منو اصلی

مزایا و معایب کنترلر مشهد برق

مزایا و معایب کنترلر مشهد برق

بررسی کنترلر های مشهد برق

شرکت مشهد برق یکی دیگر از تولیدکنندگان دستگاه های جوجه کشی و همچنین کنترلرهای جوجه کشی می باشد که تجربه ای 13 ساله در این زمینه دارد. این شرکت انواع مختلف برد مخصوص جوجه کشی طراحی و تولید میکند که در این نوشتار از وب سایت چیکن هچ به معرفی این کنترلرها پرداخته ایم. برد جوجه کشی در اصل مرکز ساماندهی و تنظیم خروجی های مختلف دستگاه جوجه کشی از جمله سیستم تنظیم و تأمین دما و رطوبت، سیستم چرخش راک وشانه ها، سیستم تهویه و … می باشد. از این رو کیفیت برد دستگاه جوجه کشی با راندمان دستگاه جوجه کشی رابطه مستقیمی دارد. کنترلرهای جوجه کشی ساخت شرکت مشهد برق دارای امکانات و ویژگی های خاصی می باشند که در ادامه مطلب به توضیح آنها پرداخته ایم.

در وبسایت شرکت مشهد برق چهار نوع برد دستگاه جوجه کشی عرضه میشود که تفاوت جزئی بین آنها وجود دارد و در کل فرایند تولید تمامی آنها یکی است. اما برای آشنایی کامل کاربران با مزایا و معایب این برد ها، هر کدام از کنترلرهای جوجه کشی ساخت مشهد برق را به صورت جداگانه تحلیل خواهیم نمود.دقت داشته باشید که این تحلیل ها در تاریخ دی ماه 98 و با توجه به توضیحات ذکر شده در وبسایت رسمی مشهد برق به عمل آمده و همچنین تک تک این کنترلرها از نزدیک توسط متخصصین چیکن هچ مورد بررسی قرار گرفته اند.

کنترلر ستر و هچر اتومات مشهد برق

ارزان ترین کنترلر جوجه کشی ساخت مشهد برق این کنترلر میباشد که در آن، کنترلر دارای کلید انتخاب حالت ستر و هچر می باشد. توسط این دستگاه کاربر می تواند دما و رطوبت و زمان چرخش راک ها و همچنین عملکرد فن های دستگاه جوجه کشی  را کنترل کند. در طراحی این کنترلر فقط از یک سنسور استفاده شده است که سنسور آن از نوع دیجیتالی می باشد. شرکت مشهد برق با توجه به سفارش مشتری از دو مدل سنسور sht اورجینال و sht چینی در کنترلرهای خود استفاده میکند.

برد مشهد برق - چیکن هچعمده دستگاه های جوجه کشی که در بازار داخلی موجود می باشند از سنسورهای دیجیتال sht و یا سنسورهای آنالوگ lm35 و یا ntc بهره میبرند که از بین تمامی سنسورها، سنسور sht ساخت سوئیس از دقت و عمر بیشتری برخوردار بوده و برخلاف دیگر سنسورها معمولا نیازی به کالیبره پیدا نمیکند. شرکت مشهد برق نیز از نسل دوم سنسورهای sht بهره می برد. شرکت مشهد برق سنسور کنترلرهایی که با نوع اورجینال سفارش میشوندر ا به مدت 18 ماه گارانتی میکند ولی در صورت انتخاب نوع چینی ، گارانتی شامل سنسور نخواهد شد.

در این کنترلر از یک نمایشگر دیجیتال (سون سگمنت) برای نمایش دما و رطوبت داخلی دستگاه و همچنین مشاهده تنظیمات آن استفاده شده است. این نمایشگر در واقع به نحوی برنامه نویسی شده که یکبار دمای دستگاه و یکبار رطوبت داخلی آن را نمایش میدهد و این روند نمایش دما و رطوبت بصورت پی در پی تکرار میشود.

