بهترین سنسور دستگاه جوجه کشی

بررسی انواع سنسور دستگاه جوجه کشی

بررسی انواع سنسور دستگاه جوجه کشی

در این قسمت از وب سایت چیکن هچ درباره انواع سنسور های دستگاه جوجه کشی بحث خواهیم نمود. در حقیقت کارشناسان فروشگاه چیکن هچ تمام سنسور هایی که در ایران و یا خارج برای دستگاه جوجه کشی بکار میرود را مورد بررسی قرار داده و سپس چکیده این تحقیقات را در قالب یک مقاله برای شما ارائه نموده ایم. با ما همراه باشید . . .

همانطور که می دانید مهمترین چیزی که در فرایند جوجه کشی حائز اهمیت است، نوع سنسور بکار رفته در برد دستگاه می باشد. وجود دو فاکتور حساس و برخی از بایدها می تواند تاثیر قابل توجهی در بالا و پایین آوردن راندمان جوجه کشی داشته باشد. به همین دلیل، بزرگ ترین شرکت های دنیا که به طراحی تولید انواع دستگاه جوجه کشی مشغولند، تمام تلاش خود را به کار می برند تا در بالا بردن کیفیت محصولات خود و دقت دستگاه در ارزیابی و تامین دما و رطوبت به نحو احسن عمل کنند. قبل از خرید صفحه دستگاه جوجه کشی اسکندری را نیز بررسی نمایید.

چرا که جوجه کشی از هر پرنده ای نیازمند شرایط خاص بوده و تحت دما و رطوبت تعیین شده ای انجام میگیرد. به نحوی که اگر دما و رطوبت دستگاه، به اندازه چند دهم درجه با مقادیر تعیین شده فاصله داشته باشد، آن وقت نمی توان سلامت تخم های نطفه دار را تضمین کرد.

با اختلاف دمای چند دهم درجه، جوجه ها دیرتر به مرحله هچ می رسند. اما فاجعه زمانی است که اختلاف دما به اندازه یک درجه سانتی گراد، یا بیشتر از مقدار تعیین شده باشد. آن وقت صدمات جبران ناپذیری به تمامی نطفه ها وارد خواهد شد که باعث تلف شدن آنها میگردد. برای ممانعت از این موضع باید از نحوه عملکرد سنسورهای دمایی و رطوبتی، مطمئن بود. لذا نوع سنسور دستگاه جوجه کشی و دقت آن بسیار با اهمیت می باشد.

سنسور یکی از کارامدترین قطعاتی است که وظیفه سنجش دما و رطوبت مورد نیاز تخم های نطفه دار را بر عهده می گیرد و باید هر لحظه مقادیر تعیین شده را ارزیابی و نتیجه را به برد اصلی دستگاه مخابره کند تا کاربر با بررسی دقیق بتواند میزان دما و رطوبت محیط داخل دستگاه را رصد کند و با مشکلی در روند انکیباسیون روبرو نشود.

آیا سنسوری که دما و رطوبت را به صورت همزمان اندازه گیری کند وجود دارد ؟

بله ، سنسورهای SHT ساخت کشور سوئیس ، توانایی مخابره ی لحظه ی دما و رطوبت را به کنترلر دستگاه دارا می باشند .

در ادامه مقاله انواع سنسورهای به کار رفته در دستگاه های جوجه کشی را مورد بررسی قرار می دهیم. مطمئنا با مطالعه این مقاله، می توانید در انتخاب بهترین دستگاه جوجه کشی موفق باشید.

مطالب پیشنهادی ...

بررسی تک تک سنسور های جوجه کشی

سنسور LM35:

خرید کنترلر جوجه کشیسنسور LM35 یکی از سنسورهای قابل استفاده در ماشین های جوجه کشی است که از نوع آنالوگی می باشد. برخی از کارخانه های داخلی سازنده دستگاه جوجه کشی از این حسگر به عنوان دومین سنسور و یا سنسور یدکی استفاده میکنند. سنسور lm35 کیفیت متوسطی دارد و معمولا در صنعت خودرو سازی برای سنجش دمای محیط بکار گرفته میشود. وجود این سنسور بعنوان سنسور ثانویه در داخل دستگاه جوجه کشی یک نکته قوت می باشد، اما نیاز به کالیبراسیون مجدد و چند باره سنسور LM35 می تواند فرایند جوجه کشی را تحت تاثیر قرار دهد. چون بسیاری از کاربران دانشی برای اینکار ندارند. ضمن اینکه برای کالیبره کردن دوباره سنسور باید ابزار های دقیقی وجود داشته باشد که آن هم تجربه و دانش فنی کاربر را می طلبد.

قیمت سنسور LM35 چقدر است ؟

قیمت سنسور های LM35 نسبت به سنسور های سوئیسی SHT بسیار کمتر است که میزان دقت آن نیز نمایان همین موضوع می باشد. این سنسورها نیز دارای ماژول های مخصوص و برنامه ریزی شده برای کنترلرهای مختلف می باشند.

سنسورهای NTC:

سنسور ntc - چیکن هچسنسور NTC هم یک حسگر مورد استفاده در برخی تولیدات داخلی است که صرفا برای اندازه گیری دما کارایی دارد. ولی می توان با استفاده از سنسور ntc و از طریق سنجش دمای خیس و منحنی سایکرومتریک، مقدار رطوبت نسبی را به دست آورد. هم اکنون برخی از تولیدکنندگان بدین روش از سنسور ntc، در محصولات خود بهره میبرند. اما سنسور  ان تی سی نیز بعد از مدتی دچار افت کیفیت شده و دقت اولیه خود را از دست می دهد. لذا باید به موقع کالیبره شود. در غیر این صورت دما و رطوبت داخل دستگاه با اختلاف بسیار زیاد تنظیم خواهند شد که به هیچ عنوان برای تخم های نطفه دار مناسب نخواهد بود.

همچنین اگر سنسور NTC سطحی که معمولا با استفاده از یک لوله مسی به برد اصلی دستگاه متصل می شود، با بالا رفتن دمای داخلی لوله، تغییر پیدا کند با این روش، قطعا مقاومت سنسور هم تحت تاثیر قرار می گیرد و تلورانس دما با مشکل مواجه می شود. اگر از این سنسور به صورت مستغرق در آب هم استفاده شود، بازهم مقدار آن تحت تاثیر دمای آب است یعنی در هر دو حالت نمی توان از اندازه دقیق دمای محیط داخلی دستگاه مطمئن بود. تمام دستگاه های جوجه کشی که در برد اصلی آنها از این نوع سنسور استفاده شده است، از دقت مناسبی برخوردارند. توجه داشته باشید که دما یکی از المان های بسیار مهم در فرایند جوجه کشی است که در صورت مواجه شدن با کمترین اختلاف می تواند خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. با این حال سنسور ntc بسیار ارزان قیمت بوده و تعویض آن برای کاربران هزینه زیادی در بر نخواهد داشت.

سنسور حساس SHT:

کنترلر ماشین جوجه کشی سنسور سوئیسی sht - چیکن هچسنسور SHT یکی از پر آوازه ترین سنسورهای مطرح در جهان است که کارخانه سازنده آن Sensirion سوئیس می باشد. قابلیت این سنسور در تخمین دما و رطوبت محیط داخلی دستگاه جوجه کشی به قدری بالاست که می تواند در سریع ترین زمان ممکن، اندازه دقیق و مورد نیاز را به برد اصلی دستگاه جوجه کشی گزارش دهد. دقت بالای این حسگر دیجیتالی برای تشخیص دما و رطوبت به قدری زیاد است که در صنعت پزشکی و نظامی هم مورد بهره برداری قرار می گیرد.

قیمت سنسور SHT چقدر است ؟

قیمت سنسورهای SHT به موارد مختلفی بستگی دارد که از آنها می توان نسل سنسور و  ماژول برنامه ریزی شده سنسور نام برد.

