تغذیه مناسب برای قد کشیدن خروس لاری | مواد غذایی مناسب برای خروس لاری

احتمالا شما هم نام خروس لاری و یا خروس جنگی را شنیده اید. اما ایا تاکنون فکر کرده اید که چرا با نام خروس جنگی شناخته می شود؟ در پاسخ باید گفت که  این نژاد از خروس، ذاتی جنگجو دارد و اساساً برای نبرد با همنوعان خود تربیت می شود.

یکی از مهم ترین عواملی که در پرورش خروس لاری مطرح است قد این پرنده می باشد. لاری قد بلند از جذبه ی بیشتری برخوردار است و در نبرد با رقیبان خود خیلی بهتر عمل می کند. به همین دلیل افزایش قد آن از اهمیت بالایی برای پرورش دهندگان و خریداران این پرنده برخوردار است.

در این مقاله از چیکن هچ تغذیه اصولی و صحیح لاری برای افزایش قد این پرنده را به طور کامل آموزش خواهیم داد. پس در ادامه ی مطلب همراه ما باشید.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 3
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 3
» دارای ظرفیت جوجه کشی از 40 تخم خروس لاری
» امکان کارکرد تماما اتوماتیک
» تامین دما و رطوبت بصورت کاملا هوشمند
قیمت : 5,600,000تومان

قدکشی خروس لاری به چه عواملی بستگی دارد؟

اندازه ی قد خروس لاری و سرعت افزایش قد آن به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

 • عوامل ژنتیکی
 • شرایط نگهداری
 • نحوه ی تغذیه
 • سیستم غدد پرنده و …

افزایش قد لاری به چه عواملی بستگی دارد؟ - چیکن هچ

قد خروس لاری چقدر است؟

خروس های لاری دارای قد و اندازه های متفاوتی هستند که با واحد دانگ سنجیده می شود. اغلب خروس های لاری تا 70 سانتیمتر (حدود 4 دانگ) قد می کشند که در رده لاری های با قد متوسط قرار می گیرند. البته برخی لاری ها دارای قد بالای 80 سانت (یعنی حدود 5 دانگ) هستند که در مقایسه با گروه اول کمیاب ترند و جزو لاری های قد بلند محسوب می شوند.

مواد مغذی لازم برای قد کشی خروس لاری

برای اینکه خروس لاری به خوبی قد بکشد باید یک تغذیه ی صحیح و اصولی داشته باشد. این تغذیه باید شامل مواد مغذی مفید برای افزایش قد باشد.  از جمله مهم ترین مواد مغذی برای قد کشی خروس لاری می توان به منیزیم، ویتامین B1 و B2، ویتامین C، کلسیم، فسفر و روی اشاره کرد که در جدول زیر به بررسی تاثیر هر کدام می پردازیم:

کدام مواد مغذی بیشتر به افزایش قد لاری کمک می کنند؟ - چیکن هچ

نوع ماده ی مغذی تاثیر آن در قد خروس لاری
منیزم   افزایش تراکم استخوان ها – تحریک تولید هورمون افزایش قد ( کلسی تونین)
ویتامین های گروه B موثر در حفظ بافت استخوانی و افزایش خونرسانی
ویتامین C موثر در ساخت و رشد بافت اسکلتی و افزایش قد خروس لاری
کلسیم و فسفر تشکیل دهنده ی ساختار استخوان و اسکلت بندی
روی  تحریک تولید هورمون افزایش قد خروس و ویتامین D

تغذیه اصولی جوجه لاری برای رشد و نمو صحیح و افزایش قد

برای اینکه قد خروس لاری به خوبی رشد کند باید از همان ابتدای تولد به خوبی مراقبت و تغذیه شوند. تغذیه ناکافی یا نامناسب تأثیرات نامطلوبی بر روی رشد و عملکرد بدنی خروس لاری می گذارد و همچنین آن را از لحاظ قدرت جسمی، جنسی و باروری نیز تضعیف می کند.

تغذیه اصولی جوجه لاری برای رشد و نمو صحیح و افزایش قد - چیکن هچ

از طرفی تغذیه ضعیف و بی کیفیت خروس لاری را مستعد انواع بیماری ها و امراض می کند  و حتی می تواند در نهایت منجر به مرگ پرنده شود. به همین دلیل تغذیه سالم و کامل یک فاکتور اساسی و ضروری در پرورش خروس لاری می باشد.

