آیا پرورش مرغ بومی سود ده است؟ | روش های افزایش سود پرورش مرغ بومی

هر کسب و کاری در هر زمانی می تواند زیان ده و یا سود ده باشد. در واقع سوددهی یک شغل و حرفه، فارغ از وضعیت اقتصادی کشور، به نحوه مدیریت فرد و تمهیدات او بستگی دارد. کار پرورش مرغ بومی نیز می تواند زیان آور و یا سود ده باشد. 

جهت افزایش میل و علاقه شما به پرورش مرغ بومی و یا سایر پرند های بومی ، در این نوشته از مجموعه مقالات چیکن هچ سعی داریم نکات و آموزش هایی را به شما ارائه دهیم که به افزایش سود دهی این کسب و کار کمک خواهد کرد. 

دستگاه جوجه کشی اسکندری 168 تایی
دستگاه جوجه کشی اسکندری 168 تایی
» دارای شانه های مخصوص برای جوجه کشی از تخم نطفه دار طیور بومی و اهلی
» ایزولاسیون و عایق بندی کاملا استاندارد
» بهره گیری از سه فن دائم کار ساخت مالزی برای تامین دما و تهویه
قیمت : 10,500,000تومان

ویدیوی بررسی سود دهی پرورش مرغ بومی 

در این ویدیوی آموزشی کوتاه، به بررسی امکان سوددهی کسب و کارهای مختلف و اقدامات لازم جهت جلوگیری از کاهش سود پرداخته شده است : 

آیا پرورش مرغ بومی در وضعیت کنونی بازار سود دارد؟

سود دهی هر کسب و کاری فارغ از وضعیت اقتصادی کشور، بستگی به شرایط شخص و نحوه مدیریت او دارد. به عنوان مثال بین فردی که به صورت مداوم گله را کنترل می کند و از ابتلای آنها به بیماری تا حد امکان جلوگیری می کند، با کسی که توجهی به گله خود ندارد، تفاوت زیادی وجود دارد. 

آیا پرورش مرغ بومی در وضعیت کنونی بازار سود دارد؟ - چیکن هچبا اینکه اقتصاد کشور در زمان کنونی در وضعیت خوبی قرار ندارد، اما به این معنی نیست که همه کسب و کارها شکست خورده اند. بلکه افراد موفقی نیز هستند که به کمک ایده ها و خلاقیت های خود، از ورشکستگی کسب و کار خود جلوگیری می کنند.

حتی در کشورهای پیشرفته و کم تورم اروپایی نیز افرادی هستند که با ورشکستگی و عدم سود دهی کسب و کار خود مواجه می شوند. بنابراین سود دهی یا عدم سود دهی کار پرورش طیور به محاسبات ذهنی، دانش و تجربه و نحوه مدیریت فرد بستگی دارد.

هزینه های اولیه ی پرورش مرغ بومی

با فرض ایکه زمین مورد نیاز برای پرورش مرغ بومی را در اختیار دارید، هزینه های لازم برای شروع پرورش 1000 قطعه مرغ بومی به شرح جدول زیر می باشد:

هزینه ی خرید نیمچه 1.5 ماهه 50000000
هزینه ی خرید مواد اولیه حدودا 6 میلیارد و 900 ملیون تومان
سرمایه مورد نیاز خرید تجهیزات 1 میلیارد و 600 میلیون تومان
هزینه های ( سوخت، آب، برق، تلفن و …) 36 میلیون تومان
هزینه ی واکسیناسیون طیور 20 میلیون تومان

سرمایه مورد نیاز و سود حاصل از پرورش مرغ بومی چقدر است؟

جدول زیر مقادیری از سود حاصل از پرورش 1000 قطعه مرغ بومی را برای شما ارائه می دهد:

کل سرمایه ی مورد نیاز 10 میلیارد و 500 میلیون تومان
میزان سرمایه ی ثابت 9 میلیارد تومان
میزان سرمایه در گردش 1 میلیارد و 500 میلیون تومان
نرخ برگشت سرمایه 38 درصد
مدت زمان برگشت سرمایه حدود دو سال
میزان سود خالص 4 میلیارد تومان

چگونه در پرورش مرغ بومی به سود بالایی برسیم؟

در ادامه راهکار هایی را که می توانند در ادر دستیابی به سود بیشتر در پرورش مرغ بومی نقش داشته باشند را مورد بررسی قرار می دهیم:

1- خودتان دان طیور را تولید کنید.

