چگونه از طوطی های تازه متولد شده مراقبت کنیم؟

ممکن است به تازگی یک جوجه طوطی تازه متولد شده را خریداری کرده و یا به هر دلیلی مجبور به نگهداری ومراقبت از یک جوجه طوطی بی سرپرست باشید. در این حالت شاید سوالاتی در مورد نحوه ی مراقبت از آن در ذهنتان ایجاد شود.

مراقبت از طوطی های تازه متولد شده بدون والدین آنها نیاز به مسئولیت، دقت و حساسیت ویژه ای دارد. بنابراین اگر قادر به رسیدگی به جوجه ها و صرف زمان برای مراقبت از آنها نباشید توصیه می شود به هیچ وجه مسئولیت نگهداری از آنها را نپذیرید.

مطالعه ی این مقاله از چیکن هچ به شما کمک خواهد کرد تا راهکارهای مراقبت از انواع جوجه طوطی های تازه متولد شده مثل جوجه  های عروس هلندی، طوطی برزیلی، ملنگو، شاه طوطی، کاسکو و … را یاد بگیرید. پس تا انتهای این مقاله از چیکن هچ همراه ما  باشید.

دستگاه جوجه کشی آرکام 24 تایی
دستگاه جوجه کشی آرکام 24 تایی
» بهترین دستگاه جوجه کشی برای تکثیر طوطی سانان
» برخورداری از بدنه ی ABS مقاوم
» مجهز به سنسور دما و رطوبت SHT نسل 4
قیمت : 24,000,000تومان

مراقبت از طوطی های تازه متولد شده

مراقبت از طوطی های تازه متولد شده - چیکن هچ

انجام اقدامات زیر برای مراقبت از جوجه طوطی های تازه متولد شده بسیار ضروری می باشند:

1) ابتدا محیط تاریکی را برای جوجه طوطی های تازه متولد شده فراهم کنید.

جوجه طوطی ها با چشمانی بسته متولد می شوند. آنها تقریبا تا 3-4 روزگی چشمان خود را باز نمی کنند. بنابراین محیط لانه ای که جوجه ها را در بدو تولد در آن قرار می دهید باید نسبتا تاریک و کم نور باشد و نباید هیچ نور مستقیمی به آنها پس از باز کردن چشمانشان بتابد.

2) از گرم بودن لانه اطمینان حاصل کنید.

بدن جوجه طوطی ها در مراحل اولیه تولد آنها لخت و بدون پر می باشد. بنابراین نیاز به محیط گرمی برای ادامه ی زندگی و بقا دارند. دمای مناسب برای نگهداری جوجه ها تا 7 روز اول محدوده ی 35.5-36.5 درجه ی سانتی گراد می باشد و با بزرگ تر شدن جوجه طوطی ها می توان به تدریج این دما را کاهش داد.

برای گرم کردن لانه ی جوجه طوطی ها می توانید از لامپ های مادر مصنوعی و یا کمپرس آب گرمی که روی آن را با پارچه ای پوشانده اید استفاده کنید.

3) جوجه طوطی ها در هوای مرطوب رشد بهتری خواهند داشت.

جهت تقلید از آب و هوای زیستگاه طبیعی جوجه طوطی ها و رشد بهتر آنها، محیط را کمی مرطوب کنید.

برای این کار می توانید از دستگاه بخور گرم استفاده کنید. و یا ظرفی را پر از آب گرم کنید و درمحیط قرار دهید.

4) بستر مناسبی را برای طوطی های تازه متولد شده تهیه کنید.

برای بستر لانه ی جوجه طوطی ها تا 3 هفته ی اول می توانید از حوله ی پارچه ای استفاده کرده و روزانه آن را تعویض کنید.

تعویض روزانه ی پوشال لانه ی جوجه طوطی ها بسیار مهم است. زیرا چسبیدن مدفوع به پاهای آنها می تواند مشکلاتی رابرایشان ایجاد کند.

5) بهداشت لانه ی جوجه طوطی ها را رعایت کنید.

جوجه طوطی ها دارای سیستم ایمنی بسیار ضعیفی می باشند. آنها توانایی مقابله با هیچ کدام از عوامل بیماری زا را ندارند.

توصیه می شود که جوجه های تازه متولد شده را در محیط های جداگانه ای با سایر پرندگان نگهداری کنید و فقط برای غذا دادن آنها را از لانه خارج کنید.

قبل از تماس با جوجه طوطی های تازه متولد شده، دستان خود را شسته و ضدعفونی کنید. همچنین در صورت امکان از دستکش های استریل برای برداشتن آنها استفاده کنید.