تغذیه جوجه لاری یکروزه

پس از پایان دوره ی هچ جوجه ها، باید اجازه دهید که به مدت 24 ساعت داخل دستگاه باقی بمانند تا بطور کامل خشک شوند. در 24 ساعت دوم به جوجه ها محلول آب و شکر (که باید نسبت آب و شکر 10 درصد باشد) بدهید. این کار به جذب سریع تر کیسه زرده کمک می کند. از روز سوم دیگر نیازی به محلول آب و شکر نمی باشد و باید به جوجه لاری جیره غذای سوپراستارتر و یا انواع مواد غذایی پودر شده بدهید.

تغذیه جوجه لاری در هفته اول

تغذیه جوجه لاری در هفته اول برای رشد و نمو صحیح پرنده و افزایش قد در دوره های بعدی زندگی آن بسیار مهم است. در صورتی که جوجه لاری در این مدت با جیره غذایی مقوی و کاملی تغذیه نشود دچار سوء تغذیه می شود و نمی تواند بخوبی رشد کند.

بهترین غذا برای جوجه لاری در یک هفته اول زندگی جیره غذایی دان سوپراستارتر است که شامل تمام مواد مغذی و دارویی ضروری، مواد محرک رشد و … مانند انواع املاح معدنی، پروتئین، چربی و کربوهیدرات، ویتامین های مورد نیاز برای رشد جوجه ها می باشد.

تغذیه جوجه لاری از هفته دوم تا دو ماهگی

غذای اصلی جوجه لاری از هشت روزگی تا دوماهگی جیره غذایی استارتر مخصوص جوجه مرغ بومی می باشد. اما در کنار آن باید غذاهایی که محرک رشد و افزایش قد جوجه هستند را نیز به او بدهید.

استفاده از سفیده ی تخم مرغ دو بار در هفته می تواند برای جوجه خروس لاری بسیار مفید باشد. چرا که سفیده ی تخم مرغ غنی از پروتئین است و باعث افزایش قد جوجه ها می شود. برنج دم کرده نیز نقش مهمی در ترشح هورمون افزایش قد ایفا می کند و شما می توانید در این مرحله به تدریج مقداری برنج به جیره غذایی جوجه ها اضافه کنید.

تغذیه جوجه لاری از هفته دوم تا دوماهگی - چیکن هچ

همچنین استفاده از مکمل های زیر نیز در تغذیه ی جوجه خروس لاری ضروری می باشند:

 • ویتالین (مولتی ویتامین)،
 •  ویتالیت (مولتی ویتامین + الکترولیت)
 • ویتاسید (مولتی ویتامین + اسید آمینه)

ویتامین های موجود در این مکمل ها ترشح هورمون افزایش قد در بدن خروس لاری را تحریک می کنند و در نهایت باعث می شوند که پرنده بهتر قد بکشد. به همین دلیل استفاده از آنها بسیار حائز اهمیت است.

تغذیه جوجه لاری از دو تا هشت ماهگی

جوجه لاری باید در این دوره با پلت مخصوص مرغ بومی تغذیه شود که در مقایسه با خوراک سوپراستارتر و استارتر حاوی کلسیم بیشتر و سطح انرژی کمتری است. در این دوره برخی مواد مغذی مانند کلسیم و ویتامین D از اهمیت بسیاری برای خروس لاری برخوردارند.

همانطور که می دانیم نژادهای لاری در مقایسه با سایر نژادها بیشتر قد می کشند. به همین دلیل کمبود کلسیم و ویتامین D می تواند باعث تضعیف استخوان ها و ایجاد عارضه لقی در جوجه ها شود و رشد و افزایش قد آنها را با مشکل مواجه سازد.

همچنین استفاده از مواد زیر در جیره ی غذایی خروس لاری می تواند در رشد و قدکشی آن تاثیر مثبتی داشته باشد :

 • یونجه و تره
 • انواع توت ها
 • سیب و موز
 • انواع دانه ها
 • جوانه ی گندم
 • بلغور ذرت
 • شاهدانه
 • کنجاله ی سویا

آیا استفاده از هورمون رشد قد خروس لاری عوارضی دارد؟

اگرچه هورمون رشد در اغلب موارد عوارض خاصی ایجاد نمی کند اما ممکن است در برخی مواقع سبب افزایش بیش از حد قد لاری، افزایش فشار در سلول ها و شکستگی استخوان ها، ایجاد شلی و ضعف در پاها و گردن پرنده شود.

بدن خروس های لاری هورمون رشد و افزایش قد را بطور طبیعی ترشح می کند. پس بهتر است تنها در مواردی که این هورمون بطور طبیعی در بدن پرنده تولید نشود و روش دیگری نیز برای قد کشیدن لاری وجود نداشته باشد از هورمون های رشد آماده موجود در بازار استفاده نمایید.

نکات مهم در تغذیه خروس لاری

در تغذیه ی خروس لاری حتما باید به موارد زیر توجه کافی داشته باشید:

1) خروس لاری همواره باید به آب سالم دسترسی داشته باشد. بدن این پرنده قادر به ذخیره ی اب در خود نیست. به همین دلیل باید بطور منظم آب مصرف کند. خروس های لاری بویژه در مراحل ترشح هورمون رشد به شدت تشنه می شوند و در صورتیکه آب کافی نخورند بیمار می شوند.

2) برای اینکه خروس لاری به خوبی رشد کند و قد بلند شود باید روزی سه وعده غذایی کامل با فاصله زمانی 8 ساعت در اختیار پرنده قرار دهید.

نکات مهم در تغذیه خروس لاری - چیکن هچ

3)  خروس لاری را با پسماندهای غذایی تان تغذیه نکنید. همچنین لاری ها نباید دانه ها و مواد غذایی که از زمین پیدا می کنند را بخورند.خروس لاری بدنی حساس دارد و در صورت بیمار شدن سلامتی و قوای اولیه خود را از دست می دهد.

4) یک تصور غلط در تغذیه خروس لاری این است که دادن جگر به این پرنده می تواند سبب افزایش رشد او شود. اما بهتر است بدانید که خروس لاری در صورت تغذیه از جگر مسموم خواهد شد.

5) جهت اطمینان از سلامت و کیفیت جیره استارتر، پلت یا هر نوع دان آماده حتماً به تاریخ انقضای آن و مهر سازمان بهداشت و دامپروری بر روی بسته بندی محصول توجه نمایید. همچنین دقت کنید که دان بوی کپک زدگی و ترشیدگی ندهد.

6) از دادن ذرت و  زرده تخم مرغ به خروس لاری اجتناب کنید. زیرا آنها را دچار عارضه کانیبالیسم یا همنوع خواری می کند.

7) اگر می خواهید جوجه لاری هایتان دارای پرهای خوش رنگ، بشاش و براقی باشند می توانید سه بار در هفته مقداری جوانه گندم به آنان بدهید.

سوالات متداول

راه های افزایش قد خروس لاری چیست؟

رسیدگی به تغذیه ی خروس لاری یکی از راه های افزایش قد آن می باشد. به این منظور باید یک جیره ی غذایی مقوی وبرای ان در نظر بگیرید. متشکل از انواع ویتامین ها، املاح و مواد معدنی، کربوهیدرات، چربی، پروتئین و … را

آیا می توان از شاهدانه در تغذیه ی خروس لاری استفاده کرد؟

بله. شاهدانه یکی از مواد غذایی مفید و مقوی است که می توان در تغذیه ی خروس لاری استفاده کرد تا تاثیر مثبتی در رشد ان داشنه باشد.

آیا ذرت برای خروس لاری خوب است؟

نخیر. دانه های چرب مانند ذرت را در جیره ی غذایی خروس لاری استفاده نکنید. چراکه سبب ایجاد بیماری کانیبالیسم یا همنوع خواری در پرنده می گردد.

از چه دارویی برای تقویت خروس لاری می توان استفاده کرد؟

مکمل هایی از جمله ویتالیت، ویتاسید و ویتالین دارای دز مشخصی از ویتامین های ضروری برای بدن جوجه لاری ها می باشند ومی توان از آنها برای تقویت جوجه لاری ها استفاده کرد.