چرا سنسور SHT  به عنوان برترین سنسور در دنیا شناخته شده است؟

  • یکی از ویژگی های منحصر به فرد سنسور SHT کالیبراسیون مادام العمر آن است که یک بار و برای همیشه در کارخانه Sensirion سوئیس کالیبره می شود و به هیچ عنوان نیاز به کالیبراسیون مجدد ندارد. جالب است بدانید که کالیبراسیون سنسور های چینی هم با استفاده از سنسور SHT انجام می پذیرد.
  • به دلیل دقت بسیار بالایی که در سنجش مقادیر دمایی و رطوبتی دارد، (سنجش دما با دقت یک دهم و سنجش رطوبت با دقت یک درصد)
  • کارخانه سنسورین سوئیس در طراحی این سنسور دما و رطوبت از برترین تکلنولوژی مطرح در دنیا بهره می برد. این تکنولوژی که به ®CMOSens معروف می باشد به شدت بر قابلیت اعتماد و کیفیت سنسور افزوده است.
  • سنسور SHT قابلیت این را دارد که اختلاف دما را در بازه منفی 40 درجه تا مثبت 125 درجه را  تلرانس کند و تلرانس رطوبت از صفر تا 100 درصد هم امکان پذیر است.
  • طراحی سنسور SHT طوری است که از آن می توان به عنوان ابزاری برای تست کردن عملکرد دستگاه های حساس  هم بهره گرفت.
  • برند های معتبری چون برینسآ، آرکام کره و ویکتوریای ایتالیا که موفقیت خود را در ساخت انکوباتورهای حرفه ایی به گوش جهانیان رسانده اند، در برد اصلی دستگاه های تولیدی خود از این نوع سنسور بهره گرفته اند. شایان ذکر است که برخی تولیدکنندگان ایرانی نیز برای ساخت تمام دستگاه های جوجه کشی خود از سنسور SHT استفاده میکند، که گروه صنعتی اسکندری، فاخته ، ایزی باتور و … از معروف ترین آنها  می باشند.
  • عملکرد بی نقص و دقت بسیار بالای SENSIRION SHT باعث شده تا به عنوان برترین سنسور در بازار های جهانی شناخته شود. چرا که با استفاده از این سنسور دقیق و قدرتمند، هر لحظه کوچکترین اختلاف در فرایند جوجه کشی به برد اصلی دستگاه، با آلارم های هشدار دهنده اطلاع رسانی می شود و نه تنها سلامت نطفه ها بلکه راندمان جوجه گیری هم در بالاترین حد ممکن ( بالای 90 درصد) حفظ می شود.

توجه داشته باشید که دستگاه جوجه کشی خانگی اکثرا دارای همین نوع سنسور میباشند.

تفاوت قیمت سنسور SHT با سایر سنسورها

با توجه به تحریم هایی که از طرف کشورهایی اروپایی علیه ایران اعمال شده، نوسانات زیادی در بازار منطقه حکم فرماست. با بالا رفتن قیمت دلار، متقابلا قیمت این سنسورها برای تولید کننده های داخلی بیشتر از حد تصور بالا می رود. تولیدکنندگان داخلی هم برای تضمین کیفیت محصول، بهتر است همانند معتبرترین برندهای جهانی همچون Brinsea ،Rcam ویکتوریا و … از قطعات با کیفیت استفاده نمایند و در تحقق این امر کوتاهی نکنند. چون ساخت دستگاه های جوجه کشی با کیفیت دینی به گردن تمام کسانی است که در این امر فعالیت می کنند و بازوی اقتصاد به پشتوانه آنها قدرتمند تر می شود. لازم است بدانید در ایران دستگاه جوجه کشی اسکندری و فاخته از سنسور  SHT و دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند و برخی محصولات کاکس ماشین از سنسور  NTC  استفاده شده است.

سخن آخر

همان طور که در متن مقاله به آن اشاره کردم، مهمترین عامل تاثیر گذار در قیمت نهایی دستگاه های جوجه کشی، به کار گیری سنسورهای پیشرفته چون SHT سوئیس (مخصوصا نسل سوم آن) و سایر برندهای متفرقه در بازار منطقه است. توجه به این موضوع مهم می تواند فرایند جوجه کشی را از وقوع خطراتی همچون عدم رشد نطفه ها، تلف شدن آنها در ایام ستر و هچر و سایر ضرر و زیان های ناشی از عملکرد ناصحیح سنسور دمایی و رطوبتی بر حذر دارد.

دستگاه جوجه کشی کره ای یکی از بهترین دستگاه های جوجه کشی موجود در بازار جهان میباشد که در این دستگاه از نسل سوم سنسور sht استفاده شده است. به طور واضح می توان گفت که وجود سنسور اس اچ تی در یک دستگاه جوجه کشی نشان از دقت بالای دستگاه در تنظیم دما و رطوبت خواهد بود. سنسور sht در مقایسه با دیگر حسگرها، دقت بسیار بهتری دارد و به کالیبره دوره ای نیز نیاز پیدا نمیکند. اما این سنسور گران قیمت اگر با مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده ها تماس پیدا کند، خراب میشود. سنسورهای lm35 و ntc قیمت ارزان تر و به طبع کیفیت پایین تری نسبت به سنسورهای sht دارند و هزینه تعویض آنها برای کاربر گران تمام نمیشود.

دیدگاه‌ها 0

*
*