نکات مهم به هنگام خرید جوجه مرغ مینا

خرید جوجه مرغ مینا

مرغ مینا به دلیل بازیگوشی و استعداد سخنگویی یکی از پرنده های زینتی و خانگی بسیار محبوب می باشد. با توجه به اینکه برای سخنگو کردن مرغ مینا باید جوجه آن را تهیه نمود به همین دلیل بسیاری از افراد خرید جوجه مرغ مینا را به پرنده بالغ ترجیح میدهند. اما خرید جوجه سالم کار آسانی نیست. اگر در این زمینه اطلاعی نداشته باشید ممکن است پرنده بالغ به جای جوجه به شما بفروشند و یا اینکه پرنده دچار بیماری باشد. اما نگران نباشید ما در این مقاله از وبلاگ فروشگاه چیکن هچ به کمک شما آمده ایم تا نکات مهم به هنگام خرید جوجه مرغ مینا را به شما آموزش دهیم.

ویژگی های بارز یک جوجه مرغ مینای سالم

فعال بودن جوجه : جوجه مینا اگر سالم باشد برای غذا گرفتن و یا آب خوردن واکنش نشان میدهد. یعنی زمانیکه شما دستتان را به سمت پرنده دراز میکنید و یا نوک او را لمس میکنید جوجه دهان خود را باز میکند. اما جوجه مریض بیشتر در حال چرت زدن می باشد و در وضعیت بی حالی به سر می برد.

در انتخاب جوجه باید دقت کنید، با خودتان فکر نکنید که چون بی حال است پس میتوانید حتما او را درمان کنید. جوجه ها در برابر بیماری ضعیف بوده و زود تلف میشوند.

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 5
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 5
» بهترین انکوباتور برای جوجه کشی از مرغ مینا
» مقرون به صرفه با هچ بالا
» دارای ویدئو آموزشی رایگان
قیمت : 3,530,000تومان

پاهای جوجه را کنترل کنید

بایستی حتما به پاهای جوجه به دقت نگاه کنید. هرگونه اثری از انگل، زخم و یا شکستگی، در رفتگی و یا حالت غیر طبیعی در پاها و انگشتان نباید مشاهده شود. قبل از پرواز مرغ مینا بایستی بتواند بر روی زمین راه برود. وگرنه پرنده خیلی زود تلف میشود. اگر فروشنده به شما گفت که جوجه بزرگ شود وضعیت ناهنجاری پاهای او خوب خواهد شد، هرگز اعتماد نکنید.

پرها و بال ها را به طور کامل بررسی کنید

حالت بالها باید در وضعیت معمولی کاملا جمع باشد. اگر بال ها آویزان باشند، جوجه مریض است. همچنین پرها و بال ها باید بدون حالت در رفتگی باشند.

پرها و بال ها را به طور کامل بررسی کنید

نوک جوجه مرغ مینا را بررسی کنید. سوراخ های بینی جوجه باید تمیز باشند. اگر اثری از ترشحات، مایع آبکی و یا آبریزش در بینی پرنده مشاهده کردید احتمالا جوجه مریض شده و دچار سرماخوردگی شده است.

به چشمان جوجه مینا هم دقت کنید. حالت چشم ها در جوجه باید به شکل شفاف باشد و چشمان پرنده نیز کامل باز شود.

خرید تخم نطفه دار مرغ مینا

بعنوان یک راهکار دیگر میتوانید تخم نطفه دار مرغ مینا تهیه نموده و از آن جوجه کشی کنید. برای این کار بایستی یک دستگاه جوجه کشی خانگی حرفه ای هم تهیه کنید. در ادامه با استفاده از این دستگاه و جوجه کشی از پرنده های زینتی میتوانید حتی به کسب درامد بپردازید.

انتخاب نوع نژاد مرغ مینا

فرق هایی بین مرغ مینای افغانی، پاکستانی و ایرانی وجود دارد. مرغ مینای افغانی در مقایسه با نژاد ایرانی پاهای درازتری دارد. همچنین رنگ پای نژاد ایرانی (زرد روشن) روشن تر از نژاد افغانی و پاکستانی است. پای جوجه مینای افغانی به رنگ تیره متمایل میباشد.

مرغ مینای افغانی معمولا زیبایی و ارزش بیشتری در مقایسه با نژاد ایرانی دارد. اما نژادهای افغانی با آب و هوای آن منطقه سازگار هستند و در ایران نگهداری از آنها کمی سخت می باشد.

جوجه مینایی که قصد خرید آن را دارید بهتر است حداقل 2 الی 3 هفته سن داشته باشند. چراکه در این صورت احتمال تلف شدن آنها کم خواهد بود. اگر تجربه و یا اطلاعات کافی نداشته باشید به احتمال بسیار قوی جوجه یک روزه مرغ مینای شما تلف خواهد شد.

در جوجه هایی که بین 2 الی 3 هفته سن دارند، میتوان گفت که بین 4 الی 6 عدد از پرهای اصلی پرواز قهوه ای رنگ، پرهای سیخ سیاه رنگ بر روی سر و پرهای سفید و کمی تیره بر روی پشت و سینه اش درآمده است. در این سن تنها قسمتی که از بدن پرنده بدون پر می باشد، نزدیک کلواک و مخرج او می باشد.

اگر میخواهید پرنده شما جثه و هیکل زیبایی داشته باشد، باید جوجه نر تهیه کنید. چرا که جوجه مینای نر در مقایسه با ماده هیکل درشت تری دارد و پرهایش نیز براق تر میباشد. لازم به ذکر است که استعداد سخنگویی نر و ماده مرغ مینا تفاوت چندانی با هم ندارد و هر دو جنس این پرنده تحت آموزش به خوبی میتوانند سخن گفتن را تقلید کنند.

در انتخاب مرغ مینای نر باید بدانید وقتی پرنده شما به سن بلوغ رسید (سن یک و نیم الی دو سالگی) پرنده دچار جفت خواهی و تنش های جنسی خواهد شد و بایستی برایش جفت تهیه کنید. وگرنه به احتمال زیاد فرار خواهد کرد.

بهترین سن برای خرید جوجه مرغ مینا

هرچقدر سن جوجه مینا زیاد باشه اهلی کردن آن سخت تر خواهد شد. به همین دلیل سن 2 الی 3 هفتگی برای خرید جوجه مرغ مینا بهترین زمان میباشد.

همچنین اواخر بهار و اوایل تابستان فصل خوبی برای تهیه جوجه مرغ مینا می باشد. زمانیکه جوجه مرغ مینا تهیه کردید باید از پرنده در برابر وزش باد و دماهای سرد مراقبت کنید. چون پر و بال آنها هنوز به طور کامل رشد نکرده و جوجه به راحتی میتواند مریض شود.

بهترین سن برای خرید جوجه مرغ مینا

لازم به ذکر است که برخی از نژادهای مینا به طور طبیعی جثه کوچکی دارند. لذا در هنگام خرید جوجه مرغ مینا باید به سن او نیز دقت کنید. پرنده ای که بالغ شده و بیش تر از یک سال سن داشته باشد به سختی اهلی میشود و یا هرگز اهلی نخواهد شد. همچنین آموزش سخنگویی به چنین پرنده ای بسیار سخت می باشد. لذا در انتخاب جوجه باید بدانید که پرنده به سن بلوغ نرسیده باشد.

ما در مقاله تعیین سن و جنسیت مرغ مینا به طور مفصل در این باره بحث نموده تیم . پیشنهاد میشود قبل از خرید جوجه مرغ مینا حتما این مقاله را هم مطالعه بفرمایید.

جمع بندی

اگر به پرورش مرغ مینا در منزل علاقه مند هستید، خرید جوجه مرغ مینا و یا جوجه کشی از تخم نطفه دار آن برای شما بهتر از خرید پرنده بالغ خواهد بود. چرا که شما این فرصت را دارید که جوجه مینا را اهلی نموده و به او کلمات مدنظرتان را آموزش دهید. جوجه مرغ مینا برای یادگیری بسیار مستعد بوده ولی نیازمند مراقبت هم می باشد. تغذیه این پرندگان به طور کلی با بیشتر پرنده های دیگر فرق میکند. لذا توصیه میشود در مورد نحوه نگهداری و تغذیه این پرنده نیز به طور کامل اطلاعات کسب کنید. ما این اطلاعات را در بخش مقالات مرتبط با پرورش مرغ مینا برای شما به رایگان گردآوری نموده ایم.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫214 دیدگاه ها

  1. سلام رضا جان
   ما در زمینه ی فروش پرنده فعالیت نداریم
   لطفا از پرورش دهنده ها و یا پت شاپ های معتبر سوال کن

 1. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من یک مینای یک ماهه خریدم
  و بشدت پرجنب و جوشه و خیلی اجتماعیه و خیلی زود دوست شده باهامون
  اما درحالت عادیم جیک جیک های خیلی ریز داره یعنی همش جیک جیک میکنه ولی مینای قبلیم اینطوری نبود بنظرتون چیزی نیست؟

 2. جوجه مینا من چرا همش یه پاشو جمع میکنه یه پارو داراز.؟؟
  نگرانم پاهاش درست نباشن. تو دستم رو پشت که که گذاشتم هردو پارو تکون میده.

  1. سلام جاوید جان
   چه غذایی بهش میدی؟
   فضلش چه رنگیه؟
   زیر پاشو نگاه کن ببین میخچه نداره؟
   یه برجستگی صورتی یا مایل به قهوه ای؟

   1. یک جوجه گوشتی دارم اما نمیدونم جوجه مینا هست یا نه از کجا باید فهمید که جوجه میناس؟

 3. سلام یه جوجه مینا یک ماه میخوام خیلی علاقه دارم بزرگ کنم از کجا باید بخرم خواهش میکنم راهنمایی کنین ممنون

  1. سلام آقا وحید الان مادرم میگه فصل جوجه مینا تموم شُده سالع دیگ از پرنده فروشی‌ها خریداری کنید.

 4. سلام وقت بخیر .چند روز داروهارو استفاده کردیم خوب شد .طبق دستور پزشک دارو قط شد .ولی دوروزه باز بیقرار شده پاشو هی می کَنه با نوکش .امروزم صبح اونقد زد درو دیوار قفس .بعدش بیحال شده .یه جا کز میشینه .ساکت شده .یه جور شد صبح انگار داشت میمرد نه دون نه آب میخوره .زیر پاش که زخم بود هیچ الان ساق پاشم زخم شده .غذاشم مارک تاپ فیدهستش .ممنون راهنمایی کنید .

