسل یک بیماری زئونوز جزئی است (بیماری حیواناتی که می تواند انسان ها را هم آلوده کند) و می تواند باعث ایجاد تورم ملتحمه در انسان شود. دیگر عوارض این بیماری در انسان ها شامل آبریزش و قرمزی چشم، بی خوابی و سرگیجه می باشد. اما به طور کلی این بیماری در انسان ها بسیار خفیف و قابل درمان است. این بیماری به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم از طریق گوشت و تخم مرغ، ترشحات، فضولات، لمس لاشه آلوده و … به انسان ها منتقل میشود.

راه های انتقال و شیوع بیماری نیوکاسل مرغ

بیماری نیوکاسل بیشتر از طریق تماس مستقیم با پرندگان بیمار یا ناقل شیوع پیدا میکند. ترشحات و فضله پرندگان آلوده در بیشتر موارد حاوی ویروس می باشد که به راحتی می تواند محیط زیست را آلوده کند. لذا تماس مستقیم با فضولات و ترشحات تنفسی یا ارتباط با دان و آب آلوده، تجهیزات سالن پرورش و حتی لباسهای انسانی باعث انتقال بیماری نیوکاسل به مرغ ها خواهد شد. پرنده های وحشی نیز می توانند بعنوان ناقل این بیماری عمل کنند. ویروس های بیماری نیوکاسل می توانند برای چندین هفته در محیط بخصوص در هوای خنک زنده بمانند.

شیوع بیماری نیوکاسل مرغ

بطور کلی دوره کمون ویروس نیوکاسل در بدن مرغ میزبان بین 2 الی 15 روز می باشد. این ویروس در تمام قسمت های لاشه یک پرنده آلوده وجود دارد. کبوترها و مرغ دریایی می توانند ویروس را به طور متناوب و به مدت یک سال یا بیشتر در بدن خود حمل کنند.

همچنین این ویروس می تواند تا 2 ماه در کود و تا 12 ماه در لاشه های مرده زنده بماند، اما به راحتی توسط ضد عفونی کننده ها و نور مستقیم خورشید کشته می شود.

بیماری نیوکاسل در مرغ ها بسیار مسری است. هنگامی که مرغی از گله به آن مبتلا شود، تقریباً طی 2 تا 6 روز همه پرندگان دیگر به ویروس آلوده می شوند. میزان شیوع این بیماری در بین گله های تخم گذار و یا گوشتی تقریبا 100 درصد میباشد و با توجه به نوع ویروس، بیماری نیوکاسل حدود 30 الی 90 درصد تلفات به جای میگذارد. البته نوع حاد این ویروس (سویه ولوژنیک) تمامی گله را به کام مرگ می کشاند و خسارات مالی سنگینی به پرورش دهنده وارد میکند.

نحوه تشخیص بیماری نیوکاسل

بسیاری از علائم بالینی بیماری نیوکاسل شبیه به آنفولانزای مرغی می باشد که باعث میشود به اشتباه آن را تشخیص داد. همچنین مسمومیت های غذایی در اثر خوردن فلزات سنگین نیز باعث برخی اختلالات عصبی در مرغ ها می شود که علائمی شبیه به بیماری نیوکاسل در مرغ ها ایجاد میکند. بنابراین آزمایش و کالبد شکافی لاشه برای تشخیص دقیق این بیماری لازم می باشد.

برای تشخیص دقیق این بیماری در آزمایشگاه ها از روش های مختلفی همچون MDT، ICP، IVP، HI و همچنین روش مولکولی نیز استفاده میشود.

در زمان کالبد شکافی لاشه مرغ بیمار، پرخونی و خون ریزی و کبود شدن نای، ریه و کلیه دیده میشود. همچنین در چربی های اطراف قلب و احشایی پرنده نیز ممکن است خون وجود داشته باشد. علاوه بر این بیماری نیوکاسل می تواند باعث خونریزی در طول دستگاه گوارش و سنگدان مرغ و فولیکول های تخمدان شود.

نحوه پیشگیری و کنترل بیماری نیوکاسل

پیشگیری یک بیماری به روشهای خوب قرنطینه و روش های بیوسکوریتی و واکسیناسیون متکی است. با رعایت اصول بهداشتی در سالن پرورش و به کار گیری روش های نوین مدیریتی می توان تا حدود زیادی سلامت گله را در برابر بیماری نیوکاسل تضمین نمود. لازم به ذکر است که بیماری نیوکاسل چون منشأ ویروسی دارد، هنوز درمان تضمین شده ای برای آن ارائه نشده است. با این حال هم اکنون از سویه های مختلف واکسن زنده و کشته برای کاهش اثرات مرگبار این بیماری در گله های پرورشی استفاده میشود.

بهره گیری از ضدعفونی کننده های موثر در زمان جوجه ریزی و ضد عفونی دوره ای سالن و تجهیزات داخل سالن اعم از آبخوری ها، دانخوری ها و رعایت بهداشت و واکسانسیون به موقع می تواند تلفات این بیماری را در گله به حداقل برساند. همچنین استفاده از ترکیبات اشتها آور، مدیریت استرس و جلوگیری از آن و مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها در کنترل ثانویه بیماری نیوکاسل موثر خواهد بود.

اقدامات جهانی برای جلوگیری از شیوع بیماری نیوکاسل

در بیشتر کشورها برای پیشگیری مرغ ها در مقیاس تجاری، برنامه واکسیناسیون خاصی برای سلامت مرغ ها در نظر میگیرند. کشور کانادا، ایالات متحده آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی توانسته اند در پیشگیری و کنترل بیماری نیوکاسل به خوبی عمل کنند. اما متأسفانه میزان کنترل این بیماری در بخشی از افریقا، آسیا و حتی آمریکای جنوبی ضعیف می باشد. با این حال، از آنجا که پرندگان وحشی گاهی اوقات می توانند ویروس را بدون مریض شدن حمل کنند، در هرجایی که مرغ پرورش یابد، شیوع آن ممکن است رخ دهد.

اقدامات مهمی که در زمان شیوع این بیماری در یک منطقه باید رعایت شوند شامل موارد زیر می باشد:

 • قرنطینه منطقه
 • انهدام همه پرندگان آلوده و یا در معرض خطر
 • ضد عفونی و تمیز کردن کامل منطقه بیماری و مکان دفع لاشه ها
 • کنترل آفات در گله ها
 • توقف تولید به مدت 21 روز
 • جلوگیری از تماس با پرندگان وحشی
 • نظارت بر عملکرد مرغداران
نکته پایانی

همان طور که ذکر شد بیماری نیوکاسل یکی از بیماری های بسیار شایع و مرگبار در بین طیور می باشد. تلفات حاصل از سویه های حاد این بیماری در صورت عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی و واکسناسیون به موقع تقریبا 100 درصد خواهد بود. این موضوع همچنین می تواند باعث آلوده شدن سایر فارم های پرورشی شود. بنابراین پرورش دهندگان در صورت مشاهده علائم این بیماری هر چه سریعتر باید اقدامات لازم را انجام دهند و لاشه های مرده را به صورت بهداشتی دفن کنند. در این مقاله از وب سایت چیکن هچ با بیماری نیوکاسل آشنا شدید. فروشگاه چیکن هچ به عنوان بزرگترین مرجع عرضه و معرفی انواع دستگاه جوجه کشی ایرانی و خارجی در ایران شناخته میشود. در صورتیکه سوال و یا تجربه مفید در درمان نیوکاسل مرغ و سایر پرنده ها داشته باشید می تواند در قسمت درج نظر آن را به اشتراک بگذارید.


دیدگاه‌های نوشته
417 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام خسته نباشید من جوجه هام بیماری نیوکاسل گرفتن با این علایمی که پیداست باید چه واکسنی بزنم تا جوجه هام خوب بشن و دو تاشون پاهاشون درگیر شده ولی خوب اب وغذا می خورن میشه به اونام واکسن زد لطفا جواب بدین

سلام در این مورد با دامپزشک مشورت کنید . باید قبل از بیماری واکسینه میشدن
باز هم ممکنه امکان واکسیناسیون چشمی باشه

سلام خسته نباشید من چند تا جوجه مرغ خریدم نمی‌دونم چند روزس یکی از دیروز یهویی گردنش کج شد تا جایی که رو زمین افتاده بود یکی از پاهاشم باد کرده خودش با همون گردن کج به روز غذا میخوره آب دونه خودم بهش میدم نمی‌دونم چیکار کنم خوب شه یک راهنمایی ‌کنین طفلکی واسه زنده موندن خیلی تلاش می‌کنه

سلام چه غذایی بهشون میدین ؟ فضلش چه رنگیه ؟ براش غذای مخصوص و مولتی ویتامین طیور تهیه کنید

سلام وقت بخیر
من یه جوجه دارم تقریبن ۴ماهه اس
دیروز عصر یهو دیدم یه جا وایمیسه
خیلیم بیحال بود
بعدم دیدم هی کج میشه و گردنش کج میشه
هیچیم نمیخورد اصن
فضله اشم ابکی و سبز بود
صبح ما گوشت تو حیاط خونمون میشستیم اینام هی میدویدن نوک میزدن به گوشتا من حس کردم ممکنه که غذای بد خورده باشه
دیگه توی این سایت خوندمو بهش با سرنگ آب میدادم و پودر سیرو زرد چوبه تو آب حل کردم بهش دادم زرده تخمرغم با سرنگ دادم بهش ک غذا بهش برسه تا شب دوباره جون گرفت فضله اشم قهوه ای شد و دونم خورد اخر شب
امروزم خیلی حالش خوبه و مثه قبل میدوئه و دونه میخوره
امروز میخام ببرمش واکسن نیوکاسل بزنم بهش
ولی میترسم‌مریضیشو داشته باشه
میشه نظرتون رو بگید درباره اینکه چرا دیروز حالش این شده بود
ممنون

سلام اگه نیوکاسل میبود حالش خوب نمیشد خب
هر هفته 5 قطره سرکه سیب طبیعی توی آبخوریشون بریزید
بهتره همشون هم واکسینه بشن

سلام من 3 تامرغ دارم و یک خروس از نژاد یوسل بلژیکی الان نشانه های نیوکاسل رو دیدم دهان شون رو باز میکنند تعادل ندارند تند تند نفس میکشند چشماشون رو میبندند بال هاشون میفته نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنیذ

سلام حتما به دامپزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیق داده بشه

سلام وقت شما بخیر وشادکامی
خدا قوت
من یه خروس دارم ۱سال۴ ماهش هست
تقریبا از ۵ ماهگی به بعد چیزی جز اب نخورد البته گاهی گندم می خورد ولی جدیدا خودم بهش نون وماست میدم
مدفوعش از ۵ ماهگی به بعد سبز ابکی هست
صدای نفس کشیدنش وقتی فاصله باهاش کم باشه شنیده میشه
وفقط خودش اب می خوره ،تانزدیک غذا میره ولی نمی خوره مرغ هم داره ولی مرغ خودش از همون اول تا الان می خوره
ممکنه نیوکاسل داشته باشه؟
ممنون میشم راهنمایی مکنید چی کار کنم به اشتها بیاد خودش بخوره
🙏🏻🙏🏻

سلام از 5 ماهگی چیزی به جز آب نخوره که تلف میشه . نباید خیلی بهش نون و ماست بدین ! براش خوب نیست زیادش
اگه نیوکاسل بود به بقیه مرغ ها منتقل میشد یا تا الان پرنده تلف میشد . چند ماهه شرایطش اینه به دامپزشک مراجعه کنید حتما
5 قطره سرکه سیب طبیعی با یک لیوان آب حل کنید کمی بدین بهش . تا سه روز. بعدش هم هفته ای یکبار توی آب همه پرنده ها 5 قطره سرکه سیب بریزید تا کمتر مریض بشن
چه غذایی بهشون میدین ؟ حتما دان رشد تهیه کنید به همراه مولتی ویتامین

آب هم می خوره
فقط غذا نمی خوره
ممنون میشم پاسخگو باشید 🙏🏻

سلام ‌وقتبخیر
من خروسم یک سال وچهار ماهش هست
غذا نمی خوره خودم بهش نون ماست میدم
مدفوع سبز آبکی داره
این میتونه نشانه نیو کاسل باشه
میشه راهنماییم کنید که چی کار کنم به اشتها بیاد
صدای نفس کشیدنش مشخصه وقتی بهش نزدیکی
ممنون میشم راهنماییم کنید🙏🏻🙏🏻

سلام بله علائم بیماری ویروسی داره برای تشخیص دقیق به دامپزشک مراجعه کنید

سلام وقت بخیر
من پنج تا جوجه دارم که چهارتاشون سه ماه هستند و یکی شون حدود ۴ ماه که یکی از جوجه هام بی حال شد بردمش دامپزشکی گفت نیوکاسل گرفته علائمش هم خس خس بود سرفه عطسه افتادگی بال ها کم اشتهایی اصلا آبم نمیخورد که براشون مولتی ویتامین مخصوص طیور با یک قطره نوشت گفت باهم قاطی کنم بریزم تو آبشون همین کارو کردم که جوجه ام بهتر شد واسه جوجه ام هم سیر رنده گردم و بهش دادم اشتهاش تقریبا خوب شد و داره بهبود پیدا میکنه فردای همون روز یکی دیگه از جوجه هام مریض شد اون چشم هاش انگار داشت کور میشد از همون دارو که خورد فرداش خوب شد حالا ام یکی دیگه از جوجه هام مریض شده اونم عطسه میکنه چرت میزنه پرهاش پف ان و پرهای تو صورتش ریخته از نظر شما چه کار هایی برای بهبود شون انجام بدم ببخشید یک سوال دیگه دارم چند روز دیگه واکسن شونو بزنم لطفا راهنماییم کنید 🙏🙏

Last edited 1 ماه قبل by کیمیا

سلام نیوکاسل درمان قطعی نداره . مواردی که دامپزشک گفتن رو انجام بدین . برای واکسیناسیون هم با دامپزشک مشورت کنید

سلام سرکه سیب برای نیوکاسل خوبه ؟

سلام نیوکاسل درمان قطعی نداره . سرکه سیب دارو نیست فقط یه پروبیوتیک طبیعی هست که میتونه به درمان بعضی بیماری ها کمک کنه

سلام می خاستم بپرسم ایا نور وگرمای شدید خورشید امکان داره درمرغ سر گیجه ایجاد کنه

سلام بله مرغ باید سایه برای استراحت داشته باشه

سلام من یه مرغ از یکی گرفتم گفت هیچ مشکلی نداره بعدش اومدیم خونه می بینم مرغ بی حال او همش داره چرت می زنه تو گوگل که دیدیم همه علائم مرغ بیماری نیوکاسل هست داروهای بهش دادیم که تو گوگل نوشته بود کمی رو به بهبودی رفته الان میشه واکسن نیوکاسل بزنیمش یا نه ؟

سلام به دامپزشک مراجعه کنید سریعا

سلام ما یه صدتای جوجه خریدیم بعد چن روز دیدم صورتشون ورم میکنه بعضیاشون یه طرف صورت بعضیاشون هر دو طرف حتی چشماشون بسته میشه روزیم چنتا تلفات میدیم سست و بی حالن بعضیاشون اب دهنشون میریزه بعصیاشونم لنگ لنگ راه میرن امروز دقت کردم دیدم چنتاشون سنگدانشونم سفته یعنی از بعدظهر غدا خوردن صبح هنوز هضم نکرده بودن یه تعدادیم کاملا بنظر میرسه سالمن ولی صبح میفتن میمرن واقعا دیگه خستم کردن من قبلا جوجه پرورش دادم اینجوریشو ندیدم

سلام بهتره سریعا به دامپزشک مراجعه کنید

سلام یک مرغ ماکيان ام يک هفته قبل بالهايش پايين افتاده بود تابليت پاراسیتامول دادم خوب شد ولي يکی دو روز بعد ګردن اش کمي دور خورد و حدود یک هفته ميشود همينطور است,گاهی اوقات تعادل اش را از دست ميدهد,آب بينی اش ندارد,تنفس اش هم مشکلی ندارد,روی چوب نمينشيند,اشتهايش هم خوب است,فضله اش نارمل است.
راه علاج اش چيست؟
منتظر نظريات شما هستم.

سلام نباید خوددرمانی کنید
بهتره به دامپزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیق بدن
محیط نگهداریش رو گرم کنید

سلام خسته نباشید من یه خروس خانگی دارم دوروز پیش یه دفه افتاد تو استخر…. الان دو روزه هیچی نمیخوره …. یه جا وایمیسه فقط نگاه میکنه یا دور خودش میچرخه فضله ش هم فکر کنم سبزه… ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام احتمالا سرما خورده به دامپزشک مراجعه کنید تا تلف نشده
از بقیه پرنده ها جداش کنید و بهش مولتی ویتامین مخصوص طیور بدین

سلام من خیلی تحقیق کردم فکر کنم جوجم بیماری لارنگو داره میشه لطفا بگید چیکار کنم هیچ جا درمان خاصی براش ننوشتن 😭جوجم داره عذاب میشکه دلم نمیاد بدم بکشنش

سلام چه علائمی داره ؟ فضلش چه رنگیه؟
کامل توضیح بدین مشکل جوجه رو . چه غذایی بهش میدین؟

فقط انقدر نفس یلند میکشه که انگاری داری خفه میشه سرشو میکشه بالا با صدای بلند داد میزنه انکاری هوا نمیرسه بهش فضلش هم همه جوره هست سبز و سفید هست هم قهوایی و سفت ولی دودهفته است اینجوریه خیلی بی حال هم نیست خوبه بقیه شزایطش

ببریدش پیش دامپزشک این پرنده داره در میکشه بدون معاینه نمیشه گفت مشکلش چیه

سلام تخم مرغی که نیو کاسل داره میشود روی موهایمان بگذاریم و تا چند وقت این تخمها الوده هستند

سلام بهتره استفاده نشه
تا زمانی که پرنده آلوده باشه تخمها هم آلوده ان

سلام روز بخیر ببخشید من یه مرغ یک ساله دارم خانگی هست با هیچ پرنده ای هم در تماس نیست غذا هم معمولا برنج کاهو گندم یا هندوانه خورده این مدت
الان حدود یک هفته بود اسهال داشت تا دیروز علائمی جز اسهال نداشت ولی امروز صبح یهو از جایی که میخوابید پرت شد پایین انگار جون نداشت خودشو بگیره انگار که جون نداشت روی پاهاش وایسه با بال هاش تلاش میکرد جا به جا بشه
آب و مولتی ویتامین بهش دادیم یکم سر حال تر شد غذا هم بهش ذرت و پودر جو و سیب یهکم سیر دادیم الان راه میره میدوعه میپره ولی هنوز کمی بیحاله و اسهال داره….. با این علائمی که داشته و الان بهتر شده بنظرتون نیوکاسل گرفته؟این نکته هم یادتون نره که کاملا قرنطینس مرغ تک تو خونمونه با هیچ پرنده ای در ارتباط نیست

الانم که سر حال تره یه تخم هم گذاشت ولی کوچیک تر از همیشه
حالا بنظرتون مشکلش چیه چیکار کنم من دارویی میخواد؟

سلام با علائمی که گفتین بعید میدونم نیوکاسل بشه. فضلش سبز رنگه ؟ اینکه رو به بهبودیه خوبه
تخمگذاری کوچیک هم به خاطر بیماریشه. براش مولتی ویتامین مخصوص طیور بگیرید با قطره کلسیم
تقویتش کنید. میتونید پودر صدف یا پودر پوسته تخم مرغ آب پز هم بهش بدین تا کلسیم تامین شه
سرکه سیب طبیعی هم دو قطره توی ابخوریش بریزید
ب کمپلکس مخصوص هم اگر براش تهیه کنید از داروخانه دامپزشکی زودتر تقویت میشه

خیلی ممنون از جواب کاملتون
مدفوعش دیگه اسهالی نیست و رنگ طبیعیشو داره در کل حالش خیلی بهتر شده ولی چیزی که هست این چند روز اکثرا دهنش بازه و نفس نفس میزنه البته قبلا هم گرمش میشد دائم اینجوری بود….الان هم نمیدونم این که نوکش بازه و نفس نفس میزنه بخاطر گرماس یا بیماری؟
عطسه و سرفه و خس خس هم نداره فقط نوکش بازه تند تند نفس میکشه

خواهش میکنم
اگر دمای محیط گرمه و سایه نداره خب طبیعیه
براش هر روز آب تمیز بذارید

سلام جوجه من تازه ایا راه رفتنش از حالت طبیعی خارج شده و سریع میخوابه انگار پاهاش ضعیف شده علتش این است که نیو کاسل داخل پاهاش زده باشه

سلام نیوکاسل تنها به پا نمیزنه فضلش چجوریه ؟ غذاش چیه ؟ مولتی ویتامنی طیور براش بخرید حتما با قطره کلسیم
نباید روی سطح لغزنده و صاف نگهداری بشن . کف قفسش رو چی گذاشتین ؟

ببخشید برای تغذیه جوجه های مریض که نفس سخت میکشن باید غذای سفت و دانه ایی بدیم یا آبکی جوجه من ۵ ماهه هستش خودش البته غذاشو میتونه بخوره مشکلی نداره ولی هی تنگی نفس میره فقط مشکلش همینه هی دهانشو باز میکنه نفس عمیق میکشه

سلام
خس خس هم داره ؟ غذا چی میدی بهش ؟ فضلش چه رنگیه ؟

فقط یهو هی داد میکشه دهانشو تا آخر باز میکنه فضلش هم همه جوره هستش سبز هم قهوایی یا سفته یا شل بعضی وقتها هم سفید داره توش
غذا بهش سبزی ذرت برنج، پلت یا نمیدونم از اون غذا حاضریایی بیرون میدم
و اینکه خیلی گوجه دوست داره از وقتی مریض شده میترسم بهش گوجه بدم فک میکنم از گوجه هستش

مواردی که توی کامنت قبل گفته شد انجام بدین تا بهتر بشه

سلام من یه جوجه ۵ ماهه دارم چند روزه به سختی نفس میکشه هی دهانشو باز میکنه خس خس هم داره غذا هم کم میخوره بهش سیر اویشن میدم زرد چوبه هم میدم نمیدونم چیکارش کنم دلم نمیاد بکشمش میشه بگید از داروخانه چی ها باید بگیرم

سلام
یدونه مولتی ویتامین بکومپلکس براش بگیر با یدونه قرص تتراسایکلین 250
ویتامین رو هر روز بهش بده به مدت سه روز ، سه قطره بریز تو یه اب معدنی 1 لیتری و با قطره چکان بده بهش
تتراسایکلین رو هم نصب کن قرصو ، با یکمی اب قاطی کن و با قطره چکان هر 12 ساعت بریز تو دهنش
محیط نگهداریش باید دمایی بیشتر از 30 درجه داشته باشه

ممنونم ازتون بابت پاسخگویی☺..الان یکهفته است که اینطوریه دهانشو تا آخر باز میکنه با صدای بلند انگاری نفس کم میاره و داره میمیره هی چند دقیقه یکبار ولی خب یکهفته است اینجوریه راه رفتن و غذا خوردنش خوبه یکمی بیشتر میخوابه از قبل ولی اونجوری نیست شرایط جسمیش که بگم داره میمیره…

خواهش میکنم . بهتره به دامپزشک مراجعه کنید اگر با مواردی که گفته شد درمان نشده.
موارد گفته شده رو انجام دادین ؟

سلام
هزینه واکسن جوجه ها چقدره؟

سلام
نمیدونم
اگه دامپزشک واکسن باز شده داشته باشه ناچیز میشه هزینش

سلام اگه مرغی دچار بیماری شده باشه آیا گوشتش قابل خوردن هست یا نه ؟؟؟

سلام
بستگی به بیماریش داره ! اگه نیوکاسل باشه خیر، باید معدوم بشه

سلام خدمت مدیر عزیز سایت چیکن هچ . ببخشید که مزاحم شدن . من دو تا جوجه مرغ داشتم از دو هفتگی نگهداری کردم الان حدودا دوماهه شدن که یکی از مرغ ها که خروس بود به صورت ناگهانی مرد و قبلش کاملا سالم بود و هیچ علایمی نداشت بعد از دو روز جوجه دوم که مرغ هست نیوکاسل گرفت ولی خب درمان شد بعد از دو روز میخوتستم اول بپرسم که به نظرتون خروس هم به دلیل نیوکاسل مرده یا دلیل دیگری داشته ؟ و بعد اینکه مرغ رو که امروز کاملا حالش خوب شده بعد از چند روز میتونم براش جفت بخرم و بزارمش بین اونها که بیماری رو انتقال نده ؟ بعد اینکه برای ضد عفونی قفسشون از وی استفاده کنم ؟ ببخشید که طولانی شد ممنون میشم پاسخ بدین .

سلام
بیماری نیوکاسل شواهد زیادی داره و یک روزه هم نمیکشه ، خس خس ، مشکلات عضلانی ، فضله سبز و … از نشانه هاش هست که اگه موجود باشه حتما باید این موارد رو دیده باشید
به نظر من اگه هیج موردی از خروسه ندیده باشید ، به امکان زیاد به خاطر نیوکاسل نبوده

نیوکاسل ویروسی هست و ممکن چند سال داخل بدن پرنده بمونه ، قابل تشخیص نیست که ایا خارج میشه یا نه چون از بین نمیره و بیشتر کنترل میشه

برای ضدعفونی مقاله ی زیر رو بخونید :

ضدعفونی سالن پرورش

سلام ممنون از پاسختون . بله دسته یک روزه نمیشه و هیچ کدوم از این علایم هم خروس نداشت . من احتمال دادم که خروس دچار مرگ ناگهانی یا سکته شده باشه چون دلیل دیگه ای وجود نداره . ازم گفتم از شما بپرسم چون واد تر هستین . بعد در بدن پرنده که میفرمایین چند سال وجود داره انتقال هم میتونه بده ؟ اگر تا چند سال انتقال میده من چیکارش میتونم بکنم یعنی تا چند سال دیگه براش جفت نگیرم ؟ بازم ممنون از پاسختون و وقتی که گذاشتین

این مورد انتقالش دقیق نمیشه گفت، ویروسی که تو بدنش میمونه ضعیف میشه و ممکنه اصلا منتقل هم نشه ولی برای احتیاط پرنده ای که جدید میخواید وارد کنید حتما بهش واکسن زده باشید و زیر نظرش داشته باشید ، اینجوری احتمال خطر هم کمتره
بعد 2 3 ماه اضافه کن ولی حتما به پرنده ی جدید واکسن بزن
موفق باشی

باشه چشم ممنونم از پاسختون بازم ببخشید مزاحمتون شدم

موفق باشید

🌹🙏🏻🙏🏻

سلام خسته نباشید ببخشید که دوباره مزاحم اوقات شریفتون شدم اگر خاطرتون باشه یک جوجه مرغ داشتم که نیوکاسل گرفته بود خدارو شکر درمان شد با کمک شما ولی دو روز هست خیلی کم اب میخوره همش له له میزنه و هر چند دقیقه دهنک میزنه اسهال هم هست و بدنش بسیار گرمه و انگار تب داره سراحاله ولی اگه با سرنگ اب ندم و پنکه رو روشن نکنم له له زدنش زیاد میشه و دیگه بلند نمیشه علایم هاش به نظرم شبیه بیماری عفونت تنفسی هست بازهم گفتم از شما بپرسم تا شما نظر بهتری بدید چون بیشتر اشنا هستین با طیور . بازم ببخشید که بازم مزاحمتون شدم ممنون میشم پاسخ بدین .

سلام
خواهش میکنم
به نظر من این مورد باید توسط دامپزشک معاینه بشه ، مواردی که گفتید بیماری تنفسی هست که میتونه خود نیوکاسل هم باشه و شاید نیاز به تغییر آنتی بیوتیک و افزایش استفاده از مولتی ویتامین در پرنده باشه
دقیق نمیتونم در این مورد راهنمایی دارویی بکنم

سلام ممنون از پاسختون بهش از اون روز سرماخوردگی انسان دادم الان خیلی بهتر شده
فقط جدیدا بعضی وقتا صدای عجیبی درمیاره که شبیه صدای مرغ هست فکر میکنم چون داره بالغ میشه هستش خیلی کم له له میزنه اونهم وقتی گرمش میسه که قبل از مریضیشم همینطور بود فقط دهنک هنوز هست که اونم موقع گرما بعضی وقت ها میزنه
که اب میخوره و دما رو پایین میارم از بین میره فقط پرنده های دیگم که تعدادی مرغ عشق هستن همین علایم رو دارن و یک از مرغ عشق ها همش له له میزنه ولی دهنک نداره سرحاله ولی موقع گرما فقط چند بار دیدم له له میزنه که دما کم میشه از بین میره ولی دو تا دیگه از مرغ عشق ها بعضی وقت ها مثل خود جوجه صدای عجیبی درمیارن که تاحالا نشنیدم

سلام خواهش میکنم . دمای محیط نگهداریشون حتما خیلی بالاست از فن تهویه هم استفاده کنید تا هوا خنک تر بشه

بله گرم بود تهویه هم گذاشتم ولی وقتی گرمه بازهم له له میزنه ولی معمولا وقتی له له میزنه که خودمم هم گرممه چون تو شهر گرم هستیم مدام هوا گرمه و له له زیاد میزنن پرنده های دیگم که جای دیگه نگهداری میکنم بازهم خیلی ممنون که پاسخ دادین .

سایه کافی برای استراحت دارن؟
خواهش میکنم

سلام من یه چندتا مرغ دارم واکسنشون رو زدم چند روز پیش یه مرغ جدید اوردم الان فهمیدم مریض بوده ممکنه به مرغام مریضیشو انتقال بده
علائم هم فضله سبز و سرفه کردن هست

سلام
بله امکانش زیاده
توضیحات اولیه امکان ابتلا به نیوکاسل وجود داره
تحت دامپزشک درمان رو انجام بده

سلام من یک مرغ دارم که به این بیماری مبتلا شده واکسن شو زدم
حالش خوبه فقط هنوز گردنش کج هست
اشتها نداره و خودم بهش غدا میدم.
ایا زنده می ماند. وگردنش خوب میشود.ممنون

سلام
قابل تشخیص نیست
ببرش دامپزشکی
بسته به میزان درگیری با بیماری میشه فهمید

سلام چندتا مرغ دارم که یکیشون چشماشو نمیتونست باز کنه و نمیتونست راه بره دوروز بعد یکی دیگشون اینجوری شد خاستم ببینم اون مرغایی که سالم اند رو اگر بکشیم میشه از گوشتشون استفاده کرد واینکه اگر واکسنشون بزنیم ممکنه اونا نگیرن

سلام
خوب حتما مشکلی داره که اینجوری شده اول باید مشکلش رو رفع کنی
اگه میتونی ببری دامپزشک که حتما برو پیش دامپزشک توضیح بده دارو میده

در غیر این صورت ، باید شواهدش رو نگاه کنی ، فضله ، رنگ و نوعش ، خس خس کردن پرنده ، عطسه ، سرفه و …
غذایی که میخوره

سلام قیمت‌هر‌ورق‌‌قرص‌تتراسایکلین‌دامی‌چنده؟
وتو‌هر‌ورقش‌.چندتا‌قرص‌است‌
وپرنده‌فروشی‌این‌دارو رو‌داره

سلام
نمیدونم از داروخانه بپرس ، 10 15 تومن شاید
از داروخانه بخر

سلام من یک جوجه دارم تعادل نداره سرش را تکان میده و میگیره بالا چی کار کنم؟

سلام
فضلش چه رنگیه ؟ کجا نگهداریش میکنی

سلام وقت بخیر
دخترم یک هفته‌ست جوجه ماشینی گرفته، الان دو روزه یکیشون وسط روز از دو تا پا فلج میشه میفته نفس نفس میزنه چشماشو میبنده و اصلا نمیتونه راه بره پاهاش میره سمت عقب و بعد دو سه ساعت خوب میشه و راه میره و دونه میخوره! ولی یکیشون سالمه، ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام
کف محیطی که نگهداری میشن نباید صاف باشه . باید پوشال و … ریخته شده باشه
محیط نگهداری جوجه ها تا یک ماهگی باید بیشتر از 32 درجه دما داشته باشه
از لامپ مادر مصنوعی برای گرم کردن جوجه ها باید استفاده بشه
از جیره مخصوص استارتر برای تغذیش باید استفاده بشه . از پرنده فروشی ها میشه خرید
از مولتی ویتامین مخصوص طیور برای تقویتش باید استفاده کرد. از داروخانه دامپزشکی میشه خرید

اینا مواردی هستن که در افزایش کیفیت نگهداری و جلوگیری از بیماری پرنده ها تاثیرگزارم

سلام من ۴تا مرغ داشتم ک یکیشون ۲روز پیش مرد علائم چند روزه نیوکاسل رو هم نداشتن همه سرحال بودن البته با غذای خونگی تغذیه میشدن و کمی هم غذای دان
ولی ۳تای دیگه ادرارشون سبز و سفید آبکی هستش میل ب غذا هم یه کمی کم شده ولی سرحالن علتش تغدیه نامناسبه یا نیوکاسل

سلام
بیماری که درشون مشهود هست ولی اینکه نیوکاسل باشه یا نه چیزی دیده نمیشه
در نیوکاسل مشکلات عضلانی خیلی خودش رو نشون میده

سلام
من کل گله مرغ هام نیوگاسل گرفتن
۴ تاشون مردن
۴ تا مرغ و بوقلمون که در حال مردن بودن رو قبل مرگ خودمون سرشونو بریدیم که حروم نشن

سوالم اینه که الان میشه از گوشتشون استفاده کرد؟

سلام
خیر نمیشه
ویروس هست و به انسان هم منتقل میشه

سلام
وقتتان بخیر
یکی از ۵ مرغی که دارم حدود سه هفته هست که پاهاش خیلی سست شده،اشتهاش خوبه،تعادل نداره و وقتی خودش را با نوک می خارونه ویا بال می زنه تعادل نداره وزمین می خوره،تا قبل از اینکه از بقیه جداش کنم و قرنطینه کنم از بقیه جدا می ایستاد وایستاده چرت می زد.بهش انرو و ویتامینDو گلستین دادم رنگ صورتش قرمز شد و حال عمومی بهتری پیدا کرد ولی دو روزه یکی از پلکهایش دائم بسته است وگاهی آبریزش داره وچشمش هم به رنگ تیره(مشکی)شده و مجددا حالت سستی در پاها و بی تفاوتی را پیدا کرده.واکسن دوگانه را هم چهار ماه پیش زدم.بیماریش چیه و درمان را هم لطفا بهم بفرمائید.مرسی

Last edited 5 ماه قبل by محمود کریمی

سلام
بهتره ببری دامپزشک ببینه ، هم میتونه از کمبود ویتامین بخصوص ویتامین A باشه و هم اینکه بیماری ویروسی طیور باشه
در هر صورت ببر دامپزشک ببینه تا مشکل سریعتر تشخیص داده بشه

سلام من ۵۰۰عددمرغ تخم گذار گلپایگان داشتم ک متاسفانه همه نیوکاسل گرفتن و تلف شدن در کنار اون ۱۰۰۰قطعه مرغ ارگانیک داشتم ک تاحالا ۸۰۰تاتلفات داشتم و ۲۰۰تای باقی مانده بیحالن و درحال تلف شدنن سوالم اینه ک دوباره کی میتونم جوجه بیارم و برای جوجه اوردن چه کارهایی باید انجام بدم باتشکر

سلام
باید سالن ضدعفونی بشه
حتما با یک دامپزشک محلی صحبت کنید که از سالن بازدید کنه
دفع طیوری که تلف شدن هم باید اصولی انجام بگیره وگرنه الودگی در محیط باقی خواهد ماند

سلام من یه جوجه خروس ۲ماه ونیم دارم گردنش کمی کجه وهیچ علایم دیگه ی نداره خیلی سرحاله ممکن نیوکاسل باشه؟؟؟

سلام
خیر
بهتره ببریش دامپزشکی ممکنه با ویتامین اینا حل بشه

سلام من یه نیمچه مرغ دارم که انگار چیزی تو گلوش گیر کرده و در روز دو سه باری انگار عطسه میکنه ولی هیچ علائم دیگه ای نداره
ایه احتمال داره نیوکاسل باشه؟
دومی هم خیلی ترسو اصلا نمی ره با بقیه مرغا

Last edited 6 ماه قبل by محیا

سلام
محیط نگهداریش رو گرم کن
بهش مولتی ویتامین مخصوص طیور بده
تتراسایکلین دامی هم از داروخانه دامپزشکی بخر و طبق دستور دامپزشک بده بهشون

سلام وقت بخیر ،، جناب ،، ما چندتا خروس لاری داریم که یک ماهی هستش مدفع سبز رنگ و گاهی اسهال سبز می کنن
ولی از لحاظ بدنی بسیار شاداب و سرحال هستن
و از لحاظ اشتها هم مشکلی ندارن و بسیار پرخوراک هستند
ولی این مدفوع سبز رنگ کمی نگران کرده منو
بی زحمت راهنمایی کنین بنده رو ؟؟؟
البته مرغ هم داریم ولی مرغ هام مدفوع سبز نمی کنن
فقط خروس هام هستن که مدفوع سبز می کنن

Last edited 6 ماه قبل by محمدرضاعلیپور

سلام
غذاشون چی هست ؟ سبزی اینا هم میدید بهشون ؟ خس خس گلو ندارن ؟ حرکات عجیبی از خودشون اصلا نشون نمیدن ؟

سلام من نزدیک به ۳۰تا مرغ وخروس دارم الان چند روز که یکی از مرغ ها مریض شده دیشب یکی و امروز هم یکی دیگه ،علایمشون عطسه .بی حالی .بی اشتهایی.خس خس.تتگی نفس،آبریزش بینی و سوت زدن میشه لطفا بگید دلیلش چیه وآیا دارویی داره

سلام، عفونت تنفسی هستش ممکنه برونشیت باشه یا دیگر بیماری های عفونی. آنتی بیوتیک تهیه کن ولی باید قرنطینه میکردی اون مریضا رو.

سلام ‌‌من‌یک‌خروس‌دارم‌که‌دور‌خودش‌می‌چرخه‌الا‌ن‌نمی‌دونم‌نیکولاسه‌یانه

سلام، اسهال سبز داشته باشه احتمال زیاد نیوکاسل هست ولی کمبود ویتامین و مواد معدنی هم میتونه داشته باشه.

سلام خسته نباشید من حدود۱۲تامرغ یدونه خروس دارم باچهارتاغازدیروزظهردوتامرغهام مرده بودن وبدنشونم جوری بودکه انگاربرق گرفته بعدشب یکی دیگه مرد وتاالان دوتادیگه مردن اونیکیاهم دارن میمیرن چشماشون گردوورم کرده اسهالم دارن اول بالهاوعدپاهاشون فلج میشه بعدمیافتن میمیرن میشه بگیدچیکاربایدبکنم؟

سلام، بیماری ویروسی گرفتن. طیور مختلف رو در کنار هم پرورش ندید. همه اینایی که مریض شدن یا پیش هم بودن رو قرنطینه و لاشه ها رو به شکل بهداشتی امحا کنید. خودتون هم موارد بهداشتی رو رعایت کنید. ماسک بزنید، روکش و دستکش هم بپوشید.

سلام ، من یک خروس دارم که سرش رو کج گرفته و دور خودش راه می ره ، وقتی خم میشه از ذهنش آب میاد، میخواهد غذا بخوره خم میشه ولی نمیتونه بلند میشه دور خودش میچرخه

سلام، مشکوک به نیوکاسل هست متأسفانه.

سلام یکی از مرغ ها خیلی وقت پیش پاهاش و بال هاش فلج شد فکر کنم نیوکاسل گرفت الان زنده هست و خوب شده ولی پاهاش هنوز بعد از خیلی وقت همینطور فلج مونده آیا نیوکاسل پاهاشو برای همیشه فلج کرده

سلام
باید معاینه بشه و نمیشه همینجوری چیزی گفت چون مطمئن هم نبودید که بیماری حتما نیوکاسل بوده !

سلام من یک خروس ۱۰ ماهه دارم که بی حاله آواز نمی خونه گردنش رو پایین میاندازه تند و تند نفس می‌کشه با دهنش چیکار کنم خوب بشه آیا نیو کاسل است

سلام
ممکنه
سریعا ببرش پیش دامپزشک

سلام وقت بخیر یه مرغ تخم گذار محلی دارم بسیار بسیار سر حال پر جنب و جوش بود و خیلی خوب غذا میخورد هر روز هم تخم میکرد یهو امروز صبح دیدم کنار باغچه خوابیده و تکون نمیخوره و دورو ورشو پر از مدفوع آبکی سبز تیره و سفید هست و یه تخم هم کرده که پوستش سفت نشده و شل هست هیچ چی هم نمیخوره و حتی بلندش میکنی دوباره میذاری زمین دو قدم راه میره دوباره میشینه زمین چشماشو میبنده و تکون نمیخوره پر های زیر شکمشم کثیف کرده ایا نیوکاسل هست حاش خیلی بده فکر کنم بمیره چون دائم مدفوع شل سبز و سفید به مقدار خیلی حجیم میکنه در صورتی که حتی یذره هم اب و دون نمیخوره میشه راهنمایی کنید فکر نکنم به دامپزشکی برسه خس خس و سرفه و ابریزش بینی و گیجی سر فلجی پا نداره فقط پرها پف کرده بی حال یه جا وای میسته و غذا نمیخوره و چشماشو میبنده سربین پاها پایین دم پایین قرار داره

سلام
محیطش رو گرم کن و بهش تتراسایکلین دامی بده
نمیشه گفت که حتما نیوکاسل هست ، عفونت داره باید درمان بشه
تتراسایکلین دامی و مولتی ویتامین مخصوص طیور از داروخانه دامپزشکی بخر و بهش بده

سلام من مرغ و خروس دارم. یکی خروس هام بالغه و صدا میکنه اونها ۱٠ ماهه هستند به تازگی روی کاکل خروسم که بالغه خال های سیاهی وجود داره. علایم چیه؟ میشه بهم بگید چه طوری درمانش کنم خیلی نگرانم.

سلام
ببرش دامپزشک
امکان وجود آبله در پرنده وجود داره باید کامل بررسی بشه
شایدم قارچ باشه

امروز دیدم یکی از مرغ ها گاهی یه جوری مثل عطسه هست میکنه و تو مدفوعش یکمی هم سفیده علتشون چیه؟

عفونت داره
محیط نگهداریش رو گرم کن
بهش تتراسایکلین دامی بده و مولتی ویتامین مخصوص طیور هم بهش بده
از داروخانه دامپزشکی بخر و نحوه مصرف رو هم از خود داروخانه بپرس

سلام من ۳ تا مرغ دارم کا یک سالشونه
چطوری باید واکسن بزنم بهشون؟

سلام
برو پیش دامپزشک محلی راهنمایی میکنه
خودت هیچی نزن اون باید بزنه

سلام من چند تا مرغ دارم فقط سرفه میکنن علایم دیگه ندارن به نظرتون نیوکاسل

سلام
با این شرح حال نمیشه تشخیص داد و گفت که حتما نیوکاسله
تتراسایکلین دامی + مولتی ویتامین طیور از داروخانه دامپزشکی بخر و بده بهشون ، نحوه مصرف رو هم از همون داروخانه بپرس
محیط نگهدرای هم گرم گرم باشه و پرنده های سالم جدا بشن

سلام من ی بوقلمون دارم که نیوکاسل گرفته واکسن براش خوبه فلج شده گردنشم ی جوریه مث این که نمیتونه تکون بده

سلام
قبل از گرفتن بیماری باید واکسن میزدی نه بعدش
الان برو پیش دامپزشک راهکار خانگی نداره

سلام من یک مرغ دارم که مدفوعش ابکیه بیحالم هسته هیچیم نمیخوره ایا نیوکاسل گرفته یا بیماری دیگه ای داره

سلام
توضیحات خیلی کمه
این شواهدی که گفتی تو همه ی بیماری ها هست !
سرفه هم میکنه ؟ گیج میزنه ؟ گردنشو کج میکنه ؟ فضلش سبز رنگه ؟ بیشتر توضیح بده

هیچی ندارم فقط همین علایم

فقط با این نشانه نمیشه گفت نیوکاسل داره یا نه

* کامنت قبلیت رو ریپلای کن و کامنت جدید باز نکن تا بدونم مشکلش چی بوده

سلام من رغم کردن خودش رو میچرخونه نمی‌دونم نیوکاسل گرفته یا نه
من گرفتم جدا کردم آیا واقعا نیوکاسل داره فقط همین یکی علایم رو داره آیا بیماری گرفته یا نه ؟؟
اگه گرفته باشه چقدر باید جدا باشه

سلام
خس خس گلو ، فضله سبز ، کاهش اشتها ، صرفه عطسه ؟ هیچی ؟