کنترلر ستر و هچر اتومات ساخت مشهد برق دارای آلارم هشدار دهنده نیز می باشد و اگر دما و یا رطوبت دستگاه جوجه کشی از مقادیر تنظیم شده خارج شود، کنترلر شروع به آلارم زدن مینماید. همچنین این کنترلر دارای تایمر دو زمانه برای تنظیم زمان چرخش راک دستگاه می باشد. علاوه بر این توسط دکمه چرخش موقت موتور در این کنترلر، راک دستگاه جوجه کشی به حالت دستی قابل چرخش می باشد.

برد مشهد برق خوب است یا بد ؟ - چیکن هچبر روی این کنترلر دو عدد دکمه جداگانه ستر و هچر موجود می باشد که نقش دکمه ستر، تنظیم دما و رطوبت و چرخش یک ساعته راک دستگاه می باشد. همچنین با دکمه هچر نیز چرخش موتور دستگاه متوقف گردیده و دما و رطوبت در حالت هچ تنظیم خواهند شد.

افزون بر موارد ذکر شده دستگاه دارای 6 عدد خروجی می باشد که هر کدام از این خروجی ها برای سیستم های مختلفی نظیر ورودی برق شهری، ورودی سیستم المنت حرارتی، ورودی رطوبت ساز، ورودی موتور چرخشی، ورودی فن تهویه اضطراری و ورودی فن سیرکوله در نظر گرفته شده اند. این خروجی ها در پشت برد تعبیه شده و جهت راهنمایی کاربر نام هر خروجی نیز بر روی آن نوشته شده است.

در برد الکترونیکی این کنترلر، قطعات الکترونیکی با استفاده از روش مونتاژ دستی DIP بر روی مدار مجتمع شده اند. در مونتاژ به روش DIP قطعات الکترونیکی از یک طرف مدار گذشته و در طرف دیگر لحیم کاری میشوند. مونتاژ DIP هم اکنون یکی از روش های قدیمی طراحی برد الکترونیکی می باشد. در تجهیزات حساس از تکنولوژی مونتاژ SMD و رباتیک در طراحی بردهای الکترونیکی استفاده میشود. کنترلرهایی که با مونتاژ دستی تولید میشوند باید به دور از میدان های مغناطیسی و نویزهای محیطی قرار گیرند. چرا که نویزهای محیطی می تواند عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهد.

یکی دیگر از قطعات بسیار مهم در کنترلرهای جوجه کشی میکروکنترلر آن می باشد که وظیفه پردازش و تحلیل داده ها را بر عهده دارد. میکروکنترلر مورد استفاده این شرکت از نوع avr می باشد.

به طور کلی اگر بخواهیم به مزایا و معایب این کنترلر اشاره کنیم می توانیم موارد زیر را بیان کرد:

مزایا:

 • نمایشگر دیجیتال (سون سگمنت)
 • دقت بالا
 • چرخش اتوماتیک و دستی راک
 • کلید ستر و هچر
 • سنسور SHT

معایب:

 • استفاده از مونتاژ دستی DIP
 • عدم استفاده از میکروکنترلر قدرتمند ARM
 • نداشتن خروجی و سوئیچ یدکی
 • عدم پشتیبانی از سنسور CO2
 • فاقد قابلیت اتصال به مودم GSM و کنترل از راه دور

کنترلر فول دیجیتال جایگزین ساموان کره

این کنترلر ساخت مشهد برق همانند کنترلر ستر و هچر اتومات می باشد با این تفاوت که در این کنترلر از دو عدد نمایشگر دیجیتالی سون سگمنت استفاده شده است. نمایشگر اولی میزان دما و نمایشگر دومی میزان رطوبت را در این کنترلر نمایش میدهد.

شرکت مشهد برق این کنترلر را با دو سنسور متفاوت ارائه میدهد که نمونه با کیفیت از سنسور دیجیتال SHT با روکش فلزی و در نمونه کم کیفیت و ارزان تر از سنسور SHT چینی با روکش پلاستیکی در ساخت کنترلر استفاده میکند. کنترلر فول دیجیتال مشهد برق دارای حافظه داخلی و روزشمار می باشد که در آن اطلاعات جوجه کشی از پرنده های مختلف نظیر مرغ، بوقلمون، اردک، غاز و … از پیش تعریف شده است. در واقع این کنترلر دارای سیستم انتخاب پرنده میباشد که در آن کاربر با انتخاب پرنده می تواند روند جوجه کشی آسان تری داشته باشد. چرا که توسط این سیستم دما و رطوبت جوجه کشی  و چرخش موتور در ایام ستر و هچر به صورت اتوماتیک تنظیم خواهند شد و نیازی به دخالت کاربر در این زمینه نیست. این آپشن برای افراد آماتور و تازه وارد بسیار کاربردی می باشد.