   1. سلام .یکی دوروز فضله ش آبکی سفید بود .ولی الان فضله ش سفت شده ولی رنگش سفیدی داره .پاهاشم از اول میخچه داشت اندازه ته سوزن بود ولی الان بزرگتر شده .یعنی همیشه زیر پاش هست هر پاش میخچه قرمز ‌.الان که درد داشت قرمز تر شده .روزای عادی م که خوب بود باز میخچه ها بود ولی راه میرفت عادی اذیت نمیشد ‌.این مدت درد داره .

    1. فضله ی سفید نشون میده که پرندت عفونت داره
     عرق آلاله رو با عرق شیرین بیان و عرق چهل گیاه از هر کدوم دو سر بطری قاطی هم کن، تا 5 روز هر روز 4 قطره بهش بده
     برای درمان میخچه ش هم پماد ویتامین A چشمی رو با پماد تتراسایکلین قاطی کن به اندازه ی میخچه ای که داره بزن رو پاش
     تا 30 ثانیه خیلی آروم ماساژ بده بعدش بانداژ کن بذار بمونه
     این کارو تا 10 روز انجام بده
     چوب نشیمنگاهشو حتما عوضش کن یکیو بگیر که وقتی روش میشینه به پاهاش آسیبی نزنه
     از چه پوشالی تو قفسش استفاده می کنی؟ براش پوشال نرم تهیه شده از چون درختای طبیعی که توی بازار موجود هست تهیه کن
     تو این مدت نباید با هیچ چیزی که به پاش آسیب میزنه تماس داشته باشه

     1. سلام ممنون از راهنمایی هاتون.نمیزاره بانداژ کنیم .میبندیم پاشو .بدتر عصبی میشه .راحت نمیمونه میکنه بانداژو ‌.میکوبه به اینور اونور .

     2. سلام دوست عزیز
      خواهش میکنم
      این بخاطر دردیه که داره
      دلیل بانداژ کردن هم اینه که به پاش نوک نزنه و زخمشو بدتر نکنه
      راه دیگه ای نداره متاسفانه

     3. تشکر .ممنون واقعا از راهنمایی هاتون.امروزم .ساقه پاشو ‌دوتکه کنده انداخته قفس خودشم دوتکه شبیه چوب دارچین .ساق پاشو داغون کرده ‌.نمیدونم چکارش کنم .اذیت میشه اینجوری

     4. خواهش می کنم
      بله به هر حال باید پاشو ببندی تا اگه هم اقدام به نوک زدنش کرد
      آسیبی به پاش وارد نشه
      یا هم باید ببریش دامپزشک تا یه دوره ی درمان دیگه رو با آنتی بیوتیک براش در نظر بگیره

    2. سلام وقت بخیر .مرغ مینای من چند روزه غذاشو برمیداره بانوکش میبره میزنه تو آب .بعد میندازه از قفس بیرون .کل غذاشو اونجور میکنه.غذاشم تاپ فیده .ممنون راهنمایی کنین.یکیم اینکه ۱۱ ماهشه حرف میزنه ولی هرموقع دلش خاست رخ ب رخ نیست .ممنون راهنمایی کنین .تشکر

     1. سلام حمید جان
      این ممکنه به خاطر این باشه که مزه ی غذاشو دوس نداره
      به علاوه رژیم غذاییش باید متنوع باشه چون پلت مخصوص فقط یه بخشی از غذای پرنده هست
      باید بهش میوه ها و سبزیجاتی که ویتامین C و آهن کمی دارن هم استفاده کنی
      در واقع باید تو غذاش تنوع هم ایجاد کنی
      در این مورد مقاله ای که برات لینک میدم رو بخون لطفا
      تغذیه مرغ مینا
      پرنده هایی که حرف زدن رو بصورت رخ به رخ یاد نگرفته ن
      ترجیح میدن که تو تنهایی و خلوت خودشون حرف بزنن
      این ناشی از نحوه ی آموزششه و به این عادت کرده
      متاسفانه دیگه کاری نمیشه کرد

 5. سلام وقت بخیر مرغ مینای من از دیشب انگشت وسطشو هی بانوک میکشید نوک میزد شدید بیقراری میکرد .بردم دامپزشک گفت بخاطر میخچه زیر پاشه .پماد داد .برا پاش پمادکلیندامایسین و گفت رودشم مشکل داره شربت داد .آموکسی سیلین ومتروماکس .به نطرتون نتیجه میده اینا .ممنون از راهنماییتون

  1. سلام دوست عزیز
   بله طبق گفته ی دامپزشک پیش بری و دوره ی درمانیش با دارو تکمیل بشه بهتر میشه
   فقط بهتره بعد اینکه پمادو زدی پاشو بانداژ کنی

 6. سلام خسته نباشین ‌.شب موقع خواب چراغ روشن باشه .یا تاریکی کامل .برا مرغ مینا .ممنون از راهنمایی هاتون

  1. سلام دوست عزیز
   مرغ مینا از تاریکی مطلق می ترسه
   بهتره یه چراغ خواب کم نور توی اتاقش قرار بدین و یه پارچه ی سفید رو قفسش بکشین

 7. لطف میکنین .بگین چکار کنیم کامل دستی شه .که بیاد رودست .چکارا کنیم توقفس بمونه بیرون بمونه زیاد .یا چکارا کنیم .ممنون