یکی از راهکارهای بسیار موثر در کاهش هزینه ها، خرید عمده نهاده ها و تولید آنها به کمک دستگاه های آسیاب و میکسر است. در صورتی که تعداد زیادی مرغ و خروس دارید و هزینه زیادی را بابت خرید دان آماده می پردازید، بهترین کار برای صرفه جویی در هزینه ها و در نتیجه افزایش سود، تولید دان در محل پرورش است. 

2- محصولات خود را به مصرف کننده ها بفروشید.

یکی از دلایل کاهش سود پرورش مرغ بومی، عدم تلاش پرورش دهنده برای یافتن مصرف کننده های اصلی گوشت و تخم مرغ است. بسیاری از پرورش دهنده ها محصولات تولیدی خود را به قیمتی ارزان تر به واسطه ها می فروشند. در حالی که با کمی تلاش و بازاریابی می توانند آنها را به دست مصرف کننده های اصلی برسانند و با قیمت بالاتری هم بفروشند. 

3- تا حد امکان از نیروی کار کمتری استفاده کنید.

تا حد امکان از نیروی کار کمتری استفاده کنید - چیکن هچ

برخی از پرورش دهنده ها بر این باورند که کار کردن خود آنها جنبه خوبی ندارد و از پریستیژ کاری می کاهد. در حالی که پرورش دهنده های زیادی هستند که جهت صرفه جویی در هزینه ها و استخدام نیروی کار کمتر، کار می کنند و حتی از سایر اعضای خانواده مانند همسر، برادر و خواهر و… نیز کمک می گیرند. بر اساس آمار موجود، کسب و کارهای خانوادگی نسبت به سایر کسب و کارها موفق تر هستند. 

4- هزینه ها را کنترل کنید.

در خرید تجهیزات، مصرف آب و برق و گاز، خرید دان، پرداخت حقوق و سایر هزینه ها تا جای امکان صرفه جویی کنید. کاهش هزینه ها تا حد زیادی به افزایش سود شما کمک خواهد کرد. 

5- اجاره کمتری بپردازید.

اگر زمین یا مکان بلا استفاده ای در شهر یا روستا دارید، می توانید از آن جهت شروع کار پرورش استفاده کنید. پرداختن اجاره در ابتدای کار، تا حد زیادی سود شما را کاهش خواهد داد. حتی امکان ضرر در ماه های اول به دلیل تازه بودن کسب و کار و عدم آشنایی مشتریان با شما وجود دارد. به مرور زمان و با افزایش درآمد می توانید سالن بزرگ تری را برای توسعه کار اجاره کنید. 

6- آموزش های لازم را ببینید.

پرورش دهنده های موفق همواره دانش خود را بروز نگه می دارند و سعی در آموزش تکنیک ها و تجربه های جدیدتری دارند تا به افزایش سود و کاهش ضررهای آنها در کار پرورش کمک کند.

7- به بهداشت سالن و سلامت طیور توجه کنید.

پرورش طیور نیازمند حضور مداوم در سالن و بررسی وضعیت سلامتی پرنده ها می باشد. در صورت شناسایی به موقع پرنده های بیمار و قرنطینه ی آنها، می توانید از تلفات کل گله جلوگیری کنید و به نوعی سرمایه و سود خود را حفظ نمایید. لازمه حفظ سلامت پرنده ها، شستشو و ضدعفونی مداوم سالن، تعویض هفتگی بستر، شستشوی آبخوری و دانخوری، واکسیناسیون پرنده ها و استفاده از مولتی ویتامین در آب آشامیدنی، جلوگیری از هم غذا شدن با پرنده های وحشی و … می باشد. 

