اطلاعات جالب در مورد مرغ مینا

اطلاعات جالب در مورد مرغ مینا

دانستنی‌هایی در مورد مرغ مینا

از دانستنی‌های جالب در مورد مرغ مینا این است که بهتر است تا وقتی جوجه دو تا سه هفته ای است آن را خریداری کنید. زیرا هم خطر مردن را پشت سر گذاشته هم می‌توانید به‌راحتی حرف زدن را به آن آموزش دهید و از همان سن کم به روابط با آدم ها عادتش بدهید تا دست آموز شود. درضمن چون مینا جزء پرندگان وحشی است اگر بعد از این سن تصمیم به نگهداری و آموزش آن بگیرید ممکن است تا آخر عمر وحشی بماند و مجبور شوید از خیر نگهداری و اهلی کردنش بگذرید. مرغ مینا از پرندگان مقلد است که اگر بدرستی آموزش ببیند می‌تواند به طور کامل حرف‌هایی که یاد گرفته را تقلید و بازگو کند. جوجه مینا هم مانند دیگر پرندگان وقتی تازه از تخم درآمده و بال و پری ندارد نسبت به باد حساس است و نباید در مجاورت باد قرارش دهید.

شکل و ظاهر

جالب است بدانید که یک مینای سالم، در مدت شش هفته یا اندکی بیشتر، پردار می شود. چشمهای مرغ مینا شفاف، درخشان، مجاری بینیش باز و تمیز است. پر و بال مینای نوزاد، تیره و مات بوده و پوست غبغبش محکم و زرد کمرنگ است.

تعیین جنسیت با رنگ دهان

شاید جالب باشد که بدانید رنگ داخل دهان مرغ مینا می‌تواند جنسیتش را برایتان مشخص کند. یعنی اگر داخل دهانش مشکی بود جنسیتش نر است.

پیری و چین و چروک

عمر مینا حدودا پانزده سال است. می‌دانستید مرغ مینا با افزایش سن پیری و چروک در چهره‌اش مشخص می شود؟ بله باید به شما بگوییم که هرچه سن مینا بیشتر می‌شود رنگ دور چشم او زردتر و چروک‌های ریزی اطرافش به وجود می‌آید.

پیری و چین و چروک

در اواخر عمر، پرهایش می‌ریزد و رویش مجدد ندارد و مثل انسان ها در پیری هم مانند بدو تولد به سرما و باد حساس است و دچار لرزش می شود.

بهترین سن یادگیری

مرغ مینا از حدود ۳ الی ۴ ماهگی میتواند گفتن کلمات را یاد بگیرد. حدود ۲ سالگی اوج یادگیری و تقلید کلماتش هست. از کلمات ساده برای شروع آموزش استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی ...

توانایی های مرغ مینای نر و ماده

جنس نر این پرنده سخن‌گوی بهتری است هرچند جنس ماده هم بخوبی نر سخن می‌گوید. اما مرغ مینای نر دو سال بعد از بلوغ مست می‌شود و اگر بتواند به دنبال جفت از قفسش فرار می کند.

خوش خوراک

یکی از موارد جالب درمورد مرغ مینا همه چیز خور بودن این پرنده است. مینا همه جور میوه و دانه می‌خورد. حتی علاقمند به خوردن حشرات، پروانه و ملخ است.

ویژگی حسادت

مرغ مینا پرنده‌ای بسیار حسود است و تحمل پرنده یا دیگر حیوانات خانگی که توجه صاحبش را جلب کنند ندارد.

تقلیدگر حرفه ای، گولش را نخورید

مرغ مینا مقلدی بسیار حرفه‌ای است و صدای زنگ منزل یا زنگ تلفن را به راحتی تقلید می‌کند تا جایی‌که شما را به اشتباه می‌اندازد.

مینا و خجالت؟ مگه داریم؟

مینا بر خلاف طوطی‌ها اصلا خجالتی نیست و براحتی پیش غریبه‌ها هم حرف می‌زند.

مینا قهر کردن هم بلد است!

یکی دیگر از دانستنی‌های جالب در مورد مرغ مینا این است که مینا پرنده‌ای بسیار باهوش و حساس است، خیلی سریع به صاحبش وابسته میشود و با کوچکترین بی محلی از طرف او قهر میکند و ناراحت میشود!

مینا قهر کردن هم بلد است

این ناراحتی مینارا ساکت میکند تا جایی که ممکن است چند روزی حرف نزند و آواز نخواند، دیگران را نوک بزند و پرخاش کند، حتی ممکن است پرهایش بریزد و کچل شود!

شب کوری مرغ مینا

مرغ مینا اصلا دوست ندارد کسی او را به دست بگیرد. حتی صاحبش که روی دست‌هایش بزرگ شده است. پس اگر مجبور شدید یا قصد داشتید مینا را در دست بگیرید تاریکی و شب را انتخاب کنید تا کمتر به شما آسیب بزند چون مرغ مینا در تاریکی دید بسیار کمتری دارد.

خیس کردن بیسکویت

جالب است بدانید مرغ مینا هم مانند بچه‌ها که بیسکویت را در شیر یا چای چند لحظه نگه می‌دارند تا نرم شود و می‌خورند، گاهی بیسکویت یا نانی که به‌عنوان غذا در اختیارش می‌گذارند را داخل آب می‌زند تا خیس شود و بعد آن را می‌خورد.

شلختگی از صفات بارز میناست!

مینا پرنده ای بسیار شلخته است و موقع غذا خوردن تکه های خوراکی و آب را به اطراف می پاشد. اگر ظرفی برای آب تنی در اختیارش می گذارید حتما اطراف قفس را با مقوا بپوشانید تا محدوده اطراف را خیس و کثیف نکند.

مینا هم مثل کلاغ عاشق زیورآلات است

خیلی جالب است که بدانید مرغ مینا هم مثل کلاغ، به درخشش اشیاء و رنگ های تند مثل قرمز ، علاقه فراوانی دارد. یادتان باشد اینطور لوازم را نزدیکش نگذارید چون ممکن است آن ها را ببلعد!

حس جوانی و قدرت

جوجه مینا در هفته های اول اطراف نوکش زرد است و این به معنی نرمی  و ضعیف بودن قدرت نوک آن است که با رشد پرنده این قسمت زرد ازبین رفته و تبدیل به منقاری سخت و کامل میشود. این مواقع  مینا حس جوانی و نشاط و قدرت میکند.

رمز عشق

از دانستنی‌های جالب در مورد مرغ مینا اینست که این پرنده چون بسیار ازدواج میکند به رمز عشق در میان مردم هندوستان معروف است. گاهی جوانان هندی از مرغ مینای سخنگو برای ابراز عشق به معشوقشان استفاده کرده و چندین کلمه عاشقانه به مینا آموزش میدهند و به معشوق خود هدیه میکنند.

هشدار به انسان برای خطر وجود مار

مرغ مینا می تواند انسان را از وجود مار مطلع می‌سازد و با مشاهده این حیوان با سروصدای زیاد محل وجود مار را به انسان نشان می‌دهد.

مینا و طوطی

مینا نسبت به طوطی ها خیلی پر انرژی تر و تیز تر بوده و حرکاتش تند تر هست. گاهی برای اینکه فریبتان دهد تا با آن بازی کنید با تقلید صدا گمراهتان میکند. اگر بفهمد فریب نمیخورید و متوجه ترفندش شدید ناراحت میشود و ممکن است مدتی با شما سرسنگین شود !

بطور کلی مینا پرنده ای بسیار باهوش و در عین حال حساس است که میتواند تنهایی آدم هارا پرکند و شاید از اصلی ترین دلایل محبوبیت مینا همین باشد! نگهداری از مینا بسیار لذت بخش و ساده است و تنها مشکلی که ممکن است پیش بیاید این است که اگر به پرخاشگری عادت کند ممکن است دیگر نتوانید عادتش را ترک دهید و مجبور شوید برای همیشه رهایش کنید و او را به طبیعت بازگردانید.

دیدگاه‌ها 4

*
*

  زهرا پاسخ

  سلام
  مینای من خیلی وحشی شده
  چیکار میتونم براش بکنم
  سنشم زیاد بالا نیست
  ممنون

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   وحشی شدن مینا به خاطر نگهداری نادرست هست
   اگه پرنده به صورت مکرر در داخل قفس بمونه ، خوی وحشی به خودش میگیره و خودش رو میزنه اینور اونور قفس
   بهتره باهاش مهربانتر باشید و تنوع غذاییش رو بیشتر کنید
   همینطور اجازه بدید از قفس بیاد بیرون ، دنبالش نکنید که بترسه

  بی نام پاسخ

  سلام، من تو خونه یک جفت کوتوله برزیلی صورت هلویی دارم خیلی نازن. ولی می خوام یه پرنده سخنگو هم بگیرم. به نظرتون مرغ مینا خوبه؟ آیا با کوتوله ها مشکلی ایجاد نمیکنه. چون شنیدم مینا خیلی حسوده

   chicken-admin پاسخ

   سلام
   نه مرغ مینا مناسب نیست ، نه تنها حسوده بلکه خیلی هم زرنگه ! ممکنه سعی کنه اونها رو اذبت کنه