نکات مهم به هنگام خرید جوجه مرغ مینا

خرید جوجه مرغ مینا

مرغ مینا به دلیل بازیگوشی و استعداد سخنگویی یکی از پرنده های زینتی و خانگی بسیار محبوب می باشد. با توجه به اینکه برای سخنگو کردن مرغ مینا باید جوجه آن را تهیه نمود به همین دلیل بسیاری از افراد خرید جوجه مرغ مینا را به پرنده بالغ ترجیح میدهند. اما خرید جوجه سالم کار آسانی نیست. اگر در این زمینه اطلاعی نداشته باشید ممکن است پرنده بالغ به جای جوجه به شما بفروشند و یا اینکه پرنده دچار بیماری باشد. اما نگران نباشید ما در این مقاله از وبلاگ فروشگاه چیکن هچ به کمک شما آمده ایم تا نکات مهم به هنگام خرید جوجه مرغ مینا را به شما آموزش دهیم.

ویژگی های بارز یک جوجه مرغ مینای سالم

فعال بودن جوجه : جوجه مینا اگر سالم باشد برای غذا گرفتن و یا آب خوردن واکنش نشان میدهد. یعنی زمانیکه شما دستتان را به سمت پرنده دراز میکنید و یا نوک او را لمس میکنید جوجه دهان خود را باز میکند. اما جوجه مریض بیشتر در حال چرت زدن می باشد و در وضعیت بی حالی به سر می برد.

در انتخاب جوجه باید دقت کنید، با خودتان فکر نکنید که چون بی حال است پس میتوانید حتما او را درمان کنید. جوجه ها در برابر بیماری ضعیف بوده و زود تلف میشوند.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 5
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 5
» بهترین انکوباتور برای جوجه کشی از مرغ مینا
» مقرون به صرفه با هچ بالا
» دارای ویدئو آموزشی رایگان
قیمت : 3,530,000تومان

پاهای جوجه را کنترل کنید

بایستی حتما به پاهای جوجه به دقت نگاه کنید. هرگونه اثری از انگل، زخم و یا شکستگی، در رفتگی و یا حالت غیر طبیعی در پاها و انگشتان نباید مشاهده شود. قبل از پرواز مرغ مینا بایستی بتواند بر روی زمین راه برود. وگرنه پرنده خیلی زود تلف میشود. اگر فروشنده به شما گفت که جوجه بزرگ شود وضعیت ناهنجاری پاهای او خوب خواهد شد، هرگز اعتماد نکنید.

پرها و بال ها را به طور کامل بررسی کنید

حالت بالها باید در وضعیت معمولی کاملا جمع باشد. اگر بال ها آویزان باشند، جوجه مریض است. همچنین پرها و بال ها باید بدون حالت در رفتگی باشند.

پرها و بال ها را به طور کامل بررسی کنید

نوک جوجه مرغ مینا را بررسی کنید. سوراخ های بینی جوجه باید تمیز باشند. اگر اثری از ترشحات، مایع آبکی و یا آبریزش در بینی پرنده مشاهده کردید احتمالا جوجه مریض شده و دچار سرماخوردگی شده است.

به چشمان جوجه مینا هم دقت کنید. حالت چشم ها در جوجه باید به شکل شفاف باشد و چشمان پرنده نیز کامل باز شود.

خرید تخم نطفه دار مرغ مینا

بعنوان یک راهکار دیگر میتوانید تخم نطفه دار مرغ مینا تهیه نموده و از آن جوجه کشی کنید. برای این کار بایستی یک دستگاه جوجه کشی خانگی حرفه ای هم تهیه کنید. در ادامه با استفاده از این دستگاه و جوجه کشی از پرنده های زینتی میتوانید حتی به کسب درامد بپردازید.

انتخاب نوع نژاد مرغ مینا

فرق هایی بین مرغ مینای افغانی، پاکستانی و ایرانی وجود دارد. مرغ مینای افغانی در مقایسه با نژاد ایرانی پاهای درازتری دارد. همچنین رنگ پای نژاد ایرانی (زرد روشن) روشن تر از نژاد افغانی و پاکستانی است. پای جوجه مینای افغانی به رنگ تیره متمایل میباشد.

مرغ مینای افغانی معمولا زیبایی و ارزش بیشتری در مقایسه با نژاد ایرانی دارد. اما نژادهای افغانی با آب و هوای آن منطقه سازگار هستند و در ایران نگهداری از آنها کمی سخت می باشد.

جوجه مینایی که قصد خرید آن را دارید بهتر است حداقل 2 الی 3 هفته سن داشته باشند. چراکه در این صورت احتمال تلف شدن آنها کم خواهد بود. اگر تجربه و یا اطلاعات کافی نداشته باشید به احتمال بسیار قوی جوجه یک روزه مرغ مینای شما تلف خواهد شد.

در جوجه هایی که بین 2 الی 3 هفته سن دارند، میتوان گفت که بین 4 الی 6 عدد از پرهای اصلی پرواز قهوه ای رنگ، پرهای سیخ سیاه رنگ بر روی سر و پرهای سفید و کمی تیره بر روی پشت و سینه اش درآمده است. در این سن تنها قسمتی که از بدن پرنده بدون پر می باشد، نزدیک کلواک و مخرج او می باشد.

اگر میخواهید پرنده شما جثه و هیکل زیبایی داشته باشد، باید جوجه نر تهیه کنید. چرا که جوجه مینای نر در مقایسه با ماده هیکل درشت تری دارد و پرهایش نیز براق تر میباشد. لازم به ذکر است که استعداد سخنگویی نر و ماده مرغ مینا تفاوت چندانی با هم ندارد و هر دو جنس این پرنده تحت آموزش به خوبی میتوانند سخن گفتن را تقلید کنند.

در انتخاب مرغ مینای نر باید بدانید وقتی پرنده شما به سن بلوغ رسید (سن یک و نیم الی دو سالگی) پرنده دچار جفت خواهی و تنش های جنسی خواهد شد و بایستی برایش جفت تهیه کنید. وگرنه به احتمال زیاد فرار خواهد کرد.

بهترین سن برای خرید جوجه مرغ مینا

هرچقدر سن جوجه مینا زیاد باشه اهلی کردن آن سخت تر خواهد شد. به همین دلیل سن 2 الی 3 هفتگی برای خرید جوجه مرغ مینا بهترین زمان میباشد.

همچنین اواخر بهار و اوایل تابستان فصل خوبی برای تهیه جوجه مرغ مینا می باشد. زمانیکه جوجه مرغ مینا تهیه کردید باید از پرنده در برابر وزش باد و دماهای سرد مراقبت کنید. چون پر و بال آنها هنوز به طور کامل رشد نکرده و جوجه به راحتی میتواند مریض شود.

بهترین سن برای خرید جوجه مرغ مینا

لازم به ذکر است که برخی از نژادهای مینا به طور طبیعی جثه کوچکی دارند. لذا در هنگام خرید جوجه مرغ مینا باید به سن او نیز دقت کنید. پرنده ای که بالغ شده و بیش تر از یک سال سن داشته باشد به سختی اهلی میشود و یا هرگز اهلی نخواهد شد. همچنین آموزش سخنگویی به چنین پرنده ای بسیار سخت می باشد. لذا در انتخاب جوجه باید بدانید که پرنده به سن بلوغ نرسیده باشد.

ما در مقاله تعیین سن و جنسیت مرغ مینا به طور مفصل در این باره بحث نموده تیم . پیشنهاد میشود قبل از خرید جوجه مرغ مینا حتما این مقاله را هم مطالعه بفرمایید.

جمع بندی

اگر به پرورش مرغ مینا در منزل علاقه مند هستید، خرید جوجه مرغ مینا و یا جوجه کشی از تخم نطفه دار آن برای شما بهتر از خرید پرنده بالغ خواهد بود. چرا که شما این فرصت را دارید که جوجه مینا را اهلی نموده و به او کلمات مدنظرتان را آموزش دهید. جوجه مرغ مینا برای یادگیری بسیار مستعد بوده ولی نیازمند مراقبت هم می باشد. تغذیه این پرندگان به طور کلی با بیشتر پرنده های دیگر فرق میکند. لذا توصیه میشود در مورد نحوه نگهداری و تغذیه این پرنده نیز به طور کامل اطلاعات کسب کنید. ما این اطلاعات را در بخش مقالات مرتبط با پرورش مرغ مینا برای شما به رایگان گردآوری نموده ایم.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