بهترین موتور دستگاه جوجه کشی

موتور دستگاه جوجه کشی - چیکن هچ

موتور جوجه کشی یکی از ضروری ترین قطعاتی است که در یک دستگاه جوجه کشی تعبیه می شود. با وجود این قطعه کارایی دستگاه برای عملکرد بهتر چرخش تخم های نطفه دار به صورت اتوماتیک، سازماندهی می شود.

شاید اگر نظر تخصصی یک کارشناس را درباره سازه موتور ماشین جوجه کشی جویا شوید، متوجه خواهید شد که تکنولوژی ساخت موتورها آنقدرها پیچیده نیست فقط نوع چرخدنده ها و گیربکس هایی که برای ساخت آن مورد استفاده قرار می گیرد می تواند کیفیت موتور را تضمین و یا رد کند.

بیشتر دستگاه های جوجه کشی موجود در بازار ایران از نوع موتورهای چینی است که چندان کیفیت مطلوبی ندارند. دستگاه هایی که با چنین موتورهایی طراحی شده اند، چرخ دنده های بی کیفیتی دارند که با گذشت مدت زمان بسیار کوتاهی دچار شکستگی می شوند. این یعنی از دست رفتن سرمایه پرورش دهنده ای که پول خود را بعد از تهیه دستگاه جوجه کشی روی تخم های نطفه دار، سرمایه گذاری کرده است.

در این مقاله ما کارشناسان فروشگاه چیکن هچ قصد داریم انواع موتورهای بکار رفته در دستگاه های جوجه کشی را مورد بررسی قرار دهیم. این مطالب بدون هیچ غرض ورزی خاصی نوشته شده و صرفا جنبه منتقدانه دارد تا شما کاربران عزیز قبل از خرید یک دستگاه جوجه کشی، با داشتن اطلاعات کافی بتوانید، تصمیم درست و آگاهانه تری را اتخاذ کنید.

بررسی موتور جوجه کشی گروه صنعتی طیوران فاخته

سیستم چرخاننده بعضی از دستگاه های جوجه کشی گروه صنعتی فاخته توسط جک بهره گیری شده است. جک چرخاننده پتانسیل این را دارد که وزن بیشتری را تحمل کند و کمتر دچار آسیب و شکستگی شود، ولی این زمانی امکان پذیر است که ظرفیت دستگاه هم برای تعداد متوسطی از تخم های نطفه دار در نظر گرفته شود؛ یعنی این سیستم چرخشی برای دستگاه های بزرگ صنعتی که ظرفیت پذیرش 2000 تخم مرغ را دارند و قرار است سالیان سال مورد بهره برداری قرار گیرند، کمی دور از انتظار خواهد بود. چون هم برق مصرفی دستگاه برای چرخاندن بازوهای مکانیکی بالا می رود و هم با گذشت زمان ممکن است دچار آسیب و شکستگی شوند.

بررسی موتور جوجه کشی گروه صنعتی بلدرچین دماوند

نیرویی چرخشی راک های تمام دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند با استفاده از موتورهای لاندا الکترونیک که یک موتور چینی است و کیفیت نسبتا خوبی هم دارد، تأمین میشود.
تنها ایرادی که بر این موتورهای چینی وارد است، روش اتصال آنها به بازوهای مکانیکی آن هم از قسمت پایین است. این در حالی است که با بالا رفتن ظرفیت دستگاه برای جوجه گیری از تخم هایی که تعداد بالایی مثل 2000 تایی دارند، پتانسیل موتور با فشاری که از جانب وزن تخم ها به آن تحمیل می شود، پایین می آید و حتی ممکن است دچار شکستگی شود. متاسفانه با گذشت بیش از 10 سال از آغاز کار شرکت بلدرچین دماوند، هنوز این گروه صنعتی تغییر رویه نداده و همچنان موتور را با وجود تغییراتی که طی چند سال اخیر در قالب آن انجام داده، در قسمت پایین راک های گرداننده، تعبیه می کند. در حالی که  چنین روشی از طرف شرکت های بزرگ و بنامی چون آرکام  کره، برینسئا کاملا رد می شود.

بررسی موتور جوجه کشی گروه صنعتی اسکندری

موتور جوجه کشی  مورد بهره برداری در دستگاه های جوجه کشی گروه صنعتی اسکندری، مدل ktyz ساخت کشور مالزی است که به صورت سفارشی از طرف گروه صنعتی اسکندری طراحی و در کشور مالزی ساخته شده است. این موتور با بهره گیری از چرخدنده هایی از جنس فولاد آبدیده و چهار گیربکس داخلی ساخته میشود. لذا چرخ دنده های بسیار مقاومی دارد که به ندرت دچار شکستگی و ضرب دیدگی می شوند. قابلیت چرخش راک هایی که متحمل 140 کیلو گرم وزن تخم مرغ ها هستند، با این موتور تضمین می شود. چرا که موتور با استفاده از گیربکس های مقاوم و کاملا استاندارد، تجهیز شده است.

از ویژگی های منحصر به فرد این موتورها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. بازوهای مکانیکی که وظیفه چرخاندن تخم ها را دارند، با وجود این موتورها به آرامی خواهند چرخید.
  2. مصرف انرژی برق با وجود این موتورها تا 40 درصد کاهش می یابد، بدون اینکه عملکرد دستگاه برای بالا رفتن راندمان تولید پایین بیاید.
  3. دور چرخش موتور جوجه کشی انقدر پایین است که باعث تغییر و جابه جایی تخم ها در داخل دستگاه نمی شود و ساختمان تخم ها به هیچ عنوان دچار صدمه یا شکستگی نخواهند بود.
  4. از قابلیت چرخش دوطرفه برخوردارند یعنی کاربر به صورت سلیقه ای می تواند جهت چرخش موتور را به سمت چپ یا راست تغییر دهد.
  5. پتانسیل تحمل وزنی بالغ بر 140 کیلوگرم را دارند که مناسب بهره گیری در دستگاه های جوجه کشی صنعتی است.
  6. چرخ دنده های به کار رفته در گیر بکس این موتورها از نوع فولاد آب دیده و کاملا نشکن است و از دوام بسیار بالایی برخوردار است.
  7. در این موتورها یک خازن مخصوص تعبیه شده که می تواند در اثر نوسانات جریان برق مانع سوختگی موتور شود.

سیستم چرخشی در محصولات خارجی

بعضی از ماشین های جوجه کشی خارجی از جک به جای موتور الکتریکی به عنوان سیستم چرخش تخم استفاده شده است. این به نوبه خود یکی از برترین مزیت ها است؛ چرا که قدرت تحمل سنگینی و وزن در جک ها بسیار بالا بوده و در طول زمان در مواجه وزن های سنگین به ندرت دچار آسیب دیدگی می شود. لازم به ذکر است که در بین محصولات خارجی، چرخش دستگاه جوجه کشی ارکام یکی از بهترین سیستم ها را داراست.

لازم به ذکر است که در دستگاه جوجه کشی خانگی و ماشین جوجه کشی صنعتی دستگاه جوجه کشی اسکندری از مدل های متفاوت موتور ktyz استفاده میشود.

دیدگاه‌ها 0

*
*