منو اصلی

پرورش بلدرچین یا کبک؟ کدامیک بهتر است؟ مقایسه کامل

بلدرچین پرورش بدهیم یا کبک؟ - چیکن هچ

بلدرچین پرورش بدهیم یا کبک؟

پرورش کبک و بلدرچین هر کدام مزیت های خاص خود را دارد و هر دو از جمله شاخه های جذاب پرورش طیور میباشند. اگر بر سر دو راهی پرورش کبک یا پرورش بلدرچین گیر کرده اید، حتما این مطلب از سایت چیکن هچ را مطالعه کنید. در این مطلب برتری هر کدام از این پرنده نسبت به دیگری را شرح داده ایم و در آخر نیز مشخص نموده ایم که توجیه اقتصادی کدام یک بیشتر است و برای شما پرورش بلدرچین بهتر خواهد بود یا کبک؟ مقایسه کامل بین کبک و بلدرچین را در ادامه خواهید خواند.

مقایسه وزن و میزان تخمگذاری کبک با بلدرچین

کبک ها حدودا دو برابر بلدرچین ها وزن دارند. متوسط وزن بلدرچین گوشتی 230 گرم بوده ولی کبک 500 گرم وزن دارد. همچنین میزان تخمگذاری کبک در مقایسه با بلدرچین بسیار کم است. بلدرچین در سال بیش از 200 عدد تخم میگذارد ولی کبک های پرورشی در سال بین 80 الی 90 تخم میگذارند.

مقایسه فضای مورد نیاز کبک با بلدرچین

در یک فضای مساوی چه در داخل قفس و چه بر روی بستر میتوان بیش از 2 برابر کبک ها، در آن سالن بلدرچین پرورش داد. به عبارتی دیگر بلدرچین نصف یک کبک به فضا نیاز دارد. پرورش کبک نیز همانند پرورش بلدرچین در قفس های مخصوص عملیاتی می باشد ولی قفس بلدرچین فقط مناسب این پرنده بوده و برای نگهداری کبک از قفس های مخصوصی استفاده میشود. برای همین ارتفاع هر طبقه از قفس کبک بیش تر از ارتفاع طبقات قفس بلدرچین می باشد. برای مشاهده قیمت قفس بلدرچین و کبک کلیک کنید.

مقایسه سن بلوغ این دو پرنده با هم

کبک های گوشتی حداقل 3 ماه دیرتر از بلدرچین ها به بلوغ جسمی میرسند. در حقیقت کبک گوشتی در 3 ماهگی کشتار میشود ولی بلدرچین گوشتی در 40 روزگی به سن کشتار میرسد. همچنین بلدرچین ها خیلی زود بالغ شده و تخمگذاری میکنند. بطوریکه یک بلدرچین ماده در 45 روزگی تخمگذار شده ولی کبک ماده برای تخمگذار شدن تا سن 210 روزگی یا به عبارتی تا 7 ماهگی باید صبر کند. بنابراین دوره پرورش بلدرچین بسیار کوتاهتر از کبک خواهد بود. در نتیجه پرورش بلدرچین بازگشت سرمایه سریعتری خواهد داشت و زودتر میتوان محصولات حاصل از پرورش بلدرچین اعم از تخم خوراکی، تخم نطفه دار، جوجه یک روزه یا بلدرچین گوشتی را به بازار عرضه نمود.

مقایسه سن بلوغ این دو پرنده با هم - چیکن هچ

کبک دوره جوجه کشی 24 روزه دارد در حالیکه طول دوره جوجه کشی بلدرچین یک هفته کوتاهتر از کبک ها می باشد. همچنین علاوه بر کوتاه بودن دوره جوجه کشی بلدرچین، روند تکثیر و جوجه کشی بلدرچین اسان تر از کبک می باشد و جوجه آوری بیشتری دارد. بازدهی تخم های نطفه دار بلدرچین بیشتر از کبک می باشد و جوجه بلدرچین در برابر نوسانات دما و رطوبت زمان جوجه کشی مقاوم تر از جوجه کبک است. در نتیجه علاوه بر سرعت تولید مثل بالا در بلدرچین ها، میزان جوجه دهی بلدرچین نیز بیشتر از کبک می باشد.

مقایسه بازار فروش محصولات بلدرچین و کبک

تخم و گوشت کبک قیمت به مراتب بیشتری نسبت به تخم و گوشت بلدرچین دارد. برای همین بازاریابی محصولات بلدرچین راحت تر از کبک می باشد. چراکه قشر بیشتری توان خرید محصولات بلدرچین را دارند. همچنین طی سال های اخیر مصرف محصولات بلدرچین جا افتاده و روز به روز نیز بیشتر میشود. اما گوشت کبک نیز سود خوبی دارد چون بیشتر افرادی که به دنبال غذاهای لاکچری هستند از گوشت کبک نیز مصرف میکنند. همچنین گوشت کبک در مقایسه با گوشت بلدرچین پتانسیل صادرات و ارز آوری بیشتری دارد. برای همین سودآوری پرورش کبک بیشتر از سودآوری بلدرچین می باشد.

پرورش بلدرچین در ایران بسیار رایج تر از کبک می باشد. این بدین معنی است که تولیدکننده های بیشتری در صنعت پرورش بلدرچین فعال هستند و رقابت بیشتر است. اما در حوزه پرورش کبک هنوز هم جای زیادی برای پرورش دهندگان و رقابت وجود دارد.

کدام یک نیاز به هزینه و سرمایه بیشتری دارد؟

پرورش بلدرچین راحت تر از پرورش کبک می باشد و سرمایه کمتری می طلبد. بطوریکه میتوان بلدرچین را در یک فضای کوچک انباری پرورش داد. اما پرورش کبک فضای بیشتری میخواهد و به دلیل وحشی بودن این پرنده باید برخی شرایط رعایت شوند تا کبک ها دچار پرخاشگری و همنوع خوری نشوند. بطور کلی میتوان گفت که پرورش کبک 3 برابر پرورش بلدرچین نیاز به سرمایه دارد. برای مشاهده سرمایه مورد نیاز برای پرورش بلدرچین کلیک کنید.

کدام یک نیاز به هزینه و سرمایه بیشتری دارد؟ - چیکن هچ

همچنین سختی پرورش کبک بیشتر از بلدرچین است. بعنوان مثال مراقبت از جوجه بلدرچین های یک روزه تا رد کردن دو هفته اول آسان است و خیلی زود این جوجه ها غذا خوردن را یاد میگیرند. اما جوجه کبک یک روزه این چنین نیست و مراقبت بیشتری نیاز دارد تا دو سه هفته اول را بدون خطر رد کند. از طرفی کبک ها در برابر بیماری همچون بلدرچین ها مقاوم نیستند و بیشتر درگیر بیماری های مرغی میشوند. برای همین میزان تلفات جوجه کبک بیشتر از جوجه بلدرچین می باشد. بعلاوه کبک ها بیشتر از بلدرچین ها از سر و صدای محیط و حضور انسان میترسند. به همین دلیل تأمین شرایط محیطی مناسب برای کبک ها سخت تر از بلدرچین است. اگر کبک ها در محیط های استرس زا نگهداری شوند بازدهی چندانی نخواهند داشت. البته محیط های استرس زا بر عملکرد بلدرچین ها نیز تأثیرگذار است ولی کبک ها بیشتر در این نوع محیط ها آسیب پذیر هستد.

ارزش غذایی گوشت و تخم کدام یک بیشتر است؟

ارزش غذایی و پروتئینی گوشت و تخم کبک بیشتر از بلدرچین می باشد. به همین دلیل محصولات کبک بیشتر از محصولات بلدرچین مورد توجه صادرات به کشورهای همسایه و منطقه ای می باشند.

پرورش گله مولد کبک برای چندین سال توجیه اقتصادی دارد. نگهداری کبک های مولد تا سن 4 سالگی همچنان توجیه اقتصادی دارد. اما عمر اقتصادی گله مولد بلدرچین نهایتا 6 ماه می باشد. یعنی هر 6 ماه یکبار باید گله مولد بلدرچین تعویض شود و پرنده جدید جایگزین آن کرد. نحوه پرورش بلدرچین مولد را در اینجا بخوانید.

آیا پرورش همزمان کبک و بلدرچین با هم امکان پذیر است؟

پرورش کبک و بلدرچین بصورت ترکیبی به هیچ عنوان توصیه نمیشود. کبک ها با بلدرچین ها پرخاشگری خواهند کرد و بلدرچین ها را زخمی خواهند نمود. اما در صورتیکه در یک سالن جایگاه کبک ها بصورت مشخص شده و جدا از بلدرچین ها باشد، میتوان آنها را در کنار هم پرورش داد.

نتیجه گیری

اگر به دنبال یک شغل ساده، کم دردسر با درامدزایی سریع هستید، پرورش بلدرچین برای شما بهتر خواهد بود. اما اگربه دنبال یک شغل سخت با سوددهی بیشتر هستید، پرورش کبک را انتخاب کنید. فراموش نشود که علی رغم سود بالای پرورش کبک نسبت به بلدرچین، پرورش کبک هزینه بیشتری داشته و به سرمایه بیشتری نیاز دارد و حتی ریسک آن نیز بیشتر از پرورش بلدرچین می باشد.

برای موفقیت در هر کدام از این شاخه ها، لازم است که علم و آگاهی کامل درباره پرورش هر کدام از این پرندگان را به دست بیاورید. همچنین رعایت اصول پرورش و استفاده از تجهیزات استاندارد و بکارگیری روش های جدید راه موفقیت شما در این عرصه را صاف تر خواهد کرد.


دیدگاه‌های نوشته
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده