منو اصلی

پیشگیری از مشکل قطعی برق دستگاه جوجه کشی ؟

جلوگیری از مشکل قطعی برق دستگاه جوجه کشی ؟ - چیکن هچ

جلوگیری از مشکل قطعی برق دستگاه جوجه کشی ؟

یکی از مشکلات و چالش های اساسی که مصرف کننده ها و کاربران انواع تجهیزات الکترونیکی با آن مواجه می شوند، قطعی برق است. البته اگر فرایند قطعی برق به صورت ناگهانی و بدون اطلاع قبلی رخ دهد بدون شک خطراتی را به همراه دارد و باید به بکارگیری از انواع ابزار ها و راهکار اقدامات لازم جهت حفاظت از تجهیزات الکترونیکی در نظر گرفته شود.

قطعی برق دستگاه جوجه کشی در صورت نداشتن آمادگی می تواند خسارت های سنگینی را به فرد وارد کند، تا جایی که همه تخم های نطفه دار داخل دستگاه از بین رفته و هزینه حاصل از خرید آنها به هدر می رود. اهمیت این موضوع باعث شده تا در این مقاله از وبسایت چیکن هچ به بررسی مشکلات حاصل از قطع شدن برق دستگاه جوجه کشی و راهکارهای کاهش تلفات بپردازیم.

بررسی مشکلات حاصل از قطعی برق دستگاه جوجه کشی برای تخم های نطفه دار 

همانطور که در قسمت قبلی توضیح داده شد، قطع شدن برق می تواند لوازم خانگی و سیار تجهیزات الکترونیکی را با مشکل مواجه کند. دستگاه جوجه کشی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در صورت پایین آمدن و یا بالا رفتن میزان ولتاژ که تحت عنوان نوسان برق شناخته می شود، برخی از قطعات مهم و حساس مانند برد کنترلر، سنسور فن ها با خطر سوختگی مواجه خواهد شد.

در داخل برد کنترلر دستگاه، انواع قطعات الکترونیکی و مدار های متعددی قرار دارد که در مواجه با ولتاژ بالا به راحتی باعث سوختگی در فیش ها، سوکت ها و قسمت Power برد خواهد شد. البته اگر این جریان غیر استاندارد تا چند دقیقه در داخل دستگاه حضور داشته باشد، بدون شک سبب آتش سوزی برد می شود.

بررسی مشکلات حاصل از قطعی برق دستگاه جوجه کشی برای تخم های نطفه دار  - چیکن هچ

علاوه بر موارد ذکر شده، چنانچه ولتاژ کاهش پیدا کند و برق به میزان پایین تر از حد استاندارد به دستگاه انتقال پیدا کند، در این حالت به همه قطعات جریان برق نمی رسد و مشکلات جدی متعددی رخ می دهد. از جمله حساس ترین قطعات دستگاه، سنسور آن می باشد که احتمال خرابی یا خارج شدن از حالت تنظیم در آن بیشتر از دیگر قطعات می باشد. اگر سنسور دما و رطوبت داخل دستگاه با مشکل مواجه شود، یقیناً فرایند جوجه کشی با شکست مواجه خواهد شد و در این حالت خسارت بسیار سنگینی به پرورش دهنده پرنده یا کاربر وارد می گردد. بدون شک همه ما شاهد قطع شدن ناگهانی برق و اتصال فوری مجدداً آن شده ایم؛ باید توجه کنید که این نوع قطعی برق بدترین حالت ممکن می باشد، معمولاً بیشترین خسارت ها و سوختگی انواع تجهیزات و دستگاه های الکترونیکی را به همراه دارد؛ دستگاه جوجه کشی نیز همانند دیگر وسیله های برقی تحت پوشش این خطر جدی می باشد.

در دستگاه جوجه کشی خانگی و صنعتی تخم های نطفه دار قرار داده می شود که درون آن ها موجودات زنده به شکل جنین وجود دارند؛ بروز چنین مشکلاتی و تنها خراب شدن یکی از قطعات می تواند کل فرایند جوجه کشی را به مرز نابودی بکشاند.

در حالت کلی جوجه کشی از تخم نطفه دار پرنده های مختلف در دو دوره ستر و هچر انجام می شود که برای بیشتر پرنده ها رو هم بین 20 الی 30 روز زمان می برد. در این دوره باید برق 220 ولت خانگی در اختیار دستگاه باشد، اما بروز مشکل قطعی برق دستگاه جوجه کشی به صورت مکرر می تواند زمینه را برای وارد شدن شوک دمایی به تخم ها فراهم کند؛ که در این حالت جنین داخل آنها نابود می شوند. افرادی قصد خرید دستگاه جوجه کشی و ایجاد یک گله کوچک در خانه یا گله بزرگ در مقیاس مرغداری را دارند باید برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی باید برخی نکات و اقدامات مهم را انجام دهند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

راهکار برای کاهش تلفات ناشی از قطعی برق دستگاه جوجه کشی

در وهله اول باید فوراً دمای محیط جوجه کشی را بالا ببرید؛ دمای ایده آل برای اینت محیط بین 30 تا 35 درجه سانتی گراد می باشد. شما عزیزان برای گرم کردن این مکان از تجهیزات گرمایشی دودکش دار بهره گیری کنید، چرا که نباید از میزان اکسیژن محیط کاسته شود. همچنین برای پایدار نگه داشتن رطوبت داخل دستگاه، با استفاده از یک ظرف آب در حال جوشیده شدن رطوبت محیط را بالا ببرید.

بررسی میزان مصرف برق دستگاه جوجه کشی

میزان مصرف برق دستگاه به عوامل متعددی همچون ظرفیت، مدل، میزان دما و رطوبت محیط و برخی موارد دیگر بستگی دارد. البته در حالت کلی مصرف برق در دستگاه جوجه کشی نسبتاً پایین می باشد تا جایی که در بازه 30 الی 50 وات قرار داد. شایان ذکر است که در دستگاه های بزرگ و صنعتی این مقدار بین 300 تا 700 وات در ساعت محاسبه می شود.

بررسی تاثیر شرایط محیطی در میزان مصرف برق دستگاه جوجه کشی 

بررسی تاثیر شرایط محیطی در میزان مصرف برق دستگاه جوجه کشی  - چیکن هچ

دو عامل دما و رطوبت مکان جوجه کشی تاثیر قابل توجهی در میزان برق مصرفی دستگاه جوجه کشی مورد نظر دارد. چنانچه دستگاه جوجه کشی در یک مکان با شرایط استاندارد قرار داده نشود، به هنگام جوجه کشی برای تامین شرایط لازم و ضروری همه قطعات با نهایت توان کار می کنند که در این حالت میزان مصرف برق نیز افزایش می یابد. برای جوجه کشی از همه پرنده ها به جز شترمرغ باید دمای مکان بین 22 تا 25 و رطوبت بین 35 تا 50 درصد تامین گردد.

تامین برق اضطراری دستگاه جوجه کشی

ابتدا باید نوع برق مصرفی دستگاه جوجه کشی خود را مشخص کنید. چنانچه دستگاه شما با برق 12 ولت کار می کند، می توانید بدون هیچ مشکلی باتری خودرو به صورت مستقیم به دستگاه وصل کرده و بدین شکل نیروی مورد نیاز را تامین کنید. چنانچه برق مصرفی دستگاه شما از نوع 220 ولت باشد، باید از ups برای تامین نیرو و یا از اینورتر جهت تبدیل برق 12 ولت به 220 ولت بکارگیری نمایید.

تامین امنیت و سلامتی تخم نطفه دار و دستگاه جوجه کشی در صورت قطعی برق

برای تامین امنیت هنگام قطعی برق دستگاه جوجه کشی می توان از متد ها و روش های متعددی بکارگیری نمود، که مهم ترین آنها در ادامه توضیح داده می شود.

  •  بهره گیری از محافظ ولتاژ جهت متصل کردن دستگاه جوجه کشی به برق شهری از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع این محافظ تنها بازه تعریف شده از جریان را به دستگاه وارد می کند به طوری که اگر جریان از این حد کمتر یا بیشتر باشد، برق دستگاه قطع شده و از سوختن قطعات، برد کنترل و دیگر خسارت های جلوگیری می شود.
  •  با قطع شدن برق و بعد از گذشت 1 الی 2 ساعت، به تدریج تخم ها دمای خنک غیر استاندارد را احساس خواهند کرد.در این حالت شوک دمایی تخم های نطفه دار را تحت تاثیر قرار می دهد و برای جلوگیری از این مشکل باید حتما تمهیدات لازم برای بهره گیری از سیستم برق اضطراری در نظر گرفته شود.
  • چنانچه به سیستم برق دسترسی ندارید و نمی تواند اقدامام لازم برای فراهم کردن برق اضطراری را در نر نظر بگیرید، می توانید برای کاهش خسارت دمای محیط را افزایش دهید و سپس درب را باز نگه دارید تا دمای داخل نیز بالا برود.
  • به منظور تامین کردن رطوبت کافی و ضروری به هنگام قطعی برق توصیه می شود از یک رطوبت ساز اولتراسونیک بهره گیری نمایید، و یا یک قاب یا ظرف آب را روی بخاری جایگذاری کنید تا بدین شکل بخار لازم تامین گردد.


دیدگاه‌های نوشته
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده