درمان اسهال عروس هلندی | پیشگیری با روشهای خانگی

آیا عروس هلندی شما اسهال شده است؟ از علت اسهال عروس هلندی آگاهی کافی ندارید؟ راهکاری برای درمان فوری اسهال عروس هلندی می خواهید؟ با ما تا انتهای این مقاله از چیکن هچ همراه باشید تا در این رابطه اطلاعات دقیقی ارائه شود و با داروی درمان اسهال عروس هلندی اقدام به بهبودی حال پرنده خود کنید.

دستگاه جوجه کشی آرکام 24 تایی
دستگاه جوجه کشی آرکام 24 تایی
» دارای بدنه ی محکم و ضدزنگ ABS
» امکان رطوبت دهی با سیستم تمام اتوماتیک
» دارای شانه های سایزیک و مناسب برای تخم عروس هلندی
قیمت : 24,000,000تومان

چه چیزی باعث اسهال در عروس هلندی می شود ؟

عوامل مختلفی می تواند منجر به اسهال در عروس هلندی شود که در این راستا می توان به موارد زیر اشاره کرد …

تغییر ناگهانی رژیم غذایی

در یک نگاه کلی می توان گفت عروس هلندی های وحشی توانایی سازگاری آنی با تغییرات رژیم غذایی را دارند. اما عروس هلندی هایی که در خانه نگهداری می شوند به این میزان از توانایی سازگاری با انواع غذاها برخوردار نیستند و با تغییر ناگهانی تغذیه مصرفی اسهال خواهند شد.

چنانچه در اختیار پرنده خود فقط یک نوع دان قرار می دهید به مرور با چربی زیاد دست و پنجه نرم کرده و همین عامل مشکلات گوارشی را نیز به وجود خواهد آورد.

نکته: لازم به ذکر است استفاده از رژیم غذایی بی کیفیت توسط پرندگان نیز منجر به اسهال در آنها خواهد شد. بنابراین توصیه می شود پلت مخصوص عروس هلندی از برندهای معتبر خریداری کرده و در اختیار پرنده خود قرار دهید.

مصرف بیش از حد میوه و سبزی

مصرف بیش از حد میوه و سبزی - چیکن هچ

برخی از پرورش دهندگان اغلب بین مدفوع آبکی و اسهال عروس هلندی تفاوتی قائل نیستند و همین امر ممکن است باعث مداوای دیر هنگام پرنده شود و در اثر اسهال مداوم به کم آبی بدن نیز دچار شود.

چنانچه عروس هلندی شما بیش از حد از میوه و سبزی در طول روز یا یک هفته استفاده کرده است به جهت اینکه این مواد زود هضم هستند به صورت مدفوع مایع و با حالتی شل دفع خواهند شد.

نکته: اگر در اختیار عروس هلندی خود یک تکه خیار قرار دهید 97 درصد مدفوع پرنده را آب تشکیل خواهد داد زیرا اینگونه میوه ها از آب زیادی برخوردار هستند.

نوشیدن آب زیاد

اگر عروس هلندی شما در طول روز آب زیادی مصرف می کند به اسهال دچار خواهد شد. اغلب پرندگانی که دیابت دارند و یا در اثر مصرف غذاهایی نظیر برنج عطش شده و آب زیادی استفاده می کنند که در نهایت همین موضوع باعث اسهال در آنها خواهد شد.

نکته: در نگهداری گله ای از عروس هلندی به دلیل حس رقابت بین پرندگان ممکن است آب زیادی بخورند.

استرس زیاد

یکی از دلایلی که می تواند باعث اسهال در عروس هلندی شود استرس می باشد. اگر پرنده شما ترسیده است و قفس آن را در مکانی قرار داده اید که منجر به اضطراب در آن می شود اسهال خواهد شد. بنابراین شما به عنوان فردی که از عروس هلندی نگهداری می کنید باید در ابتدا یک محیط امن بدون سر و صدا و بدون رفت و آمد مداوم برای آن فراهم کنید.

نکته: اگر پرنده در مجاورت با حیوانات وحشی نظیر سگ نگهداری شود با دیدن آن و یا هرگونه ترس از عوامل دیگر به اسهال مبتلا می شود.

عفونت های باکتریایی، ویروسی، قارچی

عفونت های باکتریایی، ویروسی، قارچی - چیکن هچ

عفونت های باکتریایی یکی دیگر از عواملی هستند که منجر به اسهال در عروس هلندی می شوند ابتلا به این نوع عفونت ها اغلب در پرندگانی که در محیط ناسالم و قفس کثیف بدون رعایت بهداشت نگهداری میشوند بیشتر به چشم میخورد. از میان این عفونت ها میتوان به تب طوطی اشاره کرد.

عفونت های ویروسی نیز از طریق ویروس هایی که در هوا معلق است به پرندگان منتقل می گردد چنانچه پرنده جدیدی خریداری کرده اید و پرنده قبلیتان دچار اسهال شده به احتمال زیاد پرنده جدید ناقل عفونت ویروسی بوده که اسهال جزو علائم اولیه آن شده است در این میان نیز میتوان به پولیوما ویروس اشاره کرد که به شدت سیستم عصبی عروس هلندی را تحت تاثیر قرار می دهد.

عفونت قارچی هنگامی در پرنده نمایان می شود که سیستم ایمنی بدنی ضعیفی داشته باشد و با استفاده از غذاهای نامرغوب و یا کپک زده تغذیه شوند. همچنین ابتلا به بیماری های زمینه ای می تواند پرنده را مستعد ابتلا به عفونت های قارچی کند در این میان میتوان به آسپرژیلوس اشاره کرد که در سیستم گوارشی عروس هلندی اختلالاتی ایجاد می کند.

التهاب روده ای

اگر عروس هلندی شما مدتی است از التهاب روده رنج می برد به صورت مداوم اسهال خواهد شد. وجود التهاب در روده علاوه بر اسهال میتواند منجر به استفراغ در پرنده نیز شود. همچنین رژیم غذایی نامناسب، استرس و ژنتیک از عوامل تاثیر گذار در پیدایش التهاب روده ای در عروس هلندی هستند.

خوردن سموم

پرندگان با توجه به طبیعت کنجکاوی که دارند می توانند به هر چیزی نوک زده و حتی در پاره ای از موارد آنها را بخورند. اگر عروس هلندی شما در معرض دود های سمی برخاسته از تفلون ماهیتابه یا قابلمه قرار می گیرد یا فردی هستید که در کنار آن از سیگار استفاده میکنید پرنده با قرار گرفتن در معرض این گازهای سمی مسموم شده و در نهایت اسهال در آن نمود پیدا خواهد کرد.

نکته: لازم به ذکر است شمع های معطر، اسپری کشنده حشرات، محصولات پاک کننده به مثابه سم برای پرندگان شما هستند و علاوه بر مسموم کردن آنها مشکلات جدی دیگری نظیر آسم را در آنها بوجود خواهند آورد.

علائم اسهال در عروس هلندی

علائم اسهال در عروس هلندی  - چیکن هچ

اسهال در ابتدا با ایجاد تغییر در فضله پرنده نمایان می شود اما علائم دیگری را نیز می تواند در پرنده نمایان کند که عبارت است از…

  • مدفوع شل یا آبکی
  • بی حالی
  • احساس درد در ناحیه شکم
  • بی اشتهایی

نکته: اگر اسهال بودن عروس هلندی بیش از 24 ساعت طول کشید بهتر است به دامپزشک مراجعه تا برنامه درمانی لازم هرچه سریعتر صورت گیرد.

پیشگیری از اسهال در عروس هلندی

برای پیشگیری می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید

  • از تغییر ناگهانی رژیم غذایی عروس هلندی اجتناب کنید.
  • هر روز آب تمیز و تازه بر حسب نوع نیاز روزانه برای آن تامین کنید.
  • منابع ایجاد استرس را در پرنده دور کنید.
  • نظافت روزانه قفس را در اولویت کار خود قرار دهید.

درمان اسهال عروس هلندی

جهت درمان خانگی اسهال عروس هلندی میتوان از عرق آلاله استفاده کرد که ضد عفونت و اسهال است در این راستا می توانید دو قطره از این عرق را توسط قطره چکان به حلق پرنده بریزید تا اسهال بهبود یابد.

همچنین بسته به تشخیص دامپزشک روش های درمانی متفاوتی را میتوان در پیش گرفت که این می تواند شامل تغییر در رژیم غذایی، دادن دارو، تغییر در شیوه زندگی باشد. جهت درمان عفونت های قارچی از داروهای ضد قارچ استفاده می شود. چنانچه انسداد روده منجر به اسهال شده باشد باید جراحی توسط دامپزشک صورت گیرد.

درمان اسهال عروس هلندی با سرکه سیب

سرکه سیب طبیعی برای عروس هلندی مفید بوده و در سیستم گوارش آن تاثیر مثبت دارد. چنانچه پرنده درگیر آلودگی های انگلی باشد با استفاده از سرکه سیب طبیعی می توانید به بهبود اسهال آن کمک کنید.

سرکه سیب طبیعی برای درمان پرنده سرلاکی نیز مفید است زیرا به هضم آن کمک کرده و از بروز مشکلات گوارشی جلوگیری می کند.

بدین منظور می توانید 5 قطره سرکه سیب طبیعی را در 100 سی سی آب حل کرده و در اختیار عروس هلندی بالغ خود قرار دهید برای درمان اسهال جوجه عروس سرلاکی نیز دو قطره از سرکه سیب طبیعی را با سرلاک آماده شده مخلوط کرده و در اختیارش قرار دهید.

سخن آخر

در این مقاله از چیکن هچ در رابطه با اسهال در عروس هلندی مطالبی ارائه شده است چنانچه قصد مداوای پرنده خود را دارید به نکات ذکر شده در مقاله توجه کرده و با شیوه درمان خانگی اسهال عروس هلندی در شرایط خفیف بپردازید چنانچه بیش از 24 ساعت در پرنده به طول انجامید آن را به دامپزشک ببرید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس