تخم مرغ سالم و ناسالم را چطور بشناسیم؟

تخم مرغ سالم است یا ناسالم؟ تخم مرغ های سالم و ناسالم را چطور بشناسیم؟ خوردن تخم مرغ ناسالم چه مضراتی را می تواند داشته باشد؟

در پاسخ این سوال ها می توان گفت که تخم مرغ هایی که عموما آنها را از بازار و یا فروشگاه ها تهیه می کنید یک دوره ی تازگی دارند. یعنی پس از مدتی شروع به کهنه شدن می کنند به خصوص اگر برای مدتی طولانی نگهداری شوند. بنابراین چطور می توانیم تشخیص دهیم که یک تخم مرغ سالم است یا فاسد و ناسالم؟

در ادامه ی این مقاله از چیکن هچ می خواهیم چند روش عمده را که کمک می کنند تخم مرغ های سالم را از تخم مرغ های ناسالم تشخیص دهید، مورد بررسی قرار دهیم.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 5
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 5
» به صرفه ترین دستگاه برای جوجه کشی از تخم مرغ و سایر طیور بومی و زینتی
» دارای بدنه ی ABS نشکن و ضد ضربه
» کاربری اسان و راندمان بالا
قیمت : 3,530,000تومان

راه های تشخیص تخم مرغ های سالم از ناسالم

راه های تشخیص تخم مرغ های سالم از ناسالم - چیکن هچ

راهکارهای زیر می توانند در تشخیص تخم مرغ های سالم از ناسالم موثر باشند :

1) بررسی محل نگهداری تخم مرغ ها

اولین و ساده ترین روش تشخیص سالم و یا ناسالم بودن تخم مرغ ها بررسی محل نگهداری آنهاست.بهتر است تخم مرغ هایی را خریداری کنید که در یخچال نگهداری می شوند. زیرا دمای بیشتر از 7 درجه می تواند باعث فاسد شدن تخم مرغ ها شود و دلیلی برای ایجاد بیماری سالمونلا باشد.

2) بررسی تاریخ تولید و انقضای تخم مرغ ها

روش دیگر تشخیص سالم و یا ناسالم بودن تخم مرغ ها توجه به تاریخ تولید و تاریخ انقضای آنهاست. امروزه روی بیشتر تخم مرغ ها تاریخ تولید و انقضای آنها درج شده است. حتی روی بعضی از تخم مرغ ها بهترین تاریخ مصرف آنها نیز نوشته شده است.

بنابراین با بررسی این تاریخ ها می توانید تا حدودی به سالم و یا ناسالم بودن تخم مرغ ها پی ببرید. سعی کنید  تخم مرغ هایی را خریداری کنید که تاریخ تولید آنها نزدیک تر باشد.

3) توجه به ظاهر تخم مرغ ها

ظاهر تخم مرغ ها نیز می توانند نشان دهنده ی سالم و یا ناسالم بودن آنها باشند. تخم مرغ های سالم دارای رنگ و شکل یکنواختی می باشند در حالی که موارد زیر می توانند در تخم مرغ های ناسالم مشاهده شوند:

 • پوسته ی ترک خورده و یا سوراخ
 • تغییر رنگ پوسته مثل راه راه شدن و یا چند رنگ شدن
 • شکل نامتقارن

به هر حال با مشاهده ی هرگونه ناهنجاری در ظاهر تخم مرغ ها بهتر است از خرید آنها صرف نظر کنید.

4) قرار دادن تخم مرغ در آب

یک روش دیگری که می توان برای تشخیص سالم و یا ناسالم بودن تخم مرغ ها انجام داد آزمایش آب است. برای انجام این کار کاسه ای را انتخاب کرده و آن را پر از آب سرد کنید و تخم مرغ را در درون آن قرار دهید.

 • اگر تخم مرغ به صورت کاملا مورب در کف کاسه قرار گرفت یعنی تازه و سالم است.
 • اگر به کف کاسه رفت و به صورت نیمه مورب و زاویه دار ایستاد به طوری که قسمت پهن آن کمی به سمت بالا بود، یعنی نهایتا یک هفته از تولید آن گذشته است.
 • اگر به کف کاسه رفت و قسمت باریک تر آن به سمت پایین ایستاد، یعنی 2 تا 3 هفته از تولید تخم مرغ گذشته است.
 • اگر تخم مرغ روی آب شناور ماند یعنی فاسد شده و ناسالم است.

5) تکان دادن و گوش دادن به صدای تخم مرغ

برای این کار تخم مرغ را در دست بگیرید و آن را در نزدیکی گوش خود تکان دهید. در صورتی که تخم مرغ سالم باشد هیچ صدایی از آن شنیده نمی شود. اما اگر تخم مرغ ناسالم و فاسد باشد هنگام تکان دادن صدایی مثل تق تق از آن شنیده خواهد شد.

6) چرخاندن تخم مرغ

تخم مرغ را روی سطح صافی قرار داده و آن را بچرخانید. در صورتی که تخم مرغ به راحتی بچرخد یعنی سالم است ولی اگر این طور نبود یعنی فاسد و ناسالم است.

7) شکستن تخم مرغ

بررسی 3 عامل موقع شکستن تخم مرغ می تواند به تشخیص سالم و یا ناسالم بودن آن کمک کند:

 • شکل زرده و سفیده

تخم مرغ های سالم زرده و سفیده ی درخشان و برآمده دارند. در آنها زرده و سفیده به هم چسبیده اند و از هم جدا نمی شوند. در حالی که در تخم مرغ های ناسالم وقتی تخم مرغ را می شکنید، زرده از سفیده جدا شده و پخش می شود.

همچنین رشته های سفید رنگی به نام شالاژ در دو طرف زرده در تخم مرغ های سالم دیده می شود. این رشته ها نطفه نیستند بلکه فقط وظیفه ی نگهداری از زرده را در مرکز سفیده بر عهده دارند. که این رشته ها ممکن است در تخم مرغ های ناسالم خیلی کمرنگ باشند و یا اصلا وجود نداشته باشند.

 • رنگ

تخم مرغ های سالم رنگ زرده ی زرد و یا متمایل به نارنجی دارند. اگر زرده ی تخم مرغی که شکسته اید رنگی متمایل به صورتی و یا سبز داشت یعنی آن تخم مرغ آلوده به باکتری سودوموناس می باشد. مصرف این نوع تخم مرغ می تواند بی خطر باشد اما در حالت کلی توصیه می شود که از مصرف آن خودداری کنید.

اگر لکه های سیاه و یا سبز رنگ روی زرده و یا سفیده ی تخم مرغ مشاهده کردید این عامل نشان دهنده ی وجود قارچ در آن است. بنابراین حتما آن را دور بریزید.

 • بوی تخم مرغ

بوی تخم مرغی که شکسته اید می تواند نشان دهنده ی سالم و یا ناسالم بودن آن باشد. تخم مرغ های ناسالم بویی غلیظ تر از تخم مرغ های سالم دارند و بوی آنها سریع تر از تخم مرغ های سالم در محیط پخش می شود.

آیا وجود لکه های خونی در تخم مرغ نشان دهنده ی ناسالم بودن آن است؟

آیا وجود لکه های خونی در تخم مرغ نشان دهنده ی ناسالم بودن آن است؟ - چیکن هچ

ممکن است بعد از شکستن تخم مرغ لکه های خونی در آن مشاهده کنید. لازم به ذکر است که این لکه های خونی نشان دهنده ی فاسد و یا ناسالم بودن تخم مرغ ها نیستند بلکه ممکن است به خاطر دلایل زیر در تخم مرغ ایجاد شده باشند:

 • کمبود ویتامین A در جیره ی غذایی مرغ ها
 • پاره شدن عروق خونی در زرده
 • پاره شدن عروق خونی در دیواره ی تخم

وجود لکه های خونی در تخم مرغ کاملا بی خطر است. شما می توانید پس از جدا کردن لکه های خونی، به راحتی تخم مرغ را مصرف کنید.

خوردن تخم مرغ ناسالم چه مشکلاتی را می تواند ایجاد کند؟

خوردن تخم مرغ ناسالم می تواند منجر به ورود باکتری های سالمونلا و اشریشیاکلی به بدن شما شوند. این باکتری ها شایع ترین دلیل ایجا مسمومیت غذایی می باشند. مسمومیت غذایی می تواند علائم زیر را داشته باشد:

 • مشکلات گوارشی و اسهال
 • حالت تهوع
 • گرفتگی شکم
 • تب
 • و …

سخن آخر

در این مقاله از چیکن هچ روش های تشخیص تخم مرغ های سالم از ناسالم را مورد بررسی قرار دادیم. تخم مرغ خام می تواند حاوی باکتری سالمونلا باشد که عامل اصلی ایجاد مسمومیت غذایی می باشد. این مورد می تواند در مواد غذایی که تخم مرغ خام در آنها استفاده می شوند بسیار خطرناک باشد. برای پیشگیری  از ابتلا به این بیماری بهتر است راهکارهای ذکر شده را برای کنترل سالم و یا ناسالم بودن تخم مرغ ها در پیش بگیرید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