بهترین شانه برای دستگاه جوجه کشی

انواع شانه برای دستگاه جوجه کشی - چیکن هچ

از آنجایی که شانه ها وظیفه نگهداری تخم های نطفه دار را در ایام ستر بر عهده دارند پس به اندازه سایر اجزای دستگاه جوجه کشی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، به طوری که موفقیت یا عدم موفقیت هر پرورش دهنده ای در جوجه کشی به نوع شانه نیز بستگی دارد. یک دوره جوجه کشی موفق علاوه بر تامین سایر شرایط ( مثل تهیه تخم های نطفه دار ) مستلزم داشتن دستگاهی است که در آن شانه های مورد استفاده برای نگهداری تخم ها از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا در اثر نوسانات دمای داخل دستگاه دچار ترک یا شکستگی و انتشار گازهای سمی نشوند. در غیر اینصورت قطعا  فرآیند جوجه کشی با شکست مواجه خواهد شد.

شانه های موجود در بازار مصرفی ضمن تنوع کیفیت، در اندازه های متفاوتی هم عرضه شده اند و شرکت های مختلفی همانند شرکت بلدرچین دماوند، گروه صنعتی اسکندری و شرکت طیوران صنعت فاخته از شانه های متفاوتی در محصولات خود بهره می برند. حال اینکه کدامشان توانسته است شانه ای ارائه کند که کیفیت و اندازه مناسبی برای قرار گیری تخم نطفه دار انواع پرنده ها داشته باشد و صد البته متریال مواد اولیه آن دارای استاندارد جهانی باشد، موضوع مهمی است که در ادامه مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

شانه های مورد استفاده در دستگاه های جوجه کشی طیوران صنعت فاخته

شرکت فاخته از شانه های پلاستیکی و حفره ای در تولیداتش استفاده میکند که می توان گفت در نوع خود بی نظیر است. چرا که شانه با چنین کیفیتی مقاومت بالایی خواهد داشت و به هیچ عنوان دچار زنگ زدگی نمی شود ضمن اینکه عمر مفید آنها سالیان سال قابل تضمین است. برای کسب اطلاعات جامع به صفجه دستگاه جوجه کشی طیوران صنعت فاخته مراجعه نمایید.

 ولی پتانسیل این شانه ها با حفره ای بودن ( از رده خارج شده) و زاویه چرخش ۴۵ درجه ای زیر سوال می رود. چرا که شرایط قرار گیری تخم ها در این نوع شانه ها اجبارا به صورت عمودی خواهد بود و زاویه چرخش آنها هم به اندازه 45 درجه است، ایراد بزرگی که می تواند راندمان جوجه کشی را تحت تاثیر قرار دهد. این در حالی است که بسیاری از تولید کنندگان داخلی و خارجی  برای دستگاه های جوجه کشی خود از نوع شانه های همه کاره و غلتکی، حتی با زاویه چرخشی ۳۶۰ درجه بهره گرفته اند. همچنین نوع شانه های به کار رفته در دستگاه های جوجه کشی شرکت فاخته ضمن قدیمی بودن شان، در اندازه های متفاوتی ساخته می شوند. این یعنی هر پرورش دهنده ای که بخواهد کار خود را با جوجه کشی از تخم های سایر پرندگان توسعه دهد، باید انواع شانه ها را به صورت جداگانه از این شرکت خریداری نماید.

شانه های مورد استفاده در دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند

شانه های مورد استفاده در دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند از نوع شانه های قدیمی هستند که کیفیت مناسبی هم دارند. ولی اگر کسی قصد خرید دستگاه های این شرکت را داشته باشد برای تهیه شانه های دیگر که اندازه و ظرفیت های متفاوتی دارند، باید به صورت جداگانه متحمل هزینه آن باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند مراجعه نمایید.

 با بررسی تمام شانه های مورد استفاده در دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند، تنها مطلبی که توجهم را به خود جلب کرد این بود که این شرکت بنام در باره شانه هایی که در دستگاه های جوجه کشی خود از آنها استفاده کرده، هیچ توضیحی نداده است. تنها مطلبی که عین آن را می نویسم این است که؛ «ظرفیت این دستگاه جوجه کشی ارزان اگر از شانه های استاندارد جهانی برای جوجه کشی از این دستگاه استفاده شود به شرح زیر می باشد….

در صورتی که از شانه سایزیک ( همه کاره ) و یا همان سبدهای هچری برای  جوجه کشی استفاده شود ممکن است 5 تا 10 درصد ظرفیت دستگاه کاهش پیدا کند»

نمی دانم منظور نویسنده این مطلب چیست؟ چون تمام کمپانی های مطرح دنیا تمام سعی شان این است که فرآیند جوجه کشی را با ابزارهای مورد استفاده در داخل دستگاه بالا ببرند، نه اینکه از شانه هایی استفاده کنند که قرار است ظرفیتش 10 تا 15 درصد افزایش یابد. ولی اگر بنا باشد فقط ظرفیت شانه ها را بدون در نظر گرفتن کارایی هایی که باید داشته باشند، تبلیغ کنیم پس تکلیف نطفه هایی که در داخل تخم قرار است رشد کنند چیست؟

اگر متریال شانه ها تحت تاثیر دمای بالا و یا برعکس دمای پایین آسیب ببنند یا با وجود گرمای چند درجه ایی، گازهای سمی و خطرناکی از آنها ساطع شود، قطعا باعث پایین آمدن راندمان جوجه کشی و یا حتی از دست رفتن همه تخم های نطفه دار خواهد بود. افزون بر این در جوجه کشی باید تخم نطفه دار در حالت افقی قرار بگیرد. دقیقا همانند حالت جوجه کشی طبیعی، چراکه در این حالت نطفه درون تخم روند رشد بسیار بهتری را سپری میکند.

بررسی شانه های مورد استفاده در گروه صنعتی اسکندری

گروه صنعتی اسکندری یکی از کمپانی های مطرح در ایران و خاورمیانه است که در حرفه طراحی و تولید انواع تجهیزات مرغداری سرآمد تمام تولید کننده های داخلی است که در این زمینه فعالیت دارند. شانه های مورد استفاده در دستگاه های تولیدی این شرکت از انواع و اقسام شانه ها با ظرفیت های متفاوت است و اغلب آنها قابلیت تغییر سایز را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه دستگاه جوجه کشی اسکندری مراجعه نمایید.

محل قرار گیری تخم ها مطابق اندازه ی تخم های نطفه دار پرندگان مختلف است یعنی بزرگی و کوچکی آنها کاملا بر اساس استاندارهایی است که تخم های نطفه دار با اندازه های متفاوت دارند. با وجود چنین مزیتی همزمان با گردش بازوهای مکانیکی، امکان سقوط تخم ها به صفر می رسد.

هم اکنون گروه صنعتی اسکندری با بهره گیری از متریال اولیه توانسته است شانه هایی را روانه بازار کند که؛

 1. با گرمای 100 درجه هم کیفیت آنها در بالاترین حد ممکن حفظ می شود.
 2. با قالب بندی اصولی توانایی جا دادن انواع تخم ها را با اندازه های متفاوت دارند.
 3. شرایط قرار گیری تخم ها همانند مرغ مادر به صورت پهلو به پهلوست.
 4. قابلیت ریسایز شدن دارند و با نام شانه های همه کاره و گره ای مشهورند.
 5. استفاده از مواد اولیه مرغوب و گرما دیده باعث شده به هنگام کارکرد دستگاه هیچ نوع گاز سمی از گرم شدن شانه ها به وجود نیاید.
 6. زاوایه چرخش آنها از 90 درجه تا 360 درجه متفاوت است. بدون شک با این زاویه از چرخش، اکسیژن، گرما و رطوبت کافی در تمام سطوح تخم پخش می شود و نطفه شرایط بهتری برای ادامه حیات خواهد داشت.

تمامی این موارد دست به دست هم داده اند تا جوجه کشی با این شانه ها به میزان قابل توجهی افزایش یابد. مخصوصا شانه های همه کاره که با الگوبرداری از شانه های نسل جدید کمپانی آرکام ساخته شده و جنس شان از ABS می باشند. این نوع شانه ها در برابر هر نوع آسیب احتمالی ( گرما، سرما، شکستگی، زنگ خوردگی  و …) کاملا مصون هستند.

انتخاب با شماست.

دیدگاه‌ها 2

*
*

  علی پاسخ

  با سلام
  من شانه های ماشین جوجه کشی مینی کالکس رو لازم دارم مال من شکسته است لطفا کنید راهنمایی کنید از کجا میتونم شانه ها را تهیه کنم.

   chickenHatch پاسخ

   سلام روزتون بخیر
   با بخش خدمات پس از فروش کاکس تماس بگیرید و شانه هاشو سفارش بدید