بهترین سنسور دستگاه جوجه کشی

//بهترین سنسور دستگاه جوجه کشی

بهترین سنسور دستگاه جوجه کشی

انواع سنسور دستگاه جوجه کشی - فروشگاه چیکن هچ

در این قسمت از وب سایت چیکن هچ درباره انواع سنسور های دستگاه جوجه کشی بحث خواهیم نمود در حقیقت کارشناسان فروشگاه چیکن هچ تمام سنسور هایی که در ایران و یا خارج برای دستگاه جوجه کشی بکار میرود را مورد بررسی قرار داده و سپس چکیده این تحقیقات را در قالب یک مقاله برای شما ارائه نموده ایم . با ما همراه باشید . . .

همانطور که می دانید مهمترین چیزی که در فرایند جوجه کشی حائز اهمیت است نوع سنسوری که در برد اصلی ان به کار رفته است. وجود دو فاکتور حساس و برخی از باید ها می تواند تاثیر قابل توجهی در بالا و پایین آوردن راندمان جوجه کشی داشته باشد .از همین روست که بزرگ ترین شرکت های دنیا که به طراحی تولید انواع دستگاه جوجه کشی مشغولند، تمام تلاش خود را به کار می برند تا در بالا بردن کیفیت محصولات خود و دقتی که دستگاه در ارزیابی و تامین دما و رطوبت تخم های نطفه دار باید داشته باشد، به نحو احسن به مرحله اجرا درآید. قبل از خرید صفحه دستگاه جوجه کشی اسکندری را نیز بررسی نمایید 

چرا که جوجه کشی از هر پرنده ای نیازمند شرایط خاصی چون تعادل مقادیر دمایی و رطوبتی است یعنی فقط کافی است دما و رطوبت دستگاه ، به اندازه چند دهم درجه با مقادیر تعیین شده فاصله داشته باشد، آن وقت نمی توان سلامت تخم های نطفه دار را تضمین کرد.

با دمای چند دهم درجه ،جوجه ها دیرتر به مرحله هچ می رسند اما فاجعه زمانی است که اختلاف دما به اندازه یک درجه سانتی گراد، یا بیشتر از مقدار تعین شده اعمال شود، آنوقت ، 50 درصد نطفه ها از بین می روند. البته همین مسئله در دمای بالاتر نیز می تواند، صدمات جبران ناپذیری را به نطفه ها وارد کند.

برای ممانعت از این موضع باید از نحوه عملکرد سنسورهای دمایی و رطوبتی، مطمئن بود ولی مهمترین مسئله ای که حائز اهمیت است، اطمینان از نوع سنسوریست که در دستگاه جوجه کشی به کار رفته است.

سنسور یکی از کارامدترین قطعاتی است که وظیفه سنجش دما و رطوبت مورد نیاز تخم های نطفه دار را بر عهده می گیرد و  باید هر لحظه مقادیر تعیین شده را  ارزیابی و نتیجه را به برد اصلی دستگاه مخابره کند و کاربر با بررسی  دقیق می تواند میزان دما و رطوبت محیط داخل دستگاه  را رصد کند تا مشکلی در روند انکیباسیون پیش نیاید.

در ادامه مقاله انواع سنسورهای به کار رفته در دستگاه های جوجه کشی را مورد بررسی قرار می دهیم. مطمئنا با مطالعه این مقاله، می توانید در انتخاب بهترین دستگاه جوجه کشی موفق باشید.

بررسی تک تک سنسور های جوجه کشی

سنسور LM35

 سنسور LM35 یکی از سنسورهای قابل استفاده در ماشین های جوجه کشی است که در بخش بیرونی دستگاه تعبیه شده است. بیشتر کارخانه های سازنده ی داخل ایران از این حسگر به عنوان دومین سنسور پردازنده دستگاه استفاده می کنند. درست است که دقت و کیفیت بالایی که این سنسور ها دارند، می توانند عملکرد بهتر دستگاه را برای بالا بردن راندمان جوجه کشی سازماندهی  کنند اما نیاز به کالیبراسیون مجدد و چند باره سنسور LM35  می تواند ، فرایند جوجه کشی را تحت تاثیر قرار دهد چون بسیاری از کاربران دانشی برای اینکار ندارند ضمن اینکه برای کالیبره کردن دوباره سنسور باید ابزار های دقیقی وجود داشته باشد که آن هم تجربه و دانش فنی کاربر را طلب می کند.

سنسورهای NTC

 سنسور NTC هم یک از حسگرهای مورد استفاده است که صرفا برای اندازه گیری دما کارایی دارد و می تواند به روش سطحی و یا در قسمتی از دستگاه که آب از آن عبور می کند مورد استفاده قرار گیرد ولی در هر دو حالت می توانند دمای مورد نیاز نطفه ها را دچار اختلال کنند.

مثلا اگر سنسور NTC سطحی که معمولا با استفاده از یک لوله مسی به برد اصلی دستگاه متصل می شود، با بالا رفتن دمای داخلی لوله، تغییر پیدا کند با این روش، قطعا مقاومت سنسور هم تحت تاثیر قرار می گیرد و تلرانس دما با مشکل مواجه می شود. اگر از این سنسور به صورت مستغرق در آب هم استفاده شود، بازهم مقدار آن تحت تاثیر دمای آب است یعنی در هر دو حالت نمی توان از اندازه دقیق دمای محیط داخلی دستگاه مطمئن بود. تمام دستگاه های جوجه کشی ( بدنه فلزی) که  در برد اصلی آنها از این نوع سنسور استفاده شده است،از دقت بالایی برخوردار نیست زیرا دما  یکی از المان های بسیار مهم در فرایند جوجه کشی است که در صورت مواجه شدن با کمترین اختلاف می تواند خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