8- گله تولید کننده تخم نطفه دار داشته باشید.

یکی از تکنیک های افزایش سود در پرورش مرغ بومی، به دست آوردن جوجه های یک روزه به شکل رایگان و یا با کمترین هزینه می باشد. در صورتی که گله مرغ و خروس مولد تخم نطفه دار داشته باشید، قطعا تخم های نطفه دار تازه و با کیفیتی را به صورت کاملا رایگان به دست خواهید آورد. با جوجه کشی از تخم ها به وسیله یک دستگاه جوجه کشی، تعداد زیادی از آنها را به جوجه تبدیل کرده و در نتیجه گله خود را با کمترین هزینه توسعه خواهید داد، بدون اینکه نیاز به خرید جوجه چند روزه باشد. 

سوالات متداول

چه عواملی در سود پرورش مرغ بومی موثرند؟

موثرترین عامل در در سود حاصل از پرورش مرغ بومی، مدیریت نحوه ی پرورش می باشد. در واقع مدیریت هزینه های جیره ی غذایی مرغ ها مانند آب و دان و مکمل ها، هزینه های بهداشت و درمان مانند دارو درمانی و واکسیناسیون و ضد عفونی کردن محل پرورش، میزان تولید و کیفیت محصولات ارائه شده به بازار از عوامل موثر در میزان سود حاصل از پرورش مرغ بومی می باشند.

چگونه میتوان سود حاصل از پرورش مرغ بومی را افزایش داد؟

از راهکار های افزایش سود حاصل از پرورش مرغ بومی می توان به مواردی از جمله راه اندازی خط تولید دان در محل پرورش، استخدام نیروی کار کمتر، تولید محصولات با کیفیت و … اشاره کرد.

پرورش مرغ بومی در قفس سود ده است یا در بستر؟

پرورش مرغ بومی در قفس سود ده تر از پرورش آن در قفس می باشد. چرا که در این حالت مدیریت و رسیدگی به گله آسان تر می باشد.

نتیجه گیری کلی مقاله 

در این نوشته به مجموعه تکنیک ها و ترفندهایی جهت افزایش سود پرورش مرغ بومی پرداختیم. از این آموزش ها در جهت پرورش سایر پرنده های بومی و محلی نیز می توانید استفاده کنید. هر کسب و کاری در هر زمانی می تواند سود ده یا زیان ده باشد، این امر کاملا به پرورش دهنده و نحوه مدیریت او بستگی دارد. 

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. سلام من روستا زندگی می کنم هم زمین کشاورزی داریم هم حیاط ۱۰۰۰ متری اگه بخوام مرغ بومی پرورش بدم بنظرتون سود آور هست چون هم سوله دارم هم امکاناتش مثل گندم و جو و ذرت خودمون میکاریم علف زار هم هست ؟

  1. سلام حسین
   از اونجایی که مکان مورد نیاز برای پرورش رو داری و امکاناتش رو هم داری
   بله می تونه برات سودآور باشه

 2. هر کسی را بهر کاری ساخته‌اند. سلام اگه این دلال بازی راکلآ در هر صنفی بردارن هیچکس ضرر نمی کند.کار را باید به کاردانش سپورد،من هشت سال هست که بلدرچین پرورش میدم هم بازارش دارم هم تجربه کاری اما جا ندارم جای من توی حیاتمان دو در هفت توی گوشه هیاتمان هست در حالی که جهاد شهرمان ساتمانهای از زمان شاه اطراف شهرمان دارد که بلا استفاده مانده چند بار هم بهشون مراجه کردم ولی کو گوش شنوا.فقط یک بار از طرف سپاه حمایت شدم که اون هم دادن مجوز بود.مرا ببخشید این درد دل یک پرورش دهنده بود با هزاران و آرزو که مونده چه کار کنه.

 3. به هیچ وجه سود ده نیست قیمت ذرت ۱۶هزار و قیمت گندم ۱۲تومان بنده امسال ۶۰۰تا مرغ پرورش دادم ضرر هم مردم و همه رو فروختم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