همچنین تنظیمات دما و رطوبت در این کنترلر به صورت دستی نیز قابل تغییر میباشند. بنابراین اگر کاربر قصد داشته باشد که مقادیر دما و رطوبت را به صورت دستی تنظیم کند میتواند از این طریق اقدام کند. این کنترلر نیز دارای تایمر دو زمانه برای چرخش موتور می باشد و در حالت جوجه کشی اتوماتیک تایم موتور بر روی یک ساعت یکبار تنظیم میشود.

علاوه بر این در این کنترلر کاربر میتواند راک دستگاه را توسط دکمه چرخش دستی موتور بصورت دستی تنظیم کند.

شرکت مشهد برق در معرفی این کنترلر از تعریف هوش مصنوعی نیز در کنترلر دستگاه برای اولین بار در ایران!! استفاده کرده که منظور همان سیستم انتخاب اتوماتیک پرنده و تغییر اتوماتیک دستگاه از حالت ستر به هچر می باشد.

در کنترلرهای پیشرفته که مجهز به هوش مصنوعی می باشند از سنسورهای متعدد بهره گرفته میشود تا هوش مصنوعی برد دستگاه با آنالیز و تحلیل تمامی شرایط، بتواند تصمیم درستی اخذ کند.

در این کنترلر نیز از آلارم هشدار دهنده استفاده شده تا زمانیکه دما و یا رطوبت دستگاه جوجه کشی از تنظیمات خارج شود کاربر متوجه آن گردد. این کنترلر نیز با برق 220 ولت تک فاز کار میکند و در آن 6 عدد خروجی مختلف در نظر گرفته شده و کنترلر بصورت DIP مونتاژ گردیده است.

مزایای کنترلر فول دیجیتال جایگزین ساموان کره مشهد برق:

 • مجهز به نمایشگر اتوماتیک
 • دارای سیستم انتخاب پرنده
 • مجهز به آلارم
 • روزشمار دقیق جوجه کشی
 • سنسور SHT

معایب کنترلر فول دیجیتال مشهد برق:

 • مونتاژ DIP
 • نداشتن سوئیچ یدکی برای شرایط اضطراری
 • عدم پشتیبانی از سنسور CO2
 • فاقد ریزپردازنده ARM

کنترلر فوق حرفه ای با کلید انتخاب پرنده مشهد برق

مشهد برق این کنترلر را قوی تر از دو مدل قبلی طراحی نموده است و آن را در سه مدل مختلف عرضه میکند. مدل گران قیمت تر دارای سنسور با کیفیت تر و باروکش فلزی به همراه دستگاه پیام رسان و GSM مودم میباشد. توسط مودم GSM کاربر می تواند با استفاده از پیامک کنترل دستگاه جوجه کشی را از فواصل دور در دست بگیرد و از وضعیت دستگاه جوجه کشی باخبر شود.

دو مدل دیگر این کنترلر فاقد مودم GSM می باشند که در یک نمونه از سنسور چینی با روکش پلاستیکی استفاده شده است. بیشتر ویژگی های این کنترلر مشابه کنترلر فول دیجیتال می باشد با این تفاوت که از یک نمایشگر LCD فارسی در این کنترلر استفاده شده است. همچنین در این کنترلر توان تحمل خروجی ها نسبت به نمونه های قبلی افزایش یافته است و بیشتر در دستگاه های جوجه کشی با ظرفیت بالا از این کنترلر استفاده میگردد. در نمایشگر این کنترلر تعداد روزهای جوجه کشی و همچنین زمان سپری شده به صورت ساعت نیز قابل مشاهده است. البته در نمایشگر این کنترلر دما و رطوبت با هم به مدت چند ثانیه و تعداد روز و زمان نیز با هم به مدت چند ثانیه پس از یک دیگر بر روی نمایشگر ظاهر میشوند. کنترلر فوق حرفه ای مشهد برق دارای سیستم انتخاب پرنده میباشد که در حافظه داخلی برد مشخصات دما و رطوبت لازم برای جوجه کشی از پرنده های مختلف نظیر مرغ، بلدرچین، قرقاول، بوقلمون، کبک، غاز، اردک و شترمرغ بصورت پیش فرض ذخیره شده است. لذا در صورتیکه قصد جوجه کشی از این پرنده ها را داشته باشید میتوانید بدون نیاز به اطلاعات خاص به جوجه کشی از آنها بپردازید. البته در کنار این آپشن، تنظیم دستی نیز گنجانده شده است تا کاربران حرفه ای بتوانند کنترل برد را در دست بگیرند.

مزایا:

 • سیستم انتخاب پرنده
 • نمایشگر LCD (نمایش دما، رطوبت، روزشمار و زمان سپری شده)
 • مجهز به آلارم هشدار دهنده
 • قابلیت اتصال به GSM مودم و کنترل با گوشی موبایل
 • سنسور دیجیتال SHT با روکش فلزی

معایب:

 • عدم استفاده از مونتاژ SMD
 • عدم پشتیبانی از سنسور دی اکسید کربن و یا سنسورهای اضافی
 • عدم استفاده از میکروکنترلر ARM
 • عدم وجود سوئیچ یدکی برای خروجی های مختلف

البته نسخه دیگری از این کنترلر با قیمت بیشتر نیز توسط مشهد برق تولید میشود که در آن نمایشگر LCD بزرگتر بوده و علاوه بر میزان دما و رطوبت، نام پرنده انتخابی و روزشمار و مدت زمان سپری شده از جوجه کشی را به نمایش میگذارد. سایر مشخصات این کنترلر نیز همانند کنترلر فوق حرفه ای مشهد برق می باشد و در واقع همان مزایا و معایب را دارد. می توان گفت که این کنترلرها دقت لازم برای جوجه کشی از پرنده های اهلی و طیور خانگی را دارند.

نتیجه گیری

نتیجه گیری کارشناسان فروشگاه چیکن هچ : شرکت مشهد برق سابقه ای چندین ساله در زمینه طراحی بردهای جوجه کشی و انواع ماشین جوجه کشی دارد. این شرکت پتانسیل آن را دارد که محصولات باکیفیتی برای مصرف کننده داخلی تولید کند. به طور کلی مهمترین مزایای این کنترلرها، سنسور SHT، سیستم انتخاب پرنده، روزشمار جوجه کشی و کنترل از راه دور با پیامک می باشد که البته در نسخه های حرفه ای فقط این امکانات گنجانده شده است. در کنترلرهای جوجه کشی یکی از قطعات بسیار حساس سنسور دما و رطوبت آن می باشد که در برخی از کنترلرهای مشهد برق سنسور چینی با قیمت پایین تر نیز به مشتری پیشنهاد داده میشود.

سنسور دیجیتال و اورجینال مورد استفاده در کنترلرهای مشهد برق از کیفیت و دقت بسیار مناسبی برخوردار می باشند. شرکت مشهد برق این سنسور را بعنوان سنسور وارداتی اصل مشهد برق با روکش فلزی عنوان نموده است. امید است که شرکت مشهد برق با در نظر گرفتن نکات ذکر شده بتواند کیفیت کنترلرهای خود را ارتقا دهد تا کاربران با اطمینان خاطر از کنترلر مشهد برق استفاده نمایند.


دیدگاه‌های نوشته
2 پرسش و پاسخ
جدیدترین
قدیمیترین
Inline Feedbacks
تمام کامنت ها را نشان بده

سلام تفاوت بردستگاه جوجه کشی 216 با420

Last edited 1 سال قبل by محمد احمدی

سلام
تماس بگیرید با شرکتشون راهنمایی میکنن