بیماری نیوکاسل در مرغ

علائم بیماری نیوکاسل و درمان آن

علائم بیماری نیوکاسل و درمان آن

بیماری نیوکاسل یک عفونت ویروسی بسیار مسری است که بیشتر گونه های پرندگان خانگی و وحشی را تحت تأثیر قرار می دهد. مرغ های خانگی، بوقلمون ها، کبوترها و طوطی ها بیشترین حساسیت را در برابر این بیماری دارند. در حالیکه اردک ها، غازها، قرقاول ها و مرغ دریایی به صورت خفیف به این بیماری مبتلا میشوند. این بیماری می تواند منجر به علائم بالینی همچون مشکلات تنفسی و گوارشی و نقص های عصبی شود. شدت بیماری نیز ممکن است شامل یک بیماری تنفسی خفیف، تا افسردگی و بی حالی بسیار شدید به همراه افت تولید تخم، افزایش تنفس، اسهال شدید و فلج شدن گردن و بال و پاها شود.

در این مقاله از وب سایت چیکن هچ به بحث در مورد بیماری نیوکاسل پرداخته ایم. در متن این مقاله به سوالات زیر نیز پاسخ داده شده است:

 • چه عواملی باعث ایجاد بیماری نیوکاسل می شوند؟
 • علائم بیماری نیوکاسل چیست؟
 • آیا بیماری نیوکاسل به انسان نیز منتقل میشود؟
 • آیا بیماری نیوکاسل درمان دارد؟
 • راهکارهای پیشگیری از بیماری نیوکاسل کدامند؟

تاریخچه و منشأ بیماری نیوکاسل

بیماری نیوکاسل ابتدا در سال 1926 در کشور اندونزی و شهر نیوکاسل انگلستان کشف شد. در آن زمان کشور انگلیس با انهدام گله های بیمار شده و یا گله های در معرض بیماری و ضدعفونی سالن ها و لانه های آلوده تلاش مضاعفی برای جلوگیری از انتشار جهانی این ویروس انجام داد. اما متأسفانه این بیماری در کشور اندونزی به خوبی کنترل نشد و از طریق پرندگان وحشی و مهاجر به اقصی نقاط جهان منتقل گردید. این بیماری در ایران نیز اولین بار در سال 1329 گزارش شد. بیماری نیوکاسل سویه های مختلفی دارد و در صورت عدم واکسیناسیون به موقع می تواند تلفات 100 درصدی در گله های پرورش مرغ به جای بگذارد.

سویه های مختلف بیماری نیوکاسل

بیماری نیوکاسل (ND) یک بیماری بسیار مسری و اغلب شدید است که هم اکنون در سراسر جهان یافت میشود. این بیماری در اثر ویروس خانواده پارامیکسو ویروس ایجاد می شود.

سویه های مختلف بیماری نیوکاسل

بیماری نیوکاسل دارای سه سویه مختلف بوده که شامل: لنتوژنیک یا خفیف، مزوژنیک یا متوسط ​​و ولوژنیک که فرم حاد و کشنده این ویروس می باشد.

سویه Doyles که به بیماری نیوکاسل ولوژنیک احشایی معروف است باعث عفونت حاد و کشنده در تمامی سنین ماکیان می شود (بیماری VND). سویه های لنتوژنیک بسیار گسترده هستند، اما شیوع بیماری کمتری دارند. این بیماری معمولاً به عنوان یک بیماری تنفسی مطرح می شود، اما افسردگی، مشکلات عصبی یا اسهال ممکن است فرم کلینیکی غالب آن باشد. اشکال شدید این بیماری نیز بسیار کشنده است.

فرم Beach این بیماری نیز بعنوان عفونت حاد و کشنده در تمام سنین خود را نشان می دهد که علائم اصلی آن شامل اختلالات تنفسی و عصبی می باشند. اصطلاحا این نوع بیماری، نیوکاسل و لوژنیک نروتروپیک (NVND) می نامند. باکلان ها و یا مرغان دریایی و کبوترها و پرنده های وارداتی بیشتر در معرض بیماری NVND می باشند.

فرم Beaudette: این تیپ از بیماری نیوکاسل نیز بیشتر در پرنده های جوان مشاهده شده است و معمولا خفیف می باشد. ویروس عامل این بیماری متعلق به پاتوتیپ مزوژنیک بوده و حتی از آن برای مقاومت بدن طیور در برابر بیماری نیوکاسل بعنوان واکسن زنده نیز استفاده میشود.

فرم هیچنر: این فرم بیماری نیوکاسل نیز با عفونت خفیف و یا مشکلات تنفسی همراه است. عامل این بیماری ویروس پاتوتیپ لنتوژن می باشد. این فرم بیماری نیوکاسل نیز بعنوان واکسن زنده به کار می رود.

دلیل بیماری نیوکاسل چیست ؟

دلیل بیماری نیوکاسل ویروسی از خانواده ی پارامیکسو ویروسها می باشد که در صورت عدم واکسیناسیون گله، به سرعت بین تمامی پرندگان منتقل خواهد شد.

درمان بیماری نیوکاسل چیست ؟

این بیماری درمان ندارد. بهترین راه جلوگیری از ابتلا به این بیماری می باشد که با استفاده از واکسیناسیون پرندگان صورت میگیرد.

علائم بیماری نیوکاسل چیست ؟

بیماری به سه صورت خود را نشان میدهد. خفیف ، متوسط و حاد . علائم شامل مشکلات تنفسی ، مشکلات گوارشی و در موارد حاد مشکلات عصبی شامل فلج شدن پرنده گان می باشد.

علائم و شدت بیماری نیوکاسل با توجه به سن پرنده، سیستم ایمنی و نوع ویروس متفاوت می باشد. این بیماری معمولا به عنوان یک بیماری تنفسی مطرح می شود، اما در بیشتر موارد سیستم گوارشی و سیستم عصبی پرنده نیز به شدت تحت تأثیر ویروس این بیماری قرار میگیرند.

مهمترین علائم بالینی بیماری نیوکاسل در مرغ ها شامل موارد زیر می باشد:

علائم تنفسی: همچون نفس کشیدن با دهان باز، له له زدن و تند تند نفس کشیدن، سرفه، عطسه و خس خس سینه

علائم عصبی: نظیر لرزش، افتادگی بال ها و فلج شدن پاها، عدم تعادل در ایستادن، چرخیدن دور خود، پیچ خوردگی گردن، کشیده شدن پاها به سمت عقب، اسپاسم و فلج شدن اندام های مختلف

علائم گوارشی: همچون اسهال شدید و آبکی و سبز

سایر علائم: تورم چشم و گلو، بی اشتهایی و همچنین افت جزئی یا کامل در تولید تخم مرغ از دیگر علائم بیماری نیوکاسل می باشند. تخم مرغ حاصل از پرنده بیمار ممکن است رنگ، شکل یا سطح پوسته غیر طبیعی داشته باشد. همچنین آلبومین موجود در چنین تخم مرغ هایی بیش از حد آبکی است.

بیماری نیوکاسل و خطرات آن برای انسان

بیماری نیوکاسل یک بیماری زئونوز جزئی است (بیماری حیواناتی که می تواند انسان ها را هم آلوده کند) و می تواند باعث ایجاد تورم ملتحمه در انسان شود. دیگر عوارض این بیماری در انسان ها شامل آبریزش و قرمزی چشم، بی خوابی و سرگیجه می باشد. اما به طور کلی این بیماری در انسان ها بسیار خفیف و قابل درمان است. این بیماری به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم از طریق گوشت و تخم مرغ، ترشحات، فضولات، لمس لاشه آلوده و … به انسان ها منتقل میشود.

راه های انتقال و شیوع بیماری نیوکاسل مرغ

بیماری نیوکاسل بیشتر از طریق تماس مستقیم با پرندگان بیمار یا ناقل شیوع پیدا میکند. ترشحات و فضله پرندگان آلوده در بیشتر موارد حاوی ویروس می باشد که به راحتی می تواند محیط زیست را آلوده کند. لذا تماس مستقیم با فضولات و ترشحات تنفسی یا ارتباط با دان و آب آلوده، تجهیزات سالن پرورش و حتی لباسهای انسانی باعث انتقال بیماری نیوکاسل به مرغ ها خواهد شد. پرنده های وحشی نیز می توانند بعنوان ناقل این بیماری عمل کنند. ویروس های بیماری نیوکاسل می توانند برای چندین هفته در محیط بخصوص در هوای خنک زنده بمانند.