 8. سلام وقت بخیر .مرغ مینام عطسه میکنه.هرازگاهی آب میپاشه از دهنش یا بینیش.سرحاله غذا میخوره میپره اینور اونور .فقط عطسه .دامپزشک رفتم قطره داد تتراسایکلین .گفت بریز آبش بخوره .چندروزه دادم .ولی فرق نکرده .ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام دوست عزیز
   دمنوش بابونه درست کن به مدت 5 روز 4 قطره روزانه بهش بده
   محیط نگهداری رو گرم کن

   1. سلام وقت بخیر .مرغ مینام ۷ ماهشه از ۲ماهگی خریدمش .الان میاد بیرون ازقفس خودش دوست داشت میاد رو س وشونمون .دست نداشت نمیاد هر جا میرم میاد دنبالم سریع .ولی رو دست نمیاد .هرچقد میگم .ولی تو قفس دست دراز میکنیم میشینه رو دست .الان دستی هست یا نه

 9. سلام وقت بخیر .مینای ما وقتی از قفس بیرون میاریم.هی میپره اینور اونور .یهو حمله میکنه .حالت عقاب میره عقب یهو حمله میکنه.بهش خیلی محبت میکنیم ‌.لینک فرستادین .اونو خوندیم .کلا رعایت میکنیم .نمیدونم چرا اینجور میکنه .روشونه و سر میشینه ولی دست نمیاد .شبام بخاطر اینکه نترسه چراغ روشن میکنیم تو اتاقی که هست .

 10. سلام .والا معلوم نیست نره یا ماده .البته من نمیتونم تشخیص بدم .داخل دهانش زرده یا نارنجی .ولی حرکاتش شبیه نره .یه جور شلوغه .جسوره .

  1. سلام دوست عزیز
   بهترین راهکار برای تشخیص دقیق آزمایش خون هست
   تشخیص از روی ظاهر درصد خطاش بالاست

 11. سلام .علت ریزش موی پشت سر و گردن وسفید رنگ شدن نوک موهای پشت سر مرغ مینا چیه …
  مرغ مینا ۶ ماهه هستش .ایا این ریزش طبیعی هست؟

 12. سلام شرمنده.یه سوال دیگه م داشتم .مرغ مینام داره میره ۵ ماه .هروزم تمرین حرف زدن میکنیم.میخاستم بدونم.از چند ماهگی شروع میکنه حرف زدن.ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   از جنسیت مرغ میناتون خبر دارین؟
   چون نرها آموزش پذیریشون بالاست
   اغلب برای سخنگو کردنش از سن 6 ماهگی اقدام به آموزش میکنن

 13. خب الان چکارش کنیم.جاش که خوبه قفسش .نشیمنگاهش کلا خوبه.کلسیمم قطره میدم بهش .هم کلسیم.هم مولتی ویتامین.چند روزه اینجور کج شده ناخنش .ممنون میشم بگین چکارا کنیم .لطف میکنین

 14. سلام ببخشید هی سوال میپرسم.امروز پای مینام دقت کردم.انگشت عقبش .همون که پشت پاشه حالت پیچ خورده.چرا اینجور شده تاب برداشه اصلا

  1. سلام دوست عزیز
   کلسیم ناکافی
   بستر نامناسب و… منجر به اینجور موارد میشن
   البته از سر ناهنجاریهای غیر عفونی هم این اتفاق میفته
   که بیشتر در اثر تغذیه نامناسب به وجود میاد

 15. سلام خسته نباشین.آیا .آینه خوبه بچسبونی قفس مینا .یا نه.ممنون از راهنمایی های شما

 16. سلام وقت بخیر ببخشید هی سوال میپرسم.مینای ما ۴ ماهشه .از جوجگی دستی بود ۲ ماهش بود قشنگ میومد رو دست شونه .غذا میخورد ازدست .ولی الان از قفس میاد بیرون با سرعت هی یا به پا یا دست حمله میکنه.فقط نوک میزنه با حرص .دیگه دستی نیست .کاریم نکردیمش .که ناراحت باشه .بهش محبت میکنیم.نمیدونم چرا وحشی شده اینجوری .ممنون راهنمایی کنید .تشکر

   1. سلام خوب هستین .ببخشید میخاستم بپرسم.مینارو شب میزاریم یه اتاق دیگه .براشم شب خواب روشن میکنیم.اگه کامل تاریک بشه خوبه یا همون شب خواب روشن بزاریم .ممنون از راهنمایی های خوب و مفید تان .

    1. سلام دوست عزیز
     شب خواب خوبه که باشه
     و تو محیطی که رفت و امد نیس و سر و صدای زیادی نداره قرار بده

 17. سلام وقت بخیر مینام ۴ماهشه .تقریبا دوماهه تولک رفته .هروزم زیرش پاک میکنم پر ریخته.موقع دوماهگیشم .بالاش قیچی کردم.ارتفاع پرواز نکنه.راهنمایی کنین .ممنون

 18. سلام وقت بخیر من جوجه مینای11روزه دارم جاش گرم نرم راحته غذاش هم دونهمخصوص بدون آهن میکنم تو آب خمیری میکنم بهش میدم و از کسی که خریدم میگه آب بهش نده تا چند روز و نمیدونم دقیق چی بهش بدم آب بدم یا نه و غذاهاش باید چی بهش بدم میشه راهنمایی کنید

 19. سلام من می خوام جوجه مینای دو تا سه هفته ای بخرم لطفا توضیح بدید چطور باید ازش نگهداری کنم و چی باید بهش بدم و چه ساعتهای باید بهش غذا بدم . ممنون

 20. درود بر شما.مدتی است که پسرم اصرار داره براش مرغ مینا بخرم در حالی که بنده چهار ساله که یک کاسکو دارم.سوال بنده از جنابعالی این است که آیا وجود مینا و کاسکو در یک منزل باعث ایجاد مشکل نمیشود؟.لطفا بفرمایید آیا بیماری مشترکی بین مینا با کاسکو و مینا با انسان وجود دارد یا خیر.ممنوپ

  1. سلام بیماری رو که ممکنه به هم انتقال بدن مثل همه پرنده های دیگه . اما توصیه نمیکنم . مینا پرنده حسودیه و کاسکو هم باهوش ممکنه وجود دوتاشون باعث بشه که با هم پرخاشگر باشن یا افسرده بشن . حتی ممکنه از حالت دستی بودن هم دربیان
   اگر میتونید به هر دو کاملا توجه کنید و شرایط مناسب فراهم کنید شاید بشه

  1. سلام معمولا در فصل بهار و اوایل تابستان تخم گذاری در طبیعت این پرنده شروع میشه . اما در هر فصلی میتونید جوجه مرغ مینا خریداری کنید

 21. باسلام خدمت شما .من یک مینای ۴ماهه دارم .فقط آب میخوره .برای غذا اصلا اشتها نداره .و فقط تو حالت چورت زدنه .باید چی کار کنم .

 22. ببخشید یه سوال دیگه دارم
  جوجه مرغ مینا ی معمولی کیمیتونه غذاش رو خودش بخوره؟
  چون من باید برم مدرسه
  ممنون از اینکه به ما زود جواب میدید

  1. جوجه مینا ها بعد از یک ماهگی زمان دانخور شدنشونه ولی بعضا بیشتر هم طول میکشه

  1. بعضی ها که خیلی تفاوت دارن از روی رنگ و اینجور چیزا میشه فهمید ولی اونایی که خیلی از نظر جسه و رنگ به هم نزدیکن جز متخصص پرنده شناسی کسی نمیتونه تشخیص بده

  1. سلام مرغ میناتون دستیه و به شما وابستست ؟ الان خیلی زوده ولی اگر دستی نیست بله میتونید یه پرنده ماده هم خریداری کنید

 23. سلام چجوری وقتی مینا جوجه هست نر یا ماده بودنشو تشخیص بدیم و اینکه وقتی برای مینای نر اهلی یه جفت تهیه کنیم از اون دستی بودنش یکم در میاد یا نه

  1. سلام تشخیص جنسیت مرغ مینا خیلی سخته نمیشه تشخیص داد
   بله اگر جفت بشه از اهلی بودن در میاد و دیگه به شما توجه نمیکنه

 24. سلام من یدونه مینا دارم جوجه س ولی نمیدونم گنجشک یامینا چجوری بفهمم میشه تو واتساپ جواب بدید

  1. سلام به هر حال ازش نگهداری کنید تا بزرگ بشه بعدش متوجه میشید
   جوجه گنجشک کوچیکتره جثش

 25. سلام میشه لطفا راهنماییم کنید
  من دوتا جوجه مینا ۲۰روزه خریدم
  یکیشون زیر جفت بالاش زخم هست با پماد اد چربش کردم توی نت خوندم پماد تتراسایکلین باید زد ایا درسته؟کاره دیگه باید انجام بدم؟
  یکیشون هم امروز صبح چشاش قی کرده بود در حد خیلی کم تمیزش کردم لازمه چه کاری انجام بدم؟خیلی ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام اول بگین که چه غذایی بهشون میدین ؟ و اینکه زیر پاشون چی ریختین ؟
   حتما کاه یا پوشال نرم بریزید تا زخمی نشه . پماد تتراسایکلین هم برای عفونت چشم هم زخم پرنده میشه استفاده کرد

 26. سلام حالتون چطوره.. من یه جوجه مرغ مینا خریدم که هنوز با دست بهش غذا میدم.. پرهای کنار چشمش سفید هست اما نوک و پاهاش زرد رنگه.. به نظر شما نژادش خوبه یا نه

  1. سلام ممنونم
   رنگ پرهای کنار چشم به خوب بودن نژاد ربطی نداره
   باید به درستی ازش نگهداری بشه و خوب آموزش ببینه تا خوبم صحبت کنه

  1. کاملا مشخصه توی نت سرچ کنید عکسشون میاد
   جوجه گنجشک خیلی کوچیک تره جثش

 27. سلام من یه جوجه مینا خریدم تقریبا ۱ماهش هستش یه هفته میشه خریدم روی یه پاش وایمیسته پاش آویزونه میلنگه لطفا راهنماییم کنید چطور درمانش کنم

 28. سلام جوجه مینا من نزدیک به ۲ ماهشه .آیا هنوز باید بهش سرلاک بدم یا بهش پلت یا گندم و غذاهای دیگه بدم؟

  1. سلام براش حتما غذای مخصوص مرغ مینا از برند هایی مثل تاپ فید ، پادوان یا کی کی تهیه کنید
   گندمو اینا براش مضره
   در کنار سرلاک کم کم بهش از این غذا هم بدین بعد از سه ماهگی دیگه سرلاک نمیخوره
   یهو سرلاکشو قطع نکنید

 29. سلام من یک جوجه مینا خریدم حدودا ۳ هفتشه وقتی میزارمش توی کارتوش هروقت که بخواد بال میزنه و میپره میاد بیرون بعد یکم میترسه راه برع ولی وقتی میره خیلی خوبه میره تو این سنی که دارع احتمالش نیس اسیب ببینه؟
  بعد وقتی غذا میخواد خیلی سرو و صدا میکنع جوری که ادم و از خواب بلند میکنع من در طول روز حدودا ۸ یا ۱۰ بار بهش غذا میدم ولی زود به زود گشنش میشه و دستشوییش خیلی ابکی شده هفته اول اینجوری نبود ولی جدیدا شده مشکلی داره؟

  1. سلام غذاش چیه ؟
   لازمه هر یک ساعت یا نهایتا هر دو ساعت بهش سرلاک مخصوص مرغ مینا بدین

 30. سلام من یک جوجه پیدا کروم نه چشماش بازشده ونه پر داره از کجا باید بشناسم که جوجه مرغ مینایه یا جوجه گنجشک؟؟؟

  1. سلام ازش نگهداری کنید تا بزرگ بشه بعدش مشخص میشه چه پرنده ایه

 31. سلام خسته نباشید بنده امروز یدونه جوجه مرغ مینا خریداری کردم حدود دو هفتشه ولی وقتی نفس میکشه صدای خس خس میاد، بنظرتون مشکلش حل میشه یا نه.
  چون بقیه جوجه هارو که میبینم برای غذا یه صدایی ازشون درمیاد ولی جوجه ی من فقط دهنشو باز میکنه و هیچ صدایی نمیده.

  1. سلام
   بهتره پیش دامپزشک ببریدش تا معاینش کنه
   فضلش چه جوریه ؟ چه غذایی بهش میدین ؟
   محیط نگهداریش باید گرم باشه

 32. سلام جوجه مینا۱ماه خریدم پرواز کرد رفت چندمتر اون طرف تر گرفتمش الان روپاش نمیتونه وایسه یدونه از انگشتاش سیاه شده چیکاربایدبکنم؟؟؟

  1. سلام
   اسیب زدی وقتی میخواستی بگیری ؟ اگه اسیب زده باشی باید بره دامپزشک درمان خانگی نداره وگرنه انگشتش رو از دست میده

 33. سلام من چند روزه جوجه مینا خریدم یکی از بالاش بازه انگار اویزونه یکی جمع مشکلی داره؟

  1. سلام
   ببر دامپزشک نگاه کنه همینجوری که نمیشه گفت چشه شاید دررفتگی داره شکستگی داره هزار تا مشکل ممکنه داشته باشه

 34. سلام من یه جوجه مینای ۲۱ روزه دارم صداش میکنم یا هر صدایی میاد بیدار نمیشه ولی تکون میخوره بیدار میشه میخواستم بدونم تو سنش طبیعیه یا ممکنه کر باشه

 35. سلام خستهدنباشید من یه جوجه مینا گرفتم پا هاش یک مقدار بیش از حد بلنده و سرش کشیده تره ولی الان ۱۳ روزشه به زحمت راه میره ولی بردم پاهایش رو نشون به دامپزشک دادم گفته سالمه ولی به راحتی نمیتونه راه بره دلیلش چیه عادیه یا غیر عادی

  1. سلام
   13 روز خیلی کوچیکه
   بهش غذا بده زود بزرگ میشه و راه میره
   مواردی که گفتید عادی به نظر میرسه

 36. سلام یک جوجه مینا خریدم ولی العان مشکوک شدم که نکنه جوجه سار باشه.راهی هست که جوجه مینا رو از سار تشخیص داد 9روزه هست

  1. سلام اگه رنگ پاهاش سیاه یا نزدیک به سیاه /قرمز هست ۱۰۰٪ سار هستش من تجربرشو داشتم و گول خوردم

   1. سلام
    99.99 بگو ! الان یکی میاد میگه پا پرنده ی من ذغاله ولی میناس :دی

 37. سلام مینای من خیلی بی حال شده چندروزه. رو پاهاش ب زحمت وایمیسه. مدفوعش سفید ابکیه. همش چشاش بستس. اصلا تحرک نداره. چ دارویی براش خوبه

  1. سلام
   چند روزه اینجوری هست و تازه به فکر درمان افتادی ؟
   قرص یدوکینول از داروخانه بخر و نصفش کن و بهش بده ، هر روز 1 تکه ، اگه دیدی که اسهالش قطع شده دیگه قرص رو نده ، بیشتر از 3 روز هم استفادش نکن

   تغذیش چیه ؟ کجا نگهدای میشه ؟ دمای جایی که نگهداری میشه سرده ؟

  1. سلام
   سرلاکی باید بگیرن
   غذای مخصوص مینا بگیر و با اب به حالت خمیری درش بیار و بده بهش

 38. سلام من به پرندهاسخنگو علاقه زیادی دارم و وقتی این مقالرو دیدم نظرم در مورد مینا ها اوز شد ایا بزرگ کردن مینا کار سختی هست یا مثلا به یک شرایط خواسی نیاز داره یا مثلا جوجه مینا پیدا میشه که تقریبا قیمت زیر 100تومان داشته باشه

  1. سلام
   نه
   سخت نیست
   اعصاب میخواد + تغذیه مناسب میخواد + نباید بگی به دامپزشک دسترسی ندارم !!! و …
   قیمت نمیدونم

 39. سلام
  من یه مینا دارم نوک بالایش از نوک پاینش بزرگ تره و کجه اومده رو نوک پایینش.آیا نژادش فرق میکنه یا باید نوکش کوتاه بشه؟

  1. اگر منظورت عقابی شدنه
   هر ماه یبار باید با دقت نوک منقار رو زد.
   البت بستگی به نوع تغذیه و نگهداری هم داره

  1. سلام
   اطلاعی در مورد اینکه از کجا متوجه بشید ندارم
   برای اقلیم ایران نژاد ایرانی حتما بهتره

 40. سلام من یه مرغ مینا خریدم که تقریبا یک ماهه هست الان یک روزه که خریدم. توی قفس که هست کاملا ساکت ایستاده یه گوشه قفس و نه صدایی داره و نه حرکتی می کنه.
  البته بیرون که هست جنب و جوش داره و پرواز هم یه کمی بلده. برای غذا، باید دهانش باز کنم و بهش غذا بدم.

  می خواستم ببینم این عدم حرکت و جنب و جوش توی قفس به خاطر ورود به محیط جدیده یا علت دیگه ای داره؟؟؟

  1. سلام
   امکانش هست به خاطر ورود به محیط جدید باشه
   به نظر نمیرسه مشکلی داشته باشه
   در نوع غذاش دقت کنید که اهن نداشته باشه

 41. سلام
  چند روز هست که جوجه مینا خریدم . نسبت به حرکات دست و پای آدمها واکنش نشون میده ولی نسبت به صداها هیچ واکنش نداره ، حتی زمانی که خواب هست با صدای بلند اشیائ یا خودمون هیچ تکونی نمیخوره .
  احتمال داره کر باشه ؟

 42. سلام ببخشید چرا مرغ مینا من برنج و خیارو….میخوره ولی پلیت مخصوص خودش را نمی خوره

 43. سلام من برای اولین بار میخوام مرغ مینا بخرم بعد از شما چندتا سوال داشتم
  ۱.مرغ مینا ی ۲ماهه الی ۴ماهه میخوام بخرم اگه بخرم خودم باید تک تک کلمه بهش یاد بدم یا خودش یاد میگیره؟
  ۲_من یک جوجه خروس ۲ماهه دارم میگم مرغ مینا بخرم به جوجه صدمه اینا نمیزنع ینی میتونم دوتا شون تو خونع نگه داری کنم؟
  ۳_مرغ مینا غذای مخصوص داره یامیتونیم هرچی میخواییم بهش بدیم؟
  ۴_مرغ مینا بخرم باید از یه جای مطمعنی بخرم یا نع میتونم از برنامه دیوار خریداری کنم ؟

  1. سلام
   1- خودتون باید یاد بدید
   2- ممکنه بیفته دنبالش ، ممکنه دوس بشه ، نمیشه گفت . بیشتر هم سعی خواهد کرد صدای خروس رو تقلید کنه
   3- غذای مخصوص داره نباید هر چی اومد دستتون بهش بدید سریع مریض میشه
   4- بهتره از جای مطمئن بخرید

 44. سلام سایتت عالیه حاوی محتوا های اموزنده و بابت زحمتی که کشیدی تشکر. من دیشب ی جوجه مینا 23 روزه خریدم برای فرزندم که 6 ساله هست. اینو عرض کنم که با دنیای پرندگان زینتی کم و بیش اشنامو بی تجربه نیستم. خلاصه به قیمت 310 هزار تومان خریداری کردم و بررسی کردم جوجه رو دیدم کمی سینه پرنده رو به تیغه شدنه. پرنده فروش به بنده اطمینان کامل برای سلامتی پرنده رو داد و ذوق و علاقه پسرم مانع بررسی بیشتر پرنده و از طرفی خستگی کار نگذاشت تا پیش دامپزشک برای تایید سلامتی پرنده برم. صبح به سر کار رفتم و چون همسرمو از دست دادم متاسفانه و فوت کردن زنداداش بنده صبح زود بعد از رفتن پیش پسرم زنگ من زدن و گفتن که پرنده تلف شده بچه ت از بس گریه کرده و شوک شده تشنج کرده و داریم میریم بیمارستان . خلاصه اینکه میخواستم بپرسم طبق تجربه شما میتونم از پرنده فروش شکایت کنم یا نه؟ پول پرنده برام اهمیتی نداره اما فشار و صدمه روحی که پسرم متحمل شده رو نمیتونم ببخشم و حلال کنم. لطفا اگر اطلاعی داری از اینجور مشکلات خواهشا راهنمایی کن منو. ممنون

  1. سلام
   متاسفم برای مشکلی که بوجود اومده
   فکر نکنم شکایت و … فایده ای داشته باشه چون در پایان خواهند گفت که عدم نگهداری مناسب باعث مرگ پرنده شده و نگهداری و بررسی و کالبد شکافی پرنده هم بسیار بعیده انجام بگیره و درنتیجه هیچ موردی رو متوجه فروشنده نخواهد کرد.

   جوجه هم اصلا مناسب نگهداری به عنوان پرنده ی اول نیست ، 2 ماهه حداقل بگیرید که خودش غذا بخوره

 45. سلام
  من میخام یه جوجه مرغ مینا بخرم میخاستم بدونم از کجا بفهمم که سخنگو هست و چگونه دستی کنم
  خیلی ممنون از شما.

 46. سلام ببخشید من مرغ مینام الان ۳ هفتشه دور نوکش زرده ولی روش نه مشکیه.
  نژادشم افغانیه این معمولیع ؟؟

 47. سلام من یک جوجه مینا نر گرفتم ۲۷ روزه یا کم تر ولی پا ها ش که نگاه میکنم بسته هست می خوستم بدو نم که این باید بسته باشه یا مشکل داره .))

 48. سلام جوجه مینا من غذا ب راحتی نمیخورد ۲۰ روز دارد حتی خودش هم سعی نمیکند غذا بخورد دهنش را گاهی باز میکند وقتی خمیری را که درست کردم میبرم طرف دهنش سریع دهنش را می‌بندد فقط دوست دارد آب بخورد

 49. سلام مرغ مینا من یک ماهه هست یکم دور چشم ماش زرده ایا نزادی داریم که مرغ مینا دور چشمش زرد بشه به سرعت ???

  1. سلام
   در این مورد اطلاعی ندارم
   زیاد پیگیرش نباشید ، مورد خاصی نیست

   1. سلام_مرغ مینای من چهار هفته دارد و دو عدد هستند ولی خیلی جیک جیک می‌کنند… مخصوصا زمانی که گرسنه میشوند و هر ۱۰دقیقه غذا و آب میخواهند…آیا این جیک جیک کردن و این موارد طبیعی است؟

    1. سلام محیط نگهداریشون سرد نباید باشه
     جیک جیک به خاطر گرسنگی و سرما است

  2. نه این طبیعیه نشان دهنده سن مینا هستش
   اگه سفید باشه جوان هست اگه کرمی باشه
   میانسال اگه زرد پیر
   البته ممکنه به نژادم ربط داشته باشه

 50. سلام امید وارم حالتون خوب باشه مرغ مینا چند ماهه به حرف میاد شما میدونید ولی مرغ مینا به حرف ها گوش میده چه جوری میشه ??

  1. سلام
   قابل تشخیص نیست به کیفیت آموزش بستگی داره
   روزی 5 بار هر بار 10 دقیقه رخ به رخ باهاش کار کنید فقط هم روی یک کلمه باشه

 51. سلام خسته نباشید من یه حوجه مینا دارم ۱ماهشه بعضی وقت هاعطسه میکنه به نظر شما مشگل چیست؟?

 52. سلام عذر ادب میخواستم بدونم که از کجا بفهمیم شاه مرغ هس یا پس مرغ در دوره جوجه بودنش هنگام خرید مرغ مینا جوجه
  چون قبلا داشتم خوب حرف میزد ولی ناز کم بود صداش واضح کلفت نبودش ولی حدود یک سالش بود تقریبا

  1. سلام
   متوجه پرسش نشدم مجددا بگید
   به طور کلی بهترین راه برای تشخیص جنسیت مرع مینا ازمایش خون هست

 53. سلام من یک جوجه مینا خریدم ولی بعد ۲۰ روز مرد الان میخوام بخرم میترسم بمیره بنظرتون بخرم یا برم جوجه عروس بگیرم

 54. درود برشما ممنون میشم راهنمایی کنیدبنده دیروز مرغ مینا خریدم دور چشماهاش سفید است از خریدار پرسیدم گفت ۷ ماهشه ولی خیلی وحشیه سخن هم نمیگه ولی در خلوت یه چیزهایی میگه دست به سمتش میبری خودشو به قفس میزنه کف دست میگیرم نوازش میکنم یکسره دست پا میزنه آیا اهلی میشه چکار باید کرد ممنون میشم راهنمایی کنید سپاسگزارم

  1. سلام
   مورد سن قابل تشخیص نیست و همونطور که داخل پست ها نوشته شده به صورت نسبی گفته میشه که شاید غلط باشه ، اعتماد به فروشنده گزینه ی بهتریه !
   پرنده رو تازه خریدید و اون پرنده الان فکر میکنه که رفته کشتارگاه ! پس دستتون رو طرفش نبرید ، مدتی بهش اجازه بدید که به محیط عادت کنه ، اطراف رو خوب بشناسه ، کم کم خودش میاد طرفتون
   صبور باشید همه چی حل میشه

     1. سلام خسته نباشین
      من یه مرغ مینا خریدم حدودا 10ماهشه ولی خطوط دور چشاش سفیده و خیلی سرحاله و نمیتونه حرف بزنه ولی اهلیه آیا موفق میشم که کلمه گفتن رو بهش یاد بدم؟ هر بار که کلمه رو میگم در سکوت سعی میکنه بگه ولی با اون کلمه خیلی فرق داره

     2. سلام
      مشکلی نداره ، میتونید بهش یاد بدید
      باید اصولی یاد بدید ، فقط یک کلمه رو یاد بدید تا اونو یادنگرفته نرید سراغ کلمه ی دیگه
      روزی 5 بار هر بار 10 دقیقه

    1. سلام من یه مرغ مینا گرفتم حدود 3هفته سن داره ولی پاهاش از مچ به پایین زیرش جمع شده
     و ممنون میشم بگین که مرغ مینا در چند هفتگیش میتونه بلند بشه روی پاهاش

     1. سلام
      به امکان زیاد طبیعی هست بزرگ بشه خوب میشه
      بزاریدش روی چوب ببنید پارو جمع میکنه یا خیر ؟

     2. سلام ما یدونه مرغ مینا داری خیلی باهش کار کردیم یک سالش هستش ولی هیچ کلمه نمی گه باید چه کار کنیم

     3. سلام دوست عزیز
      به احتمال زیاد آموزشهاتون اصولی نبوده و یا سن مرغ میناتون زیاد بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