تشخیص زمان تغذیه ی جوجه طوطی ها

تشخیص زمان تغذیه ی جوجه طوطی ها - چیکن هچ

چینه دان جوجه طوطی ها در ناحیه ی زیر گلوی آنها قرار دارد و با پر پوشیده نشده است. بنابراین به راحتی قابل تشخیص می باشد. در موقع گرسنگی جوجه طوطی، چینه دان حالتی صاف دارد و نشان دهنده ی این است که طوطی نیاز به تغذیه شدن دارد. اما وقتی که طوطی سیر باشد چینه دان حالتی متورم و بیرون زده پیدا می کند. بنابراین با کمی دقت می توانید تشخیص دهید که جوجه طوطی شما چه زمانی گرسنه است و نیاز به غذا دارد.

در هفته های اول باید جوجه ها را هر 3-4 ساعت یک بار تغذیه کنید و در صورتی که تا 12 ساعت این کار را انجام ندهید جوجه ها از گرسنگی تلف خواهند شد.

رفع مشکل انباشتگی غذا در چینه دان جوجه طوطی ها

در صورتی که متوجه شدید غذایی که قبلا به جوجه طوطی خود داده اید بیش از 3 یا 4 ساعت در چینه دان باقی مانده و هضم نشده است، باید به طوطی برای هضم آن کمک کنید. برای این کار می توانید به آرامی چینه دان پرنده را به سمت پایین ماساژ دهید. همچنین برای افزایش سرعت هضم غذا و جلوگیری از عفونت چینه دان طوطی می توانید هفته ای یک بار یک قطره سرکه ی سیب به طوطی خود بدهید.

طوطی های تازه متولد شده را با چه موادی تغذیه کنیم؟

جوجه طوطی ها حدودا تا 2 ماه متکی به تغذیه با دست می باشند و در مراحل اولیه باید آنها را با غذایی شبیه غذای والدینشان تغذیه کنید. استفاده از سرلاک در طول این مدت می تواند گزینه ی خوبی باشد.

نکاتی در مورد تغذیه ی طوطی های تازه متولد شده با سرلاک

 • سرلاکی که برای تغذیه ی طوطی های تازه متولد شده استفاده می کنید نباید فاسد و یا کپک زده باشد. همچنین تاریخ انقضای سرلاک نباید گذشته باشد.
 • برای تهیه ی سرلاک برای جوجه طوطی ها حتما از آب جوشیده و یا تصفیه شده استفاده کنید.
 • دمای سرلاکی که برای طوطی تازه متولد شده تهیه کرده اید باید ولرم و حدود 45-40 درجه ی سانتی گراد باشد.
 • غلظت سرلاک برای جوجه طوطی ها در سنین مختلف متفاوت است. در هفته های اول میزان بافت جامد سرلاک 10% می باشد. با بزرگ تر شدن جوجه میزان بافت جامد را باید به 30% افزایش دهید.
 • نیازی نیست در تغذیه ی جوجه طوطی ها بصورت جداگانه به آنها اب بدهید. جوجه ها آب مورد نیاز بدن خود را از طریق آب موجود در سرلاک تامین می کنند.

سخن آخر

در این نوشته از چیکن هچ راه های مراقبت از طوطی های تازه متولد شده را برایتان ذکر کردیم. مراقبت و نگهداری از طوطی های تازه متولد شده مسئولیتی بسیار حساس است.جوجه طوطی ها پس از 2 ماه تغذیه با سرلاک دونخور می شوند. اما باید توجه داشته باشید که سرلاک آنها را به یک باره قطع نکنید و این کار را به تدریج و آرام آرام انجام دهید.

 

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام و وقت بخیر
  ما بعداز سه سال عروس هامون ۴تا تخم گذاشتن و بچه هاشو به فاصله زمانی هشت روز همشون بدنیا اومدن اولی دوم خرداد بقیه چهارم یا پنجم دوتای اخری هشتم خرداد دنیا اومدن.میخواستم ببینم ایا باید پوشالهای زیرشونو تمیز کنیم یا نه؟چطوری تمیزکنیم که پدرومادر عصبانی نشن.رتستی عروس های ما بعداز هفت ماه و گذاشتم ۲۰تخم پوچ این ماه بچه دارشدن بعد تولد نوزادهاشون علاوه بر تخم مرغ و غذای مخلوط چی باید بهشون بدیم ؟؟ممنون میشم اگر راهنمایی مون بفرمایید

  1. سللام دوست عزیز
   بله ولی باید اینکارو شب هنگام و تو تاریکی و به صورت خیلی آروم و بی سر و صدا انجام بدی تا به پرنده ها استرسی وارد نشه
   چون با کوچیک ترین استرس جوجه هاشونو پرورش نمیدن
   براشون تخم مرغ آبپز پلت مخصوص از برند کی کی، سویا و ذرت پخته شده، هویج و فلفل دلمه ای خرد شده، جوانه گندم و … هم می تونی بدی
   برای اینکه دوباره مست نشون و جفت گیری نکنن هم 4 قطره عرق کاسنی رو بریز تو 100 سی سی اب و هر ماه یه بار بهشون بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