شیوع بیماری نیوکاسل مرغ

بطور کلی دوره کمون ویروس نیوکاسل در بدن مرغ میزبان بین 2 الی 15 روز می باشد. این ویروس در تمام قسمت های لاشه یک پرنده آلوده وجود دارد. کبوترها و مرغ دریایی می توانند ویروس را به طور متناوب و به مدت یک سال یا بیشتر در بدن خود حمل کنند.

همچنین این ویروس می تواند تا 2 ماه در کود و تا 12 ماه در لاشه های مرده زنده بماند، اما به راحتی توسط ضد عفونی کننده ها و نور مستقیم خورشید کشته می شود.

بیماری نیوکاسل در مرغ ها بسیار مسری است. هنگامی که مرغی از گله به آن مبتلا شود، تقریباً طی 2 تا 6 روز همه پرندگان دیگر به ویروس آلوده می شوند. میزان شیوع این بیماری در بین گله های تخم گذار و یا گوشتی تقریبا 100 درصد میباشد و با توجه به نوع ویروس، بیماری نیوکاسل حدود 30 الی 90 درصد تلفات به جای میگذارد. البته نوع حاد این ویروس (سویه ولوژنیک) تمامی گله را به کام مرگ می کشاند و خسارات مالی سنگینی به پرورش دهنده وارد میکند.

نحوه تشخیص بیماری نیوکاسل

بسیاری از علائم بالینی بیماری نیوکاسل شبیه به آنفولانزای مرغی می باشد که باعث میشود به اشتباه آن را تشخیص داد. همچنین مسمومیت های غذایی در اثر خوردن فلزات سنگین نیز باعث برخی اختلالات عصبی در مرغ ها می شود که علائمی شبیه به بیماری نیوکاسل در مرغ ها ایجاد میکند. بنابراین آزمایش و کالبد شکافی لاشه برای تشخیص دقیق این بیماری لازم می باشد.

برای تشخیص دقیق این بیماری در آزمایشگاه ها از روش های مختلفی همچون MDT، ICP، IVP، HI و همچنین روش مولکولی نیز استفاده میشود.

در زمان کالبد شکافی لاشه مرغ بیمار، پرخونی و خون ریزی و کبود شدن نای، ریه و کلیه دیده میشود. همچنین در چربی های اطراف قلب و احشایی پرنده نیز ممکن است خون وجود داشته باشد. علاوه بر این بیماری نیوکاسل می تواند باعث خونریزی در طول دستگاه گوارش و سنگدان مرغ و فولیکول های تخمدان شود.

نحوه پیشگیری و کنترل بیماری نیوکاسل

پیشگیری یک بیماری به روشهای خوب قرنطینه و روش های بیوسکوریتی و واکسیناسیون متکی است. با رعایت اصول بهداشتی در سالن پرورش و به کار گیری روش های نوین مدیریتی می توان تا حدود زیادی سلامت گله را در برابر بیماری نیوکاسل تضمین نمود. لازم به ذکر است که بیماری نیوکاسل چون منشأ ویروسی دارد، هنوز درمان تضمین شده ای برای آن ارائه نشده است. با این حال هم اکنون از سویه های مختلف واکسن زنده و کشته برای کاهش اثرات مرگبار این بیماری در گله های پرورشی استفاده میشود.

بهره گیری از ضدعفونی کننده های موثر در زمان جوجه ریزی و ضد عفونی دوره ای سالن و تجهیزات داخل سالن اعم از آبخوری ها، دانخوری ها و رعایت بهداشت و واکسانسیون به موقع می تواند تلفات این بیماری را در گله به حداقل برساند. همچنین استفاده از ترکیبات اشتها آور، مدیریت استرس و جلوگیری از آن و مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها در کنترل ثانویه بیماری نیوکاسل موثر خواهد بود.

اقدامات جهانی برای جلوگیری از شیوع بیماری نیوکاسل

در بیشتر کشورها برای پیشگیری مرغ ها در مقیاس تجاری، برنامه واکسیناسیون خاصی برای سلامت مرغ ها در نظر میگیرند. کشور کانادا، ایالات متحده آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی توانسته اند در پیشگیری و کنترل بیماری نیوکاسل به خوبی عمل کنند. اما متأسفانه میزان کنترل این بیماری در بخشی از افریقا، آسیا و حتی آمریکای جنوبی ضعیف می باشد. با این حال، از آنجا که پرندگان وحشی گاهی اوقات می توانند ویروس را بدون مریض شدن حمل کنند، در هرجایی که مرغ پرورش یابد، شیوع آن ممکن است رخ دهد.

اقدامات مهمی که در زمان شیوع این بیماری در یک منطقه باید رعایت شوند شامل موارد زیر می باشد:

 • قرنطینه منطقه
 • انهدام همه پرندگان آلوده و یا در معرض خطر
 • ضد عفونی و تمیز کردن کامل منطقه بیماری و مکان دفع لاشه ها
 • کنترل آفات در گله ها
 • توقف تولید به مدت 21 روز
 • جلوگیری از تماس با پرندگان وحشی
 • نظارت بر عملکرد مرغداران
نکته پایانی

همان طور که ذکر شد بیماری نیوکاسل یکی از بیماری های بسیار شایع و مرگبار در بین طیور می باشد. تلفات حاصل از سویه های حاد این بیماری در صورت عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی و واکسناسیون به موقع تقریبا 100 درصد خواهد بود. این موضوع همچنین می تواند باعث آلوده شدن سایر فارم های پرورشی شود. بنابراین پرورش دهندگان در صورت مشاهده علائم این بیماری هر چه سریعتر باید اقدامات لازم را انجام دهند و لاشه های مرده را به صورت بهداشتی دفن کنند. در این مقاله از وب سایت چیکن هچ با بیماری نیوکاسل آشنا شدید. فروشگاه چیکن هچ به عنوان بزرگترین مرجع عرضه و معرفی انواع دستگاه جوجه کشی ایرانی و خارجی در ایران شناخته میشود. در صورتیکه سوال و یا تجربه مفید در درمان نیوکاسل مرغ و سایر پرنده ها داشته باشید می تواند در قسمت درج نظر آن را به اشتراک بگذارید.


دیدگاه‌ها 273
273 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام ببخشید جوجه ۴ ماهه من اسهال آبکی شدیده سبز رنگه. الان دیدم چشاش قرمزه وقتی بلندش میکنی هم ناله میکنه انگار. دامپزشک آمپول داد همه نوبتاشو تزریق کردیم الان هشت روز از روزی که دامپزشک بردیمش میگذره. هنوز علائم هست به همون شدت چه کنیم مجدد ببریمش یا دوره‌شو طی میکنه؟ ضمنا غذای خودش و برگ درختو استخون ریز شده رو خیلی دوس داره اشتها داره ولی غذاهای نرم مثل برنج دم‌کشیده و گوشت مرغو حتی غذای خیس خودشو خیلی کم میخوره. برا این چه کنیم؟

سلام
به امکان زیاد بیماری ویروسی هست ، اگه دوره ی درمان تموم نشده ادامه بدید ، محیطش تهویه خوبی داشته باشه و گرم باشه
مولتی ویتامین مخصوص طیور هم خیلی براش خوبه
همچنین به نظر من یه تماسی با دامپزشک بگیری ممکنه نیاز به استفاده همزمان دو آنتی بیوتیک داشته باشه

سلام و سخته نباشید
ببخشید برای ازبین بردن ساس داخل بدن مرغ از حشره کش استفاده کردم و بعد برای اینکه اذیت نشه دوغ بهش دادم بالهاش خشک شد و کم و بیش غذا میخورد ولی امروز اصلا نا راه رفتن نداره دائما چرت میزنه چی کار کنم

سلام
حشره کش مواد سمی داره و باعث ایجاد مسمویت میشه
در اولین فرصت برو پیش دامپزشک تا درمانش کنه وگرنه از دستش میدی

سلام دکتر
علت خط سفید رو جگر مرغ گوشتی وتورم کلیه چیه

سلام
متاسفانه نمیشه همینجوری گفت و باید نمونه به ازمایشگاه ارسال بشه و از روی نتایج ازمایشگاه دقیق تشخیص داده بشه

اگه هر دو مورد با هم باشن امکان وجود نبوکاسل و یا بیماری IBHC وجود داره

بیماری دیگه ای به اسم کبد لکه دار یا Campylobacter hepaticus هم وجود داره که شرایط مشابهی رو ایجاد میکنه که به گفته ای عاملش ویروسی هست و کنترل اون هم با انتی بیوتیک های رایج هست . ولی در این مورد همزمان کلیه متورم نمیشه

در کل باید نمونه برداری از لاشه صورت بگیره .

سلام وقت بخیر
مرغ من نیوکسال گرفته بود امروز رو13 امه.چنروز هیچی نخورد و بزرو بهش مولتی ویتامین و داکسی سایکلین دادم.بعد چنروز بیحالی دو سه روزه غذا میدم میخوره و تقریبا حالش بهتر شده.اما عوارضش روش مونده.نوک زنیش بد شده نمیتونه هدفو نوک بزنه. و گردنشم وقتی زیاد میاره پایین حالت تشنج بهش دست میده و تا وسط پاهاش میبره و بعضا ملغ میزنه!!! برای در مان عوارضش داروی خاصی هست؟ یا با مرور زمان درست میشه؟ وزنش هم خیلی کم شده

سلام
راهی برای درمان خود این بیماری به صورت کامل وجود نداره ، میشه کنترلش کرد که اگه واقعا نیوکاسل بوده باشه برای شما کنترل داره میشه
برای باقی موارد باید برید پیش دامپزشک تا احیانا در صورت نیاز از ویتامین های مخصوص و ضدچرک های قویتری استفاده کنه (به صورت تزریقی بهتره)

سلام خسته نباشید
بنده ۲ تا مرغ دارم یکیش سالمه و تخم میکنه ولی یکیش مریضه از ۲ روز قبل
علایمش هم بیحاله چشاشو همش میبنده و ایستاده میخابه
و خابش ک میبره گردنشو تا پایین وسط پاهاش میرسه
خس خس و علایم تنفسی نداره ولی از چشاش مشخصه بیماره و حال نداره

سلام
نمیشه گفت چیه
بهتره با یه دامپزشک محلی مشورت کنی
تغذیه مناسب ، محیط گرم و مولتی ویتامین مخصوص طیور همراه با مصرف روزانه ماست و سیر میتونه براش مفید باشه

سلام چرا نوک جوجه های 6 ماهه ی من سیاه شده است

سلام
همینجوری نمیشه گفت ، شاید طبیعی هست شایدم طبیعی نیست اگه به نظرت میرسه که بیمارن ببرشون دامپزشکی

سلام
من مرغ و جوجه های ۴ ماهه دارم بعد اینا گلوشون عفونت نداره ولی مدفوعشون بعضی وقتا عادی بعضی وقتا هم سفید و آبکیه دانه هم تغریبا خوب میخورن ولی کمکم لاغر و بی‌حال میشن در طول دو هفته یا بیشتر یا کمتر و میمیرن ، پیش دامپزشک رفتم گفت بدنشون عفونت داره و دارو داد ریختم تو ابشون تاثیر نداشت رفتم یه پیش یه دامپزشک دیگه گفت به خاطر گرما هسته ویتامین cبدنشون که و پودرشو داد گفت بده خوب میشن ولی تاثیری نداشت میشه بگین مشکلشون چیه دانه پارس و ذرت خورد شده میخورن.
امروز صبح هم یه جوجه دیگه رو دیدم یکم بیحاله و یک چشمش رو می‌بنده ولی از چشمش آب نمیاد یا عفونت نداره ،،کم کم همینجوری بی‌حال میشن تا اینکه میمیرن

بعد یه مرغ رو برای اینکه بفهمیم مشکلشیه کشتیم و نگاه کردیم دیدیم اون قسمتی که تخم داخلشه خیلی نازک و ضعیف شده و تخم های ریز چسبیده به بدنش هم یه جوری بودن رنگشون عادی نبود

Last edited 1 ماه قبل by Ali

سلام
شما همزمان بهشون تتراسایکلین دامی + مولتی ویتامین مخصوص طیور بده (هر دو رو از داروخانه دامپزشک بخر ، مولتی ویتامین +الکترولیت بگیر) ببین تاثیری میزاره
دانخوری ها و آبخوری ها رو هم تمیز کن حتما
اگه با این کارها درس نشه بیماری ویروسی هست و باید دامپزشک ازمایش کنه تا متوجه بشه بیماری چی هست

سلام من کنار گردن مرغم باد کرده چند روز پیش هم به همونجاش واکسن زدیم امکان داره از واکسن باشه؟؟؟

سلام
بله امکانش هست
اگه باد کردگی زیاده ممکنه در تنفسش ایجاد اختلال کنه
برو دکتر دامپزشکی که واکسن زده و شرایط رو بگو ممکنه نیاز به مصرف داروی خاصی داشته باشه تا التهاب بخوابه

سلام آقای دکتر.من یه مرغ دارم الان دوماهه نیوکاسل داره یعنی شبها که میخواد بخوابه سرشو به عقب برمیگردونه اما روزها مشکل نداره و خداروشکر سایر مرغام سرایت نکرده چطوری درمانش کنم؟ راستی میشه درمان شپش هم بگید خروسم شپش داره بهش اسپری دوهفته زدم اما خوب نمیشه

سلام
خوب فقط همین یه نشانه رو داره ؟ خس خس عطسه آب ریزیش مشکل چشمی فضله سبز رنگ ؟
نیوکاسل بیماری ویروسی هست و سریع به سایر مرغها سرایت میکنه !
درمان چه کارهایی انجام دادید تا حالا؟

اسپری مخصوص دارن از داروخانه دامپزشکی بخرید و بهش بزنید

سلام من ۷تا مرق خروس دارم که ۳تا بالق شدن یک شب یکی از مرقام موند زیر بارون و سرما خورد زیر چشمش باد کرد و ابریزش داشت جداش کردم و بهش سیر دادم بهتر شد و یکی دیگه هم بارون زد و مثل قبلی شد و سیر دادم بهتر شدن ولی خوب نشدن و دوتاشون مرق بودن و به تخم نیومده بودن هرزگاهی سیر و پیاز با پودر مولتی ویتامین و تتراسایکلین میدم ولی کامل ابریزششون و باد زیر چشم و سرفه بهتر نشده الان هر ۷تا درگیر شدن همه ابریزش و سرفه بیهالی و خاب روی پا دارن و چنتاشون مثل قورباقه زیل گلوشون موقف تنفس منقبز منبسط میشه الان یکی از مرقام تخم هم نمیکنه کرچ نشده یکیشون ولی کرچ شده و فضله هاشون بعزی وقتا اسهال سفید یا بیرنگ یا سفت و سبز

سلام
برو پیش دامپزشک
با توجه به تعدادشون باید دامپزشک براشون دارو یا امپول بنویسه تا خوب بشن وگرنه از دستشون خواهی داد

منزورتون چیه یعنی نیوکاسله یا سرما خوردگی اینم بگم هیچ کدوم رو دنبال کنی نمیتونی بگیری دوتاشونم سرگیجه خفیفی دارن خیلی کم

سلام مجدد
این نوع درمان شما باعث از بین رفتن کبد پرنده هاتون خواهد شد
داروهایی مثل تتراسایکلین که داروهای رفع عفونت هستن دارای یک دوره ی اثر خاصی هستن و در اون دوره ی چند روزه (5 تا 7 ) به طور مداوم باید داده بشن . اینکه هر از گاهی بدی انگاری هیچی ندادی بهشون و فقط یکم مواد مضر ریختی تو کبد !
درمان مشکل عفونت همراه با دریافت مولتی ویتامین الان بهترین گزینه هست ، مولتی ویتامین و داروی عفونت رو به نظر من به صورت آمپول بگیرن ، در شرایط الان براشون بهتره

نیوکاسل هم به همین راحتی نمیشه گفت باید بررسی بشه ، بیشتر شبیه سرماخوردگی هست (اون فضله ی سبز هم شاید اسیب کبدی باشه) ، اگه سرگیجه زیاد شد ، خس خس زیاد شد ، فصله سبز خالص شد نیوکاسله . شما درمان کن و از فکر نیوکاسل بیا بیرون ، حتما به دامپزشکی برو

سلام.من یک خروس دارم که به تازگی از نیوکاسل فارق شده اما الان با اینکه به سن بلوغ رسیده آواز نمیخونه و جفتگیری نمیکنه.حتی مرغامم تخم نمیذارن.میشه دلیلشو بگین؟تو اینترنتم چیزی پیدا نکردم.

