آموزش ساخت لانه برای مرغ خانگی | ساخت لانه با بلوک سیمانی | ساخت لانه با چوب

آموزش ساخت لانه برای مرغ خانگی

آموزش ساخت لانه برای مرغ و خروس خانگی

لانه تاثیر زیادی در تخم گذاری پرنده های خانگی و بومی دارد و بدون وجود آن امکان تخم گذاری در آنها سخت تر خواهد بود، یعنی با ساخت لانه برای مرغ خانگی و یا سایر طیور در واقع مکان مناسبی برای استراحت ، تخم گذاری و زندگی آنها فراهم آورده ایم و به نوعی شرایط زندگی را برای آنها هموار تر کرده ایم. پرنده های بومی مانند مرغ، بوقلمون ، اردک و غاز و… به لانه و آشیانه خود وابستگی شدیدی نشان می دهند و در آخر روز شاهد ورود ناخودآگاه آنها به لانه خواهید بود. در این نوشته از وبلاگ چیکن هچ آموزش های کاملی در رابطه با نحوه ساخت لانه مرغ خانگی و تکنیک های ساخت لانه مرغ با بلوک سیمانی یا چوب ارائه خواهد شد، با ادامه مطلب همراه باشید. 

اهمیت لانه در پرورش مرغ بومی

نه تنها مرغ بلکه هر پرنده دیگری برای رشد بهتر با کمترین میزان استرس نیاز به یک سرپناه دارند تا در آن از شر سرمای زمستان و گرمای تابستان در امان بمانند و در مناطق روستایی و حاشیه ای نیز از حمله روباه و شغال مصون باشند. به همین نقطه شروع پرورش مرغ خانگی و سایر پرندگان بومی ابتدا وجود مکان مناسب سپس لانه استاندارد است. 

معمولا پرنده ها بیشتر اوقات خود را در لانه به سر می برند به جز در زمانی که به دنبال غذا باشند. اگر آب و غذا را در لانه آنها قرار دهید، میزان حضور پرنده ها در داخل لانه افزایش خواهد یافت. معمولا لانه مرغ ها را از چوب ، آجر، بلوک و توری های فلزی می سازند که در این نوشته به همه این راهکارها اشاره خواهد شد. 

ویژگی های یک لانه خوب برای مرغ

لانه ای که برای مرغ خانگی می سازید باید کاملا استاندارد و دارای امکانات لازم باشد. معمولا کف لانه را با خاک اره و یا کاه پر می کنند تا پرنده ها به راحتی قدم بزنند و دچار زخم کف پا نشوند. هم چنین لانه باید فضای کافی برای حرکت و حتی جفت گیری آنها داشته باشد. معمولا به ازای 3 الی 4 مرغ یک متر مربع فضا در نظر گرفته می شود. 

به ازای هر 5 مرغ یک دانخوری و یک آبخوری باید وجود داشته باشد تا به راحتی تغذیه شوند و هیچ گونه ازدحامی نداشته باشند، ازدحام سبب وقوع بیماری کانیبالیسم در بین مرغ ها و سایر طیور خواهد شد. برای دریافت آموزش های کامل در مورد نحوه ساخت دانخوری و آبخوری برای طیور میتوانید به مقاله آموزش ساخت دانخوری و آبخوری مراجعه کنید. 

در داخل لانه قسمتی برای تخم گذاری باید در نظر گرفته شود، این قسمت باید در گوشه ای از لانه باشد و داخل آن را مقداری پوشال نرم قرار دهید و با استفاده از وسایل مختلفی می توانید این آشیانه های تخم گذاری را بسازید. 

ویژگی های یک لانه خوب برای مرغ

لانه مرغ باید دارای درب برای ورود و خروج راحت پرنده ها باشد و باید به گونه ای ساخته شود که خود شما نیز به راحتی برای جمع آوری تخم ها به داخل لانه راه پیدا کنید. یا می توانید قسمت تخم گذاری را طوری طراحی کنید که از آب بیرون قابل دستیابی باشد ، یعنی بدون نیاز ورود به داخل لانه بتوانید تخم ها را از آشیانه بردارید. 

