شایع ترین بیماری های عروس هلندی و سریعترین راه های درمان آن

به دنبال شناخت بیماری های عروس هلندی هستید؟ از اینکه عروس هلندی شما به چه بیماری مبتلا شده بی‌خبرید؟ نحوه درمان خانگی بیماری عروس هلندی را نمی‌دانید؟ با ما تا انتهای این نوشته از وبسایت چیکن هچ همراه باشید تا در خصوص انواع بیماری های عروس هلندی به همراه علائم و شیوه های درمانی آنها آشنا شوید.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6
» قابل استفاده برای جوجه کشی از تخم عروس هلندی
» دارای بدنه ی ABS و قابل شستشو
» امکان چرخش خودکار تخم ها
قیمت : 4,970,000تومان

چگونه تشخیص دهیم عروس هلندی بیمار است؟

عروس هلندی و دیگر پرندگان نیز هنگام ابتلا به بیماری اولین نشانه ای که از خود بروز می‌دهند تغییر در رنگ، حجم و … فضله است بنابراین با مشاهده این قضیه می توانید اقدامات درمانی خود را آغاز کنید و در بیشتر مواقع  بیماری پرنده خود را تشخیص دهید.

در قدم بعدی بی حالی، بی اشتهایی، پف کردن، نامرتب بودن پرها، ریزش پر، خس خس کردن و… موارد دیگری در تشخیص بیماری عروس هلندی هستند.

انواع بیماری های عروس هلندی

عروس هلندی نیز همانند دیگر طوطی سانان می‌تواند به بیماری های مختلفی دچار شود که این بیماری ها عبارتند از… 

سرماخوردگی

سرماخوردگی در عروس هلندی زمانی رخ می‌دهد که پرنده در مجاورت هوای سرد قرار گیرد، از آنجا که عروس هلندی پرنده حساسی در مقابل افت دما می باشد با تغییر ناگهانی دما مبتلا به سرماخوردگی خواهد شد.

سرماخوردگی - چیکن هچ

اگر پرنده شما علائمی مثل پف کردن، لرز، تنفس با دهان باز، عطسه، ترشحات بینی، بی اشتهایی، بی حالی، التهاب چشم و… را دارد به این بیماری مبتلا شده است.

جهت درمان این بیماری دمای محیط را بالا برده و ثابت نگه دارید، مولتی ویتامین های مخصوص را در اختیار پرنده خود قرار دهید، استفاده از بخور اکالیپتوس در این راستا کمک کننده خواهد بود، همچنین جهت مداوای موثر پرنده را به دامپزشک ببرید.

اسهال 

اسهال در عروس هلندی یکی از شایع ترین بیماری هایی است که عروس هلندی به آن مبتلا می‌شود در بیشتر مواقع به دلیل تغییر ناگهانی رژیم غذایی، عفونت های باکتریایی و ویروسی، مسمومیت، وجود انگل در بدن پرنده، ترس،  نمود پیدا می‌کند.

در این صورت تغییراتی در حجم، رنگ و ترکیبات فضله پرنده به وجود خواهد آمد که هر یک از این موارد کمک کننده برای تشخیص عامل اصلی که باعث اسهال در پرنده شده را نشان می‌دهد.

در بیشتر مواقع حل کردن دو قطره سرکه سیب طبیعی در داخل آب و قراردادن آن در اختیار پرنده منجر به بهبودی در اسهال خواهد شد.

افسردگی

افسردگی در عروس هلندی با رفتارهای غیرعادی نمود پیدا می‌کند و لزوما آواز خواندن آنها به تنهایی نشان دهنده خوب بودن حال پرنده نیست.

بنابراین شما برای پی بردن به افسردگی عروس هلندی خود باید تمامی حرکات آن را زیر نظر بگیرید. اگر علائمی نظیر پرخاشگری، تغییر در آوازخوانی، کم تحرکی، نامرتب بودن بال‌ها، ریزش پر یا پرکنی، بی توجهی به محیط اطراف و … را در پرنده مشاهده کردید به افسردگی پرنده خود پی ببرید.

افسردگی - چیکن هچ

برای درمان افسردگی پرنده می‌توانید از داروی ضد افسردگی و آنتی استرس استفاده کنید که مصرف اینگونه داروها به دلیل شیمیایی بودن توصیه نمی‌شود. بنابراین بهتر است در این راستا با دامپزشک مشورت کنید. برای درمان خانگی افسردگی تهیه جفت برای عروس هلندی مناسب می باشد تا در ساعاتی که شما وقت کافی برای او ندارید را با جفت خود مشغول شود.

بیماری ایدز در عروس هلندی

ایدز پرندگان یک بیماری ویروسی بوده که قابل انتقال به سایر پرندگان نیز می‌باشد. دارای دوره نهفتگی بوده و پرنده مبتلا  نشانه هایی مثل بی اشتهایی، ریختن و شکستن پرها، خونریزی و درد در ناحیه شکستگی، سکون در چینه دان، به وجود آمدن نقاط فرو رفته و قهوه ای رنگ در منقار و… است.

برای جلوگیری از شیوع این بیماری بهتر است عروس هلندی مبتلا را از سایر پرندگان جدا کنید تا سلامتی آنها به خطر نیفتد.

بیماری ایدز در عروس هلندی - چیکن هچ

از آنجایی که درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و سیستم ایمنی بدن پرنده به شدت آسیب پذیر می‌شود باید با استفاده از مولتی ویتامین ها اقدام به تقویت آن کنید.

عفونت روده

عفونت روده در عروس هلندی زمانی به وجود می‌آید که پرنده در معرض استفاده از غذای فاسد و یا آب و غذای آلوده قرار گیرد. نشانه های بارز این بیماری در پرنده فضله آبکی و سبز رنگ، تنفس به سختی، کاهش اشتها، گوشه گیری و… می‌باشد.

جهت درمان این بیماری محیط قرارگیری پرنده را گرم کرده و از زغال اکتیو پرندگان زیر نظر دامپزشک برای بهبودی حال پرنده استفاده کنید.

بیماری آسم

بیماری آسم در کوکاتیل زمانی رخ می‌دهد که پرنده در محیطی که تهویه مناسب ندارد نگهداری شود. بیماری‌هایی که نشانگر اختلال در دستگاه تنفسی طوطی سانان هستند اغلب به دلیل هوای ناسالمی است که استشمام می‌کنند.

سم های معلق در هوا همانند دود سیگار، قابلمه های تفلون، عطر و… می‌تواند برای طوطی سانان آسیب زا باشد.

آسم عروس هلندی اغلب با علائمی همانند سرماخوردگی بروز پیدا می‌کند به طوری که پرنده نمی‌تواند به خوبی نفس بکشد، تنفس با  دهان باز صورت می‌گیرد و صدای خس خس مانند از آن به گوش میرسد. جهت درمان آسم می توانید از بخور اکالیپتوس استفاده کنید و اقدام به تهویه محیط قرارگیری عروس هلندی بپردازید تا هوایی که پرنده در آن نفس می‌کشد عاری از هرگونه سم باشد، در صورت بروز بیماری آسم حتما پرنده را به دامپزشک برسانید.

بیماری پا در عروس هلندی

یکی دیگر از شایع ترین مشکلاتی که عروس هلندی از آن رنج می‌برد بیماری هایی است که پای پرنده با آن درگیر است.

بیماری شقاق پا و یا پای فلس دار، بامبل فوت یا میخچه، زخم و عفونت و… نمونه هایی از این مشکلات هستند.

شقاق باعث ضخیم شدن و خشکی در ناحیه پا شده و به عروق خونی پرنده فشار وارد می‌کند و علائمی مثل ناراحتی در ناحیه پا، ایستادن روی یک پا، ناهنجاری‌های پوسته شکل و دنده ای، زخم های آهکی شکل است.

بیماری پا در عروس هلندی - چیکن هچ

برای درمان مشکلات پا بهتر است پای پرنده را در داخل آب ولرم غوطه ور سازید و با دستمال تمیز خشک کنید. سپس با استفاده از پماد تتراسایکلین و پماد ویتامین A  چشمی به روی پای پرنده قرار داده و ماساژ دهید.

نکته: پس از اتمام این کار باقی مانده پماد را از روی پای پرنده بردارید تا آن را نخورد.

بیماری چاقی

چاقی در عروس هلندی با علائمی مثل کم تحرکی، تمایل نداشتن به جست و خیز، انباشت چربی در ناحیه ران، سینه و شکم، نفس نفس زدن هنگام فعالیت و… است مسئله ای که منجر به نگرانی پرورش دهندگان در این راستا شده کاهش چشمگیر تولید مثل می‌باشد.

برای این منظور بهتر است رژیم غذایی نامتعادل و سرشار از چربی را به کل حذف کنید، از دادن غذای زیاد به پرنده بپرهیزید، با اضافه کردن  چند قطره سرکه سیب طبیعی به درمان آن کمک کنید.

بیماری چاقی - چیکن هچ

نکته: برای جلوگیری از اضافه وزن بدن پرنده بهتر است روزانه ساعاتی را بیرون از قفس بماند و از استفاده بیش از حد تخم آفتابگردان، تخم مرغ و پرهیز شود. بنابراین دقت داشته باشید مواردی مثل چیپس، رژیم غذایی سرشار از چربی و… برای عروس هلندی مضر است و به مرور باعث چاقی در پرنده خواهد شد.

بیماری نیوکاسل

بیماری نیوکاسل در عروس هلندی یکی از کشنده ترین بیماری ها به شمار می رود و جزو بیماری واگیردار است که داری فرم حاد و فوق حاد میباشد. عروس هلندی مبتلا به نیوکاسل اغلب علائمی نظیر بی اشتهایی، بیحالی، نارسایی تنفسی، اسهال، لرزش پا، فلجی، در برخی موارد پیچش گردن از خود نشان می‌دهد.

راهکار درمانی برای این بیماری وجود ندارد و میتوان با واکسینه کردن پرنده خود از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید، همچنین با تقویت سیستم ایمنی بدن آن احتمال مرگرا به تعویق اندازید.

بیماری آبله 

بیماری آبله در عروس هلندی اغلب در پرندگانی که به صورت گله ای پرورش داده می‌شوند به چشم می‌خورد. آبله در ابتدا پوست و حفره های زیرین آن را درگیر می‌کند و با تخریب آن منجر به متورم شدن زخم های پوستی کرده و حالت تاول مانند به خود می‌گیرد. تاول های به وجود آمده به مرور شکلی همانند زگیل به خود می‌گیرند. گاه شدت ترشحات به وجود آمده در حدی است که پلکهای پرنده را به هم میچسباند. لازم به ذکر است این بیماری با علائمی مثل بی اشتهایی، پرهای کثیف، مشاهده زخم در دهان و حنجره و… در پرنده نمایان می‌شود.

جهت پیشگیری از مبتلا شدن عروس هلندی به بیماری آبله واکسینه کردن بهترین روش است و  جهت درمان میتوان از ویتامین a به صورت عضلانی و و ویتامین c برای ترمیم بافت های تخریب شده استفاده کرد.  همچنین گلیسیرین یده و یا پمادهایی که حاوی ویروس کش هستند می‌توان استفاده کرد.

بیماری پاچکو در عروس هلندی

بسیاری از طوطی سانان مستعد ابتلا به این بیماری هستند که می‌تواند در سنین مختلف آنها را درگیر کند. این بیماری به طور ناگهانی بدون نشان دادن علائم میتواند منجر به مرگ پرنده شود. برای تشخیص این بیماری جداسازی عفونت از مدفوع صورت می‌گیرد. همانطور که در ابتدا ذکر شد پرنده مبتلا از آنجا که بدون علائم تلف می‌شود اقدامات درمانی موثر نخواهد بود. تجویز به صورت خوراکی  آسیکلوویر به میزان 40 میلی گرم در هر 8 ساعت می‌تواند تا حدودی اثرگذار باشد.

بیماری پولیما

بیماری پولیما در عروس هلندی اغلب در دوره 14 الی 56 روزگی آن را درگیر می‌کند و در پرندگان جوان منجر به مرگ می‌شود. این بیماری شامل علائمی مثل برآمدگی شکم، بی اشتهایی، کاهش وزن، اسهال، استفراغ، خونریزی در زیر پوست و… می‌باشد.

بیماری پولیما - چیکن هچ

جهت جلوگیری از ابتلای عروس هلندی به بیماری پولیما تمام سطوح را با مواد اکسید کننده ضدعفونی کنید.

هم اکنون بهترین اقدام در این راستا قرنطینه کردن پرندگان است. برای این بیماری نیز درمان قطعی وجود ندارد.

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با شایع ترین بیماری هایی که عروس هلندی میتواند به آن مبتلا شود مطالبی ارائه شده که شما با استفاده از راهکارهای درمانی می‌توانید به بهبودی پرنده خود کمک کنید. همچنین مراجعه به دامپزشک با مشاهده اولین علائم میتواند در سلامتی پرنده تاثیر بسزایی داشته باشد.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫56 دیدگاه ها

 1. سلام اضطراریه
  عروسم ماه پیش ضخم بال گرفت چون عاشق بیرون رفتن هست فقط یک هفته نبردیمش افسردگی گرفته بود و پیش دامپزشک متخصص بردمش و گفت کاری بهش نداشته خودش غریزی خوب میشه اما الان با دهان باز نفس می‌کشه و نمیتونه روی پاهاش بایسته و غذا نمیخوره لطفاً بگید چی کار کنم اگه بمیره دیوانه میشم

  1. برای حل شدن مشکل تنفسیش تو محیط قرارگیری از بخور اکالیپتوس استفاده کن
   و با کمبود کلسیم تو جیره مصرفی مواجه هست مکمل بخر اضافه کن به غذاش
   زیر پاشو هم چک کردی ببینی از کف پاش میخچه در اومده یا نه؟

  2. سلام من عروسم پرهاش شروع کرده می‌ریزه و بی حال هست و رنگ مدفعوش اول سبز شده بود الان سبز پر رنگه ولی کلا حال نداره

   1. سلام دوست عزیز
    با چی تغذیه ش می کنی؟
    فضله س سبز نشون دهنده ی عفونت های باکتریایی و ویروسی و یا مشکلات کبدی توی پرنده هست

 2. با سلام من یه عروس هلندی نر ۵ ماهه دارم
  چند روزه مریضه و مریضی اش با خس خس سینه و تکان دادن سر شروع شد
  بعدش فضله اش به صورت اسهال شد
  دامپزشک قطره فلورامین داد
  ولی باز هم حالش خوب نیمشه و اصلا ارزن یا چیز دیگری نمیخوره
  بیشتر بهم راهنمایی کنید بهش چی بدم بخوره میترسم از گشنگی بمیره تا بیماری

 3. سلام با عرض ادب و احترام
  عروس هلندی من امروز یهویی مدفوعش زرد شد من 8 ماهه که خریدمش و ۶ ماهه که غذا های سرخ شده و شیرینی و خیلی چیز های دیگه بهش نمی‌دم حتی نون و برنج رو هم ازش گرفتم میگم این یعنی اندام های عروس هلندیم سبب اختلال تو کار هاش شده؟؟؟ واقعیته؟؟؟ خطر مرگ داره؟؟؟ بیماری کبدی گرفته ؟؟ میشه خوبش کرد ؟؟؟ خوب میشه دوباره مثل قبلاً میشه یا نه؟؟؟ خواهش میکنم کمکم کنید ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   فضله زرد رنگ نشون دهنده دفع ویتامین هست
   برای آنتی بیوتیک درمانی با دامپزشک مشورت کن
   ویتامین دفع کنه سیستم ایمنی بدنش به شدت ضعیف میشه
   بیماری کبدی داشته باشه فضلش سبز رنگ میشه

 4. سلام عروس هلندی من حدود دو ماهه مریض میشه اسهال سبز داره دارو دکتر انرو بهش داده وقتی میخوره خوب میشه برای دو سه روز بعد یک هفته دوباره همون علائم اسهال سبز و گوشه گیری رو داره

  1. سلام میتو جان
   دارو هاشو نباید به محض اینکه دیدی پرنده بهتر شده قطعش کنی
   وقتی یه دوره ی درمانی برای پرنده در نظر گرفته میشه باید اون دوره تکمیل بشه و داروهاشو به طور کامل استفاده کنی تا نتیجه ای ببینی
   با چی تغذیه ش می کنی؟

 5. سلام عروسم گهگاهی بیحال میشه از قفس میاد بیرون ی دور میزنه رو قفس میشنه چرت میزنه
  سوراخ بینیش بستس انگار و نفس سختی داره و صدای خس خس داره

  1. سلام نسترن جان
   اگه سوراخ بینیش بستس نشون میده که سنگ بینی داره
   بابد ببری دامپزشک تخلیه کنه

 6. سلام عروس لوتینو نردارم بیحاله کف قفس میره چرت میزنه مدفوع آبکی زرد قهوهای سه روز تهران رفتیم دیروز اومدیم امروز اینطوری شدش بخاطر دو هوای میشه

  1. سلام دوست عزیز
   این می تونه ناشی از استرس باشه
   چون جابجا شده و شرایط زندگیش تغییر کرده
   همچنین می تونه به خاطر بیماری کبدی هم باشه
   چه غذایی بهش میدی؟

 7. سلام عروسم جوجهاش ازتخم بیرون اومده اولا به جوجه هاخوب دون میداد الان بی حاله حال وحوصله نداره فقط عروس نر میره به جوجه ها میرسه عروس ماده بیرون لونه اس همش داره خودشو می‌خوارونه پراهاشو تمییز میکنه نمیدونم چرااینجورشده البته چندروز پشت سرهم مقدارزیادی تخمه خورده امکان داره ازاون باشه یا بیماره!!

  1. سلام دوست عزیز
   دادن تخمه زیاد به پرنده به دلیل داشتن چربی منجر به چرب شدن کبد پرنده میشه
   عرق خار مریم بخر دو قطره از اون رو تو 100 سی سی آب حل کن به مدت 5 روز روزانه 4 قطره بده بهش

  2. حرف عروس ماده من دو طرف نوکش مثه تبخال زده اذیتش می‌کنه بیحاله نگرانش هستم نوکش به قفس میزنه با پاشذنوکش میخارونه

 8. فضله اش شل و سفید و سبزه .والان خیلی بیحاله .گاهی مثه شک شدنه . بالاش و باز و بسته می‌کنه و سرش و عقب میگیره ولی رو پاهاش نیست .وای خیلی میترسم

  1. سلام دوست عزیز
   این کبدش چرب شده ازبس غذای نادرست بهش دادی
   عرق خار مریم بخر 4 قطرشو تو 100 سی سی آب حل کن به مدت 5 روز روزانه 4 قطره بده بخوره
   اگه بلد نیسی سریعا برسون دامپزشک تا پاکسازی لازم صورت بگیره وگرنه پرندت تشنج میکنه

 9. سلام .روزتون بخیر .صبح بیدار شدیم .دیدم عروس هلندی ب زور روی پاهاش می ایسته و صدای نفسهاش کمه و چشاش و می‌بنده .و سرش رو هم روی عقب میگیره .چیکار کنم .لطفا راهنماییم کنید

 10. سلام وقتتون به خیر ببخشید یه عروس هلند دارم که استفراق میکنه خیلی کم اشتها شده بود خودم بهش با سرنگ سرلاک دادم که اونم بالا میاره دارو هم بهش میترونیدازول تو سرلا ک و متوکلوپرامید و یه داروی ضد انگل تو آبش میریزم که اصلا سمت آبخوریم نمیره که بخوره خیلیم لاغر شده و سینه کاردی ممنون میشم راهنمایی کنید .

  1. سلام دوست عزیز
   یه بسته پودر آنتی بیوتیک آلفا یا قطرشو از داروخانه دامپزشکی تهیه کن و تو آبخوری پرنده بریز
   اگر پودر بود بمقدار یک عدس در ۱۰۰ سی سی آب و اگر قطره بود ۵ قطره

 11. سلام عروس هلندیم سالم وسرحال بود اما چنددقیقه بعد رفت توخودش کسل چرت میرنه علتش چیه ممگون

  1. سلام دوست عزیز
   بهش استرس وارد شده؟ مثل شنیدن صدای بلند؟ حضور افراد غریبه؟ تغییر ناگهانی دما؟
   تغییر رنگی تو فضلش هست؟

 12. سلام خسته نباشی خدمت شما ممنون میشم راهنمایم کنی عروس هلندیم غذا نمیخوره خیلی لاغر شد اسهال داره خارش هم داشت الان پودر سفیدرنگی که گفتن برای اسهال خوبه وبا قطره خارش داخل ابش میریزم ولی بدترشدن خارش ندارن ولی خیلی بی اشتها شدن همش خوابن

  1. سلام دوست عزیز
   غذا بهش چی میدی؟
   باید قفسش و محیط نگهداریشو هر روز تمیز و ضد عفونی کنی
   خارشش ممکنه از شپش باشه
   اگه شپش داشته بایه براش اسپری ضد شپش تهیه کن و به پرهاش و زیر بالهاش و قفسش بزن
   مواظب باش تو چشم و دهنش نره
   برای تقویت اشتهاش دو قطره سرکه ی سیب طبیعی رو بریز تو 100 سی سی آب بهش بده
   برای اسهالش هم باید از داروخانه ی دامپزشکی پروبیوتیک تهیه کنی
   یکیم می تونی تا زمانی که رفع بشه اسهالش تو جیره ی غذاییش دو قاشق غذاخوری برنج قهوه ای پخته شده یا جو دو سر پخته شده اضافه کنی
   تو این مدت بهش سبزیجات و تخم مرغ نده
   اب هم براش اب تصفیه شده بده از اب لوله کشی شهری استفاده نکن می تونی یکی دو قطره آب سیب هم اضافه کنی
   برای رفع بی حالی هم می تونی یکم محلول آب شکر بدی

  1. چون توی دوران تخم گذاری به پرنده فشار میاد و ذخایر کلسیم و پروتئین بدنشو از دست میده برا همین ضعیف میشه
   باید با یه جیره ی غذایی سالم و متعادل تقویت بشه همچنین بهش مولتی ویتامین و مکمل کلسیم هم بدی
   برای تقویت اشتهاش هم دو قطره سرکه سیبو بریز تو 100 سی سی اب بهش بده

 13. سلام خسته نباشید.
  من 5 روز پیش یه جوجه عروس 20 روزه خریدم
  تا دیروز سالم و سر حال سر حال ازصبح تا الان احساس میکنم بی حال شده میل به غذا نداره سرنگ رو میبرم جلوش دهنش رو باز نمیکنه
  مدام هم میخوابه مدفوعش هم سبز کم رنگ کم رنگه نظرتون چیه ؟

  لازم هست به دامپزشک مراجعه کنم ؟؟

  1. سلام ممنون
   به خاطر استرسشه
   چون تازه خریدیش برای همین به شرایط جدیدش عادت نکرده
   یه مدت که بگذره سازگارتر میشه

 14. سلام ۴ تا از عروس هلندی های من اغلب سر شون رو تو بدن شون میکنن و کم اشتها شدن(مدفوع سفید)همچنین فعالیت شون خیلی کم شده.یکی شون خوب شد اما دوباره علائم اش بعد از چند روز برگشت یکی دیگه شون هم خوب شد کلا.سرما خوردگی هست یا مایکوپلاسموز تنفسی؟
  ممنون از کمک تون🙏

  1. سلام دوست عزیز
   از اونجایی که فضلش سفیده این نشون میده پرندت تو بدنش عفونت داره
   برای درمون خونگیش عرق آلاله، عرق شیرین بیان، عرق چهل گیاه از هر کدوم دو سر بطری قاطی هم کن
   تا 5 روز هر روز 4 قطره به پرنده بده

 15. سلام جوجه عروس۳۰روزه دارم علائم سرماخوردگی داره عطسه وپرتاب اب ازبینی داره پف میکنه میشه درمانش وبهم بگین ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   محیط نگهداریشو گرم کن
   براش دمنوش بابونه درست کن بذار سرد بشه تا 5 روز هر وعده دو قطره بهش بده
   یکیم می تونی تو محیط زندگیش یه رطوبت ساز بذاری

   1. سلام جوجه ام وبروم دکترازمایش مدفوع انجام دادن گفتن عفونت داره.اموکسی کلاوومترونیدازول دادن بهترنشده.سرلاکش وبالامیاره اشهاداره ولی سرلاک ب زوربایدبهش بدم چکارش کنم.پف میکنه بالامیاره.سرکه سیب هم تکسرلاکش میریزم.سرلاکش سیتاکوس هست

    1. سلام
     یه بسته پودر آنتی بیوتیک آلفا یا قطرشو از داروخانه دامپزشکی تهیه کن و تو آبخوری پرنده بریز
     اگر پودر بود بمقدار یک عدس در ۱۰۰ سی سی آب و اگر قطره بود ۵ قطره
     اگه دیدی بهتر نشد حتما ببر دامپزشک

     1. طبق گفته های دامپزشک پیش برو طول دوره ی درمانش کامل بشه بهتر میشه

 16. سلام طوطی عروس هلندی ماده دارم که الان از جایی که مدفوع میاد یه چیز بزرگی مثل روده در اومده است لطفا پاسخ دهید Amir ss

  1. سلام دوست عزیز
   ممکنه بیرون زدگی مقعد باشه
   برای درمانش حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید تو خونه نمیشه اینو حل کرد

  1. سلام وقت به خیر یه جوجه عروس دارم سی و سه روزه سرلاک مارک جیلراک براشون گرفتم سه تاهستن دوتاشون میخورن خوبن یکیشون استفراق میکنه سرلاکو بیحال شده امرکزم مدفوعش سیاه شده چیکارش کنم ،دارو قارچ چینا دان امروز گرفتم آلفا سریل دادم پروبیوتیک دادم سرکه سیب دادم ، ولی خوب نمیشه ؟!

   1. سلام عسل جان
    این نشون میده که پرنده توی سیستم گوارشیش خونریزی داره
    یا هم با سرب مسموم شده
    به هیچ عنوان نباید خودت درمانش کنی
    باید ببری دامپزشکی وگرنه تلف میشه

 17. مطلبتون واقعا مفید بود. خواستم بگم اگر دسترسی به دامپزشک نبود یا تعطیلی بود مشاوره آنلاین بگیرن. من خودم یه موقع که تعطیلی بود و همه جا بسته بودن بامشاوره جون عروسم رو نجات دادم و الان کاملا سرحاله و خوبه خوبه

   1. سلام من یه عروس لوتینو دارم جوجه امسال بوده پر ریزی کرد دیگه درست نشد مرتب پر خودش را میکنه بنظرتون مشکلش چی میتونه باشه.فکر کنم پرش نسبت به اولش هم ضعیف باشه سریع کنده میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