سلام
باید معاینه بشن
تغذیشون هم بررسی بشه ، جیره مرغ تخم گذار براشون بگیر ، مولتی ویتامین مخصوص طیور بهشون بده ، تا میتونی تقویتشون کن
محیط نگهداریشون رو هم بدون استرس و کم رفت و امد انتخاب کن
حتما براشون لونه بزار

خروس هم کم کم (اگه دچار عوارض شدید نشه) خوب میشه و میخونه ، اونم تا میتونی باید تقویت کنی وگرنه کم میاره و حالش دوباره بد میشه

سلام وقتتون بخیر
ببخشید یک بیماری بین جوجه ها افتاده می خواستم راهنمایی کنید.
جوجه تقریبا دوماهه داریم مهمترین علامتی که براشون پیش آمده اینه که چشماشون به شدت آسیب دیده. انگار هیچ جا رو نمی بینن. موقع غذاخوردن هوا رو نوک میزنن و فکر می کنم چند تاشون بخاطر همین موضوع که غذا رو نمی بینن دیگه اشتها ندارن. دائما چرت می زنن و بیحالن و خوابیدنشون هم به این صورت هست که سرشون رو روی کمرشون لای پرهاشون می کنن. تا وقتی میدیدن خوب اشتها داشتن. علائم تنفسی تا الآن ندیدم داشته باشن. واکسنشون رو حدودا 1 ماه پیش زده بودیم.
اونطور که تو اینترنت جستجو کردم به نظرم یا نیوکاسله یا برونشیت. به داروخانه حیوانات گفتیم قرص تایدوکسی ( Tydoxy Brom ) داد.
می خواستم همین موضوع رو راهنمایی کنید که به نظرتون چه بیماری هست و آیا با این دارو نجات پیدا میکنن یا خیر و کار دیگه ای می تونیم براشون بکنیم؟
و به اون هاییشون که غذا نمی خوردن چطور غذا بدیم؟
با تشکر فراوان.

سلام
برو پیش یه دامپزشک محلی و موارد رو بهش بگو
باید یکی از پرنده ها معاینه بشه و همینجوری نمیشه گفت
علائمی که گفتی هیچکدوم نشون دهنده ی اینکه حتما نیوکاسل هست یا برونشیت نیست !

سلام
من دو تا خروس دارم و 5 تا مرغ .
یکی از مرغ ها کمی خس خس میکند قرص اکسی تتراسایکلین به مدت 5 روز بهش دادم خیلی بهتر شده ولی هنوز یه کم خس خس میکنه . یه مرغ دیگه هم عطسه میکنه و از بینی اش مایع سفید رنگ و چسبناک بیرون میآید و اسهال آبکی و سفید هم داره .
غذاشون کنسانتره و سبوس گندم و آرد به صورت مخلوط هست .
در گاوداری هم نگهداریشون میکنم .
باید چکار کنم ، لطفا راهنمایی کنید .

سلام
واکسن زدن ؟
اسهال ابکی و سفید ومایع سفید رنگ نشان از عفونت هست
به خروس هم همون قرص و بده
به همشون هر روز سیر بده
به مدت 5 روز ، هر روز هم مولتی ویتامین مخصوص طیور بده ، +الکترولیت مناسب هست یا همچنین چیزی ، از داروخانه دامپزشکی بخر

محیط هم تمیز باشه ، داخل فضولات گاو ها نباشن اصلا چون سریع دچار بیماری بخصوص بیماری های ویروسی میشن

سلام .
ممنون .
نه هیچ واکسنی نزدم

حتما اگه خوب شدن واکسن بزن
بدون واکسن پرنده بزرگ کردن هدر دادن وقت و هزینه هست چرا که اگه یکیشون به یه بیماری مثل ابله و نیوکاسل و انفولانزا مبتلا بشه ، همشون میگیرن و از بین میرن ! درمانی هم نداره !

ببخشید چه واکسن هایی بزنم ؟
میشه یه لیست از اسم واکسن ها و کاربرد آنها تایپ کنید ؟
خیلی ممنون

فرصت شد داخل مقاله ای چیزی میزارم اینجا مجالش نیست

سلام اقای دکتر من ده تا مرغ و خروس هشت ماه دارم یک ماهی پیش همش رو پاهاشون چرت می زدن اشتها نداشتن اسهال هم داشتن بهشون اویشن و سیر دادم یکمی بهتر شدن الان یکی از مرغا وقتی نفس میکشه خیلی خش خش می کنه و انگار مخاط در دماغش هست و اینکه یکی از خروس ها هم انگار چیزی تو گلوش گیر کرده هی خخ می کنه و گردن تکون میده و خیلی حرکات کششی انجام میده و مدفوع این دو تا خیلی ابکی هست و با اینکه زیر سایه میذارمشون خیلی احساس تشنگی و لح لح می کنن

سلام
تو این مدت اصلا بهشون دارو ندادی ؟ خوب اگه دارو نداده باشی بدشون تحلیل میره و ضعیفتر میشن
سیر رو هر دو روز یبار همیشه بده بهشون چه بیمار باشن چه نباشن برای تقویت سیستم ایمنی خوبه
در مورد بیماری الانشون ، کشش گردن نگران کننده هست ، اونایی که بیماریشون شدید هست رو حتما حتما جدا کن
براشون از داروخانه دامپزشکی ، مولتی ویتامین مخصوص طیور + تتراسایکیلین دامی بخر و با دستور داروخانه بده بهشون
اگه بعد 3 روز اصلا بهبود حس نکردی بیماری ویروسی هست و حتی امکان نیوکاسل هم وجود داره ، در این مورد حتما باید با یک دامپزشک محلی مشورت کنی تا ببینه ایا میشه با درمان خوبشون کرد یا خیر
هر چه سریعتر عمل کنی احتمال درمان بیشتره

سلام
جوجه ی من یکم عطسه میکنه و قسمت بالای نوک بالا و پایینش تیرست. ایا رنگ نوکش طبیعیه؟

سلام
اگه نگرانید که مریض باشه ببریدش دامپزشکی
توضییحات اینجوری و بصری کافی نیست نه میشه دارویی داد نه میشه تشخیص بیماری داد

سلام ببخشید یکی از بال‌ های جوجه مرغم (تقریبا بزرگه)باز می کنه مشکلش چی هست

سلام
مشکل دیگه ای هم داره ؟ بین بال رو بررسی کن ببین موجودی اونجا هست ؟ تغذیش چیه ؟

سلام یه جوجه دارم که ۲ ماهشه وزنش خیلی کمه خیلی شاید یک سوم جوجه های دیگه زیاد راه نمیره اگه دنبالش کنی نمیترسته کم اشتهاس چه بیماری داره برای انسان خطر ناکه دارو میخوره ولی بهش نمیشه و چشمم باد کرده و همیشه بسته است شاید خروس زده باشه ولی شاید هم عفونت کرده چشمش باد کرده و خونیه

Last edited 3 ماه قبل by معراج

سلام
اولا اینکه از سایر پرنده ها جداش کنید
دوم اینکه براش مولتی ویتامین مخصوص طیور از داروخانه دامپزشکی بخرید
جیره حتما مخصوص طیور باشه که از پرنده فروشا میتونید بخرید
اینا رو تهیه کنید و بهش بدید تا بدنش قوی تر بشه

سپاس

سلام وقت بخیر آیا خوردن گوشت مرغی که احتمال نیوکاسل داشته باشه اشکال داره وانسان رو بیمار می کنه . فعلا هیچ گونه عوارض بیماری نیوکاسل رو ندارند فقط چند تایی توی گله اسهال سفید رنگی دارن . با تشکر

سلام
بهرحال نوعی بیماری ویروسی هست ، بهتره خورده نشه
اسهال سفید امکان بیماری گوارشی و یا عفونت داره سریعا درمان کنید منتظر این نشید که خودشون خوب بشن ! برید دامپزشکی و درمان کنید

سلام و درود
من مرغ چهار ماهه دارم كه از يه روزه غذا نميخوره نه آب نه دان هيچي، اسهال سفيد و سبز داره، پرهاش ژوليده شده و جديدا بد راه ميره انگار تعادل نداره
دكتر دو مدل دارو داده بايد با سرنگ بريزم داخل دهنش
چكار كنم خيلي براش زحمت كشيدم تا بزرگ شده

سلام
مواردی که دکتر گفته انجام بدید
در نگهداری از پرنده اولین کاری که باید انجام بشه تزریق به موقع واکسن ها هست تا چنین مشکلاتی بوجود نیاد !

سلام جوجه های دوماهه من سرگیجه دارن اسهال هم هستن چیکار باید کنم میشه راهنمایی کنین

سلام
سرگیجه چطوره ؟ میفتن زمین ؟ تغذیشون چیه ؟ کجا نگه میدارید ؟ اسهال چه رنگیه ؟

سلام … من مرغ 1 ساله دارم…کم اشتها شده…سرفه زیاد میکنه…اب خیلی وقته ندیدم که بخوره…اسهال نداره ولی فضله سبز رنگ سفت مثل مال گوسفند داره…حدود 2 ماهی هست که اینطوریه

سلام
2 ماهه اینطوریه تازه به فکر درمان افتادید ؟
امکان نیوکاسل زیاده
به دامپزشک مراجعه کنید

سلام یه مرغ ابریشمی دارم دوسه هفته هست سرش یه وقتایی میره زیر گردنش غذا هم خوب میخوره مشکل دیگه ای نداره مشکل چیه انتی بیوتیک دارو تقویتی هم بهش دادم درمانش چیه

سلام
توضیح کافی نیست
فضله ، غذا چی میخوره ، حرکت گردن یا چرخیدن داره و .. ؟

سلام ۷۰جوجه محلی دارم کم کم ۹تا مبتلا شدن کاملا قرنطینه کردم مردن دامپزشکی بردم بهم یع نوع دارو داد برای ۶۱ دیگ بریزم و گفتن بعد ۷ روز دارو دادی بیار واکسینه کن نظر شما چی هس؟؟

سلام
نظر خاصی در این مورد نمیشه داد ، بر اساس تجویز دامپزشکی عمل کنید ، دارو رو میگفتید شاید میشد نظری داد

سلام من ۲ تا جوجه محلی یک روزه خریدم الان بزرگ شدن حدودا ۲ ماه شونه. سالم هستن. امروز رفتم ۲ تا هم ۲ ماه خریدم. یکیشون اسهال ابکی سبز داره. و حرکت زیاد نمیکنه. ولی غذا میخوره و اگه دنبالش کنی خوب میدوه. ممکنه. بیماری نیوکاسل داشته باشه. راستی تغذیشم دان عادی. از صبح تا شب توی باغچه هستن ولی شب میندازمشون توی قفس.

Last edited 4 ماه قبل by معراج

سلام
بله ممکنه
برونشیت هم ممکنه داشته باشه
کلا پرنده ای که جدید میخرید نباید همینجوری اضافه کنید به پرنده های دیگتون
اینجور همه مریض میشن
اونو جدا کنید و بهش کمی سیر بدید ببینید فرقی میکنه

ممنون سیر و ماست گذاشتم نخورد ولی بهتر شد سپاس

Last edited 4 ماه قبل by معراج

موفق باشید

من دوتا جوجه رنگی یه هفته قبل عید خریدم یکیشون خوب رشد کرده ولی اون یکی نه. چندروز پیش دیدم بی حال یه گوشه افتاده فک کردم گرمازده شده اوردم خونه خوب شد بعد چند روز دوباره صب ک از جا ردرشون اوردم دیدم دوباره بی حاله کل روز یه گوشه ایستاده چرت میزد غذاهم نخورده فقط آب میخوره
به نظتون چشه

سلام
توضیح کامل نیست
فضلش چه رنگیه ؟ محیط نگهداری کجاس ؟ تغذیش چیه ؟

سفید رنگه
تو حیاط
گندم بلغور کنسانتره
کلا ۳ تا جوجه ن اون دوتا مشکلی ندارن

جوجه نباید تو حیاط نگهداری بشه
اون سرما خورده
جوجه تا 2 ماهگی باید جای گرم گرم داشته باشه و زیر 3 هفتگی دمای محیط نگهداریش باید بالای 30 باشه بخصوص شب ها
بیاریدش داخل خونه و جاشو گرم گرم کنید
گندم هم نمیتونه هضم کنه بهش جیره مخصوص بدید مقداری
بقیه هم بیمار میشن با این شرایط

ممنونم

موفق باشید

سلام من ی مرغ دارم که همه چیز میخورد و سرحاله اما جدیداً خیلی زیاد تشنه اش میشه و فقط آب میخوره غذا هم اصلا نمیخوره بی حاله و بیشتر اوقات میشینه ی جا و اسحال سبز و سفید هم داره به نظرتون نیوکاسله؟یا بیماری دیگه؟

سلام
خس خس داره ؟ حرکت گردن داره ؟ رو تاجش علامتی ظاهر شده ؟
اینکه بیمار هست حتمیه
ولی اینکه چیه بیماریش باید بررسی بشه

خس خس هم اول نداشت ولی به تازگی داره و غذا هم اصلا نمیخوره اگه بخوره هم پرت می‌کنه بیرون از دهنش از دهنش هم آب میاد بعضی وقت ها سرش رو میاره پایین چین دانش هم خیلی نسبت به قبل پر نشان میده و بزرگ شده با اینکه غذا زیاد نخورده رنگ تاجش هم عوض شده و اول قرمز بود ولی الان رنگش پریده و کمرنگ شده خیلی زیاد تشنه اش میشه . شب قبل از اینکه مریض بشه خیلی زیاد غذا خورد احتمال داره مال اون باشه و مریض نباشه؟

Last edited 4 ماه قبل by محدثه

امکان وجود بیماری برونشیت وجود داره
در اولین زمان ممکنه پرنده رو ببرید پیش دامپزشک یا خودتون برید و شرح بدید تا دارو بنویسه
از سایر پرنده ها هم حتما حتما دورش کنید

سلام خسته نباشید من ۱۸تا جوجه مرغ دارم اینا چند وقت هست که مثله سلفه کردن کخ کخ می کنن و رشد شون کمشده میشه بگین باید چیکار کنم بعضی میگن نیوکاسل گرفتن نمیدونم ولی دستشویی هاشون سبز وازحالی نیست بهشون سیر ماست دادم ولی خیلی خوب نشدند وقرصه سرما خوردگی

Last edited 4 ماه قبل by امیر محمد

سلام
فضلشون چطوره ؟ غذا کم میخورن ؟ حرکت گردن یا چرخیدن دارن ؟ روی سرشون دون دونی جوشی چیزی درنیومده ؟
محیط نگهداریشون کجاست و دماش چنده ؟

فضلشون سبز نیست از حالم نیست. غذا میخورن نه خیلی .حرکت گردن شوم خوبه. روی سرشون نه نزده. محیط زیرشون خاک اره ریختم و پهنای محیط شون ۱متر طوالش ۳متر آبریزش هم دارن من رفتم براشون قرص سرما خوردگی گرفتم بعد یک بهتر شدن سرما خوردگیشون یک ما تادوماه هی هست که خیلی بزرگ نشدن

بهشون مولتی ویتامین مخصوص طیور بدید . از داروخانه دامپزشکی میشه خرید
در مورد سرفه هم بهتره سرماخوردگی انسانی بهشون ندی از داروخانه دامپزشکی قطره مخصوص بخر از اون بده
تغذیشون هم جیره مخصوص طیور دانه پارس براشون بخر یه مدت بده تا جون بگیرن
محیط رو حتما گرم کن

نشانه ای از نیوکاسل دیده نمیشه درشون ، بیشتر ضعف بدن و سرما هست به نظر من

ممنونم پس چرا بزرگ نشدن

اگه بهشون مولتی ویتامین بچه بدم خوبه یانه

ازهمون طیور پارس بهشون میدم

اوکی پس همونو ادامه بدید
مولتی ویتامین نه انسانی نباشه مخصوص طیور باشه ، قیمتش از انسانی کمتره ! اصلا نباید برای هیچ دام و طیوری از داروی انسانی استفاده کرد ، بدنشون مقاوم میشه و هزار تا مشکل پیش میاد برای نسل های بعدی
اینکارو انجام بده و فضلشون رو زیر نظر بگیر
مولتی ویتامین اشتهاشون رو هم بیشتر میکنه

باقی مرغهاهم میگیرن// کاری میشه برا باقیشون کرد مثلاتترابدم/////////

ببرید دامپزشکی ببینه همینجوری قرص ندید بهشون
اگه ویروسی باشه بیماری درمان چیز دیگه ای خواهد بود

سلام وقت بخیر من یک بلدرچین داشتم که دریک روز فلج شدومرد ودوروز بعدهم ی مرغ سبرایتم خوب خوب بود درعرض چندساعت فلج شد ومرد شکمشم شل مثل اب لطفاراهنمایی کنید

سلام
توضیح کافی نیست
پرنده یکباره نمیمیره ، باید فضله رو بررسی کنید سرفه و … رو بررسی کنید
بیماری چند روز قبلتر خودش رو نشون میده

سلام وقتتون بخیر
1) جوجه ای که نیوکاسل داشته باشه همیشه اسهال داره؟؟؟
آخه من دوتا جوجه تقریبا یک ماهه دارم که گاهی اوقات مدفوعش سفته و گاهی اوقات حالت اسهال داره که رنگش متفاوته بعضی وقتا قهوه ای و بعضی وقتا هم تقریبا سبز . خوراکشون خوبه هم دونه مخصوص خودشونو میدم بهشون هم تخم مرغ آبپز هم گوجه هم نون خیس کرده و …، ورجه وورجه هم زیاد دارن ، امکان نیوکاسل هست؟؟ یا بستگی به غذایی که میخورن داره؟؟

2) یکی از جوجه ها وقتی جلو آفتاب استراحت میکنه دهنشو باز میکنه، فقط وقتی که جلو آفتابه.
بعد از اینکه از جلو آفتاب میاد کنار دیگه اینکارو نمیکنه، ممکنه اینم علامت نیوکاسل باشه یا به خاطر گرماس؟؟

سلام
اسهال بودن نشان بیماری هست ولی با یک نشانه نمیشه گفت که جوجه نیوکاسل داره
شما به جوجتون سبزی و گوجه و … کم بدید
من پیشنهاد میکنم ، اگه واقعا میخواید جوجه سالم زندگی کنه براش جیره استارتر از بازار بخرید . هر چیزی که دستتون اومد بهش ندید ، این جوجه ها شرایطشون با جوجه هایی که پیش مرغ مادر هستن خیلی فرق داره . اینا باید به صورت دقیقتری نگهداری بشن

از علائم نیوکاسل همونجور که نوشتیم ، حرکات گردن ، خس خس شدید سینه و … هست.
برای مشکل اسهال بهتره برید داروخانه دامپزشکی یا پیش خود دامپزشک و درمان رو ازشون بگیرید ، اینجوری ادامه دار باشه ضعیف میشن

2- مورد نشان خاصی نداره
بهتره جوجه 1 ماهه داخل محل بسته ای نگهداری بشه و باد بهش نخوره
این محل بسته باید دمایی بیشتر از 30 درجه داشته باشه در تمام طول روز
در مرغداری ها و سالن های پرورش از لامپ مادر مصنوعی استفاده میشه ، شما میتونید لامپ رشته ای هم استفاده کنید با فاصله نیم متری از زمین

سلام وقت بخیر. من تعدادی بلدرچین. داذرم. که بیخودی فلج میشوند و نمتواند. را ه برونند. این هما ن نیو کاسل است. یا بیماری دیگری. در ضمن. کشتن و خوردن گوشت ان. اشکال دارد یا نه. ممنون. پ سپاسگزارم

سلام
بیخودی که نمیشه
تغذیشون چیه ؟ فضلشون چه رنگیه؟

سلام من یک مرغ تخم گذار دارم قبلا تخم نی کرد و بعدذیه مدتی تخم نکرد و الان هم تخم های کوچیک می گذارد و دهنش نسفه باز است این چه چور بیماری است من خیلی نگرانم و سمت دم مرغ هم یک جوش سفید رنگ زده آیا این بیماری نیو کاسل است من باید چیکار کنم

سلام
شباهتی به نیوکاسل نداره ولی میتونه بیماری های دیگه باشه
تغذیش چیه ؟ فضلش چطوره ؟

الان به نظر شما چجور بیماری است من خیلی نگرانم هنوزم تخم های کوچولو می گذارد اگر یک دانه تخم مرغ مصنوعی بذارم دوباره تخم بزرگ میگذارد ویا مال ترسه یا غدا کم میخوره
و اینکه تخم هایکوچیکی که می گذارد داخل انها زرده ندارد
من خیلی نگرانم
انتی بیوتیک بهش بدم

Last edited 4 ماه قبل by محمد حسین

دقیق نمیتونم بگم ولی امکان بیماری آبله وجود داره
بهتره خودتون انتی بیوتیک استفاده نکنید ، برید دامپزشکی توضیح بدید تا اون قرص رو تجویز کنه

سلام من یک مرغ حدود 1/5ساله است تخم هم میکنه خیلی با شعوره از دیروز کمی بیحال از صبح شروع کرد اب خوردن خوب دون نمی خورد پلو زیاد دوست داره پلو پختم دادم خوب خورد ولی باز بیحال دلم براش می سوزه ما جایی هستیم که دکتر نیست ببرمش (البته از کوچکی پلو می خوره )نتونست از حفاظ باغچه بپره سرش هم کمی مشکل داره دوساعت رفته نشسته تخم کنه هنوز بیرون نیامده تو ابش کمی ماست ریختم لطفا به راهنمایی فوری شما نیازمندم موفق باشید روز خوش پارسا

سلام
دکتر دامپزشک که همه جا هست ، کافی اراده کنی !
براش مولتی ویتامین مخصوص طیور بخر و بده بخوره ، هم جون میگیره و هم اینکه اشتهاش باز میشه
کنار پلو هم غذای مخصوص خودشو بگیر و بده بخوره ، پلت دان پارس

و اینکه فضلش توش سفیدی داره مایع هم نیست

سلام من یه مرغ دارم که نیوکاسل گرفته
روش درمانش چی است
مرغ حالش خوبه فقط اسهال داره و بعضی وقت ها حالش بد میشه و سرش و هی تکان می دهد
داخل اسهالش حباب و لکه سفید رنگ است
وبعد مرغی که نیوکاسل گرفته تا آخر عمرش خوب نمی شه؟
و هر دو روز تخم می گذارد آیا تخم مرغش رو میشه آبپز کرد و خورد؟

Last edited 4 ماه قبل by محمد

سلام
درمانی برای نیوکاسل وجود نداره باید کنترل بشه
باید برید دامپزشکی تو اینترنت دنبال درمان نباشید
درصد درگیری با نیوکاسل مهمه ، بعضیا بعد یه مدت خوب میشن و بعضیا تا اخر درگیر میشن و اینقدر ضعیف میشن که تلف میشن
ولی ممکنه پرنده ی شما اصلا نیوکاسل نداشته باشه ! ببریدش دامپزشکی
نخورید بهتره ، بیماری ویروسی هست ، درسته که به انسان منتقل نمیشه ولی بهتره احتیاط بشه

سلام خسته نباشید
دوتا مرغ دارم حدود دوهفته پیش، صبح یکیشون تقریبا فلج شده بود و نمیتونست درست راه بره و اسهال داشت به این صورت که کاملا مایع بود و یه تیکه کوچیک جامد داخلش، از دامپزشک پرسیدم البته نبردمش که حضوری ببینه، دامپزشک آنتی بیوتیک تزریقی داد، فرداش اونیکی هم همینجوری شد و تزریق رو برا دوتاشون تا سه روز انجام دادم و خوب شدند، تا اینکه بعد دو هفته الان دیدم یکیشون یکیشون افتاده به پهلو زمین هیچ کاری هم نمیتونه بکنه فقط نفس میکشه، احتمالا به صبح نرسیده مرده اما می‌خوام بدونم میشه اونیکی رو نجات بدم؟!
اون الان سر حاله

سلام
تغذیشون چیه ؟ محیط نگهداری کجاست ؟ سنشون چقدره ؟

خونه توی فضای حیات
خوراکشون از خوراک های آماده مخلوط
حدود دوسال
تو این دو هفته اخیر هم دیگه تخم نمیذارند

باید این مورد رو دامپزشک ببینه
پاهاشون رو چک کنید ببینید جای گزیدگی چیزی ایجاد نشده
اگه بعد از درمان با دارو خوب شدن باید دوره درمان دارو رو کامل میکردید تا بیماری از بین میرفت

با اجازه ادمین میخوام ی تجربمو به اشتراک بزارم
برا مرغ و جوجه بیحال و اسهال که حتی نزدیک به مرگشون بوده من سیر بهشون دادم عالی جواب داده

سلام
سپاس از اینکه تجربه خودتون رو با ما درمیان میزارید
بله واقعا سیر بسیار خوب هست ولی برای استفاده در جوجه مقداری احتیاط کنید چون جوجه ها بخصوص زیر 2 ماه توان هضم سیر رو ندارن
موفق باشید

سلام نظرتون در رابطه با پودر پوسته تخم مرغ بجای کف دریا برا جبران کمبود کلسیم چیه؟
دونه پارس مقوی تره یا پلت؟
تفاوتشان در چی هست؟
کدام برا جوجه و کدام برا مرغ مناسبتره؟

سلام
پودر پوسته ی تخم مرغ میزان کلسیم بسیار کمتری نسبت به کف دریا داره ، کف دریا بمب کلسیمه ! همچنین پودر صدف
فرقی نداره ، دانه های پارس هم به صورت پلت میشه تولید کرد ، در تولید پلت همون دانه ها پرس میشن