لانه ساخته شده باید استحکام کافی داشته باشد تا در برابر باد و باران و برف و تگرگ، به خوبی از مرغ و خروس ها محافظت کند، بنابراین در ساختن لانه نباید صرفا از توری و یا چارچوب نازک استفاده کرد. به همین دلیل در این نوشته به نکاتی مهمی در ساخت لانه مرغ خانگی اشاره خواهیم کرد.

مکان مناسب برای ساخت لانه مرغ

حیاط خانه ، پشت بام و چمن خانه مکان های مناسبی برای ساخت لانه هستند. اما به این نکته توجه کنید که پرورش تعداد زیادی مرغ و خروس در حیاط یا پشت بام خانه کار درستی نیست زیرا سر و صدا و بوی نامطبوعی که تولید می کنند موجب آزار و اذیت خانواده شما و حتی همسایه ها خواهد شد. 

اما پرورش 5 الی 10 مرغ  و خروس در حیاط یا پشت بام خانه مشکلی ایجاد نمیکند، بهترین مکان برای پرورش تعداد زیادی مرغ و خروس ، روستا ها و حاشیه های شهر هستند

ساخت لانه مرغ با بلوک سیمانی

بلوک یکی از مصالح ساختمانی با دوام و ارزان قیمت می باشد که برای ساخت لانه مرغ هم می توان از آن استفاده کرد. برای ساخت لانه مرغ با بلوک نیاز به مقداری ماسه ، سیمان و بلوک نیاز خواهید داشت.

ابتدا با استفاده از شن و سیمان ، ملات مناسب را آماده کنید سپس دیوار مورد نظر را با استفاده از ملات و بلوک های سیمانی می توانید برپا کنید. در لابلای بلوک ها حتما سنگ ریزه قرار دهید تا مقاومت بلوک ها افزایش یابد. 

در هنگام ساخت حتما یک در و دو دریچه کوچک برای ورود و خروج هوا در نظر بگیرید، دریچه ها باید به اندازه ای باشند که در فصل زمستان به راحتی بتوانید آنها را ببندید و از مرغ و خروس ها در برابر سرما محافظت کنید. هم چنین این دریچه ها در فصل تابستان جهت خنک کردن لانه کاربرد خواهند داشت بنابراین حتما آنها را در مسیر وزش باد بسازید.

ساخت لانه مرغ با بلوک سیمانی

هم چنین درب لانه باید به اندازه ای باشد که شما نیز به راحتی بتوانید در داخل آن رفت و آمد کنید، چونکه روزانه چندین بار باید آب و دان آنها را عوض کنید و هفته ای یکبار باید فضولات را از بستر پرنده ها جارو کنید. برای بستن درب لانه هم می توانید از درب های چوبی یا آلومینیومی استفاده کنید، درب آنها حتما باید قفل داشته باشد تا از مرغ و خروس ها در برابر دزد و حیوانات وحشی محافظت کنید. 

در داخل لانه می توانید آشیانه های تخم گذاری را به کمک بلوک های سیمانی بسازید. پس از ساخت لانه می توانید کف آشیانه و کف لانه را به کمک پوشال نرم یا خاک اره پر کنید تا مرغ ها به راحتی زندگی کنند. 

سقف لانه را با استفاده از چوب و تخته بپوشانید و یا اگر می خواهید بیشتر هزینه کنید می توانید از کچ و آجر برای ساخت سقف لانه مرغ ها استفاده کنید. 

ساخت لانه مرغ با استفاده آجر

با توجه به اینکه فضای کمتری را اِشغال می کند، بنابراین در فضاهای کوچک از آجر برای ساخت لانه مرغ و خروس ها می توانید استفاده کنید، اما آجر به اندازه بلوک ها توانایی حذف گرما را ندارد، در صورتی که می خواهید لانه مرغ ها در زمستان گرمتر شود می توانید از بلوک های سفالی استفاده کنید، اما بلوک ها گرانتر از آجر ها هستند. 

آجرها کوچکتر هستند و امکان ساخت لانه در اشکال مختلفی وجود دارد، به عنوان مثال می توانید لانه را به صورت مثلثی ، نیم دایره و یا مربعی بسازید و حتی سقف لانه را هم با استفاده از آجر و کچ می توانید بپوشانید. در داخل لانه می توانید آشیانه تخم گذاری را بسازید یا اگر می خواهید در این مورد کمتر هزینه کنید می توانید از سطل یا گالن بلا استفاده برای ساخت آشیانه بهره ببرید. 

ساخت لانه مرغ با استفاده آجر

برای گذاشتن آجر ها بر روی یکدیگر می توانید از سیمان یا کچ استفاده کنید. اما اگر می خواهید سقف لانه را با آجر آباد کنید حتما باید از کچ سفید استفاده شود چون چسبندگی بسیار بیشتری دارد. 

با توجه به اینکه آجر گرما را به خوبی حفظ می کند، بنابراین نیازی به عایق سازی نیست و با استفاده از یک لامپ مادر مصنوعی و یا سایر بخاری ها می توانید گرمای زمستان مرغ و خروس ها را فراهم کنید و آنها را از سرما نجات دهید. 

ساخت لانه مرغ با چوب

ساده ترین و ارزان ترین لانه ای که می توانید برای مرغ ها بسازید، استفاده از چوب است البته به شرطی که کاملا مقاوم سازی کنید تا در برابر حوادث طبیعی مقاوم باشد هم چنین باید به نحوی عایق بندی کنید که سرمای زمستان مرغ و خروس ها را از پای در نیاورد. 

ساخت دیوار و سقف لانه با استفاده از تخت و میخ امکان پذیر است، اما به جهت مقاوم سازی دیوار بهتر است از دو لایه تخته استفاده کنید. به منظور مقاوم سازی لانه می توانید ستون های چوبی یا فلزی را در زمین چال کنید و دیوار و سقف لانه را بر پای آن بسازید تا کاملا محکم شود. با توجه به اینکه چوب سبک است، بنابراین در برابر بادهای شدید ناپایدار خواهد بود. سقف لانه را با نایلون های حبابدار یا فوم های ضخیم بپوشانید تا در برابر بارندگی خیس و پوسیده نشود. 

در فصل زمستان برای جلوگیری از سرماخوردگی ماکیان می توانید دیوارها را نیز با فوم ضخیم بپوشانید تا گرمای از دست رفته از لانه به حداقل برسد و به این ترتیب مرغ ها گرمای کافی داشته باشند. 

در این مورد نیز باید درب ورودی و دریچه ها را بسازید و در داخل لانه می توانید آشیانه های تخم گذاری را به صورت مجزا و در ارتفاع بالاتر از سطح زمین بسازید تا مرغ در صورت نیاز به تخم گذاری به داخل آن رفته و تخم بگذارد. 

هم چنین درب لانه را به صورت محکم و چند لایه بسازید تا امنیت کامل مرغ و خروس ها را فراهم کند. درب باید دارای قفل باشد تا به راحتی قابل باز شدن نباشد. در داخل لانه تعداد مناسبی دانخوری و آبخوری قرار دهید، در مقاله ساخت دانخوری و آبخوری می توانید نحوه ساخت آنها را آموزش ببینید. در صورت عدم تمایل به ساخت می توانید دانخوری و آبخوری مورد نیاز را از سایت چیکن هچ خریداری کنید. 

سخن آخر

در این نوشته به نحوه ساخت لانه مرغ به روش های متداول پرداخته شد، در سایر مقالات نیز در مورد پرورش و نحوه جوجه کشی تخم مرغ  توضیحات مفصلی داده شده است، در صورتی که مجموعه مقالات چیکن هچ را مطالعه فرمایید مطمئنا در زمینه پرورش مرغ و سایر طیور به یک فرد ماهر تبدیل خواهید شد و حتی در آینده از این راه می توانید کسب درآمد کنید، درآمد حاصل از طریق فروش تخم و گوشت و جوجه های یک روزه خواهد بود. در صورت وجود هر سوالی می توانید از طریق دیدگاه های همین صفحه برای ما بفرستید تا به آن پاسخ دهیم. 


دیدگاه‌ها 10
10 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

خوب بود من به نتیجه ی خودم رسیدم 😍😍😊😊

موفق باشید

سلام.یه سوال داشتم.من دو سال پیش دو تا مرغ و خروس خریدم.تو زیر زمین ازشون نگه داری می کردم تا همین نوروز که سرشون رو بریدیم.امسال دو تا دیگه خریدم.یکیشون مریض شد کلی بهش ویتامین دادم قرص دادم مخصوخ طیور نه انسانی تو کارتون گذاشتم آوردم خونه.ولی آخرش مرد.یکیشون موند برای دوتا دیگه خریدم.اونا هم بعد یه هفته مردن.یکی دیگه هم خریدم اونم الان درست مثل بقیه همون علائم رو داره و فکر کنم نرسه به فردا.چرا اون چهارتا مردن؟چرا اولی هنوز زدنس؟چرا همشون علائم شبیه به هم داشتن بعد مردن؟چرا اونای دوسال پیش نمرده بودن؟در مورد زیر زمین هم باید بگم که خیلی قدیمی هست برای همین دیوار هاش خیلی ضخیم هستن و مثل همه بناهای قدیمی تابستون ها سرده زمستونا گرمه.آفتاب هم بهش میزنه هرروز هم می اوردوز بیرون.ابعاد زیر زمین هم 10در5هست.یعنی اندازه خونه بعضی از مردم عادی ارتفاعش هم 2.5متر هست.چون قدیمی هم هست زیرش خاکه سیمان نیست که بگی سفته.چرا من شانس ندارم؟دلیلش چیه؟درضمن از بابت تغذیه هم مطمئن هستم

سلام
علائم بیماری ها رو نگفتید
بهتره زمانی که پرنده ها رو تهیه میکنید واکسن های مورد نیاز رو بزنید ، واکسن ها از بروز بیماری ها جلوگیری میکنن
تغذیشون دقیقا چی بوده ؟ در زیر زمین به امکان زیاد تهویه مناسب نیست ، اصولا چنین مکان هایی با توجه به درصد بالای رطوبت در اونها مناسب نگهداری طیور نیستن
دمای زیر زمین چقدره ؟

سلام، مرغ من تخم هاش پوسته رویی اش خیلی نازکه،جدیداً بجای روزها شبها تخم میزاره و همون موقع پوسته رویی اینقدر نازکه که پاره میشه. چکار باید بکنم؟

سلام
تغذیشون مناسب نیست و کمبود کلسیم دارن
تغذیه رو تغییر بدید از جیره مرغ تخم گذار استفاده کنید همینطور بهشون پودر صدف یا پودر کف دریا هم بدید

سلام، و درود بر شما
یه سوال که برام پیش اومده اینه که لونه مرغا رو چند وقت یکبار ضد عفونی کنیم و با چی ؟ چه ماده ای برای مرغام مضر نیست که برای ضد عفونی استفاده کنم.
و ضمنا تشکر از اطلاعاتی که در این رابطه میدین برای من خیلی کمک کرد.

سلام
بستگی به تعداد مرغ ها و .. داره ، بهتره کم کم هفته ای یکبار تمیز کنید که الودگی ها انباشته نشه روی هم
همینطور اگه قفس هست ابتدای هر فصل باید به صورت کامل تمیز بشه

ماده ی خاصی به لانه نزنید بهتره
به قفس میشه 1 به 10 از ماده سفید کننده استفاده کرد ، اما لانه نه

سلام ببخشید
من مرغام تخم نمیزارن مشکل از چیه میشه کمک کنید
خیلی ممنونم از سایت خوبتون

سلام
چند وقتشونه ؟ پر ریزی دارن ؟