سنسور فوق حساس SHT

 سنسور  SHT یکی از پر آوازه ترین سنسورهای مطرح در جهان است  که کارخانه سازنده آن Sensirion  سوئیس است . قابلیت این سنسور در تخمین دما و رطوبت محیط داخلی دستگاه جوجه کشی به قدری بالاست که می تواند  در سریع ترین زمان ممکن ، اندازه دقیق و مورد نیار را به برد اصلی دستگاه جوجه کشی گزارش کند . با وجود این سنسور تمام تمهیدات لازم در عملکرد بهینه دستگاه، سازماندهی می شود. دقت بالای این حسگر دیجیتالی برای تشخیص دما و رطوبت به قدری زیاد است که در صنعت پزشکی و نظامی هم مورد بهره برداری قرار می گیرد.

چرا سنسور SHT  به عنوان برترین سنسور در دنیا شناخته شده است؟

  • یکی از ویژگی های منحصر به فرد سنسور SHT کالیبراسیون مادام العمر آن است که یک بار و برای همیشه در کارخانه Sensirion سوئیس کالیبره می شود و به هیچ عنوان نیاز به کالیبراسیون مجدد ندارد. جالب است بدانید که کالیبراسیون سنسور های چینی هم با استفاده از سنسور SHT انجام می پذیرد.
  • به دلیل دقت بسیار بالایی که در سنجش مقادیر دمایی و رطوبتی دارد، اختلاف دما و رطوبت مورد نیاز محیط داخلی دستگاه، بیشتر از یک دهم درجه نیست.
  • کارخانه سنسورین سوئیس در طراحی دو سنسور دما و رطوبت از برترین تکلنولوژی مطرح در دنیا بهره گرفته است به طوری که کاربر هر لحظه می تواند، از میزان دما و رطوبت محیط داخلی دستگاه مطلع شود.
  • سنسور SHT قابلیت این را دارد که اختلاف دما را در بازه منفی 40 درجه تا مثبت 25 درجه را  تلرانس کند و تلرانس رطوبت از صفر تا 100 درصد هم امکان پذیر است.
  • طراحی سنسور SHT طوری است که از آن می توان به عنوان ابزاری برای تست کردن عملکرد دستگاه های حساس  هم بهره گرفت .
  • برند های معتبری چون برینسآ، آرکام کره و ویکتوریای ایتالیا که موفقیت خود را در ساخت انکوباتورهای حرفه ایی به گوش جهانیان رسانده اند، در برد اصلی دستگاه های تولیدی خود از این نوع سنسور بهره گرفته اند. شایان ذکر است که تنها کارخانه سازنده در سطح ایران که برای ساخت تمام دستگاه های جوجه کشی خود از سنسور SHT استفاده کرده اند، گروه صنعتی اسکندری است.
  • عملکرد بی نقص و دقت بسیار بالای  SENSIRION SHT باعث شده تا به عنوان برترین سنسور در بازار های جهانی شناخته شود . چرا که با استفاده از این سنسور دقیق و قدرتمند، هر آن ، کوچکترین اختلاف در فرایند جوجه کشی به برد اصلی دستگاه،  با آلارم های هشدار دهنده اطلاع رسانی می شود و نه تنها سلامت نطفه ها بلکه راندمان جوجه گیری هم در بالاترین حد ممکن ( بالای 90 درصد) حفظ می شود.

توجه داشته باشید که دستگاه جوجه کشی خانگی اکثرا دارای همین نوع سنسور میباشند 

خرید کنترلر جوجه کشی
کنترلر ماشین جوجه کشی سنسور سوئیسی sht - چیکن هچ
سنسور ntc - چیکن هچ

تفاوت قیمت سنسور SHT با سایر سنسورها

با توجه به تحریم هایی که از طرف کشورهایی اروپایی علیه ایران اعمال شده، نواسانات زیادی در بازار منطقه حکم فرماست. با بالا رفتن قیمت دلار، متقابلا قیمت این سنسور ها برای تولید کننده های داخلی بیشتر از حد تصور بالا می رود گرچه برای تضمین کیفیت محصول، بهتر است همانند معتبرترین برندهای تولید کننده ی جهان چون ، Brinsea ، Rcam و گروه صنعتی اسکندری که برای تولید و طراحی دستگاه های جوجه کشی خود ، از با کیفیت ترین قطعات استفاده می کنند، تولید کنند ه های داخلی هم  در تحقق این امر کوتاهی نکنند چون ساخت دستگاه های جوجه کشی با کیفیت دینی به گردن تمام کسانی که در این امر فعالیت می کنند و بازوی اقتصاد به پشتوانه آنها، قدرتمند تر می شود.لازم است بدانید در ایران دستگاه جوجه کشی اسکندری از سنسور  SHT و دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند از سنسور  NTC  بهره گرفته است.

 سخن آخر

همان طور که در بطن مقاله به آن اشاره کردم، مهمترین عامل تاثیر گذار در قیمت نهایی دستگاه های جوجه کشی ، به کار گیری سنسورهای پیشرفته چون SHT سوئیس و سایر برندهای متفرقه در بازار منطقه است. توجه به این موضوع مهم می تواند فرایند جوجه کشی را از وقوع حوادثی چون، عدم رشد نطفه ها، تلف شدن آنها در ایام ستر و هچر و سایر ضرر و زیان های ناشی از عملکرد ناصحیح سنسور دمایی و رطوبتی بر حذر دارد.  دستگاه جوجه کشی کره ای یکی از بهترین دستگاههای جوجه کشی موجود در بازار جهان میباشد 

درج دیدگاه