برای جوجه استارتر بسیار مناسب هست
برای مرغ هم دانه پارس یا پلت دانه پارس خوبه

سلام وقت بخیر ، من دوتا جوجه ۱۷ روزه دارم که از نظر خوراک زیاد غذای مخصوص جوجه رو نمیخورن ، گوجه و فرنگی و خوراکیای قرمز رنگو خیلی دوست دارن و میخورن ، برنج پخته هم نمیخورن گاهی اوقات براشون نون میکوبم و تقریبا خوب میخورن ولی نمیدونم چرا چینه دانشون پر نمیشه و اکثر مواقع خالیه ، اصلا بیحال نیستن و پراشون آویزون نیست و کز نکردن اتفاقا جنب و جوششون زیاده ، ممکنه اینکه چینه دانشون خالیه ضعیفشون کنه و علائم اولیه نیوکاسل باشه؟؟

سلام
اوکی هست به نظرم ، تحرک دارن و سوخت سازشون بالاست در نتیجه چینه دان سریع خالی میشه ، مشکلی نیست
سعی کنید از یک ظرف قرمز برای دادن دان مخصوص بهشون استفاده کنید ، جوجه علاقه ی زیادی به رنگ قرمز داره

نیوکاسل ، نه بابا ، نیوکاسل موضوع وحشتناکی هست ! و علائم شدیدی داره

سلام
دوتا جوجه دارم یکیشون خیلی حالش بده نیوکاسل گرفته درمانی داره؟

سلام
نیوکاسل رو در صورتی که زیاد شدید نشده باشه میشه کنترل کرد
درمانشو باید دامپزشک بده

سلام من حدود ۲۰ تا مرغ وخروس دارم مدتی هست خس خس میکنن تتراسایکلیین دادم فلور دادم بهشون کلا دو سه روز خوبن باز شروع میشه فضله بعضی هاشون سبز آبکی هست تخم مرغی بعضی هاشون غیر عادی هست،اما اشتهاشون در کل خوبه، ذرت و گندم میدمشون،چطور میتونم از شر بیماری نیوکاسل خلاصشون کنم راهی داره؟؟باتشکر

Last edited 4 ماه قبل by اسماعیلی...

سلام
نیوکاسل اگه گرفته باشن که درمان نداره
باید قبلا واکسنش رو میزدید
برای کنترل نیوکاسل هم ما نمیتونیم چیزی بگیم باید دامپزشک شرایط نگهداری و وضعیت پرنده ها رو بررسی کنه و تصمیم بگیره
همینجوری و با قرصهای ترکیبی و … نمیشه بهشون کمک کرد باید برید پیش دامپزشک خوب

سلام من ۳ تا جوجه داشتم که همشون خوبن بجز یکی شون چند وقت پیش به یکی شون سوسیس دادم بعد معده ورم کرده گردن شو پیچ میده و دستشویی سبزه میخواستم ببینم چه بیماری داره میشه جوابمو بدید ممنون.

سلام
امکان درگیری با نیوکاسل زیاده
نیوکاسل هم بیماری ویروسی هست با سوسیس نمیاد !
اون مورد بیمار رو از بقیه جدا کنید و به دامپزشک مراجعه کنید تا دارو بده بهش

سلام من دوتا جوجه مرغ دارم فکر کنم حدودا دو هفته اشون باشه. خیلی شیطون و خوب یودن تغذیه هم عالی اشتها دارن ولی امروز صبح وقتی یکیشون بیدار شد غذاشو خورد. بعد از چند ساعت پاهاش به حالت فلجی درومد و نمیتونه وایسه. انگار جون نداره وایسه. نمیدونم چیکار کنم ولی اون یکی سرحاله میدوئه

سلام
بهشون مولتی ویتامین بدید
کمبود ویتامین B3 در طیور سبب ایجاد مشکلات پا میشه
مولتی ویتامین هم مخصوص طیور باشه حتما از داروخانه دامپزشکی تهیش کنید

سلام.دوست عزیز.من چندتا جوجه محلی دارم که وقتی خریدمشون واکسن زدم.ولی الان بعد حدود دو ماه یکی از جوجه ها یکی از پاهاش به طور کامل لنگ میزد بردم دامپزشکی گفت ضرب دیده بعد چند روز با راهنمایی های دامپزشک خوب شد ولی الان همش سرشو میبره زیرپاهاش و سینشو میخارونه،عقب عقب میره،تعادل نداره.کم خوراک شده.بالاشو آویزون میکنه.چیکار باید بکنم؟

سلام
فضلش چه رنگیه ؟ تغذیشون چیه ؟ سری قبل که پاش خوب شد چه کاری انجام دادید و چی دادید بهش ؟

فضلشو دقت نکردم.اما غذا هر چی خودمون میخوریم میدیم بهشون.بیشتر نون و برنج و ماکارونی و از اینجور چیزا.به توصیه دامپزشک یک قرص آسپرین داخل ۵ سی سی آب حل کردم روزی یک سی سی بهش دادم.

فضلشم سبز نیمه جامده

امکان درگیری با نیوکاسل وجود داره ولی باید دامپزشک دقیق معاینه کنه
اگه معاینه کرده و گفته نیست پس نیست !
مواردی که گفته رو انجام بدید ولی بهتره ایجور غذاها بهش ندید
جوجه برای اینکه رشد بهتری داشته باشه باید استارتر دریافت کنه و ماکارونی و نون و … نمیتونن ویتامین های لازم بدنش رو تامین کنن

باید همیشه استارتر بهشون بدم یا چند وعده در میانم میشه؟و اینکه وقتی کاملا بالغ شدنم باید استارتر بدم؟

سلام
نه استارتر رو زیاد ندید بهشون ، 10 روز بدید یکم جون بگیرن وزن بگیرن بعد جیره رشد بدید بهشون

مولتی ویتامین مخصوص طیور هم بدید خوبه براشون

سلام.منظور از جیره رشد چیه؟

سلام
جیره ی مخصوصی هست که میزان مواد داخلش تنظیم شده هست
جیره نویس ها این اصطلاح رو بکار میبرن ، تو بازار بپرسید میدن بهتون

تکلیف واکسنی که زدم چی میشه؟یعنی بی اثر بوده؟

واکسن مدل های مختلفی داره ، واکسن چی زدید ؟ کاغذی ذفترچه ای چیزی براشون نداد ؟

سلام.
واکسنشو از داروخانه دامپزشکی گرفتم.نه دفترچه ای دادن نه کاغذی فقط مقدارشو گفتن که چقد بزنم.

سلام
این مورد رو من نمیتونم حدسی بگم که اون واکسن حتما نیوکاسل بوده ! شاید واکسن دیگه ای بوده
بهرحال ، موارد گفته شده رو انجام بدید و واکسن رو بدون تجویز دامپزشک استفاده نکنید ، واکسن ها زمان مشخص و دوز مشخصی برای مصرف دارن و همینطوری نباید استفاده بشن

سلام ممنون از پاسخگوییتون
۸ روز پیش در مورد مشکل مرغام براتون‌پیام گذاشتن اونروز هیچ مشکلی غیر از اسهال نداشتن اما الان چند روزه یکیشون فوق العاده بیحاله و چند روز پیش ی تخم با پوسته نازک و نرم گذاشت دیگه تخم نذاشته
لطفا تا قبل از اینکه مرغم بمیره راهنماییم کنید که مشکل از چیه آیا احتمال داره مرغ و جوجه های دیگه هم درگیر این بیماری بشن؟
اسم بیماری چیه و چه درمان خونگی میتونم انجام بدم
در ضمن پلت که فرمودین از کجا باید بگیرم؟

سلام
علائم خاصی نگفتید که بشه بیماری رو حدث زد .
در مورد تخم با پوسته نازک ، تغذیه نامناسب و نرسیدن میزان مناسب کلسیم به پرنده باعثش هست
پلتی که گفتم از پرنده فروشی ها یا مراکز فروش لوازم مرغداری تهیه کنید و بهش بدید. همینطور براش کف دریا یا پودر صدف هم بگیرید رو بریزید روی غذاش
محیطش رو گرم کنید و بهش مولتی ویتامین مخصوص طیور هم بدید ، از داروخانه دامپزشکی میتونید تهیه کنید این نوع مولتی ویتامین رو
توجه کنید که اگه پرنده اسهاله ، عطسه میکنه و از بینیش عفونت میاد بیرون براش قطره عفونت هم از داروخانه دامپزشکی بگیرید

امکان درگیری طیور دیگه هم هست ، بهتره طیور بیمار رو جدا نگهدارید

سلام دوست عزیز من تعدادی مرغ و خروس لاری دارم وجوجه کشی میکنم الان چند روزه جوجه ها خودشونو جم میکنن وچورت میزنن پراشون هم آویزون میشه وعتسه میزنن همون خس خس دارن غذا شم کم شده ولی کجی گردن وپا ندارم ودر زدن مدفوع سبز وآبکی نیست راهنمای کنید ممنون میشم

سلام
طیور بیمار رو از طیور سالم جدا کنید ، دمای محیط نگهداری رو به 30 درجه برسونید شب و روز
باید برید دامپزشکی و براشون قطره یا پودر عفونت هم بگیرید
امکان سرماخوردگی درشون زیاده

با عرض سلام و خسته نباشید
امروز یکی از جوجه هام که از نژاد بلک استارن مرد.بردم دامپزشکی گفتن که نیوکاسل داشته.تاج و ریش قرمزش کبود شده بود.
بقیه هم یه چند تایی دهانشون باز میمونه.چند تاشونم اسهالن اما رنگش قهوه ایه.
لطفاً راهنمایی کنید که باید چیکار کنم؟
اون یکی ها هم میمیرن!؟!؟

سلام
تاج و ریش کبود نشان معمولی از انفولانزای حاد طیور هست ! تا اینکه نشانی از نیوکاسل باشه !
به نظرم سریعا طیور بیمار رو جدا کنید و به یک دامپزشک دیگه مراجعه کنید خودتون هم در مواجهه با طیور موارد بهداشتی رو رعایت کنید اگه انفولانزا طیور باشه امکان انتقال داره

سلام وخسته نباشید ممنون از اینکه مطالب رو در اختیار ببینندگان قرار دادید

سلام
خوشحالیم که از مطالب راضی هستید

سلام ۲۰تا جوجه خریدم تقریبا همشون خس خس و عطسه دارن و از گلو یکیشون مایع ترشح میشه ..ایا نیوکاسل دارن و برای درمان سریع چکارکنم وچ دارویی استفاده کنم ممنونم اورژانسی پاسخ بدید

سلام
نیوکاسل درمان نداره !
محیطشون رو تا 30 درجه گرم کنید ، به همشون مولتی ویتامین مخصوص طیور بدید ببینید تاثیر میزاره
اگه تا 2 روز نزاشت برید دامپزشکی و قطره مخصوص عفونت بگیرید
نیوکاسل تک علامت نیست و علائم زیادی داره ، این به امکان زیاد سرماخوردگی هست

سلام من ده تا جوجه خریدم بعد از چند روز یه تفدادیشون یکی یکی شروع کردن به فلج شدن ناگهانی و بعد چند ساعت تا یه روز خوب میشن خیلی عادی رفتار میکنن باز یکی دو روز بعد فلج میشن کلا کنترل پاهاشون رو ندارن مدفوعشون هم عادیه
یکیشون وضعش از بقیه بدتره گردنش رو میده عقب پاهاش رو کامل دراز میکنه میتونه این بیماری باشه؟ چون مدفوع کاملا عادیه و یهویی هم خوب میشن

سلام
به امکان بسیار زیاد مشکل از تغذیشونه
بهشون مولتی ویتامین مخصوص طیور بدید
اون موردی که گردنش رو میبره عقب رو از بقیه جدا کنید
ابخوری هاشون رو تمیز کنید
ببینید تغییری میکنن یا خیر

سلام من حدودا ۱۰ تا مرغ و جوجه دارم که دو تا مرغ تخم گذار هستن، یکیشون دو ماه پیش و یکی دیگه هم الان چند روزه مدفوع بسیار ابکی و سبز رنگ دارن و دیگه هیچ مشکلی ندارن تخم میزارن اما تخم یکیشون پوسته نازک و بد شکل هست که قبل از اسهال هم همینطور بود،اشتهاشون خوبه و سر و گردن هم نمیچرخونن فقط اسهال هستن
با دامپزشک هم مشورت کردم پودر لورامیزول داده که تا ۳صبح تو آب حل کنم اما وقتی میریزم تو آب اصلا لب به آب نمیزنن
لطفا راهنماییم کنید و اینکه آیا نیوکاسل هست؟

سلام
برای اینکه این پودر رو بخورن باید یه شب تشنه بمونن ! و روز بعد صبحش اب حاوی دارو در اختیارشون بزارید ، در این حالت میخورن
چون هیچ علائم دیگه ای ندارن نمیشه گفت که نیوکاسله .
اینکه تخم ها پوسته ی نازکی دارن میتونه به دلیل تغذیه ی نادرست باشه .
باید کلسیم و ویتامین بگیرن . برای مدتی بهشون پلت بدید ، پلت مخصوص مرغ تخم گذار . این پلت کلسیم بالایی هم داره
در کنار اون بهشون مولتی ویتامین مخصوص طیور به صورت هفته ای یکبار بدید تا کمبود ویتامینشون حل بشه

تهویه محیط رو هم مناسب کنید.

سلام دو جوجه تقریبا ۱ تا ۲ ماهه دارم که یکیشون حرکات گردنش عجیب بود و دامپزشکی بردمشو دامپزشک گفت نیوکاسل داره الان توی قفس گذاشتمش آیا از طریق هوا هم انتقال پیدا میکنه؟
و چند روز باید قرنطینه باشه تا بیماریش از بین بره؟

سلام
نه از طریق هوا منتقل نمیشه
بیماری نیوکاسل همینجوری از بین نمیره باید دارو و ویتامین بگیره که در اون صورت ممکنه (نه حتما) از بین بره
مدت زمانش رو دامپزشک باید بگه

سلام من دوتا جوجه خروس دارم که هر دوشون نیوکاسل گرفتن یعنی فکر کنم چون علائمشون اینجوریه … بی اشتهان آب نمیخورن همش میلرزن و یه گوشه چرت میزنن یکی شونم پاهاش تعادل نداره انگار میخواد فلج شه و زیادم عطسه میکنه … من دسترسی به دامپزشک و داروخانه حیوانات ندارم تو رو خدا بگید نمیتونم کاری کنم براشون؟ بعد اینکه ایا به انسان سرایت میکنه و خطرناکه یا نه چون چند بار از جعبشون خارج کردم تو محیط اتاقم

سلام
مواردی که گفتید بیشتر به سرماخوردگی میخوره تا نیوکاسل ! نیوکاسل بسیار شدید هست ! حرکت عجیب گردن ، چرخیدن دور خودش ، فضله سبز رنگ و …
مورد شما به امکان زیاد سرماخوردن ، باید مولتی ویتامین مخصوص طیور دریافت کنن + محیطشون گرم باشه + سیر و پیاز هم به صورت تکه های کوچیک داده بشه بهشون (اگه سنشون بیشتر از 45 روز هست ، کمتر بود سیر و پیاز ندید) + قطره کلیسیم یا کف دریا یا پودر صدف بهشون داده بشه.
سرماخوردگیشون به انسان منتقل نمیشه ، نیوکاسل هم به انسان منتقل نمیشه.

مولتی ویتامین مخصوص طیور باید از داروخانه دامپزشکی تهیه بشه . دسترسی ایجاد کنید پس ! نمیشه که از بقالی گرفت باید از جای درستش تهیه کرد.

چرخیدن دور گردن و حرکات عجیب ندارن
ولی فضله شون کلا از روز اول که خریدمشون سبز بود الانم سبزه
فقط اون موقع بدون بو بود الان بوی خیلی بدی میده

مواردی که گفتم رو انجام بدید خوب میشن ، اگه نشدن برید دامپزشکی

سلام خسته نباشید دوتا جوجه مرغ دارم دوماهه که یکیشون دو روزه بی حاله خیلی کم میشینه و معمولا رو پاهاش وای میسه و چرت میزنه یه خورده انگار دور چشماش قرمز شده بود که امروز رفته و دیگه قرمز نیست مدفوعش هم ترکیبی از آب و مدفوع سبز رنگه آب زیاد میخوره ولی غذا کم میخوره شرایط ظاهریش خوبه گردنش و پاهاش هم سالمه و کج نیست فقط بی‌حالی و اسهال بودنش هست غذاش هم گندم ذرت و برنج بوده روزا که هوا گرم میشه بیرونه ولی قبل از اینکه هوا سر بشه میارمشون تو راهرو نگهداری میکنم
بهش مولتی ویتامین دادم چون نمیتونه خوب غذا بخوره تو آبش شکر هم ریختم چیکار کنم حالش بهتر شه؟؟نیوکاسل نگرفته؟

Last edited 5 ماه قبل by فائزه

سلام
ممکنه به خاطر سردی هوا باشه
مولتی ویتامین فقط مولیتی ویتامین مخصوص طیور باشه ، مولتی ویتامین انسانی یا کودک به هیچ وجه ندید
محیطشون رو گرم کنید تا 30 درجه
اگه علایم دیگه ای دیدید به دامپزشک مراجعه کنید