تغذیه بوقلمون | غذای جوجه بوقلمون

تغذیه بوقلمون در دوره های مختلف زندگی - چیکن هچ

تغذیه بوقلمون در دوره های مختلف زندگی

یکی از مهم ترین مراحل پرورش بوقلمون به تغذیه آن مربوط می شود. این پرنده ها در دوره های مختلف زندگی خود از مواد غذایی متعددی تغذیه خواهند کرد. اگر قصد پرورش بوقلمون در حالت سنتی و خانگی را داشته باشید ، با استفاده از مواد غذایی بی خطر موجود در خانه نیز می توانید آنها را تغذیه کنید، اما در صورت پرورش صنعتی نیاز به تغذیه با استفاده از جیره غذایی استاندارد خواهد بود. به هر حال در این نوشته از چیکن هچ به هر آنچه که در تغذیه بوقلمون لازم باشد، پرداخته خواهد شد با ما همراه باشید. 

تغذیه بوقلمون پس از تولد و غذای جوجه بوقلمون

زمانی که بوقلمون ها با استفاده از پرنده مادر جوجه کشی شده باشند. وظیفه تغذیه جوجه ها بر عهده مادر خواهد بود، اما به این نکته نیز توجه کنید که برخی از بوقلمون های مادر به جوجه ها اهمیتی نمی دهند، بنابراین تغذیه جوجه ها و رسیدگی به آنها بر عهده پرورش دهنده خواهد بود. در حالتی که با استفاده از دستگاه جوجه کشی ، اقدام به تولید جوجه بوقلمون کرده باشید، وظیفه تغذیه و نگهداری از آنها بر عهده پرورش دهنده خواهد بود.

جوجه بوقلمون ها تا 24 ساعت پس از تولد نیازی به تغذیه ندارند و باید در دستگاه جوجه کشی بمانند. آنها در این مدت می توانند از محتویات کیسه زرده موجود در بدن خود تغذیه کنند و پس از گذشت یک روز کامل می توانید آنها را به بستر منتقل کنید.

تغذیه بوقلمون پس از تولد و غذای جوجه بوقلمون - چیکن هچ

در مقالات پرورش بوقلمون ویژگی های یک بستر خوب برای جوجه بوقلمون ها توضیح داده شده است، اما در حالت کلی باید از لامپ مادر مصنوعی استفاده کنید و با استفاده از پوشال های نرم و دانخوری و آبخوری های متناسب با قد بوقلمون ها ، به رشد بهتر آنها کمک کنید. 

اگر تعداد کمی جوجه بوقلمون دارید و قصد پرورش سنتی آنها را داشته باشید، با استفاده از مواد غذایی موجود در خانه می توانید آنها را غذا دهید. در حالت کلی غذای جوجه بوقلمون شامل موارد زیر می شود:

الف – ترکیب سبزیجات خرد شده مانند کاهو، یونجه ، جعفری به همراه ماست 

ب – ترکیب دانه های خرد شده مانند گندم ، ذرت ، سویا

ج – ترکیب نان خرد شده به همراه ماست 

د – ترکیب دانه ها و غلات خرد شده به همراه پودر پوسته تخم مرغ 

و – تخم مرغ آب پز به همراه سبزیجات خرد شده

هـ – آب سالم به مقدار کافی 

جوجه ها در روزهای اول پس از تولد آب و غذای مناسب خود را نمیشناسند و امکان خوردن پوشال های کف بستر نیز توسط آنها وجود دارد، بنابراین در این زمان باید به خوبی از آنها مراقبت کنید و با قرار دادن نوک آنها در آب و غذا ، سعی در شناساندن آب و غذا به آنها را داشته باشید. 

آب و غذای کافی باید در اختیار جوجه ها قرار بگیرد، آنها در این مدت احتیاج زیادی به آب و غذا برای رشد کافی دارند. هم چنین به منظور تقویت آنها و جلوگیری از تلف شدنشان می توانید هفته ای دو بار مقداری مولتی ویتامین در آب آشامیدنی آنها بریزید. 

تغذیه بوقلمون های جوان

پس از گذشت دو هفته از تولد بوقلمون ها و با انجام مراقبت های لازم شاهد رشد سریع آنها خواهید بود. اگر قصد پرورش بوقلمون های گوشتی را داشته باشید، طبیعتا باید آنها را در عرض 4 الی 5 ماه به حدود وزنی 10 الی 12 کیلوگرم برسانید و به بازار ارائه کنید، در این صورت باید از غذای کامل و دارای چربی و کربوهیدرات زیاد استفاده کنید که در ادامه بیان خواهد شد.

تغذیه بوقلمون های جوان - چیکن هچ

اما در صورتی که می خواهید آنها را به عنوان بوقلمون مولد پرورش دهید تا با رسیدن به سن بلوغ تخم گذاری کنند، می توانید از جیره غذایی متعادل و با میزان چربی پایین استفاده کنید. به همین منظور در ادامه به دو بخش تغذیه بوقلمون گوشتی و تغذیه بوقلمون تخم گذار پرداخته خواهد شد تا درک بهتری از مطلب داشته باشید. 