برای تشخیص خروس لاری اصیل چه باید کرد؟

یک خروس لاری اصیل دارای بدنی بلند و کشیده ، سینه ی پهن، عمیق و پرگوشت با گوشت سفت و پر می باشد. همچنین پشت پهنی دارد و دارای شیب از جلو به عقب می باشد.

قوی ترین خروس لاری جهان کدام است؟

خروس لاری نژاد ترک یا ترکیه، از روحیه ی جنگجویی بالایی برخوردار است و مانند سایر خروس های لاری دارای دانگ های مختلفی می باشد. اما نوع 6 دانگ آن بهترین و قهرمان ترین آنهاست.

جمع بندی

تغذیه ی خروس لاری جزئی بسیار مهم و حیاتی در پرورش این پرنده می باشد. خروس لاری به مانند تمامی موجودات زنده دیگر جهت بقا، حفظ سلامت و قدرت بدنی، رشد و نمو کافی، افزایش قد و تمامی عملکردهای بدن خود به یک جیره غذایی کامل و مقوی احتیاج دارند.

از طرفی این پرندگان برخلاف ظاهر جنگجو و خشنی که دارند در مقابل شرایط محیطی، تغذیه ای و بیماری ها حساس می باشند و ممکن است با کوچکترین خطا در مراقبت و تغذیه براحتی از پای در بیایند. پس قبل از اینکه اقدام به خرید جوجه لاری یا جوجه کشی از تخم های نطفه دار این پرندگان نمایید باید در ارتباط با پرورش و نیازهای غذایی و زیستی آنان اطلاعات لازم را کسب کنید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫88 دیدگاه ها

 1. یکی از اصیل ترین و قدرتمندترین نژادها افغان اصیل و سندی هند و پاکستان است و الزاما در نبرد ۶ دانگ بودن دلیل بر پیروزی نبرد نیست بلکه امادگی خروس و شگرد خروس در نهایت میدان و نتیجه ان را بدست میاورد

    1. اشکان جان
     برای تهیه ی پلت مخصوص می تونی به پت شاپ ها و یا فروشنده های لوازم و تجهیزات و غذای دام و طیور مراجعه کنی

 2. باسلام خدمت دوستان عزیز.
  کسی هس برنامه غذایی یه هفته ای بهم بگه یا بنویسه بفرسته؟
  والله من به خروسام همه چی میدم ولی نمیدونم اونطوری که باید بشن نمیشن.
  اگه کسی از دوستان میتونه کمک کنه ممنون میشم.
  باتشکر از عشقبازای عزیز❤

  1. دوست عزیز دلایل بسیار متفاوتی برای این مورد وجود داره و از طرفی به موارد زیادی بستگی داره.

 3. راستی یه وقتایی انگشت پای جوجه کج میشه برای چیه اگه اب قلم یا پای مرغ بخوره خوب میشه یا باید چیزه دیگه ای بهش بدم

  1. احتمالا بسترش مناسب نیست یا زیاد خیس میشه
   حتما کف بستر رو با پوشال نرم یا تراشه چوب پر کن و هر چند روز یکبار عوض کن نذار خیس بشه
   کف پای جوجه رو هم نگاه کن اگه زخمی شده از پماد تتراسایکیلین برای درمانش استفاده کن

  2. همون چند روز اول که از تخم در میاد اگه انگشتش کج باشه مشخص میشه که باید خیلی با دقت با وسیله مربوط بخودش اتل بندی ظریف و درست بکنی تا طی یکماه گاهی کمتر و بیشتر انگشت صاف بشه ولی اگه جوجه بزرگتر شده و بعد متوجه این مشکل شدید این کار فک نمیکنم جواب بده چون استخوان شکل گرفته و محکم شده

 4. سلام خوب توضیح دادید ممنون راستی اگه به خروس لاری نخود بدی چی میشه من الان دو سه ر‌وز یه بار نخود خیس میکنم
  میدم اگه دوست داشته باشید عکس رو برات میفرستم ببین چه جوری هست این جوجه ما ممنون از این که وقط میزارید برای ما ……؟؟؟؟؟؟؟:؟:؟

  1. بهتر که از جیره سوپر استارتر مخصوص جوجه ها استفاده کنی
   نخود بیش از حد ممکن که ضرر داشته باشه

 5. سلام خوبید . من جوجه ام ۱/۵ ماهشه . آیا باید همیشه جلوش غذا باشه یا نه روزی سه بار؟ خواهش میکنم جواب بدید

 6. سلام خسته نباشید یه جوجه دلاری دارم حدود سه چهار یا پنج ماهه هستش یدونه جوجه خروس محلی بزرگ تر دارم که دوتا مرغم پیشه شونه این از اونا می‌ترسه چیکار کنم قوی بشه و نترسه ازشون کنار همن ولی همو زیاد نمیبینن و یچی وسطه شون گزاشتم ولی صداشو میشنوه چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید بعد دانه پارس‌خوبه بهشون بدم یا مخلوط نونو سبوس ذرت گندم لطفا بگید

  1. داداش اگه خروستون 3 یا چهار ماهش باشه میتونه خوب و قوی بشه خروست نباید خروس محلی رو ببینه و بعد از دو ماه درست میشه

 7. سلام من حدود 30 تا لری افغان درجه یک درام آیا هر روز بهشون دان پارس خوب و درجه یک بصورت مخلوط با گندم صدف و ذرت بدم مشکلی ایجاد میکنه یا نه اگه ممکنه یه برنامه غذای بهم بدید

  1. هر ماده غذایی زیادی یا کمش مضره
   بهتر که جیره مخصوص رو بدید و هر از گاهی گندم و ذرت و جو قاطی کنید
   کلسیم زیادی براشون مضره

 8. ممنون از مقاله کامل ومفید شما. امیدوارم دیگران نیز مثل شما اطلاعات مفیدی دراختیار متقاضیان قراردهند.

 9. سلام من ۴ تا جوجه خروس دارم ۵ ماهه یکی شون میشله خود به خود قبلا سوپراستار میدادم الان دیگه نمی خورن زیاد هم قلم هاشون کلفت نشده میشه راه نمایی کنید ممنون

  1. صرفا فقط دان کافی نیست یا باید میوه و سبزیجات هم بدین یا به آبشون مولتی ویتامین اضافه کنید.

 10. خیلی خوب بود
  اما روش جفت انداختن مرغ و خروس لاری رو هم توضیح بدید
  بعضی از عزیزا وارد نیستن و حیوون با صدمه دیدن بالا یا بعضی مواقع تلف شدن روبرو میشه

 11. سلام من ۳ تا خروس لاری افغان اصل دارم ک از ۱ ماهگی دست بنده هست اینارو بیشتر با گوشت ،چرخ کرده،جیگر گوسفندی ،دونه پارس،ذرت،سبزی،کاهو ،گوجه،برنج تغذیه کردم و الان قادر به جنگیدن با خروسهای میدون دار بالای ۱ سال هستن،خواستم بدونم الان ۱ هفته ای میشه ک گنجه بزرگ براشون درست کردم هرکدوم جدا گذاشتم ک همو نمیبینن و روزانه ۱ ساعت از گنجه بیرون میارم ،آیا این روش رو ادامه بدم ؟

  1. سلام
   به نظرم پرورش دهنده های بزرگ هم دقیقا همین کارو میکنن ، این مورد رو بهتره از اونا بپرسی، تخصصی و تجربی هست

 12. سلام خسته نباشید
  من یه خروس لاری دورگ دارم حدودا 2هفته داره
  چطوری باید خروسم رو جنگی و قد بلند کنم

  1. سلام بعد از دو ماهگی باید دان رشد بخورن و مولتی ویتامین مخصوص طیور
   تغذیه کامل مرغ لاری هم توی مقاله اومده مطالعه کنید

  1. منظورتون چیه ؟ مرغ و خروس بعد از 5 تا 7 ماهگی به بلوغ میرسن و باز هم رشد میکنن !

 13. سلام سوالی داشتم 3تاجوجه لاری1ماه دارم تغذیشون خوب بوده فقط الآن دیگه دان استارتر نمیخورن سویا وبرنج بیشتر میخورن میخاستم بدونم مشکلی نداره

 14. سلام ببخشید میخواستم ببینم خروس لاری زیاد بانگ میده یاکم؟ شب هام بانگ میده؟
  صداش چقدره زیاد یا کم؟

  1. نژاد لاری معمولا به تعداد کم بانگ میده وکوتاه ولی با صدای پرقدرت وبلند وهمه خروسا شب وروز میخوانند.آقا مرتضی

 15. سلام مقاله خیلی خوبی بود من هیچی نمیدونستم اما الان خیلی اطلاعات دارم
  ممنون ❤️

 16. سلام خسته نباشید من یه خروس لاری افغان ۵ ماهه دارم که ۳ دانگ رو رد کرده به نظرتون با تغذیه خوب تا چند دانگ می تونه رشد کنه؟

  1. شاید نیم دانگ موثر باشه اگه ننه باباش یا نسلش دانگ بالا باشه جوجه هم به ارث میبره اما اگه از نسلش اطمینان داری که همه جوره اوکی هست . ولی جوجه به بزرگ بشه کمتر از والدینش بشه اینجاست که باید جوجه های بیشتر بکشی رگه خونی اصیل تر رو طبق فاکتورها و نشونه های خاص جدا کنی و پرورش بدی .چون جوجه ها تا چند نسل عقب تر هم ارث میبرن شاید لازم بشه دو سه نسل جدا سازی کنی تا به اون چیزی که مد نظرته برسی .. البته همه اینا بشرطی است که نسل اصلی که جوجه ازش میگیری رو اطمینان از اصلیتش داشته باشی و داری استانداردهای قابل قبول باشه

 17. سلام من سه تا جوجه لاری ۴ روزه دارم اونا تا کی باید تو دستگاه بمونم
  مطلب هاتونم عالی بوید مرسی

 18. سلام من جوجه لاری دارم ما بم هستم اینجا هوا خیلی گرمه اسیب به جوجه هام نمی رسونه

  1. سلام برای محیط نگهداریشون فن تهویه بذارید و اینکه حتما سایه داشته باشن برای استراحت
   آبشونم مرتب تعویض کنید تا آب تمیز و خنک داشته باشن

 19. سلام بنده دوتا جوجه لاری دو ماه دارم تا یک ماهگی تخم مرغ میدادم از یک ماه به بعد هم سیب زمینی و برنج مقدار خیلی کم استارتر الان دون استارتر نمیخورن اصلا ولی بلغور میریزم میخورن الان باید همون بلغور بدم؟چون استارتر نمیخورن

  1. سلام ایرادی نداره بلغور بخوره
   بهتره براشون دان رشد تهیه کنید
   مولتی ویتامین هم به تقویتشون کمک میکنه

   1. کسی که کامل بخونه اصلا نیازی به سوال نداره پیشنهاد میکنم کامل بخونید پنج دقیقه می‌کشه ولی برای حیوان زبان بسته همچنین تجربه خودتون خیلی بهتره

 20. سلام ی جوجه لاری دارم فکر کنم ماهش هست و چند وقت مریض بوده و ب زور زنده مونده الان کاملا سالمه اندازه ش هشت انگشته رو قدش تاثیر گذاشته اگه گزاشته چی بهش بدم رشدش زیاد بشه ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام
   تغذیه مناسب بگیره ، استارتر تا 1 ماهگی و رشد تا 3 ماهگی ، مولتی ویتامین مخصوص طیور یا انرژی پلاس یا پلاس الکترولیت بگیره ، همچنین براش کف دریا بگیر ، اینا رو بگیر بهترین رشد رو خواهد داشت و قوای جسمانیش هم به میزان قابل توجهی افزایش پیدا میکنه

 21. سلام، آیا به جوجه لاری از 15 روزه تا 3 ماهه دان نیمه خرد، استارتر، آرد مخلوط سویا، کندم بدیم خوب رشد میکنه؟

 22. سلام خروس من از جوجه ای دمش سبز نکرده تا حالا که یک سالشه چیکار کنم که زود سبز کنه ممنون میشم از شما که جواب بدید❤️❤️

  1. یه زحمتی به خودت بده مقاله رو بخون. در ضمن نباید انتظار رشد زیادی داشته باشی ژنتیکی هستش بستگی به نسل های قبلش داره.

    1. چه غذایی بهش میدین ؟ سنش رو میدونید ؟ هفته ای یکبار 3 قطره سرکه سیب طبیعی توی آبخوریش بریزید
     مولتی وتامین طیور و مکمل کلسیم از داروخانه دامپزشکی براش تهیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