تغذیه بوقلمون گوشتی

در تغذیه بوقلمون ها باید تمامی مواد غذایی مورد احتیاج بدن آنها فراهم شود که شامل پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و کربوهیدرات ها می شوند. پروتئین به تولید گوشت و عضلات بوقلمون کمک می کند، ویتامین ها نیز در هضم و جذب غذا، افزایش متابولیسم و سلامتی جسمانی بوقلمون تاثیر دارد، مواد معدنی نیز به خون سازی ، استحکام استخوان و سلامت قلب و عروق و … کمک می کند و کربوهیدرات و چربی نیز به افزایش وزن و تولید انرژی مورد نیاز روزانه بوقلمون منجر می شود. 

در تغذیه بوقلمون گوشتی باید از چهار مورد فوق به تناسب استفاده شود، اگر تعداد زیادی بوقلمون دارید باید منابع غذایی فوق را جداگانه تهیه کرده و با استفاده از آسیاب و میکسر مرغداری این جیره غذایی را کاملا ترکیب و یکدست کرده و به بوقلمون های پرواری خود بدهید. البته حتما باید از یک پرورش دهنده باتجربه و یا متخصص تغذیه دام و طیور در مورد فرمول مناسب جیره غذایی بوقلمون های گوشتی کمک بگیرید. 

منابع پروتئینی در غذای بوقلمون

معمولا در جیره غذایی استاندارد بوقلمون و سایر طیور از موادی مانند پودر گوشت، پودر ماهی، پودر خون، کنجاله تخم پنبه ، کنجاله بادام زمینی، کنجاله سویا، کنجاله ذرت ، کنجاله تخم آفتابگردان و… استفاده می شود که با تهیه و ترکیب این موارد می توانید منابع پروتئینی مورد نیاز بوقلمون ها را فراهم سازید. 

منابع ویتامین جهت تغذیه بوقلمون ها

از مورد نیاز برای بدن بوقلمون ها می توان به ویتامین A، D، E، ویتامین های گروه B، ویتامین K و … اشاره کرد که از طریق گنجاندن منابع ویتامین در آب و غذای بوقلمون ها می توان از اثرات ناشی از کمبود ویتامین جلوگیری کرد. 

از عوارض کمبود ویتامین در جیره غذایی بوقلمون ها می توان به کاهش اشتها ، کاهش رشد، عدم تعادل در راه رفتن و فلج شدن ، کم خونی و ضعف، نرمی استخوان ، عدم مقاومت در برابر بیماری ها و … اشاره کرد. 

مواد معدنی مورد نیاز بوقلمون ها

همانطور که کمبود ویتامین در تغذیه بوقلمون ها می تواند بیماری ها و شکلات زیادی را به همراه داشته باشد، کمبود مواد معدنی حساس نیز می تواند چنین عارضه هایی را به همراه داشته باشد، بنابراین به تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن بوقلمون ها نیز توجه ویژه ای داشته باشید. 

از مواد معدنی مورد نیاز بدن بوقلمون ها می توان به کلسیم، فسفر، سدیم ، کلر، پتاسیم ، گوگرد، مس ، آهن، ید، منگنز، روی ، سلنیوم و … اشاره کرد که از طریق گنجاندن مواد معدنی مکمل و مواد غذایی دارای این مواد می توان به رشد بهتر و سلامت بوقلمون ها کمک کرد. 

مواد معدنی مورد نیاز بوقلمون ها

نبود هر کدام از مواد معدنی فوق مشکلاتی را به دنبال خواهند داشت که در سلامت بوقلمون ها تاثیر گذار هستند، به عنوان مثال در صورت کمبود کلسیم در جیره غذایی آنها امکان نرم شدن استخوان های بوقلمون ها وجود دارد و در صورت کمبود منیزیم نیز با فلجی پا و تغییر شکل استخوان ها مواجه خواهند شد. هم چنین میزان روی در غذای آنها کمتر از حد مجاز باشد ، پر درآوری ضعیفی خواهند داشت و پرنده وزن گیری زیادی نخواهد داشت. 

شما با مراجعه به یک متخصص و جیره نویس طیور می توانید منابع دارای مواد معدنی را برای بوقلمون ها تهیه کرده و طبق استاندارد و فرمول توصیه شده توسط آنها به جیره غذایی بوقلمون ها بیفزاید. معمولا دانه ها و غلات ، یونجه و علوفه ، سبزیجات و سایر مواد غذایی مصرفی دارای مواد معدنی لازم هستند اما به دلیل کمبود این جبران حتما باید از مکمل های مواد معدنی استفاده کرد. 

تغذیه بوقلمون های تخم گذار

در صورتی قصد پرورش بوقلمون های تخم گذار را دارید تا سن 7 ماهگی می توانید آنها را یک جیره غذایی متعادل تغذیه کنید که منجر به افزایش وزن بیش از حد آنها نشود، چرا که وجود چربی زیاد در بوقلمون های ماده مانع از تخم گذاری آنها خواهد شد و چربی زیاد در بوقلمون های نر نیز تمایل به جفت گیری را در آنها به دلیل وزن زیاد کاهش خواهد داد. 

پس از رسیدن بوقلمون ها به سن 7 ماهگی می توانید بوقلمون های ماده را با جیره مخصوص شامل پروتئین و کلسیم زیاد تغذیه کنید، بوقلمون های نر نیز باید مواد غذایی را به اندازه کافی و مناسب دریافت کنند تا آماده جفت گیری باشند.


دیدگاه‌ها 0
0 کامنت ها
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده